چرا به کد بورسی نیاز داریم؟
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۱۶ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1183
سطح مبتدی

چرا به کد بورسی نیاز داریم؟

افراد به دلایل مختلفی نیاز به دریافت کد بورسی پیدا می‌کنند. ‌کد ‌بورسی در واقع  کد شناسایی هر فرد در بازار سرمایه است. کد ‌بورسی از ترکیب ۳ حرف و ۵ عدد ایجاد می‌شود و درست مانند کد ملی اشخاص حقیقی یا شناسه ملی اشخاص حقوقی، منحصربه‌فرد است.

اگر می‌خواهید به راحتی و به صورت غیرحضوری کد ‌بورسی دریافت کنید، کافی است در کارگزاری مفید ثبت‌نام کرده و مراحل دریافت آن را طی کنید.

از جمله دلایل دریافت یا صدور ‌کد ‌بورسی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

دریافت کد بورسی برای شروع فعالیت در بازار سرمایه

اولین گام برای شروع فعالیت در بازار سرمایه و خرید و فروش انواع اوراق بهادار، دریافت کد ‌بورسی است. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، به عنوان یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه برای هر شخص متقاضی ‌کد بورسی صادر می‌کند.

تخصیص سهام ترجیحی 

سهام ترجیحی در واقع بخشی از سهام یک شرکت، نهاد یا سازمان است که در اختیار کارمندان آن قرار می‌گیرد. امور مربوط به ثبت و نگهداری مالکیت اوراق بهادار هر شخص در بازار سرمایه بر عهده شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. این شرکت نیز با صادر کردن کد بورسی، دارایی هر فرد را به کد ‌بورسی وی نسبت داده و ثبت و ضبط می‌کند. به همین خاطر اگر شخصی فعلا قصد فعالیت در بازار سرمایه را هم نداشته باشد، برای تخصیص سهام ترجیحی به ‌کد ‌بورسی نیاز پیدا می‌کند.

تخصیص سهام عدالت

مشابه مورد قبل، برای کلیه افرادی که در گذشته جزو متقاضیان دریافت سهام عدالت بوده‌اند نیز توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی کد بورسی صادر شده است.

دریافت کد بورسی برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری، یکی از راهکارهای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه است. افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در برخی از صندوق‌ها را دارند نیز باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنند و کد بورسی خود را دریافت کنند.

دریافت کد بورسی برای فروش صندوق‌های قابل معامله دولتی

پذیره‌نویسی در صندوق‌های ETF دولتی نظیر صندوق دارا یکم و صندوق پالایشی یکم به دو روش امکان‌پذیر بوده است. در روش اول، اشخاصی که در بازار سرمایه فعال بودند و ‌کد بورسی داشتند، می‌توانستند از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها اقدام به خرید واحدهای این صندوق‌ها کنند. در روش دوم، امکان شرکت در پذیره‌نویسی از طریق بانک‌های عامل نیز برای افرادی که کد ‌بورسی نداشتند، وجود داشت.

اما فروش واحدهای خریداری شده از این صندوق‌ها، تنها از طریق کارگزاری‌های بازار سرمایه امکان‌پذیر است. افرادی که قبلا کد بورسی دریافت نکرده‌اند، باید برای فروش این واحدها ‌کد بورسی و کد معاملاتی خود را دریافت کرده و سپس از طریق کارگزاری خود، اقدام به فروش آن‌ها نمایند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments