درجات ریسک پذیری و گزینه‌های سرمایه گذاری
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۲۴ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1532
سطح نیمه حرفه ای

درجات ریسک پذیری و گزینه‌های سرمایه‌گذاری

افراد ریسک پذیربه‌دلیل بالا بودن میزان بازدهی مورد انتظارشان، معمولا به سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی و سرمایه‌گذاری در اوراق صکوک و اوراق مشارکت و… تمایل ندارند. در مقابل، افراد ریسک گریز بیشتر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی یا خرید اوراق مشارکت هستند، چون این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها تقریباً هیچ‌گونه ریسکی را متوجه آن‌ها نمی‌کند و بازدهی‌اش، مشخص شده است.

گروه سوم هم افراد بی‌تفاوت به ریسک هستند، افرادی که به دلایل مختلف، هیچ عکس‌العملی نسبت به فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ریسک‌های مترتب آن از خود نشان نمی‌دهند.

نکته مهم آن است که گروه اول که ریسک‌پذیر بوده و بازار سهام را انتخاب می‌کنند نیز روحیات و تیپ‌های شخصیتی متفاوتی دارند و می‌توان آن‌ها را به سرمایه‌گذار پرریسک، دارای ‌ریسک متوسط و ریسک‌گریز تقسیم‌بندی کرد که هر گروه در بازار سهام براساس روحیات خود به گروه‌هایی از سهام یا ابزارهای مالی مرتبط متمایل می‌شوند.

انواع ‌ریسک بر اساس قابل کنترل بودن و غیر قابل کنترل بودن به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

۱- ریسک سیستماتیک

این نوع ‌ریسک، مربوط به شرایط سیاسی و اقتصادی کلان جامعه است که قابل حذف نیست. ریسک‌ سیتماتیک بر کل بازار اثر می‌گذارد و محدود به صنعت خاصی نیست.

۲- ریسک غیرسیستماتیک

برخلاف ریسک سیستماتیک، این نوع ‌ریسک قابل کنترل و کاهش است. ما می‌توانیم شرکتی را که در اثر تصمیم‌گیری‌های نادرست یا شرایط بحرانی با افت قیمتی مواجه شده را خریداری نکنیم و از این ریسک‌ جلوگیری کنیم. به جز دو مورد فوق، انواع دیگری نیز از ‌ریسک وجود دارد که برخی زیرمجموعه همین دو نوع ریسک‌ هستند.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments