آیا بورس تورم را جبران می‌کند؟

آیا بورس تورم را جبران می‌کند؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 4201
سطح نیمه حرفه ای

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا بورس می‌تواند کاهش ارزش سرمایه را در مقابل تورم جبران کند؟ قبل از اینکه پاسخ شما را بدهیم، بد نیست نگاهی به تصویر زیر داشته باشید. این نمودار بیانگر متوسط بازده سالانه دارایی‌ها از ابتدای سال ۱۳۸۷تا تیر ۱۳۹۷ است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌کنید، شاخص بورس به‌طور متوسط سالانه ۲۶ درصد رشد داشته است؛ در حالی‌که متوسط نرخ رشد سالانه تورم در این دوره زمانی ۱۷ درصد گزارش شده است.

آیا بورس تورم را جبران می‌کند؟

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، شاخص کل بورس نه‌تنها زیان ناشی از تورم را جبران کرده، بلکه حدود ۹ درصد نیز بازدهی بیشتری داشته است. یادآوری می‌شود سرمایه‌گذارانی که تنوع سرمایه‌گذاری‌شان متناسب با شاخص بورس بوده است یا در صندوق‌های شاخصی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از بازدهی متوسط سالانه ۲۶درصد بهره‌مند شده‌اند.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری در یک صنعت خاص یا یک شرکت مشخص می‌تواند بازدهی بهتر یا حتی کمتر از شاخص بورس داشته باشد یا در برخی شرایط استثنایی نظیر بروز جنگ، رشد شاخص بورس در یک دوره زمانی خاص ممکن است به اندازه رشد تورم نباشد.

اما موضوعی که بیشتر در عکس بالا به چشم می‌خورد بازدهی بهتر صندوق های سرمایه گذاری حتی نسبت به شاخص کل را نشان می‌دهد و نشان‌دهنده لزوم سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و مدیریت شده در بازار می باشد که استفاده از این امکان برای تمام سرمایه‌گذاران با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری فراهم شده است.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments