اطلاعات بازار آنلاین پلاس
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۲ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 551
سطح مبتدی

بررسی اطلاعات بازار در آنلاین پلاس

آنلاین پلاس ابزاری را برای مشتریان خود فراهم کرده تا از طریق بخش‌های «پیغام‌های ناظر بازار»، «نمای بازار» و «نقشه بازار» اطلاعات مورد نیاز جهت رصد وضعیت کلی بازار بورس و نمادهای مختلف را در اختیار داشته باشند.

پیغام‌های ناظر بازار

اکثر افرادی که آشنایی نسبی با بازار سرمایه را دارند، مفهوم پیغام‌های ناظر بازار را در یک نگاه کلی متوجه می‌شوند. در این میان افرادی ممکن است تازه‌وارد باشند و با برخی مفاهیم که در پیغام‌های ناظر بیان می‌شود آشنایی نداشته باشند. بنابراین به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود درباره این مفاهیم دانش کافی را کسب نمایند.

برخی از این اصطلاحات عبارت‌اند از:

  • اطلاعات با اهمیت گروه الف: نماد به دلایلی از جمله انتقال دارایی‌های ثابت شرکت، نتایج برگزاری مناقصه یا مزایده، بهره‌برداری از پروژه‌های جدید و … متوقف می‌شود.
  • اطلاعات با اهمیت گروه ب: نماد به دلایلی از جمله تغییر حسابرس، شرکت در مناقصه یا مزایده، برنامه انتشار اوراق بدهی و … متوقف می‌شود.
  • حراج پیوسته: بلافاصله پس از ثبت سفارش و تطبیق قیمت‌های خرید و فروش، معامله انجام می‌شود.
  • حراج ناپیوسته: پس از ورود سفارش‌ها به سامانه معاملات، قیمت‌گذاری انجام می‌شود و معامله بر اساس قیمت نظری گشایش صورت می‌گیرد.
  • تعلیق نماد: بنا بر دلایل مختلفی امکان انجام معامله در نماد مذکور تا زمانی مشخص وجود ندارد.
  • مرحله پیش‌گشایش: هنگام بازگشایی نماد، مرحله پیش‌گشایش به معنای زمانی است که امکان ارسال سفارش وجود دارد، بدون آنکه معامله‌ای انجام شود.
  • تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت : اگر قیمت سهام شرکتی طی ۵ روز کاری بیش از ۲۰ درصد نوسان داشته باشد، نماد مذکور متوقف و ناشر باید اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر کند. لازم به ذکر است نماد متوقف‌شده در روز معاملاتی با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می‌شود.
  • تغییرات بیش از ۵۰ درصدی قیمت : اگر قیمت سهام شرکتی طی ۱۵ روز کاری بیش از ۵۰ درصد نوسان داشته باشد، نماد مذکور به مدت حداکثر ۲ روز کاری متوقف می‌شود و شرکت باید کنفرانس اطلاع‌رسانی برگزار نماید. پس از این مدت، نماد با محدودیت دامنه نوسان قیمت، کشف قیمت گردیده و بازگشایی می‌شود.
پیغام‌های ناظر بازار در آنلاین پلاس

با انجام دو مرحله بالا به آرشیو پیام‌های ناظر رسیده و به طور دقیق امکان بررسی داریم

پیغام‌های ناظر بازار در آنلاین پلاس

نمای بازار

با استفاده از این بخش می‌توان وضعیت کلی بازار را رصد کرد. مشاهده نمای بازار به شما کمک می‌کند در مدت زمان کوتاهی بتوانید درباره وضعیت کلی بازار اطلاعات کسب نمایید. همان‌طور که می‌دانید در بسیاری از مواقع، شاخص بورس به تنهایی نمی‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد. 

در این بخش از آنلاین پلاس می‌توانید اطلاعات مفیدی را درباره نمادهای مختلف و به تفکیک صنعت مربوطه مشاهده کنید. این اطلاعات شامل مواردی از جمله نماد، نام شرکت، حجم بهترین تقاضا، قیمت بهترین عرضه و …. است که در ستون‌های مختلف قابل مشاهده و بررسی است. همچنین امکان حذف یا اضافه کردن ستون (با کلیک بر عنوان هر ستون) و فیلتر کردن سهام بر اساس متغیرهای موجود فراهم شده است.

نمای بازار در آنلاین پلاس
نمای بازار در آنلاین پلاس

نقشه بازار

شاید این جمله که مثلا «بازار امروز سبز بود» یا جملات مشابه آن را تا به حال شنیده‌اید. نقشه بازار اطلاعاتی درباره وضعیت نمادها طی روز معاملاتی را نمایش می‌دهد و می‌توانید در یک نگاه کلی متوجه وضعیت اصطلاحا سبز یا قرمز بازار آن روز شوید.

همچنین این نقشه در یافتن سهامی که معمولا از دید شما خارج بوده است، کمک شایانی می‌کند. در این نقشه می‌توانید با فیلتر کردن اطلاعات بر اساس ارزش، حجم و یا تعداد معاملات صورت‌گرفته در طول روز و همچنین به تفکیک صنایع مختلف، وضعیت بازار بورس را رصد کنید. با نگه داشتن نشانگر موس روی هر یک از نمادها، نام نماد، قیمت و ارزش آن نماد را نشان می‌دهد.

نقشه بازار در آنلاین پلاس

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments