الگوی پروانه
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۵ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 3314
سطح حرفه ای

الگو پروانه

 الگو‌های هارمونیک در تحلیل تکنیکال، الگو‌هایی هستند که از تلفیق نسبت‌های فیبوناچی و اشکال هندسی به وجود آمده‌اند. یکی از محبوب‌ترین الگو‌های هارمونیک، الگو پروانه است. این الگو همانند اغلب الگو‌های هارمونیک، در دو حالت صعودی و نزولی نمایان می‌شود. الگو پروانه صعودی به شکل حرف M و الگو پروانه نزولی به شکل حرف W در الفبای انگلیسی است.

انواع الگو پروانه

همانطور که اشاره شد الگو پروانه به دو شکل صعودی یا نزولی نمایان می‌شود که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

الگو پروانه صعودی

الگوی پروانه صعودی

همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید، الگو پروانه صعودی به وسیله رشد قیمت از نقطه X به نقطه A حرکت خود را شروع می‌کند. حرکت بعدی این‌الگو، یک اصلاح از نقطه A تا نقطه B خواهد بود که این اصلاح دقیقاً معادل ۰.۷۸۶ موج XA است. بعد از این اصلاح، شاهد رشد قیمت به‌ اندازه خط BC هستیم که نقطه C در سطوح اصلاحی ۰.۳۸۲ تا ۰.۸۸۶ موج AB جای‌ دارد. حرکت پایانی این الگو، افت قیمت در امتداد خط CD است که نقطه D در سطوح اصلاحی ۱.۶۱۸ تا ۲.۶۱۸ موج BC، قرار گرفته است. همچنین نقطه D در نسبت ۱.۲۷۲ تا ۱.۶۱۸ موج XA شکل خواهد گرفت. نقطه D ابتدای رشد شارپ قیمت بوده و می‌توان در این نقطه با ارسال سفارش خرید وارد معامله شد.

اهداف قیمتی پیش رو در این الگو به ترتیب موارد زیر است.

۱. تراز ۶۱.۸٪ خط CD

۲. نقطه C

۳. نقطه A

۴. در صورت شکست مقاومت قیمتی A، می‌توان انتظار داشت که چارت قیمت تا تراز ۱.۲۷۲ AD و سپس تا تراز ۱.۶۱۸ AD رشد کند. 
حد ضرر الگو پروانه صعودی را می‌توان کمی پایین‌تر از نقطه D در نظر‌گرفت.

الگو پروانه نزولی

الگوی پروانه نزولی

الگو پروانه نزولی مطابق شکل، با یک افت قیمتی از نقطه X به نقطه A حرکت خود را شروع می‌کند. در ادامه الگو شاهد رشد قیمت از نقطه A تا نقطه B هستیم که این صعود دقیقا معادل ۰.۷۸۶ موج XA است. حرکت بعدی این الگو، نزول قیمت به‌ اندازه خط BC خواهد بود که نقطه C در سطوح اصلاحی ۰.۳۸۲ تا ۰.۸۸۶ موج AB قرار دارد. رشد قیمت در امتداد خط CD آخرین موج این الگو بوده که نقطه D در سطوح اصلاحی ۱.۶۱۸ تا ۲.۶۱۸ موج BC، جای دارد. همچنین نقطه D در نسبت ۱.۲۷۲ تا ۱.۶۱۸ موج XA شکل قرار‌ خواهد گرفت. نقطه D ابتدای نزول سریع قیمت است. در بازار‌های دو‌طرفه امکان کسب سود از افت قیمت نیز وجود دارد. در‌ این گونه بازار‌ها پس از تشخیص الگو پروانه نزولی می‌توان در نقطه D اقدام به ارسال سفارش فروش نمود و در قیمت‌های پایین‌تر سفارش خرید را ارسال کرد.

اهداف قیمتی پیش‌رو در این الگو به ترتیب موارد زیر است.

۱. تراز ۶۱.۸٪ خط CD

۲. نقطه C

۳. نقطه A

۴. در صورت شکست مقاومت قیمتی A، می‌توان انتظار داشت که چارت قیمت تا تراز ۱.۲۷۲ AD و سپس تا تراز ۱.۶۱۸ AD به افت خود ادامه دهد. 

حد ضرر الگو پروانه نزولی را می‌توان کمی بالا‌تر از نقطه D ترسیم نمود. 

توجه: هنگام تشخیص الگو‌های هارمونیک در نمودار و محاسبه نقطه D، بهتر است از تغییر روند اطمینان پیدا کنیم و بعد اقدام به ورود نماییم. در نتیجه بهتر است منتظر واکنش قیمت بعد از لمس نقطه D بود و در کندل های بعد از این نقطه راجع به ورود یا عدم ورود به سهم تصمیم گرفت. برای اطمینان از تغییر روند بسیاری از اندیکاتور‌ها در تحلیل تکنیکال می‌تواند کار‌ساز باشد. هم‌چنین فراگیری علم تابلو‌خوانی و کندل‌شناسی می‌تواند تا حد قابل توجهی تشخیص تغییر روند نمودار را آسان کند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments