زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۸ بهمن ۱۳۹۹
تعداد بازدید 37251
سطح مبتدی

چگونه سرمایه گذاری در بورس را شروع کنیم؟

بعد از تکمیل ثبت نام و دریافت کد معاملاتی اکنون می‌توانید به سادگی سرمایه گذاری خود را در بورس آغاز کنید. برای شروع سرمایه گذاری و خرید و فروش انواع اوراق بهادار بایستی با نحوه کار با سامانه‌های معاملات آنلاین آشنا باشید.

در این مطلب با یکی از سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید به نام ایزی‌تریدر و نحوه خرید و فروش سهام با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

ایزی تریدر چیست و چگونه به آن وارد شویم؟

سامانه ایزی تریدر کارگزاری مفید با طراحی ویژه، فرآیند خرید و فروش و سرمایه گذاری را برای کاربران آسان کرده است. از طریق این سامانه هر جا که باشید، به راحتی می‌توانید در ساعت بازار معاملات خود را انجام دهید. این سامانه دارای دو نسخه وب و موبایل است.

برای ورود به ایزی تریدر از طریق می‌توانید نسخه اندروید یا آیفون (iOS) این سامانه را از بخش ایزی تریدر موبایل وب‌سایت کارگزاری مفید دریافت کنید. یا با استفاده از مرورگر خود نشانی esaytrader.ir را جستجو کنید.

شناسه ورود به ایزی تریدر، کد ملی یا شماره همراه ثبت شده‌ی شما و رمز عبور نیز همان رمزی است که در زمان افتتاح حساب تعیین نموده‌اید. اگر رمز عبوری که در زمان افتتاح حساب وارد کرده‌اید فراموش شده است، می‌توانید از طریق گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام» آن را بازیابی کنید.

نحوه واریز وجه در ایزی تریدر چگونه است؟

برای خرید سهام و آغاز سرمایه گذاری نیاز است ابتدا حساب خود نزد کارگزاری مفید را شارژ کنید. برای واریز وجه در سامانه ایزی تریدر کارگزاری مفید مشابه تصویر زیر عمل کنید. 

نحوه واریز وجه در ایزی تریدر چگونه است؟

در صفحه درگاه بانکی، از کلیه کارت‌های بانکی امکان شارژ حساب معاملاتی امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است برای مبالغ بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان می‌توانید در قسمت واریز وجه، از قسمت ثبت فیش واریزی استفاده کنید.این قسمت در تصویر زیر مشخص شده است.

نحوه واریز وجه در ایزی تریدر چگونه است؟

به یاد داشته باشید برای واریز آنی مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بایستی از طریق دو کارت بانکی اقدام کنید.

برای واریزِ مبالغِ بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان، لازم است وجه مورد نظر را به یکی از شماره حساب‌های بانکی کارگزاری مفید ، واریز کنید. سپس اطلاعات فیش واریزی را در ایزی تریدر ثبت نمایید. ظرف مدت ۲۴ ساعت کاری، مبلغ واریزی شما تایید و به حسابتان نزد کارگزاری مفید اضافه خواهد شد.

لازم به ذکر است کاربران، تنها می‌توانند از شماره‌ حسابی به نام خود، انتقال وجه حساب مفید داشته باشند. در صورت مغایرت نام، واریزِ کاربر لغو شده و وجه آن بازگشت داده می‌شود. 

برداشت وجه چگونه انجام می‌شود؟

برای برداشت وجه از حساب خود نزد کارگزاری مفید، در صورتی که درخواست وجه خود را پیش از ساعت ۱۲ ظهر روز کاری ثبت کنید، می‌توانید مبلغ مورد نظر را برای روز کاری بعد دریافت نمایید. در غیر این صورت، وجه درخواستی دو روز کاری بعد قابل دریافت است. برای آموزش فرآیند آن تصویر زیر را مشاهده کنید.

برداشت وجه چگونه انجام می‌شود؟

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که اگر وجه موجود در حساب شما، حاصل از فروش سهام در همان روز باشد، حداقل دو روز کاری بعد قابل برداشت است.

لازم به ذکر است، در صورتی که نام صاحبِ حسابِ معرفی‌شده به نام شخص دیگری بوده یا حساب، مشترک یا مسدود باشد، درخواست وجه پرداخت نخواهد شد و منجر به عودت وجه به حساب شما نزد کارگزار می‌گردد.

در هنگام تقاضای برداشت وجه به این نکته نیز توجه داشته باشید، اگر وجوه مورد نظر، حاصل از فروش سهام باشد، دو روز کاری بعد و اگر حاصل از فروش اوراق با تسویه یک روزه باشد، یک روز کاری بعد قادر به دریافت وجه حاصل از فروش خواهید بود.

چگونه سهام خرید و فروش کنیم؟

برای ارسال سفارش خرید و سرمایه گذاری روی یک نماد در سامانه‌‌های معاملاتی، مشابه تصویر زیر ابتدا باید نماد مورد نظر را در قسمت جستجوی نماد انتخاب کرده و در پنجره اطلاعات نماد، با انتخاب گزینه خرید، وارد پنل سفارش شوید. در این قسمت، تعداد و قیمت را ثبت کرده و سپس سفارش خود را ارسال کنید.

چگونه سهام خرید و فروش کنیم؟

برای فروش دارایی‌های خود نیز کافی است از قسمت پرتفوی نماد مدنظر خود را انتخاب کرده و در پنجره اطلاعات نماد گزینه فروش را انتخاب کنید تا وارد پنل فروش شوید. در این قسمت مشابه آنچه درباره خرید گفته شد تعداد و قیمت مدنظر خود را ثبت کرده و سپس گزینه ارسال فروش را انتخاب کنید.

چگونه سهام خرید و فروش کنیم؟

چند نکته مهم

  • معاملات سهام در بورس از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. پیش از آغاز معاملات از ساعت ۸:۴۵ الی ۹ یک مرحله پیش گشایش انجام می‌شود. در این مرحله تنها می‌توان سفارش را ارسال کرد ولی تا زمان آغاز معاملات سفارشات انجام نمی‌شود.
  • حداقل مبلغ خرید از طریق سامانه‌های معاملات آنلاین ۵۰۴ هزار تومان است.
  • معاملات سهام در بازار سرمایه از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ انجام می‌شود. پیش از آغاز معاملات از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ یک مرحله پیش‌گشایش انجام می‌شود که در این بازه زمانی تنها می‌توان ارسال سفارش انجام داد.

خرید خودکار عرضه اولیه چگونه انجام می‌شود؟

با تایید «توافق‌نامه ارسال سفارش عرضه اولیه»، و شارژ مانده حساب خود نزد کارگزاری مفید، تمامی عرضه‌ اولیه‌ها به صورت خودکار برای شما خریداری می‌گردد. 

برای فعال‌سازی خرید خودکار عرضه اولیه در ایزی تریدر، کافی است به بخش توافق‌نامه‌ها مراجعه کرده، و توافق‌نامه ارسال سفارش عرضه اولیه را در حالت روشن قرار دهید و متناسب با هر عرضه اولیه حساب خود را شارژ کنید. به تصویر زیر دقت نمایید.

خرید خودکار عرضه اولیه چگونه انجام می‌شود؟

توصیه می‌شود حداقل یک روز پیش از زمان عرضه اولیه، اقدام به شارژ حساب نمایید.برای خرید خودکار عرضه اولیه کافی است دو اقدام صورت گیرد: اول، واریز وجه به اندازه مبلغ مورد نیاز برای خرید هر عرضه اولیه و دوم فعال کردن توافق نامه ارسال سفارش عرضه اولیه. جهت فعال‌سازی خرید خودکار عرضه کافی است در قسمت توافق نامه‌ها، توافق نامه ارسال سفارش عرضه اولیه را در حالت روشن قرار دهید.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments