بررسی نمودار بنیادی در بورس ویو

بررسی نمودار بنیادی در بورس ویو
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۹ آذر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 8994
سطح حرفه ای

تحلیل بنیادی عبارت است از تجزیه و تحلیل ارزندگی یک سهم با استفاده از داده‌های بنیادی آن مانند سودآوری، طرح‌های توسعه‌، میزان فروش، ریسک و مواردی این‌چنینی. نمودار بنیادی هر سهم در بورس ویو به تحلیلگر کمک می‌تواند که با توجه به پارامتر مد نظر خود، وضعیت بنیادین سهم در طول زمان را بررسی کند.

در واقع یک تحلیلگر بنیادی، عوامل اثر گذار بر قیمت یک سهم را بررسی کرده و ارزش ذاتی آن را برآورد می‌کند و سپس از طریق مقایسه ارزش ذاتی با ارزش بازاری سهم، درباره خرید یا فروش آن تصمیم‌گیری می‌کند.

تحلیلگران در تحلیل بنیادی یا فاندامنتال با استفاده از اطلاعات موجود در صورت‌های مالی شرکت‌ها و عوامل اقتصادی، زمان مناسب برای ورود و خروج به سهام شرکت‌های مختلف را تعیین می‌کنند. در این روش پارامترهایی همچون عوامل اقتصادی، نرخ بیکاری کشور، نرخ سودآوری شرکت، سلامت مالی و مدیریتی شرکت در نظر گرفته می‌شود. در حالت کلی اکثر سرمایه‌گذارنی که قصد سرمایه‌گذاری به دید بلند مدت را دارند، تحلیل بنیادی را انتخاب می‌کنند.

تفاوت نمودار بنیادی با نمودار تکنیکال

نمودار مورد استفاده در تحلیل تکنیکال با توجه به داده‌های مربوط به قیمت سهم در طول زمان ترسیم می‌شود و تحلیلگر تکنیکال می‌کوشد با استفاده از ابزارها و اندیکاتورها، روند قیمتی آینده سهم را پیش‌بینی کند. اما نمودار بنیادی، بر اساس داده‌های بنیادی سهم (مانند برخی از داده‌های موجود در صورت‌های مالی، نسبت‌های مالی، ضرایب قیمتی و ….) در طول زمان ترسیم شده و تحلیلگر می‌کوشد با تجزیه و تحلیل آن‌ها، وضعیت بنیادین سهم را در طول زمان تفسیر کند.

نمودار بنیادی در بورس ویو

در تحلیل بنیادی، بیشتر اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل وضعیت مالی شرکت از صورت‌های مالی اساسی (ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت جریان وجوه نقد) آن استخراج می‌شوند. در سامانه جامع تحلیل بنیادی بورس ویو، کلیه اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل بنیادی، به صورت منسجم در اختیار افراد قرار می‌گیرد. در ادامه، به بررسی بخش نمودار بنیادی یک سهم در سامانه بورس ویو پرداخته می‌شود.

برای مشاهده نمودار بنیادی یک سهم، کافی است پس از جست‌وجوی نماد، مطابق تصویر زیر از نوار سمت راست صفحه گزینه نمودار بنیادی را انتخاب کرد.

نمودار بنیادی در بورس ویو

در ادامه، به بررسی جزئیات نمودار بنیادی یک سهم در سامانه بورس ویو می‌پردازیم.

نمودار بنیادی در بورس ویو

بخش ۱:

 از این بخش می‌توانید با انتخاب یکی از گزینه‌های موجود، محدوده زمانی نمودار را مشخص کنید.

بخش ۲ : 

با استفاده از این گزینه می‌توانید نمودار نمایش داده شده را در فرمت‌های مختلف دریافت و ذخیره کنید.

بخش ۳: 

محور افقی زمان را نشان می‌دهد. با حرکت دادن نشانگر ماوس روی نمودار، تاریخ و قیمت هر نقطه نمایش داده می‌شود.

بخش ۴: 

از این قسمت می‌توانید محدوده زمانی نمایش نمودار را به طور دقیق مشخص کنید.

بخش ۵

در صورتی که بخواهید نمودار بنیادی چند سهم را با یکدیگر مقایسه کنید، کافی است از این قسمت سهم مورد نظر را جست‌وجو کرده و آن را انتخاب کنید. با این کار، نمودار بنیادی سهم جدید به صفحه اضافه شده و امکان مقایسه نمودارها با یکدیگر فراهم می‌شود.

همچنین به‌صورت پیش‌فرض تنها متغیری که بر روی نمودار نمایش داده می‌شود، قیمت مربوط به هر یک از سهام انتخابی است. درصورتی‌که قصد دارید متغیرهای دیگری را نیز به نمودار اضافه کنید، کافی‌است روی این گزینه کلیک کرده و متغیر دلخواه را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی صفحه اطلاعیه ها و مجامع در سامانه بورس ویو

نکات مربوط به بخش تنظیمات و جستجو(بخش پنجم)

موارد بخش پنجم به سه قسمت آیتم‌های مالی، سهام و صنایع تقسیم‌ می‌شوند. قسمت آیتم‌های مالی، مربوط به نسبت‌های مالی و اطلاعاتی است که در صورت‌های مالی وجود دارد. برای اضافه شدن پارامتر مورد نظر، کافی است از این قسمت آن را پیدا کرده و روی گزینه انتخاب کلیک کنید. از قسمت سهام و صنایع به ترتیب می‌توانید سهم جدید یا شاخص صنعت مورد نظر را انتخاب کنید تا نمودار مربوط به آن نیز نمایش داده شود. در تصاویر زیر، نحوه انتخاب این موارد به صورت گام به گام توضیح داده شده است.

نحوه انتخاب یک پارامتر از قسمت آیتم‌های مالی

نحوه انتخاب یک پارامتر از قسمت آیتم‌های مالی

نحوه انتخاب یک سهم از قسمت سهام

نحوه انتخاب یک سهم از قسمت سهام

بخش ۶: 

از این قسمت می‌توانید در صورت نیاز نمایش نمودار آیتم‌ها را غیر فعال کرده یا آن‌ها را حذف کنید.

بخش ۷: 

مشابه مورد قبل، از این قسمت می‌توانید نمایش نمودار سهام اضافه شده به نمودار اصلی را غیر فعال کرده یا آن را از مقایسه حذف کنید.

بخش ۸: 

از این قسمت می‌توانید یکی از دو حالت اوریجینال یا نرمالایز را برای فرمت اطلاعات انتخاب کنید. با انتخاب گزینه نرمالایز، اعداد به صورت درصدی نمایش داده می‌شوند.

بخش ۹: 

مطابق تصویر زیر، از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که نمودار مربوط به آیتم‌های انتخاب شده، به صورت جداگانه نمایش داده شوند یا در کنار هم. شکل سمت راست، مربوط به انتخاب گزینه نمایش جداگانه آیتم‌ها و شکل سمت چپ مربوط به انتخاب گزینه نمایش آیتم‌ها در یک نمودار است.

نمودار بنیادی

سوالات متداول

چه تفاوتی میان نمودار تکنیکال و نمودار بنیادی وجود دارد؟

نمودار در تحلیل تکنیکال با توجه به داده‌های مربوط به قیمت سهم در طول زمان ترسیم می‌شود. تحلیلگر تکنیکال می‌کوشد با استفاده از ابزارها و اندیکاتورها، روند قیمتی آینده سهم را پیش‌بینی کند. اما نمودار بنیادی، بر اساس داده‌های بنیادی سهم در طول زمان ترسیم می‌شود. تحلیلگر بنیادی می‌کوشد با تجزیه و تحلیل آن‌ها، وضعیت بنیادین سهم را در طول زمان تفسیر کند.

چگونه می‌توان نمودار بنیادی چند سهم را با یکدیگر مقایسه کرد؟

اگر بخواهید نمودار بنیادی چند سهم را با یکدیگر مقایسه کنید، کافی است سهم مورد نظر را جست‌وجو کنید. با این کار، نمودار بنیادی سهم جدید به صفحه اضافه شده و امکان مقایسه نمودارها با یکدیگر فراهم می‌شود.

آیا امکان افزودن پارامتر‌های دیگر به نمودار بنیادی در بورس‌ویو وجود دارد؟

بله برای اضافه شدن پارامتر مورد نظر، کافی است آن را جست‌وجو کرده و سپس روی گزینه انتخاب کلیک کنید.

آیا می‌توان یک نمودار بنیادی را در بورس‌ویو ذخیره کرد؟

بله امکان ذخیره نمودار بنیادی در این سامانه فراهم شده است.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
امیررضا محمدی

بالاخره بورس ویو، اون چیزی که میخواستم رو در حد خوبی محقق کرد البته با تاخیر.
با اینجال ممنون تمیدوارم از بقیه کارگزاری ها عقب نیفته

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما با کارگزاری مفید صمیمانه سپاسگزاریم.

فاطمه ص

عالیه

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست، با تشکر از همراهی شما

سعید

در بخش انتخاب ، کاش توضیحات کامل تر و مثال هایی ارائه میشد. پس از انتخاب آیتم های مد نظر، دیاگرام نشان داده نشده و به صفحه اول ورود به بورس ویو وارد می شود. مشکل از کجاست؟

کارگزاری مفید

با سلام
از پیشنهاد شما برای ارائه بهتر خدمات صمیمانه سپاسگزاریم، پیشنهاد شما جهت بررسی به واحد مربوط ارجاع داده شد.
لازم به ذکر است، در این خصوص مشکلی وجود ندارد لطفا یکبار کش مرورگر را حذف نمایید و مجدد وارد سامانه شوید.

حسن

لااقل یه نماد رو به عنوان نمونه بزارید تا ادم ببینه این بورس ویو چطور کار میکنه

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از ارائه پیشنهاد شما، موضوع مورد نظر بررسی و به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

گشین زندکریمی

آیا میتونیم نمودارهای تکنیکال در بورس ویو رو ذخیره کنیم؟ و اینکه چند نمودار تکنیکال رو همزمان باز کنیم؟

کارگزاری مفید

سلام
در بورس ویو امکان ذخیره نمودار‌های تحلیل تکنیکال وجود دارد، در خصوص باز کردن چندین نمودار تحلیل در بورس ویو نیز پیشنهاد شما جهت بررسی به واحد مربوط ارجاع داده شد.