نمودار و تنظیمات آن در مفید تریدر
زمان مطالعه 7 دقیقه
انتشار ۱۴ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید 2826
سطح نیمه حرفه ای

چگونه تنظیمات نمودار را در مفید تریدر تغییر دهیم؟

مفید تریدر یک نرم‌افزار حرفه‌ای برای تحلیل تکنیکال و کار روی نمودار است. در نرم‌افزار مفید تریدر می‌توان به روش‌های مختلف یک نمودار را باز کرد. همچنین تنظیمات مختلفی را می‌توان بر روی یک نمو‌دار اعمال کرد. در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر این موارد پرداخته می شود.

باز کردن نمودار در مفید تریدر

از طریق دستور نمودار جدید (New Chart) منوی فایل یا از طریق دکمه  Create a new chart موجود در نوار ابزار استاندارد، می‌توانید از بین نمادهای جاری یکی را انتخاب کنید تا نمودار آن در مفید تریدر نمایش داده شود.

باز کردن نمودار

از طریق پنجره دیده‌بان بازار (Market Watch) نیز نمودارهای جدید را باز کنید. برای این کار کافی است روی نام نماد چپ کلیک کرده و هم‌زمان، آن را به محیط رسم چارت بکشید و کلیک ماوس را رها کنید. همچنین می‌توانید روی نماد مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Chart Window را انتخاب کنید.

باز کردن نمودار

اگر نماد را داخل یک نمو‌دار باز بکشید، نماد به جای نمو‌دار قبلی رسم می‌شود و نمودار قبلی پاک می‌شود. در این حالت تمامی تنظیمات نمو‌دار قبلی برای نمو‌دار این نماد نیز اعمال می‌شود.

اگر هنگام کشیدن نماد، کلید Ctrl را نگه دارید، نمو‌دار در پنجره مجزایی باز می‌شود. در این حالت و برای تمام نمودارهای تازه باز شده، قالب پیش‌فرض استفاده می‌شود. قالب پیش‌فرض قابلیت ویرایش دارد اما نمی‌توان آن را حذف کرد.

نکته: سری زمانی داده‌ها برای رسم یک نمودار، روی هارد دیسک رایانه شما ذخیره می‌شود. هنگام باز کردن نمودار، داده‌ها از هارد دیسک دریافت می‌شوند و داده‌هایی که وجود ندارند، از سرور دریافت می‌شود. اگر هیچ داده‌ای از قبل برای رسم نمودار وجود نداشته باشد، داده‌های آخرین ۵۱۲ میله چارت از سرور دریافت می‌شود. برای دریافت داده‌های قبلی (قبل‌تر از این ۵۱۲ میله) باید زمان نمو‌دار را به عقب‌تر ببرید. بعد از اینکه نمودار رسم شد، داده‌های مربوط به تغییر قیمت‌های جاری دریافت می‌شود. این اطلاعات نیز ذخیره شده و بعدا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنظیمات نمودار

ظاهر نمودار و ویژگی‌های آن را می‌توانید به طور جداگانه تنظیم کنید. برای این کار کافی است از منوی Charts، گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید یا کلید F8 را فشار دهید.

تنظیمات نمودار

پنجره ویژگی‌های نمودار (Properties) از سه سربرگ تشکیل شده است. سربرگ عمومی (Common)، سربرگ نمایش (Show) و سربرگ رنگ‌ها (Colors). در ادامه به بررسی این سربرگ‌ها پرداخته می‌شود.

سربرگ عمومی (Common) در تنظیمات نمودار

سربرگ عمومی (Common) در تنظیمات نمودار

در این سربرگ می‌توانید ویژگی‌های عمومی یک نمودار را تنظیم کنید. گزینه‌های موجود در این سربرگ و کارکرد هر کدام از آن‌ها عبارت‌اند از:

Bar Chart

نمایش نمودار به صورت میله‌ای

Candlesticks

نمایش نمودار به صورت شمعی

Line Chart

نمایش نمودار به صورت خطی

Chart on foreground

نمایش نمودار در جلوی تمامی ابزارهای تحلیلی

Chart shift

انتقال نمودار از مرز سمت راست پنجره به نشانگر انتقال (نشانگر انتقال، مثلث خاکستری رنگی است که بعد از فعال‌سازی این امکان در قسمت بالای نمودار مشاهده می‌شود)

Chart auto scroll

فعال یا غیر فعال‌سازی انتقال نمودار به صورت خودکار از این گزینه انجام می‌شود. اگر این گزینه فعال باشد، بعد از اینکه میله‌های جدیدی در نمودار رسم شود، میله‌های جدید نمایش داده خواهد شد.

Scale

تغییر مقیاس نمودار از طریق این قسمت امکان‌پذیر است. 

Scale fix one to one

ثابت کردن مقیاس نمودار به صورت یک به یک از این قسمت انجام می‌شود.  در این شرایط، فاصله دو میله زمانی نمودار برابر با سایز یک Pip‌ یا سایز یک ریال روی محور عمودی خواهد شد. در این حالت امکان مقیاس خودکار فعال می‌شود و اسکرول نیز در سمت راست پنجره ظاهر می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که نمودار را به صورت عمودی انتقال دهید.

Scale fix

از طریق این گزینه می‌توانید مقیاس فعلی نمودار را ثابت کنید. بعد از فعال کردن این گزینه، فیلدهای حداکثر ثابت شده (Fixed maximum) و حداقل ثابت شده (Fixed minimum) نیز فعال می‌شوند.

Scale points per bar

ثابت کردن مقیاس نمودار بر حسب نسبت نقاط روی نمودار عمودی به یک میله از این قسمت امکان‌پذیر است. در این حالت نقاط هر نمودار برای تعیین تعداد میله‌ها فعال می‌شود.

سربرگ نمایش (Show) در تنظیمات نمودار

سربرگ نمایش (Show)

این سربرگ شامل گزینه‌هایی برای اطلاعات مختلف قابل نمایش روی یک نمودار است. گزینه‌های موجود در این سربرگ و کارکرد هر کدام از آن‌ها عبارتند از:

Show ticker

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که عنوان نمودار نمایش داده شود یا خیر.

Show OHLC

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که قیمت‌های OHLS (یعنی قیمت بازگشایی (Open)، بیشترین قیمت (High)، کمترین قیمت (Low) و قیمت بسته شدن (Close)) نمایش داده شود یا خیر.

Show quick trading buttons

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که دکمه مربوط به انجام سریع معامله نمایش داده شود یا خیر.

Show bid price line

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که آخرین سطوح قیمتی خرید (تقاضا) نمایش داده شود یا خیر. با فعال‌سازی این گزینه، خط افقی مربوط به آخرین قیمت‌های خرید نمایش داده می‌شود.

Show ask price line

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که آخرین سطوح قیمتی فروش (عرضه) نمایش داده شود یا خیر. با فعال‌سازی این گزینه، خط افقی مربوط به آخرین قیمت‌های فروش نمایش داده می‌شود. لازم به ذکر است که تمامی نمودارها بر اساس قیمت‌های خرید (bid) رسم می‌شوند با این حال برای اتخاذ موقعیت معاملاتی، قیمت‌های فروش (ask) مد نظر هستند که هیچ‌گاه نمایش داده نمی‌شوند. با فعال‌سازی این گزینه می‌توانید این قیمت‌ها را ببینید.

Show last price line

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که آخرین قیمت معامله نمایش داده شود یا خیر. با فعال‌سازی این گزینه، خط افقی مربوط به آخرین قیمت معامله نمایش داده می‌شود.

Show period separators

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که جداکننده‌های دوره زمانی نمایش داده شود یا خیر. جداکننده‌های دوره زمانی در واقع خط‌هایی عمودی هستند که دوره‌های زمانی بزرگتر را نشان می‌دهند. به عنوان مثال، با فعال‌سازی این گزینه خطوط جداکننده روزانه برای نمودارهای یک دقیقه تا یک ساعته، خطوط جداکننده هفتگی برای نمودارهای چهارساعته و خطوط جداکننده ماهانه برای نمودار یک روزه رسم می‌شود. 

Show grid

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که گرید نمایش داده شود یا خیر.

Show tick volumes

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که تعداد معاملات در قسمت زیرین نمودار نمایش داده شود یا خیر.

Show real volumes

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که حجم معاملات نماد نمایش داده شود یا خیر.

Show object descriptions

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که توضیحات ابزار رسم نمایش داده شود یا خیر.

Show trade levels

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که سطوح قیمت سفارش‌ها برای موقعیت‌های باز و سفارش‌های شرطی و همچنین نقاط توقف ضرر و برداشت سود  نمایش داده شود یا خیر.

Show trade history

از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که تاریخچه معاملات نمایش داده شود یا خیر.

سربرگ رنگ‌ها (Colors) در تنظیمات نمودار

سربرگ رنگ‌ها (Colors)

این سربرگ شامل گزینه‌هایی برای تنظیم رنگ‌های یک نمودار است. گزینه‌های موجود در این سربرگ و کارکرد هر کدام از آن‌ها عبارتند از:

Scheme

از این قسمت می‌توان یکی از طرح‌های از قبل تعیین شده را انتخاب کرد. به صورت پیش‌فرض ۴ طرح روی سیستم تعریف شده‌اند که عبارتند از: زرد روی سیاه (Yellow on Black)، سبز روی سیاه (Green on Black)، سیاه روی سفید (Black on White) و رنگی روی سفید (Color on White). طرح رنگ انتخابی شما نیز با استفاده از قالب‌ها ذخیره شود.

Background

از این قسمت می‌توانید رنگ پس زمینه را تعیین کنید.

Foreground

از این قسمت می‌توانید رنگ روی زمینه، رنگ محورها و رنگ قیمت‌های OHLC را تعیین کنید.

Grid

از این قسمت می‌توانید رنگ گرید را تعیین کنید.

Bull candle

از این قسمت می‌توانید رنگ بدنه شمع‌های صعودی را تعیین کنید.

Bear candle

از این قسمت می‌توانید رنگ بدنه شمع‌های نزولی را تعیین کنید.

Line Chart

از این قسمت می‌توانید رنگ نمودار خطی را تعیین کنید.

Volumes

از این قسمت می‌توانید رنگ حجم‌ها و سطوح قیمتی باز را تعیین کنید.

Bid price line

از این قسمت می‌توانید رنگ خط قیمت خرید (تقاضا) را تعیین کنید.

Ask price line

از این قسمت می‌توانید رنگ خط قیمت فروش (عرضه) را تعیین کنید.

Last price line

از این قسمت می‌توانید رنگ خط آخرین قیمت معامله انجام شده را تعیین کنید.

Stop levels

از این قسمت می‌توانید رنگ خط قیمت سطوح توقفی (برداشت سود و توقف ضرر) را تعیین کنید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments