آشنایی با الگوی هارمونیک سایفر

آشنایی با الگوی سایفر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۴ دی ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 12647
سطح حرفه ای

الگوی هارمونیک سایفر یکی دیگر از الگو‌های هارمونیک مشهور است. البته در این دسته‌بندی نسبت به الگو‌های پروانه و گارتلی بسیار کمیاب‌تر است. همان‌طور که می‌دانید با یاد‌گیری ابزار‌های فیبوناچی در تحلیل تکنیکال، مسیر هموار‌تری جهت مسلط شدن به الگو‌های هارمونیک خواهیم داشت زیرا اعداد فیبوناچی درشکل‌گیری این نوع الگو‌ها دخیل هستند.

الگو سایفر نیز در دو حالت صعودی و نزولی پدیدار می‌شود که الگوی‌ صعودی سایفر‌ به شکل M و الگوی‌ نزولی سایفر‌ به شکل W است.

کاربرد اصلی الگوی هارمونیک سایفر شناسایی نقاط بازگشت احتمالی در روندهای نزولی و صعودی است. تحلیلگران می‌توانند با استفاده از این الگو نقاط ورود و خروج بهتر را پیدا کنند. باید توجه داشت که نقاط مختلف این الگو می‌توانند به عنوان نقاط حمایت و مقاومت نیز کاربرد داشته باشند. زیرا این الگو از نسبت‌های فیبوناچی در شناسایی نقاط مهم استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که هیچ یک از الگوهای هارمونیک بدون خطا نیستند و باید در کنار سایر روش‌های تحلیلی مورد استفاده قرار گیرند.

الگوی سایفر صعودی 

الگوی سایفر صعودی

الگوی سایفر صعودی همواره با رشد قیمت از نقطه فرضی X به نقطه A شروع خواهد شد. حرکت بعدی قیمت، یک اصلاح از نقطه A تا نقطه B است که این اصلاح معادل ۰.۳۸۲ تا ۰.۶۱۸ موج XA خواهد بود. بعد از این اصلاح، شاهد رشد قیمت به‌ اندازه خط BC بوده که نقطه C در سطوح اصلاحی ۱.۲۷۲ تا ۱.۴۱۴ موج AB قرار گرفته است. حرکت پایانی این الگو، افت قیمت در امتداد خط CD است که نقطه D در نسبت ۱.۲۷۲ تا ۲ موج BC، جای دارد. همچنین نقطه D در سطح اصلاحی ۰.۷۸۶ موج XC قرار خواهد گرفت. نقطه D ابتدای روند پر‌قدرت صعودی است و می‌توان در‌این نقطه با ارسال سفارش خرید وارد معامله شد.

حد سود الگوی‌ سایفر‌ صعودی را می‌توان به ترتیب موارد زیر در‌نظر گرفت:

  1. تراز ۶۱.۸٪ خط CD
  2. نقطه A
  3. نقطه C
  4. در صورت شکست مقاومت قیمتی C، می‌توان انتظار داشت که چارت قیمت تا تراز ۱.۲۷۲ CD و سپس تا تراز ۱.۶۱۸ CD رشد کند. 

حد ضرر این الگو را می‌توان کمی پایین‌تر از نقطه D در نظر گرفت.

الگوی سایفر نزولی

الگوی سایفر نزولی

الگوی سایفر نزولی مطابق شکل با کاهش قیمت از نقطه X به نقطه A حرکت خود را آغاز می‌کند. در مرحله بعد قیمت از نقطه A تا نقطه B افزایش می‌یابد که نقطه B در سطوح اصلاحی ۰.۳۸۲ تا ۰.۶۱۸ موج XA جای خواهد داشت. در حرکت بعد شاهد افت قیمت به اندازه خط BC هستیم که نقطه C در تراز ۱.۲۷۲ تا ۱.۴۱۴ موج AB قرار گرفته است. حرکت پایانی این الگو، رشد قیمت در امتداد خط CD است که نقطه D در نسبت۱.۲۷۲ تا ۲ موج BC، قرار دارد. همچنین نقطه D در سطح اصلاحی ۰.۷۸۶ موج XC جای دارد که این نقطه ابتدای روند پر‌قدرت نزولی است.

همان‌طور که می‌دانید در بازار‌های دو طرفه امکان کسب سود حتی از افت قیمت نیز وجود دارد. در نتیجه به محض مشاهده الگوی هارمونیک سایفر نزولی در اینگونه بازار‌ها می‌توان در‌ نقطه D با ارسال سفارش فروش وارد معامله شد و در قیمت‌های پایین‌تر با ارسال سفارش خرید از معامله خارج شد و سود خوبی را کسب کرد. 

اهداف قیمتی الگوی‌ سایفر‌ نزولی را می‌توان به ترتیب موارد زیر در‌نظر گرفت:

  1. تراز ۶۱.۸٪ خط CD
  2. نقطه A
  3. نقطه C
  4. در صورت شکست حمایت قیمتی C، می‌توان انتظار داشت که چارت قیمت تا تراز ۱.۲۷۲ CD و سپس تا تراز ۱.۶۱۸ CD رشد کند.

حد ضرر این الگو را می‌توان کمی بالاتر از نقطه D در نظر گرفت.

نکته مهم

هنگام تشخیص الگو‌های هارمونیک در نمودار و محاسبه نقطه D، بهتر است از تغییر روند نمودار اطمینان کامل پیدا کنیم و بعد اقدام به ورود کنیم. در نتیجه بهتر است منتظر واکنش قیمت بعد از لمس نقطه D بود و در کندل‌های بعد از این نقطه راجع به ورود یا عدم ورود به سهم تصمیم گرفت. برای اطمینان از تغییر روند بسیاری از اندیکاتور‌ها در تحلیل تکنیکال می‌تواند کار‌ساز باشد. همچنین فراگیری علم تابلو‌خوانی و کندل‌شناسی می‌تواند تا حد قابل توجهی تشخیص تغییر روند نمودار را آسان کند.

سوالات متداول

الگوی سایفر به طور کلی چند حالت دارد؟

الگو سایفر نیز در دو حالت صعودی و نزولی پدیدار می‌شود. الگوی صعودی سایفر به شکل M و الگوی نزولی سایفر به شکل W است.

الگوی هارمونیک چیست؟

الگوهای هارمونیک با تلفیق اشکال هندسی و اعداد فیبوناچی شکل‌ گرفته‌اند. در نتیجه اعداد فیبوناچی به عنوان پایه و اساس این الگو‌ها به شمار می‌آیند. شناسایی این الگو‌ها در مقایسه با الگو‌های کلاسیک، به تمرین بیش‌تری نیاز دارد. اما با یادگیری این الگو‌ها می‌توان به سادگی روند آینده نمودار قیمت را پیش‌بینی نمود.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ام البنین

بسیار عالی بودتوضیحات

کارگزاری مفید

با سلام
از ارائه بازخورد شما صمیمانه سپاسگزاریم.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید