تعریفی از تایم فریم (دوره زمانی) در تحلیل تکنیکال

تعریفی از تایم فریم (دوره زمانی) در تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 9392
سطح مبتدی

تایم فریم و یا دوره زمانی در واقع بیانگر این نکته است که هر قسمت از نمودار بیانگر یک دوره زمانی است. این دوره‌های زمانی یا همان تایم فریم‌ها یکی از مفاهیم اولیه در تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی هستند که درک کاربرد آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

به‌طور مثال در نمودار با تایم‌فریم هفتگی، هر نقطه، میله یا شمع روی نمودار بیانگر یک هفته و در نمودار با تایم‌فریم ماهانه، هر نقطه یا شمع روی نمودار بیانگر یک ماه از معاملات سهام است.

می‌توان گفت همه تحلیلگران در بازار بورس، قبل از هر چیز باید تعیین کنند که در چه فاصله زمانی می‌خواهند بررسی‌های خود را انجام دهند. به‌عنوان مثال باید مشخص کنند که این تحلیل مربوط به کوتاه‌مدت، میان‌مدت، یا بلندمدت است. همچنین باید مشخص کنند که ابتدا و انتهای این فاصله زمانی کدام است. هر بازه زمانی انتخاب شده نیز ممکن است متعلق به گذشته، حال یا آینده باشد.

پس تایم‌فریم در واقع برش یا بخشی از زمان است که تحلیلگر برای بررسی و تحلیل رفتار بازار یا صنعت یا رفتار یک سهم انتخاب می‌کند. برای درک بهتر موضوع به تصویر زیر توجه کنید. با توجه به شکل زیر، انواع تایم فریم و نحوه انتخاب آن‌ها آورده شده است.

تعیین تایم فریم

تصویر از بخش ایزی چارت سامانه ایزی تریدر برداشته شده است.

نحوه استفاده از تایم فریم

یک قاعده کلی این است که هرچه مدت زمان انتخاب شده طولانی‌تر باشد، سیگنال‌های دریافت شده قابل اطمینان‌تر هستند. هنگامی که روند اساسی تعریف شد، معامله‌گران می‌توانند از چارچوب زمانی ترجیحی خود برای تعریف روند میانی و یک چارچوب زمانی سریع‌تر برای تعریف روند کوتاه مدت استفاده کنند.

انتخاب اینکه چه گروهی از تایم‌ فریم‌ها استفاده شود، مختص هر معامله‌گر است. در حالت ایده آل، معامله گران تایم‌ فریم‌ اصلی مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و سپس یک تایم‌ فریم‌ را در بالا و پایین آن برای تکمیل تایم فریم اصلی انتخاب می‌کنند. به این ترتیب، آنها از نمودار بلند مدت برای تعریف روند، نمودار میان مدت برای ارائه سیگنال معاملاتی و نمودار کوتاه مدت برای مشخص کردن نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند.

سوالات متداول

تایم فریم چیست؟

تایم‌فریم در واقع برشی از زمان است که تحلیلگر برای بررسی رفتار بازار، صنعت و یا یک سهم انتخاب می‌کند.

نحوه استفاده از تایم فریم چگونه است؟

انتخاب اینکه چه گروهی از تایم‌ فریم‌ها استفاده شود، مختص هر معامله‌گر است. در حالت ایده آل، معامله گران تایم فریم اصلی مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. سپس یک تایم فریم را در بالا و پایین آن برای تکمیل تایم فریم اصلی انتخاب می‌کنند. به این ترتیب، آن‌ها از نمودار بلند مدت برای تعریف روند، نمودار میان مدت برای ارائه سیگنال معاملاتی استفاده می‌کنند. همچنین برخی معامله‌گران از نمودار کوتاه مدت برای مشخص کردن نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
ستاره

سلام و ممنون آموزنده بود

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی شما سبب دلگرمی ماست. با تشکر از نظر ارزشمندتان

علیرضا

عالی تشکر

کارگزاری مفید

باسلام
با سپاس از همراهی شما