نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۵ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1695
سطح نیمه حرفه ای

نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا

گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس کالا صادر می‌گردد. دارنده  اوراق، می‌تواند گواهی سپرده کالایی  خود را در بازار بورس اوراق بهادار معامله نماید. در ادامه این مقاله با روش دریافت کالا از انبارهای بورس کالا آشنا می‌شویم.

فرآیند عرضه محصول در بورس کالا

پس از این که کشاورز یا مالک، محصول خود را در اختیار انبارهای پذیرفته شده از طرف سازمان بورس قرار داد. گواهی سپرده کالایی برای وی صادر می‌شود. سپس با ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر نماد گواهی سپرده کالایی، در سبدبان نمایش داده می‌شود و امکان فروش گواهی سپرده کالایی در بورس اوراق بهادار فراهم می‌گردد.
لازم به ذکر است که در این حالت با همان کد بورسی خود می توانید معاملات خود را انجام دهید و نیازی به دریافت کد بورسی دیگری ندارید.

 فرآیند خرید کالا

هر فرد می‌تواند گواهی سپرده قرار داده شده در بورس اوراق بهادار را خریداری و دوباره این گواهی را به فروش برساند. یا با در اختیار داشتن گواهی سپرده نسبت به دریافت کالای خود اقدام کند. در ادامه روند ارائه گواهی سپرده کالا و دریافت کالا از انبار توسط خریدار را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

سپرده‌های کالایی و سررسید آن‌ها

در بورس کالا سپرده‌های کالایی متفاوتی معامله می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به سپرده کالایی زعفران، سپرده کالایی زیره، سپرده کالایی سکه و سپرده کالایی پسته اشاره کرد.

 سپرده‌های کالایی در بازار بورس کالا هر یک دارای تاریخ سررسید معینی هستند. تاریخ سررسید هر یک از سپرده‌های کالایی نیز در نماد آن‌ها مشخص شده است. به عنوان مثال نماد زعف ۰۸ ۹۹پ۰۶ به معنای سپرده کالایی زعفران با سر رسید آبان ماه ۱۳۹۹ می‌باشد. 

پس از رسیدن این سررسید، امکان معامله سپرده کالایی در بورس کالا وجود ندارد. و فردی که سپرده کالایی را خریداری کرده باید ابتدا با کارگزاری مفید مکاتبه کرده و سپس برای دریافت کالای خود به انبارهای مورد تایید بورس کالا مراجعه کند.

فرآیند مکاتبه با کارگزاری

بعد از خرید سپرده کالایی در بازار کالا و اتمام سررسید آن، برای دریافت کالای خود، در ابتدا باید ایمیلی حاوی نام و نام خانوادگی ، کد ملی، کد بورسی، حجم سپرده کالایی و درخواست رسمی بابت تحویل کالا به ادرس ایمیل زیر از طریق ایمیلی که در اختیار کارگزاری مفید  قرار داده اید،‌ ارسال کنید.

8700@emofid.com

پس از بررسی مدارک و انطباق آن‌ها با سپرده کالایی خریداری شده، کارگزاری مفید، نامه خروج کالا از انبار را برای شما صادرکرده، و از طریق تماس یا پیامک این موضوع را به اطلاع شما ‌می‌رساند. به این ترتیب، پس از دریافت تماس از کارگزاری مفید، با مراجعه به یکی از انبارهای مورد تایید بورس کالا‌، کالای خود را دریافت کنید.

 آدرس انبارهای کالا 

 آدرس انبار های بورس کالا
 آدرس انبارهای بورس کالا
 آدرس انبارهای بورس کالا
 آدرس انبارهای بورس کالا
 آدرس انبارهای بورس کالا

لیست‌های بالا از وبسایت رسمی بورس کالا ایران برگرفته شده است.  برای مشاهده به‌روزترین انبارها نیز میتوانید این لینک را بررسی کنید.

چارت فرآیند ورود و خروج کالا از انبار

چارت فرآیند ورود و خروج کالا از انبار
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments