بررسی ساده اطلاعات بازار در بورس‌ویو

بررسی ساده اطلاعات بازار در بورس‌ویو
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۵ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 14834
سطح حرفه ای

سامانه تحلیل بنیادی بورس ویو یکی از برترین سامانه‌های موجود برای بررسی اطلاعات بازار و وضعیت شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است. این سامانه اطلاعات مهمی را به‌صورت لحظه‌ای در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که در ادامه برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.

شاخص بورس و فرابورس

بخش اول

۱.شاخص بورس ایران (IREX)

این بخش اطلاعات شاخص کلان بازار سرمایه در ایران را نمایش می‌دهد. نحوه محاسبه آن مشابه شاخص کل بورس (TEDPIX) می باشد اما هم شرکت های بورسی را در نظر می گیرد و هم شرکت های فرابورسی. 

۲.شاخص بورس (TEDPIX)

شاخص بورس نشان‌دهنده سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌هایی است که در بازار بورس قرار دارند. تغییر در بازار سرمایه و میانگین سودی که در اختیار سهامداران بازار سرمایه قرار می‌گیرد، با تغییر در شاخص بیان می‌شود. در شاخص بورس هر چه اندازه شرکت‌ها در بازار بورس بیشتر باشد، تاثیر بیشتری بر روی شاخص کل خواهند داشت.

۳.شاخص فرابورس (IFX)

بسیاری از شرکت‌ها ممکن است ویژگی‌هایی که قوانین بازار سرمایه برای ورود شرکت‌ها به بازار بورس در نظر گرفته‌شده را نداشته باشند. به همین دلیل بازارهای دیگری قرار می‌گیرند تا شرکت‌های یادشده بتوانند سهام خود را در این بازارها عرضه کنند. بازار فرابورس نیز یکی از همین بازارها است. شاخص فرابورس نیز به معنای سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌هایی است که در این بازار معامله می‌شوند. 

تغییرات شاخص‌‌ها به صورت لحظه‌ای در این قسمت بروزرسانی می‌گردد. همچنین اطلاعات تکمیلی مانند فشار تقاضا، خالص خرید حقیقی، سرانه خرید حقیقی و قدرت خرید حقیقی نیز قابل مشاهده است.

نمودارهای روند بازار و ارزش معاملات

بخش دوم

نمودار روند بازار

در نمودار روند بازار، که در قسمت بالایی نشان داده شده است، شاخص‌های بازارهای مختلف به صورت نمودار مقایسه‌ای نمایش داده می‌شود. همچنین در صورت تمایل امکان غیرفعال کردن هریک از نمودار های IREX، IFX و TEDPIX توسط کاربران وجود دارد.

نمودار دایره‌ای معاملات

سامانه بورس ویو برای نشان دادن حجم معاملات در بازارهای بورس و فرابورس از یک نمودار دایره‌ای استفاده می‌کند. این نمودار در پایین نمودار روند بازار نمایش داده‌ شده است. در این نمودار دایره‌ای، بازار در ابتدا به دو دسته بورس و فرابورس تقسیم‌بندی می‌شود و سپس می‌توان دسته‌بندی انجام‌شده را برای معاملات بلوکی و عادی نیز تعمیم داد.

معاملات بلوکی به معنای فروش بخش زیادی از سهام یک شرکت با حجم و قیمت تعیین‌شده است. با توجه به آنکه معمولاً معاملات بلوکی توسط سرمایه‌گذاران حقوقی انجام می‌شود، خریدار و فروشنده خارج از سامانه معاملاتی و با نظارت سازمان بورس معامله خود را انجام می‌دهند تا تأثیری بر قیمت در معاملات عادی نداشته باشند.

نمودار دایره‌ای در دسته‌بندی ابتدایی، بازار فرابورس و بورس را از یکدیگر جدا می‌کند، سپس در هر یک از بازارها سهم معاملات بلوکی و غیر بلوکی را مشخص می‌کند و در دسته‌بندی نهایی نوع اوراق معامله‌شده (اوراق درآمد ثابت یا سهام شرکتی) را تعیین می‌کند. 

همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، حجم و درصد معاملات در یک روز معاملاتی و زمان مشخصی، به تفکیک بورس و فرابورس به نمایش گذاشته شده است.

همچنین می‌توان حجم و درصد معاملات را در هر یک از بازارهای بورس و فرابورس به تفکیک «عادی» و «بلوکی» و مجدد هر یک از آن‌ها را به تفکیک «سهام»، «اوراق درآمد ثابت» و «سایر» مشاهده کرد. به طور مثال برای بازار فرابورس در این روز معاملاتی داریم: (مطابق همین روند را برای قسمت آبی نمودار که مربوط به بورس است نیز داریم)

بررسی ساده اطلاعات بازار در بورس‌ویو- نمودار دایره ای

بخش سوم

بیشترین‌ها و کمترین‌های بازار

در این بخش اطلاعات باارزشی در رابطه با نمادها در دسترس قرار گرفته است. در بالاترین قسمت نماد‌هایی که بیشترین ارزش و حجم معاملات را داشته‌اند در دو سربرگ جداگانه نشان داده می‌شوند. در قسمت میانی لیست نمادهایی که بیشترین ارزش بازار و بیشترین ارزش شناور را داشته‌اند قرار گرفته است. در نهایت در پایین این بخش، جدولی از نمادهایی که بیشترین یا کمترین بازدهی در طول روز داشته‌اند گردآوری شده است. لازم به ذکر است با کلیک روی نمودار در مقابل هر سهم، مسقیما به صفحه نمودار تکنیکال نماد هدایت می‌شوید.

بیشترین‌ها و کمترین‌ها و اطلاعیه مجامع

بخش چهارم

 اطلاعیه‌ها و مجامع

کدال، سامانه یا پایگاه اطلاعات جامع شرکت‌های پذیرفته شده (فهرست شده) در بورس است. این سامانه در واقع یک سامانه الکترونیکی است که با اقتباس از سامانه‌های اطلاع‌رسانی بورس‌های دیگر جهان راه‌اندازی شده است. هدف از ایجاد و راه‌اندازی سامانه کدال، ساماندهی، حفظ و نگهداری و انتشار الکترونیکی اطلاعات مالی و اطلاعات مربوط به سهام (مجامع و…) شرکت‌های ثبت‌شده در بورس اوراق بهادار ایران است.

بورس ویو تمام این اطلاعات را در اختیار شما قرار داده تا به راحتی در پنل خود به مطالعه و بررسی اطلاعیه‌ها بپردازید.

اطلاعات بازار در بورس ویو

بخش پنجم

خلاصه صنایع

بخش پنجم در صفحه اطلاعات بازار بورس ویو، خلاصه اطلاعات صنایع  است که به صورت کلی نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی هر یک از موارد می‌توان اطلاعات دقیق‌تر مربوط به آن صنعت را مشاهده نمود. این اطلاعات شامل بازدهی دوره‌ای، ضرایب و نسبت‌های مالی، نموار مربوط به شاخص صنعت و نمادهای فعال در آن صنعت می‌باشد.

بخش ششم

اطلاعات معاملات حقیقی و حقوقی

بخش ششم در صفحه اطلاعات بازار بورس ویو، در قسمت بالا اطلاعات بیشترین خالص خرید حقیقی و حقوقی در نمادهای مختلف نشان داده می‌شود. علاوه بر آن جزئیات بیشتری مانند قیمت، میزان تغییر و نمودار تکنیکال نمادها نیز قابل مشاهده می‌باشد. کمی پایین‌تر، جدولی از اطلاعات مربوط به بیشترین خالص نسبی خرید حقیقی و حقوقی به همراه اطلاعات مشابه با قسمت قبلی قرار گرفته است. همچنین اگر مایل به مشاهده بیشترین سرانه خرید و فروش حقیقی در نماد‌های مختلف هستید، می‌توانید از جدول پایین بخش ششم استفاده نمایید.

بخش هفتم

صندوق‌های قابل معامله

اگر نیاز یه کسب اطلاعات در رابطه با صندوق‌های قابل معامله دارید، در بخش هفتم علاوه بر نوع صندوق‌، اطلاعات مهم دیگری از جمله قیمت، NAV و میزان تغییر هریک از صندوق‌های قابل معامله نمایش داده می‌شود.

اطلاعات مربوط به ارز آزاد و فلزات قیمتی
سکه، فلزات اساسی، نفت و انرژی، ارز دیجیتال

بخش هشتم

اطلاعات سایر بازار‌های مالی

اگر تمایل دارید همزمان با بازار سرمایه، به اطلاعات بازارهای مالی دیگر نیز دسترسی داشته باشید، بخش هشتم را بسیار کاربردی خواهید یافت. در این قسمت اطلاعات مربوط به ارز آزاد و فلزات با ارزش به تفکیک قیمت و میزان تغییر گردآوری شده است. همچنین اطلاعات مشابه برای سکه، فلزات اساسی، نفت و انرژی و ارز دیجیتال در دسترس است. نکته: در صورتیکه در بازار ارزهای دیجیتال تازه وارد هستید یا به اطلاعات بیشتری در خصوص این موضوع نیاز دارید، می‌توانید از مطلب «ارز دیجیتال چیست» استفاده کنید.

اطلاعات مالی، قدرت خرید و فشار عرضه

بخش نهم

بیشترین قدرت خرید

در بخش نهم بیشترین قدرت خرید حقیقی و حقوقی به تفکیک نماد در دسترس قرار گرفته است. علاوه بر این می‌توان اطلاعاتی از قبیل قیمت و میزان تغییر آن در هر نماد را مشاهده نمود. جهت تسهیل در دسترسی به نمودار هر نماد، لینک مستقیم در ستون تکنیکال قرار داده شده است.

بخش دهم

اطلاعات مالی و نسبت‌های مالی

بخش دهم در صفحه اطلاعات بازار بورس ویو، نشان دهنده اطلاعات صورت‌های مالی و نسبت‌های مالی است که در این بخش اطلاعات بورس، فرابورس و بورس‌ایران در کنار هم و به تفکیک قابل مشاهده است.

بخش یازدهم

بیشترین فشار عرضه و تقاضا

به جهت تحلیل صحیح بازار، اطلاع از بیشترین فشار عرضه و تقاضا ضروری است. در بخش یازدهم نمادهایی که بیشترین فشار عرضه یا تقاضا را دارند لیست شده است. به علاوه جزییات بیشتری از این نماد‌ها مانند قیمت، میزان تغییر و لینک نمودار تکنیکال در جلوی هر نماد قرار گرفته است.

سروش شاه صفی کارشناس بازار سرمایه
guest
16 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
افکار

خیلی خوب بود

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما مایه افتخار ماست. باتشکر

خمید رنجبر بافقی

سلام : آیا میتوانیم نمودار ارزش معاملات هر صنعت را برای بازه دلخواه داشته باشیم . یا به عبارت دیگر شاخص صنایع . این امکان در کدام نسخه (استاندارد یا حرفه ای ) وجود دارد . اگر بورس ویو این امکان را ندارد خواهشمند است این شاخص را اضافه کنید. با سپاس

کارگزاری مفید

با سلام
بخش پنجم در صفحه اطلاعات بازار بورس‌ویو، خلاصه اطلاعات صنایع است که به صورت کلی نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی هر یک از موارد می‌توان اطلاعات دقیق‌تر مربوط به آن صنعت را مشاهده نمود. این اطلاعات شامل بازدهی دوره‌ای، ضرایب و نسبت‌های مالی، نموار مربوط به شاخص صنعت و نمادهای فعال در آن صنعت می‌باشد.

سهامدار

سلام لطفاً با تشخیص خودتان هر سهم شرکتی که سود دهی در آینده بر اساس صورت مالی و تراز و… پیشنهاد بدی که خریداری کنیم که زحمات شما مثمر ثمر باشد

کارگزاری مفید

با سلام
با استفاده تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی خود می‌توانید در مورد خرید سهام تصمیم‌گیری نمایید.
جهت کسب آموزش‌های بیش‌تر در این زمینه می‌توانید از کلاس‌های آموزشی رایگان کارگزاری مفید با مراجعه به بخش «رویدادها» استفاده نمایید.
در صورتی که قصد استفاده از دانش تحلیل‌گران متخصص کارگزاری مفید را دارید، یکی از خدمات کارگزاری مفید «سبد پیشنهاد سهام» می‌باشد. کارگزاری مفید به صورت هفتگی گزارشی از بازار سرمایه و اتفاقاتی که بر بازار سرمایه تأثیر گذار است، از جمله بازارهای جهانی را مورد بررسی قرار می‌دهد و یک سبد پیشنهادی از سهام مختلف را ارائه می‌کند. همچنین آن‌ها را از دیدگاه بنیادی و تکنیکال مورد بررسی قرار می‌دهد. همین‌طور هر هفته به بررسی سهام یک شرکت مشخص به همراه توضیحات کامل از وضعیت مالی و غیرمالی شرکت می‌پردازد.. می‌توانید با استفاده از بخش «پاداش» سایت پلکان، گزارش‌های هفتگی را دریافت کنید.
همچنین امکان دریافت اشتراک ماهانه و سالانه برای گزارش‌های هفتگی وجود دارد. جهت دریافت «گزارش هفتگی» علاوه بر امتیاز موجود در پلکان، امکان خرید نقدی آن نیز فراهم شده است.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «معرفی بخش پاداش پلکان» را مطالعه نمایید.

حکمت افلاکی سورشجانی

سلام و احترام خدمت شما بزرگواران زحمت کش ممنون از اطلاعات بروز شما خسته نباشید ممنون

با سلام
از اینکه ما را انتخاب کرده‌اید مفتخریم. با تشکر از همراهی شما

ابراهیم بابادی

با سلام در یک هفته مهلت برای بورس ویو متاسفانه ننتونستم از تخیف استفاده و عضویت یکساله یا شش ماهه بگیرم لطفا دوباره تخفیف را دایر کنید تا کمی به سهامداراانی که ضررهای زیادی شده کمک شده باشه ممنون از مفید و بورس ویو

کارگزاری مفید

با سلام
با مراجعه به سامانه پلکان می‌توانید تخفیف‌های موجود روی «اشتراک بورس ویو» را مشاهده و با توجه به امتیاز کسب‌شده، بسته مورد نظر را انتخاب نمایید. همچنین در سایت «بورس ویو» امکان دریافت اشتراک با تخفیف نقدی وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «معرفی بخش پاداش پلکان» را مطالعه نمایید.

مکاری

واقعا دمتون گرم چرا برای اینکه کارایی مفید از همه کارگزاریها بهتر وسیعتر است من تو کارگزاریهای زیادی بودم ولی هیچ کدام به کارگزاری مفید نمیشه

کارگزاری مفید

با سلام
کاربر گرامی، از اینکه ما را انتخاب کرده‌اید مفتخریم. سپاس از ارائه بازخورد مثبت شما

پارسا

بسیار عالی

کارگزاری مفید

باسلام
سپاس از همراهی شما

امید موسائی

عالی بود

کارگزاری مفید

با سلام
از اینکه همراه ما هستید مفتخریم. با تشکر از حسن نظر شما