نکات مهمی درباره سود سهام شرکت‌ها و سود هر سهم
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۸ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید 96523
سطح مبتدی

نکاتی مهم درباره سود سهام شرکت‌ها

سود در حسابداری از کسر هزینه‌ها از درآمدها حاصل می‌شود. یکی از صورت‌های مالی شرکت‌ها، صورت سود و زیان است که به صورت دوره‌ای ارائه می‌شود و سود سهام را مشخص می‌کند. اگر فعالیت‌های شرکت طی یک سال مالی منجر به سود شده باشد، ممکن است بخشی از سود به سهامداران نقداً پرداخت شود و بخشی از آن نیز در شرکت بماند. اصطاحات سود هر سهم و سود تقسیمی در این جا معنا می‌یاید.

کلیه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه، به صورت دوره‌ای صورت‌های مالی خود را منتشر می‌کنند و پس از مشخص شدن سود یا زیان کلی، سود یا زیان هر سهم نیز مشخص می‌شود. در صورتی مشخص شود فعالیت‌های شرکت طی یک سال مالی سودآور بوده است، با توجه به قوانین و مقررات و همچنین تصمیم مجمع عمومی عادی سالیانه، ممکن است بخشی از سود هر سهم یا حتی کل آن، به صورت نقدی به سهامداران پرداخت شود.

تعاریف و اصطلاحات در مورد سود سهام

سود هر سهم یا EPS: همان سود یا زیانی است که در صورت‌های مالی به ازای هر سهم شناسایی می‌شود.

سود تقسیمی یا DPS: آن بخشی از سود هر سهم است که به صورت نقدی بین سهامداران تقسیم می‌شود. رابطه DPS<=EPS همواره برقرار است.

اندوخته قانونی: مبلغی است که باید هر سال قبل از تقسیم سود در حسابی به این عنوان نگهداری شود تا از خروج این مبلغ از چرخه دارایی شرکت جلوگیری گردد. اندوخته قانونی هر ساله به میزان ۵ درصد سود سال جاری در نظر گرفته می‌شود و این عمل تا زمانی که میزان اندوخته قانونی به ۱۰ درصد سرمایه شرکت برسد، الزامی است و بیشتر از ۱۰ درصد اختیاری است.

نکات

۱- میزان سود تقسیمی هر سهم طبق قوانین و مقررات و بر اساس رأی‌گیری در مجمع عادی سالیانه مشخص می‌شود.

۲- مطابق با قانون تجارت، اگر مجمع عادی سالیانه تقسیم سود را تصویب کند، شرکت باید حداکثر تا ۸ ماه پس از تاریخ تصویب، سود نقدی را به سهامداران پرداخت کند.

۳- تنها سهامدارانی مشمول دریافت سود نقدی سهام شرکت می‌شوند که زمانی که نماد برای شرکت در مجمع متوقف می‌شود، سهامدار باشند و هر شخص به اندازه همان تعداد سهمی که با آن در مجمع شرکت کرده است، سود دریافت خواهد کرد. مدت‌زمان سهامدار بودن قبل از مجمع، ملاک و تأثیرگذار نیست و اگر شخصی چند لحظه قبل از بسته شدن نماد هم سهام شرکت را خریداری کند، مشمول دریافت سود خواهد شد.

۴- در تبیین نکته قبل، اگر سهامدار قبل از بسته شدن نماد برای مجمع، سهام خود را در بازار بفروشد و در مجمع، پرداخت سود نقدی تصویب شود، هیچ‌گونه سود نقدی شامل او نخواهد شد.

۵- اگر سهامدار بلافاصله بعد از مجمعی که تقسیم سود در آن تصویب شده است، سهام خود را در بازار بفروشد، مشکلی برای او پیش نمی‌آید و سود مجمع به او تعلق خواهد گرفت.

۶- پرداخت سود نقدی معمولاً به روش‌های زیر انجام می‌شود:

الف) مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی

ب) واریز سود نقدی سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام داده‌اند، به همان شماره‌حسابی که سهامداران در سامانه سجام معرفی کرده‌اند

تصمیم‌گیری در مورد پرداخت سود نقدی

 تصمیم‌گیری در خصوص اینکه پرداخت سود دقیقاً به چه روشی انجام شود، در مجمع انجام می‌شود. ممکن است مجمع یک شرکت، تنها روش الف را انتخاب کند و مجمع شرکتی دیگر، برای سهامدارانی که احراز هویت سجام انجام داده‌اند، روش ب را انتخاب کند و برای سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام نداده‌اند، روش الف را انتخاب کند.

مراجعه به سایت کدال

یکی از روش‌های اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری‌های مجمع یک شرکت در خصوص پرداخت سود نقدی و زمان‌بندی آن، مراجعه به سایت کدال به نشانی codal.ir و بررسی اطلاعیه‌های مربوط به آن سهم است. برای سهولت در انجام این کار، می‌توان از فیلترهای جست‌و‌جویی که در این سایت وجود دارد، پس از انتخاب نماد، از قسمت موضوع اطلاعیه کلمه “سود” را فیلتر کرد. همچنین برای مشاهده اطلاعیه زمان‌بندی پرداخت سود می‌توان از قسمت نوع اطلاعیه، “زمان‌بندی پرداخت سود” را فیلتر کرد.

مراجعه به سایت کدال برای سود سهام شرکت‌ها

فیلترهای جست‌وجوی قسمت اطلاعیه‌های سایت کدال

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
جلال شعرباف

سلام
باتوجه به داشتن کد سجام و حساب معرفی شده از طرف سهامداران چرا سود سهام را به حساب واریز نمیکنند و هرسهامدار برای سود اندک باید وقت و هزینه فراوان بدهد تا سود را بگیرد

کارگزاری مفید

با سلام
تصمیم‌گیری در خصوص اینکه پرداخت سود دقیقاً به چه روشی انجام شود، در مجمع و توسط خود شرکت انجام می‌شود.
ممکن است مجمع یک شرکت، تنها روش (مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی) را انتخاب کند و مجمع شرکتی دیگر، برای سهامدارانی که احراز هویت سجام انجام داده‌اند، روش (واریز سود نقدی سهامداران به همان شماره‌حسابی که در سامانه سجام معرفی کرده‌اند.) را انتخاب کند و برای سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام نداده‌اند، روش اول (مراجعه به بانک و دریافت سود) را انتخاب کند.

علی ایدون

دریافت سود پکویر

کارگزاری مفید

با سلام
پرداخت سود نقدی معمولا به روش‌های زیر انجام می‌شود:
1) مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی
2) واریز سود نقدی سهامدارانی که احراز هویت سجام را انجام داده‌اند، به همان شماره‌حسابی که سهامداران در سامانه سجام معرفی کرده‌اند.

علی

سلام
باتوجه به اینکه نماد ولپارس بعد مجمع سود سهام سالیانه سهامدارانش مشخص کرده وبرای ردیافت سود سهام باید به شعب بانک پارسیان مراجعه کنند حال من نوعی که در شهرمان بانک پارسیان شعبه ندارد چکار باید بکنیم ممنون میشیم اگر راهنمایی بفرمایید.

کارگزاری مفید

با سلام
تصمیم‌گیری در خصوص اینکه پرداخت سود دقیقاً به چه روشی انجام شود، توسط خود شرکت انجام می‌شود.
ممکن است مجمع یک شرکت، تنها روش (مراجعه سهامداران در زمان تعیین‌شده به بانک تعیین‌شده و ارائه مدارک هویتی و دریافت سود نقدی) را انتخاب کند.

علی رضا نوروزی

زمان بندی سود پکویر

کارگزاری مفید

با سلام
برای اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری‌های مجمع عادی سالیانه یک شرکت در خصوص پرداخت سود نقدی و زمان‌بندی آن، به سایت کدال مراجعه و اطلاعیه “زمان‌بندی پرداخت سود” مربوط به آن سهم را بررسی نمایید.