صندوقِ صندوق‌ها؛ سرمایه‌گذاری در ترکیبی از صندوق‌ها
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1131
سطح مبتدی

صندوقِ صندوق‌ها؛ سرمایه‌گذاری در ترکیبی از صندوق‌ها

هدف از تاسیس «صندوقِ صندوق‌ها» دستیابی به سطوح بالاتر تنوع بخشی در سرمایه‌گذاری است. «صندوقِ صندوق‌ها»، به طوری که از نامش پیداست، نوعی صندوق سرمایه گذاری مشاع است که در سایر صندوق‌های مشاع اعم از صندوق‌های سهامی، صندوق‌های اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های قابل معامله(ETF) و… سرمایه‌گذاری می‌کند. مدیران «صندوق صندوق‌ها» به‌جای سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام و اوراق با درآمد ثابت، در گروهی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با استراتژی‌های مختلف و مدیریت‌های حرفه ای با رویکردهای متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در واقع زمانی که در یک صندوق Fund of Funds سرمایه‌گذاری می‌کنید، گویی در چندین صندوق با مدیریت‌های موفق و شناخته‌ شده سرمایه‌گذاری کرده و از این طریق ضمن کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، امکان کسب بازدهی مناسب را نیز فراهم کرده‌اید.

در ضمن به‌دلیل اینکه تنوع استراتژی و توانمندی های مدیریتی در چنین صندوق‌هایی بالاتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمول است، سرمایه‌گذار قادر خواهد بود بجای بهره مندی از خدمات تنها یک تیم مدیریت دارایی حرفه ای از توانمندی های چندین تیم منسجم از مدیران حرفه‌ای بازار سرمایه بهره‌مند شود.

لازم است بدانید ساختار این صندوق‌ها می‌تواند از هر دو نوع صدور و ابطال روزانه یا قابل معامله در بورس (ETF)باشد. همچنین مدت فعالیت این صندوق‌ها نامحدود است و حداقل سرمایه لازم برای ایجاد آن در بازار سرمایه ایران ۵۰۰ میلیارد ریال تعیین شده و مدیر صندوق ملزم است حداقل ۸۵ درصد سرمایه جذب شده از طریق این صندوق‌ها را در سایر صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کند.

صندوق صندوق‌ها

صندوق صندوق‌ها در اکوسیستم سرمایه گذاری ایران واژه‌ای نوپا می‌باشد. ساختار صندوق صندوق‌ها (صندوق در صندوق) در شهریورماه ۱۳۹۷ توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ایران ابلاغ شد. بر این اساس موافقت اصولی تأسیس اولین فراصندوق کشور با همکاری مؤسسه دانش بنیان برکت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی در اسفند ماه ۹۷ صادر شده است.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments