معرفی پرتفوی لحظه‌ای در آنلاین پلاس
زمان مطالعه 7 دقیقه
انتشار ۳۰ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 6540
سطح مبتدی

معرفی پرتفوی لحظه‌ای در آنلاین پلاس

 پرتفوی لحظه‌ای بیانگر میزان سود و زیان سهامی است که آنها را خریداری و یا به صورت دستی وارد کرده اید. پرتفوی لحظه‌ای به هیچ عنوان ملاک دارایی شما نیست و صرفا نسخه‌ای از دفترچه یادداشت شماست که برای سهولت در محاسبه سود/زیان شما در سامانه‌های آنلاین قرار گرفته است.

مقدمه‌ای بر هر آنچه در مورد پرتفوی لحظه‌ای باید بدانید

در پرتفوی لحظه‌ای با انتخاب فلش کنار هر یک از نماد‌ها می‌توانید سفارشاتی که برای هر یک ثبت کرده‌اید را مشاهده کنید. همچنین اطلاعاتی مانند سود و زیان مربوط به هر یک از سهام نیز قابل دسترسی است. قیمت سهم، قیمت سر به سر، خالص ارزش فروش‌، اطلاعات مربوط به توزیع سود شرکت از دیگر مواردی است که در این قسمت قابل مشاهده است. هر یک از ستون‌ها بخشی از اطلاعات سهام مورد نظر شما را نمایش می‌دهند که در ادامه به تعریف مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی ستون‌ها

  • مانده: در این ستون تعداد موجودی سهام شما در لحظه با توجه به خرید و فروش‌های شما نمایش داده می‌شود. در ابتدای هر ردیف قبل از نام نماد علامت > نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی آن لیست خرید و فروش‌های ثبت شده برای نماد فوق قابل مشاهده است.
  • ق تمام شده: منظور مبلغ کل پرداختی شما بابت معامله خرید شامل ارزش خرید + کارمزد خرید می باشد
  • ق میانگین: در این ستون با توجه به خریدهایی که با قیمت‌های مختلف انجام داده‌اید، قیمت میانگین خرید به صورت وزنی و با در نظر گرفتن میزان سهام موجود محاسبه می‌گردد. به عبارت دیگر میانگین قیمت خرید هر سهم از تقسیم قیمت تمام شده بر تعداد سهم خریداری شده بدست می‌آید.
  • خالص ارزش فروش: این عدد بیانگر ارزش فروش لحظه‌ای دارایی با توجه به آخرین قیمت نماد است که از حاصل ضرب مانده دارایی در آخرین قیمت (یا قیمت پایانی) منهای هزینه‌های فروش (کارمزد) بدست می‌آید.
  • ق سربه سر فروش: بیانگر قیمتی است که در صورت فروش دارایی با این قیمت، سود و زیان شما صفر است.
  • سود و زیان مانده: نشان‌دهنده میزان سود و یا زیان دارایی با توجه به ارزش فروش لحظه‌ای آن است که از خالص ارزش فروش منهای قیمت تمام شده بدست می‌آید.
  • سود و زیان گذشته : نشان دهنده میزان سود و یا زیان کسب شده بعد از سهام فروش رفته می باشد که از ارزش سهام فروش رفته منهای قیمت تمام شده آن بدست می آید.
  • سود و زیان کل : میزان سود و زیان نهایی دارایی را با توجه به سود و زیان کسب شده از فروش + سود حاصل از مجمع تقسیم سود + سود یا زیان لحظه ای مانده دارایی را نشان می دهد.

مغایرت تعداد دارایی سهام در پرتفوی و پرتفوی لحظه‌ای

۱)  در پرتفوی لحظه‌ای، سهام جایزه ممکن است قبل از تبدیل شدن به سهم واقعی، به شما نمایش داده شود. در همین راستا می‌توانید اطلاعیه تصمیمات هیات ‌مدیره در خصوص افزایش سرمایه سهم خود را در سایت کدال مشاهده کنید.

۲) نمایش سهام در پرتفوی لحظه‌ای بر مبنای معاملات انجام شده در سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید است، لذا خرید و فروش‌هایی که در کارگزاری‌های دیگر برای شما صورت گرفته و با ثبت تغییر کارگزار ناظر، سهم را به پرتفوی مفید منتقل کرده‌اید، می‌بایست به طور دستی سهم مورد نظر را در پرتفوی لحظه‌ای خود وارد نمایید.

  • در صورتی که مورد بالا برای شما صادق نبود، می‌بایست تعداد سهام خود را با تعداد سهام پرتقوی به طور دستی یکسان کنید.

نحوه اضافه کردن نماد 

پرتفوی لحظه‌ای این امکان را به شما می‌دهد که در صورت مغایرت با پرتفوی سپرده گذاری به صورت دستی نماد مدنظر خود را اضافه نمایید. به این منظور مشابه شکل زیر، با کلیک بر روی گزینه افزودن تراکنش دستی، باید اطلاعات تراکنش شامل نام نماد، نوع سفارش مدنظر شامل خرید و یا فروش، تعداد سهم معامله شده قیمت معامله  تاریخ و زمانی که سهم معامله شده را وارد کنید. 

نحوه اضافه کردن نماد به پرتفوی لحظه‌ای

لازم به ذکر است که اگر فروشی بیشتر از دارایی واقعی در پرتفوی لحظه‌ای ثبت شده باشد مانده دارایی صفر محاسبه خواهد شد. در نتیجه مانده بر اساس خرید‌هایی که بعد از صفر شدن دارایی انجام شده است لحاظ می گردد. همچنین برای اطلاعات معامله خرید یا فروش خود می توانید از گردش حساب خود استفاده نمایید. 

نحوه حذف کردن نماد

ممکن است بخواهید نمادی را که قبلا به طور به صورت دستی به پرتفوی لحظه‌ای خود اضافه کردید یا سهمی را که در کارگزاری دیگری به فروش رسانده‌اید را حذف کنید. به این منظور مطابق تصویر زیر عمل کنید.

نحوه حذف کردن نماد از پرتفوی لحظه‌ای

نکته‌ مهم در رابطه با نمایش حق تقدم در پرتفوی لحظه‌ای

پس از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و تخصیص حق تقدم، قیمت نماد اصلی در تابلوی معاملات تعدیل می‌گردد. به منظور جلوگیری از نمایش زیان نامتعارف در پرتفوی لحظه‌ای، لازم است تا قیمت میانگین سهم اصلاح شود. در همین راستا به جهت محاسبه درست سود و زیان بعد از بازگشایی نماد اصلی، بر اساس درصد افزایش سرمایه و مبلغ سود مجمع تقسیمی، قیمت تمام شده حق تقدم محاسبه و از قیمت تمام شده سهم اصلی کسر می‌گردد. در حقیقت قیمت تمام شده حق تقدم از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول حق تقدم

باید توجه داشت که این مبلغ کسر شده به معنای فروش حق تقدم نمی‌باشد، اما با توجه به اینکه ارزش حق تقدم محاسبه شده باید از قیمت تمام شده سهم کسر گردد در ستون فروش نمایش داده می‌شود.

همین منطق در مورد سهام جایزه نیز مصداق داشته و قیمت میانگین سهم، پس از ایجاد سهام جایزه در پرتفوی تغییر می‌کند.

بررسی با یک مثال

به عنوان مثال نماد ومعادن در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ مجموعا ۵۳ درصد افزایش سرمایه داشته که ۴۴٬۰۴ درصد آن از محل آورده نقدی و ۸٬۹۶ درصد از محل سود انباشته بوده است. همانگونه که در تصویر زیر مشخص است بعد از مجمع، قیمت پایانی سهم در زمان بازگشایی از مبلغ ۱۱۴۷۰ ریال به ۷۶۴۰ ریال تعدیل شده است.

نماد در tsetmc

در پرتفوی لحظه‌ای نیز بعد از ایجاد حق تقدم (با توجه به فرمول ذکر شده) در ردیفی با عنوان ایجاد حق تقدم، مبلغی به عنوان قیمت تمام شده حق تقدم از ارزش کل مانده کسر می‌شود تا قیمت میانگین سهم نیز تعدیل گردد.

نماد در پرتفوی لحظه‌ای

لازم به ذکر است مبلغی که به عنوان قیمت تمام شده حق تقدم از نماد اصلی خارج شده است، در کاردکس حق تقدم به عنوان ارزش خرید لحاظ و قیمت میانگین حق تقدم ایجاد شده نیز محاسبه می گردد.

حق تقدم در پرتفوی لحظه ای

تبدیل حق تقدم به سهم

شرکت‌ها پس از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، با توجه به میزان افزایش سرمایه حق تقدم سهام در اختیار سهامداران خود قرار می‌دهند. برای سهولت در بررسی دارایی‌های خود، پس از اختصاص حق تقدم به سهامداران، کاربران می‌توانند با انتخاب گزینه “تبدیل حق تقدم به سهم”، حق تقدم سهام مدنظر خود را در محاسبات پرتفوی لحظه ای به سهام عادی تبدیل کنند. 

این موضوع به هیچ عنوان به منزله پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم به امور سهامداران شرکت نمی باشد. با این عمل کاربران تنها می‌توانند تحلیل مناسب‌تری نسبت به حجم و سرمایه در اختیار خود در دفترچه یادداشت خود یا پرتفوی لحظه ای داشته باشند. 

**باید توجه داشت با انتخاب این گزینه، حق تقدم به کاربر اختصاص داده نمی‌شود و اختصاص حق تقدم و سهام جایزه و تبدیل آن به سهام، توسط امور سهامداران شرکت‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل ممکن است سهام اضافه‌شده در پرتفوی لحظه‌ای در پرتفوی سپرده‌گذاری قابل رؤیت نباشد.  

برای استفاده از سایر بخش‌های پرتفوی لحظه‌ای و امکانات آن می‌توانید از راهنمای زیر استفاده کنید.

معرفی پرتفوی لحظه‌ای در آنلاین پلاس
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments