ارسال سفارش خرید یا فروش یک نماد در آنلاین پلاس
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۲۲ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 3457
سطح مبتدی

نحوه ارسال سفارش خرید یا فروش در آنلاین پلاس

برای ارسال سفارش خرید یا فروش یک نماد در آنلاین پلاس، ابتدا باید آن را جستجو کنید و با انتخاب نماد مورد نظر وارد صفحه‌ی تابلوی معاملاتی آن شوید. اگر قصد شما خرید یک سهم است، در صفحه معاملاتی مربوط به آن نماد، پس از انتخاب گزینه خرید، تعداد و قیمت مورد نظر برای خرید را وارد کنید.

برای ارسال سفارش باید توجه داشت!

 توجه داشته باشید قیمت را در «بازه مجاز» و حجم را در «آستانه حجم» مجاز وارد نمایید. لازم به ذکر است منظور از بازه مجاز، به عبارت دیگر کمترین و بیشترین قیمتی است که امکان معامله برای نماد در آن روز معاملاتی وجود دارد. همچنین آستانه حجم نشان دهنده کمترین و بیشترین تعداد سهمی است که میتوان برای آن سفارش ثبت کرد، که در پنل اطلاعات نماد به شما نمایش داده می شود.

نکته دیگر آن که حداقل مبلغ خرید، پنج میلیون ریال است. با بهره گرفتن از محاسبات ماشین حساب موجود در پنل ارسال سفارش که در ادامه توضیح داده شده است، سفارش خرید خود را به گونه‌ای وارد کنید که مبلغ آن حداقل پنج میلیون ریال + کارمزد خرید (حداقل معامله =۵۰۴۰۰۰ تومان) باشد. 

ارسال سفارش خرید یا فروش  یک نماد در آنلاین پلاس

به عنوان مثال

بهتر است این مطلب را با یک مثال نشان دهیم. فردی مطابق تصویر زیر نماد ثفارس را جستجو کرده (فلش شماره ۱) و وارد صفحه تابلوی معاملاتی آن شده است. همان طور که با فلش شماره ۲ مشخص شده، بازه مجاز جهت ثبت سفارش روی این سهم بین ۸۷۱۰ تا ۹۶۱۰ ریال است. همچنین آستانه حجم سفارش برای این نماد حداکثر۱۰۰ هزار سهم است (فلش شماره ۳).

ارسال سفارش خرید یا فروش  یک نماد در آنلاین پلاس

این فرد سفارش خرید به تعداد ۱۰۰۰سهم و با قیمت ۸۷۱۰ را برای نماد مذکور در کادر مربوط به آن وارد می‌کند (فلش شماره ۴ و ۵). کادری که در تصویر با فلش شماره ۶ مشخص شده، تعداد دارایی را برابر صفر نشان میدهد؛ به این معنی که این فرد از نماد ثفارس هیچ سهمی در پرتفوی خود ندارد.

در عنوان «ق سر به سر» با توجه به ارزش خرید + کارمزد خرید (در این مثال ۳۲۳۳۱ ریال) + کارمزد فروش که در هنگام فروش سهم کسر می شود اگر این فرد بخواهد بدون هیچ گونه سود یا ضرری سهم را بفروشد، باید در این قیمت اقدام به فروش کند. (در این مثال ۸۸۲۰ ریال) همچنین ارزش معامله شامل ارزش خرید + کارمزد خرید می باشد  (در این مثال ۸۷۴۲۳۳۱ ریال) است.

لازم به ذکر است که ارزش خرید از حاصل ضرب (تعداد سهام * قیمت خرید) به دست می‌آید. 

نحوه ارسال سفارش خرید یا فروش در آنلاین پلاس

برای ارسال سفارش فروش نیز مطابق شکل گزینه فروش را انتخاب کنید (فلش شماره ۷). پس از انتخاب گزینه فروش تعداد و قیمت سهام را با در نظر گرفتن محدود مجاز معامله تعیین کنید. (فلش شماره ۸ و ۹) با در نظر گرفتن اطلاعات ذکر شده برای سهم اقدام به فروش سهام خود کنید. 

ارسال سفارش خرید یا فروش  یک نماد در آنلاین پلاس

بدیهی است که امکان ارسال سفارش فروش تنها برای دارایی‌های شما که موجود در سبدبان می باشد تنها امکان‌پذیر است.

استفاده از ماشین حساب و قفل کردن قیمت

ابزار ماشین حساب برای سهولت در محاسبه سفارش استفاده می‌شود. برای این منظور با کلیک بر گزینه ماشین حساب و وارد کردن مجموع مبلغی که قصد معامله دارید را به همراه قیمت هر سهم، ماشین حساب با در نظر گرفتن کارمزد معامله تعداد سهام قابل خرید/فروش را مشخص می‎کند.

نحوه ارسال سفارش خرید یا فروش در آنلاین پلاس

همچنین تحت شرایطی که سهام نوسان زیادی داشته باشد ارسال سفارش بر روی آن کمی دشوار خواهد شد، چراکه قیمت‌های سرخط مدام در حال تغییر هستند، در چنین شرایطی استفاده از کلید “قفل” میتواند به شما کمک کند تا در زمان ارسال سفارش، بهترین قیمت در لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎ی ار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سال را انتخاب کنید.

نحوه ارسال سفارش خرید یا فروش در آنلاین پلاس

ارسال پیشرفته سفارش در آنلاین پلاس

برای ارسال پیشرفته سفارش خود، مطابق تصویر فوق ابتدا روی علامتی که با فلش شماره ۱ نشان داده شده است کلیک کنید تا کادر «اعتبار» ظاهر شود.

ارسال سفارش خرید یا فروش  یک نماد در آنلاین پلاس

با استفاده از این گزینه (فلش شماره ۲) مشتری می‌تواند در هنگام ثبت سفارش، اعتبار زمانی سفارش خود را تعیین نماید و بسته به انتخاب او می‌تواند یکی از گزینه‌های زیر باشد:

روز: سفارش وارد شده فقط در همان روز در سامانه معاملات ثبت می باشد و در صورتی که معامله نشود در انتهای روز از سامانه معاملات بورس حذف می‌گردد.

معتبر تا تاریخ: تا تاریخ تعیین شده توسط کاربر در سامانه معاملات بورس، ثبت می‌ماند و در صورتی که تا پایان ساعت معاملات بورس در تاریخ تعیین شده معامله صورت نگیرد از سامانه معاملات بورس حذف می‌شود.

معتبر تا لغو: سفارش وارد شده، تا زمانی که سفارش انجام نشود و یا کاربر آن را از سامانه حذف نکند، در سامانه معاملات ثبت می‌ماند. توجه داشته باشید که اگر ارسال سفارش در این حالت نمایید و نماد بسته شود، امکان حذف سفارش تا زمان بازگشایی نماد وجود نخواهد داشت.

انجام و حذف: با وارد شدن سفارش به سامانه معاملات ، هر اندازه از سفارش که همان لحظه قابل انجام باشد، انجام می‌شود و بقیه سفارش از سامانه حذف می‌شود. به عنوان مثال، اگر به تعداد ۱۰۰۰۰ سهم سفارش در این حالت ثبت شود ، در صورتی که سفارش از نوع خرید باشد و فقط ۱۰۰ سهم برای فروش در سامانه وجود داشته باشد، فقط تعداد ۱۰۰ خرید انجام می‌شود و ۹۹۰۰ سهم دیگر از سامانه معاملات حذف می‌شود. توجه داشته باشید در چنین شرایطی وضعیت سفارش شما «انجام شد» خواهد بود.

تقسیم سفارشات

آخرین گزینه این بخش تیک مربوط به تقسیم سفارشات است (فلش شماره ۳). از این ویژگی برای ارسال درخواست‌های خرید و فروش با حجم بالاتر از آستانه حجم نماد استفاده می‌گردد. بدین منظور حجم درخواست مورد نظر را وارد می‌کنیم و با فعال کردن تیک گزینه تقسیم سفارشات، درخواست خرید یا فروش به دسته‌های قابل ارسال تقسیم شده و به صورت همزمان ارسال می‌گردد.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments