صندوق سرمایه گذاری پیشرو
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
تعداد بازدید 939
سطح مبتدی

صندوق سرمایه گذاری پیشرو

صندوق پیشرو یکی از صندوق‌ های سرمایه گذاری کارگزاری مفید است که از زمان تاسیس تا به حال با اعتماد مشتریان خود توانسته است تا سرمایه گذاری مطمئنی را برای آنها رقم بزند. در ادامه به معرفی صندوق پیشرو و مشخصات آن پرداخته شده است.

مقدمه‌ای درباره صندوق پیشرو

صندوق پیشرو به عنوان یک صندوق سهامی، بیشتر دارایی خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. به همین دلیل ارزش قیمت هر واحد از این صندوق وابسته به افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت‌هایی است که در آن سرمایه‌گذاری شده است.

صندوق‌ پیشرو فعالیت خود را در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۱ آغاز کرده است و در حال حاضر بزرگترین صندوق‌ سرمایه گذاری کل کشور پس از دو صندوق‌ دولتی دارا یکم و پالایش از نظر خالص ارزش دارایی تحت مدیریت است.

صندوق پیشرو چه ویژگی‌هایی دارد؟

۱) صندوق پیشرو ٰاز نظر میزان دارایی تحت مدیریت بزرگترین صندوق یک شرکت سبدگردان خصوصی در ایران است. 

۲) علیرغم اینکه صندوق‌ پیشرو از نوع صندوق‌های سهامی و در نتیجه با ریسک زیاد است، به دلیل تنوع بالا در دارایی‌ها و انتخاب هوشمندانه سهام شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، در شرایط رکود و نزول بازار توانسته است عملکرد به مراتب بهتری نسبت به بسیاری از صندوق‌های سهامی دیگر داشته باشد.

سود صندوق پیشرو چقدر است؟

مطابق مقررات سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری مجاز به ارائه پیش‌بینی سود نیستند. به این دلیل که بازدهی آنها متاثر از شرایط بازار و وضعیت بازدهی دارایی‌هایی است که در آن سرمایه گذاری می‌کنند. 

برای آگاهی از سود صندوق پیشرو می‌توانید میزان بازدهی آن را در بازه‌های زمانی مختلف در صفحه صندوق‌ پیشرو در سایت کارگزاری مفید مشاهده کنید. همچنین می‌توانید به سایت صندوق‌ پیشرو مراجعه کرده و از قسمت گزارش‌های صندوق‌، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، مشاهده کنید.

به عنوان مثال در تصویر زیر بازدهی این صندوق در بازه‌های زمانی مختلف منتهی به ۱۸ اسفند ۹۹ در مقایسه با بازدهی شاخص بورس نمایش داده شده است:

بازده صندوق پیشرو

چگونه در صندوق پیشرو سرمایه گذاری کنم؟

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق پیشرو کافی است تا ۴ مرحله زیر را طی کنید.

۱) اگر هنوز کاربر کارگزاری مفید نیستید، ابتدا از طریق لینک زیر در کارگزاری مفید ثبت‌نام کنید و مراحل احراز هویت خود در کارگزاری مفید و سجام را کامل کنید. 

۲) با همراه داشتن مدارک هویتی خود، به یکی از شعب اصلی کارگزاری مفید در سراسر کشور مراجعه کنید و برای هر تعداد از واحدهای صندوق که مایل هستید، درخواست صدور کنید.

 نکته: صدور و ابطال واحدهای صندوق های تحت مدیریت کارگزاری مفید از طریق دفاتر پیشخوان امکان پذیر نیست.

۳) وجه لازم را به حساب صندوق واریز کنید.

۴) در ازای سرمایه گذاری در این صندوق، یک گواهی رسمی به شما داده می‌شود و پس از آن شما به صورت رسمی یکی از سرمایه گذاران این صندوق خواهید بود. 

چطور بازدهی سرمایه گذاری خود در این صندوق را مشاهده کنم؟

پس از سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری پیشرو می‌توانید از طریق حساب کاربری خود در کارگزاری مفید، میزان دارایی خود در این صندوق و بازدهی آن را مشاهده کنید. 

هزینه‌های سرمایه گذاری در صندوق پیشرو به چه صورت است؟

همه صندوق‌های سرمایه‌گذار کارمزد مشخصی را به عنوان هزینه صندور و ابطال دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها برای صندوق‌ پیشرو به شرح زیر است:

هزینه صدور

برای صدور واحدهای صندوق‌‌ پیشرو لازم است تا مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد صدور توسط سرمایه گذار به شرکت سرمایه گذاری صندوق پیشرو پرداخت شود.

هزینه ابطال

برای ابطال واحدهای صندوق‌ پیشرو، مبلغ ۲ هزار تومان تحت عنوان کارمزد ابطال توسط سرمایه گذار پرداخت می‌شود.

چطور می‌توانم در خصوص این صندوق اطلاعات بیشتری دریافت کنم؟

تمامی جزئیات و اطلاعات این صندوق از جمله امیدنامه، اساسنامه، هزینه‌های صندوق و ارزش روزانه هر واحد آن در سایت رسمی آن در اختیار همگان قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت رسمی صندوق پیشرو مراجعه کنید.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments