مهم‌ترین قوانین حاکم بر معاملات
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۲۷ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1237
سطح مبتدی

مهم‌ترین قوانین حاکم بر معاملات

برای فعالیت در هر زمینه‌ای ابتدا باید با قوانین و مقررات حاکم بر آن آشنا باشیم. در خصوص فعالیت در بازار سرمایه و خریدوفروش اوراق بهادار نیاز است تا قوانین معاملات را بدانید. و با مواردی همچون ساعت معاملات، وضعیت نماد و… آشنا شویم.

ساعت معاملات

برای بررسی ساعت معاملات انواع اوراق بهادار ابتدا باید مفهوم پیش گشایش را بدانیم. پیش گشایش به حالتی گفته می‌شود که امکان ثبت، ویرایش و حذف سفارشات خریدوفروش در بازار وجود دارد، اما معامله‌ای انجام نمی‌شود و به‌محض اتمام پیش گشایش، معاملات آغاز می‌شود.

 با شروع زمان معاملات، اگر سفارش‌های خریدوفروشی با قیمت یکسان وجود داشته باشد، معامله آن‌ها به ترتیب زمانی سفارش‌های ثبت‌شده انجام می‌شود. زمان پیش‌گشایش و معاملات در بازار سرمایه ایران به شرح زیر است:

ساعت معاملات انواع اوراق بهادار

وضعیت نماد

با توجه به امکان سفارش‌گذاری و ویرایش و حذف سفارش و یا امکان معامله وجود دارد یا خیر، نمادها در وضعیت‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • وضعیت مجاز نشان‌دهنده این است که شرایط عادی است و امکان سفارش گذاری، ویرایش و حذف وجود دارد و معامله نیز انجام می‌شود.
  • وضعیت ممنوع و ممنوع-متوقف مربوط به زمانی است که امکان اینکه سفارشی ثبت شود، وجود ندارد و معامله‌ای هم انجام نمی‌شود.
  •  وضعیت مجاز- محفوظ مشابه پیش گشایش است، یعنی امکان سفارش گذاری و ویرایش و حذف وجود دارد ولی معامله انجام نمی‌شود. معمولاً زمانی که نماد در حال بازگشایی است برای کشف قیمت، در وضعیت مجاز-محفوظ قرار می‌گیرد.
  • مجاز-متوقف نیز حالتی است که به‌ندرت توسط ناظر بازار برای نمادی اعمال می‌شود و فقط در آن امکان ارسال سفارش وجود دارد.
وضعیت نماد

محدوده قیمت

برای ارسال سفارش خرید یا فروش در نمادهای بازار سرمایه، یک بازه قیمتی مشخص ‌شده است. بازه قیمتی هر روز با توجه به قیمت پایانی روز قبل و دامنه مجاز نوسان آن تعیین می‌شود. در شرایط خاص و با توجه به قوانین و مقررات، زمانی که نماد در حال بازگشایی باشد، امکان سفارش‌گذاری بدون محدودیت دامنه نوسان وجود دارد. 

این‌گونه موارد معمولاً توسط ناظر بازار اعلام می‌شود. درصورتی‌که نمادی دارای بازارگردان باشد، دامنه نوسان آن می‌تواند دو برابر حالتی شود که بازارگردان نداشته باشد. در حالت کلی، دامنه نوسان نمادهای بازار سرمایه بره شرح جدول زیر است:

محدوده قیمت
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments