تفاوت سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۲ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1437
سطح مبتدی

تفاوت سبدگردانی اختصاصی و صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به مفهوم استفاده از دانش و تخصص افراد خبره و سپردن سرمایه به آن‌ها برای سرمایه‌گذاری است. از روش‌های آن می‌توان به سبدگردانی اختصاصی و صندوق های سرمایه گذاری اشاره نمود. تفاوت سبدگردانی اختصاصی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری در موارد زیر خلاصه می‌شود:

فرآیند متفاوت

در فرآیند انعقاد قرارداد سبدگردانی اختصاصی، شخص سبدگردان طی مصاحبه با سرمایه‌گذار و پاسخگویی او به سؤالات سنجش ریسک، ویژگی‌های سرمایه‌گذاری‌ موردنظر و سطح ریسک او را برآورد می‌کند. بعد از دریافت سرمایه و انعقاد قرارداد، با توجه به اطلاعاتی که سبدگردان از مرحله قبل به دست آورده، اقدام به خریدوفروش و سرمایه‌گذاری متناسب با شرایط او می‌نماید.

اما سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه ‌گذاری، برخلاف سبدگردانی به این صورت است که شخص سرمایه‌گذار پس از دریافت مشاوره و برآوردهای شخصی خود، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری‌ موجود را که استراتژی آن به شرایط و اهداف وی نزدیک‌تر می‌باشد را انتخاب کرده و وجه مورد نظر خود را به حساب صندوق واریز می‌کند. سپس از طریق تکمیل فرم پذیره‌نویسی صندوق، اقدام به سرمایه‌گذاری‌ در صندوق کرده و متناسب با آورده وی تعدادی از واحد‌های صندوق تحت مالکیت او قرار می‌گیرد. 

همچنین دسته‌ای از صندوق‌ها «قابل معامله در بورس» هستند و می‌توان مانند خریدوفروش سهام، از سامانه معاملاتی کارگزاری واحدهای آن‌ها را خریدوفروش نمود. یا در موردی خاص صندوق حامی با مانده وجوه مشتریان برای آن‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند.

قابلیت اعمال‌نظر

 در سبدگردانی، شخص سرمایه‌گذار می‌تواند فعالیت سبدگردان را رصد کرده و در صورت نیاز در سبد خود اعمال‌نظر نماید، اما شخص دارنده واحدهای عادی صندوق سرمایه‌گذاری‌، تنها می‌تواند با توجه به گزارش‌هایی که صندوق به‌صورت دوره‌ای منتشر می‌کند، مانند گزارش پرتفوی صندوق‌ که به صورت ماهانه منتشر می‌شود، ترکیب کل دارایی‌های صندوق و فعالیت کلی صندوق را رصد کند و توانایی اعمال‌نظر را ندارد.

حداقل سرمایه‌گذاری

برای سرمایه‌گذاری‌ در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، می‌توان حداقل یک واحد از واحدهای آن خریداری نمود که در حال حاضر ارزش واحدهای صندوق‌های قابل معامله چند هزار تومان و سایر صندوق‌های موجود در بازار سرمایه از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان است. اما برای انعقاد قرارداد سبدگردانی اختصاصی، بر خلاف صندوق های سرمایه گذاری، هر سبدگردان حداقل سرمایه مورد نیاز خود را تعیین کرده است، از چند ده میلیون گرفته تا چند میلیارد تومان. حداقل این مبلغ برای استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی کارگزاری مفید، مبلغ ۵ میلیارد تومان است.

مدت سرمایه‌گذاری

قراردادهای سبدگردانی معمولاً یک‌ساله یا دوساله است و عملاً بلندمدت است. اما سرمایه ‌گذاری در صندوق‌ها می‌تواند برای زمان‌های کوتاه‌تر و حتی چندروزه هم انجام شود. همان‌طور که در قراردادهای سبدگردانی برای فسخ قرارداد قبل از سررسید تمهیداتی اندیشیده شده است، سرمایه‌گذاری‌ در برخی از صندوق‌ها هم برای کمتر از سه ماه، به‌صورت پله‌ای مشمول جریمه خواهد شد.

تعداد صندوق و سبدگردان دارای مجوز

در حال حاضر، ۳۵ شرکت سبدگردان مجوزهای لازم را دریافت نموده و به‌صورت قانونی مشغول فعالیت هستند که مشخصات آن‌ها از طریق این لینک قابل مشاهده است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد استفاده عموم سرمایه‌گذاران، با توجه به ترکیب دارایی آن‌ها، در دسته‌های سهامی، مختلط، درآمد ثابت و کالایی (مبتنی بر سکه طلا) قرار می‌گیرند. در حال حاضر حدود ۱۸۰ صندوق سرمایه ‌گذاری با داشتن مجوزهای مربوطه مشغول به فعالیت هستند که مشخصات آن‌ها از طریق این لینک قابل مشاهده است.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments