آیا بورس تورم را جبران می‌کند؟

آیا بورس تورم را جبران می‌کند؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۲۸ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 5233
سطح نیمه حرفه ای

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

تاثیر بورس بر تورم

تورم (Inflation) در علم اقتصاد به این صورت تعریف می‌شود: افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک بازه زمانی معین. از آثار وجود تورم می‌توان به کاهش قدرت خرید، کاهش ارزش پول کشور، افزایش قیمت کالاها و خدمات و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. در مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که اثر نرخ تورم بر رشد بازار سهام در کوتاه مدت مثبت است، اما در بلندمدت علاوه بر نرخ تورم باید موارد دیگری را نیز در نظر گرفت.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا بورس می‌تواند کاهش ارزش سرمایه را در مقابل تورم جبران کند؟ قبل از اینکه پاسخ شما را بدهیم، بد نیست نگاهی به تصویر زیر داشته باشید. این نمودار بیانگر متوسط بازده سالانه دارایی‌ها از ابتدای سال ۱۳۸۷تا تیر ۱۳۹۷ است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌کنید، شاخص بورس به‌طور متوسط سالانه ۲۶ درصد رشد داشته است؛ در حالی‌که متوسط نرخ رشد سالانه تورم در این دوره زمانی ۱۷ درصد گزارش شده است.

آیا بورس تورم را جبران می‌کند؟

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، شاخص کل بورس نه‌تنها زیان ناشی از تورم را جبران کرده، بلکه حدود ۹ درصد نیز بازدهی بیشتری داشته است. یادآوری می‌شود سرمایه‌گذارانی که تنوع سرمایه‌گذاری‌شان متناسب با شاخص بورس بوده است یا در صندوق‌های شاخصی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از بازدهی متوسط سالانه ۲۶درصد بهره‌مند شده‌اند.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری در یک صنعت خاص یا یک شرکت مشخص می‌تواند بازدهی بهتر یا حتی کمتر از شاخص بورس داشته باشد یا در برخی شرایط استثنایی نظیر بروز جنگ، رشد شاخص بورس در یک دوره زمانی خاص ممکن است به اندازه رشد تورم نباشد.

اما موضوعی که بیشتر در عکس بالا به چشم می‌خورد بازدهی بهتر صندوق های سرمایه گذاری حتی نسبت به شاخص کل را نشان می‌دهد و نشان‌دهنده لزوم سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و مدیریت شده در بازار می باشد که استفاده از این امکان برای تمام سرمایه‌گذاران با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری فراهم شده است.

سوالات متداول

آیا سرمایه‌گذاری در یک صنعت خاص یا یک شرکت مشخص، بازدهی بیشتری را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می آورد؟

 سرمایه‌گذاری در یک صنعت یا شرکت خاص به نسبت بورس، در برخی موارد بازدهی بهتر و در برخی شرایط حتی بازدهی کمتری نسبت به شاخص بورس دارد. به همین علت لازم است که سرمایه‌گذاران با استفاده از انواع روش‌های تحلیل مانند تحلیل تکنیکال، بنیادی، تابلوخوانی و … به شناسایی شرکت یا صنعت مناسب برای سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

تورم چیست؟

به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها (قیمت کالاها و خدمات) در یک بازه زمانی مشخص،‌تورم گفته می‌شود که این اتفاق باعث کاهش قدرت خرید افراد در جامعه می‌شود.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments