صندوق طلا چیست؟ آشنایی بیشتر با صندوق سرمایه گذاری در طلا

زمان مطالعه: 9 دقیقه
انتشار ۲۶ دی ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 64791
سطح مبتدی

صندوق طلا (Gold Funds)‌ نوعی از صندوق های سرمایه گذاری کالایی قابل معامله در بورس است که سرمایه‌های سرمایه‌گذارانش را در گواهی سپرده سکه طلا (حداقل ۷۰ درصد) و اوراق مبتنی بر سکه طلا (حداکثر ۲۰٪) سرمایه‌گذاری می‌کند.

مدیران این صندوق‌ها با پشتوانه پولی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، می‌کوشند بازدهی مناسبی را از سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا توسط ابزارهای بازار سرمایه کسب کنند. افرادی که در صندوق‌های مذکور سرمایه‌گذاری می‌کنند، به‌دنبال این هستند که از طریق مدیریت حرفه‌ای صندوق، بازدهی بهتری از بازار پرتلاطم سکه طلا بدست آورده و کمتر با مشکلات خرید و فروش فیزیکی این فلز گرانبها سروکار داشته باشند.

ابزار جدید سرمایه گذاری مشترک

صندوق‌های طلا ابزار نسبتا جدیدی هستند که امکان سرمایه‌گذاری در طلا را بدون خرید فیزیکی آن به سرمایه‌گذار می‌دهند. ضمن اینکه با توجه به ذات صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، این سرمایه‌گذاری به‌صورت غیرمستقیم و از طریق یک سبدگردان حرفه‌ای انجام می‌شود تا حتی‌المقدور از نوسانات ناگهانی سرمایه‌گذاری در امان باشد و این موجب می‌شود بازدهی در این صندوق‌ها عینا برابر با بازدهی سکه طلا نباشد ولی متناسب با آن است.

ویژگی دیگر این صندوق‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک است. چنانکه سرمایه‌گذاری در این بخش با مبلغ ناچیز چند هزار تومان آغاز می‌شود. درحالی‌که اگر کسی قصد خرید یک تمام سکه طلا را داشته باشد، باید چند میلیون تومان برای خرید آن بپردازد. در واقع از این طریق انعطاف‌پذیری سرمایه‌گذاری برای متقاضیان این فلز گرانبها افزایش می‌یابد.

ویژگی بعدی این صندوق‌ها اصطلاحاً «قابل معامله» بودن آن‌هاست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با قابلیت معامله در بورس را قابل معامله (ETF) می‌گویند. این بدان معناست که برای صدور یا ابطال واحدهای این صندوق (همان خرید و فروش) نیاز به مراجعه حضوری به مدیر صندوق نیست و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین متعلق به‌تمامی کارگزاران عضو بورس کالا، امکان خریدوفروش این نماد وجود دارد. مثلا واحدهای صندوق مذکور را می‌توانید به‌طور آنلاین – از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ مفید نظیر ایزی‌تریدر – معامله کنید.

از آنجایی‌ که صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بازار بورس از نوع صندوق ETF هستند، این امکان را به شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار می‌دهد که از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری خود یک یا چند واحد از یک صندوق طلا را بخرید یا بفروشید.

وجوه افراد چطور سرمایه گذاری می‌شود؟

حداقل ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در گواهی سپرده کالایی سکه طلا و حداکثر ۲۰ درصد در اوراق مشتقه مبتنی بر طلا و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. همچنین این صندوق‌ها امکان ورود به بازار مشتقه برای پوشش ریسک سکه‌های خریداری شده را نیز دارند.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری طلا

کاهش ریسک

تا پیش از تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا و گواهی‌های سکه طلا، نگهداری سکه فیزیکی در منازل توسط سرمایه‌گذارانی که نگران کاهش ارزش پول در بانک‌ها بودند، می‌توانست قابل توجیه باشد. اما همیشه ریسک‌های زیادی برای این سرمایه‌گذاری وجود داشت. مثلا ریسک نگهداری یا ریسک جابجایی سکه‌های طلا می‌توانست باعث نگرانی وی شود. اما با شکل‌گیری صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا، اولا ریسک نگهداری، جابجایی و سرقت سکه از بین رفت و ثانیا این امکان به سرمایه‌گذار داده شد تا با مبالغ کوچک‌تر نیز در سکه طلا سرمایه‌گذاری کند. ثالثا با دارا بودن این دارایی از منافع افزایش ارزش سکه فیزیکی نیز بهره‌مند شده و هر زمان نیاز به وجه نقد داشت، می‌تواند با ابطال واحدهای صندوق‌ مذکور که متناسب با ارزش روز سکه قیمت‌گذاری شده‌اند، سرمایه‌ نقد مورد نیاز را دریافت کند.

ریسک خرید سکه طلا واقعی نیز دیگر ریسکی است که با سرمایه گذاری در این جنس از صندوق ها به صفر می رسد و شما از اصالت سکه های خریداری شده اطمینان خواهید داشت.

سرمایه گذاری با مبالغ کم

از دیگر مزایای این صندوق ها امکان نقد کردن بخش‌های کوچک از دارایی است. گاهی از اوقات شما می‌خواهید مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را نقد کنید که این امکان در فروش سکه فیزیکی به آسانی فراهم نیست و هزینه های معامله را برای شما افزایش داده که در نتیجه آن از سود شما کاسته می شود. اختلاف قیمت خرید و فروش چنین صندوق هایی نیز از خرید و فروش سکه‌های فیزیکی کمتر بوده و نقدشونده‌تر است.

مدیریت حرفه‌ای

با تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلا علاوه بر مزایای فوق این امکان به سرمایه‌گذار داده شده است که با ورود به این صندوق‌ها، از نظر و تخصص مدیران حرفه‌ای صندوق در مدیریت ریسک در شرایط مختلف بازار بهره‌مند شود. در واقع سازوکار این صندوق‌های به این شکل است که مدیران صندوق در زمان‌های رونق طلا می‌توانند تا ۱۰۰ درصد منابع در اختیار را به سرمایه‌گذاری در سکه طلا و اوراق مشتقه آن اختصاص داده و در زمان رکود سکه نیز قادر هستند تا منابع طلای صندوق را به ۷۰ درصد کاهش داده و ۳۰ درصد مابقی را به اوراق با درآمد ثابت تخصیص دهند. از این طریق اصطلاحا ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری مبتنی بر سکه تا حدودی مدیریت می‌شود.

چرا سرمایه گذاری در صندوق های طلا ؟

اول اینکه مدیر صندوق سرمایه‌گذاری طلا به‌عنوان یک مدیر حرفه‌ای نظارت کامل و دائمی بر روی پرتفوی صندوق دارد. همچنین می‌تواند برای مدیریت بهینه ضرر و زیان احتمالی سرمایه‌گذاران، تصمیمات حساب‌ شده‌ای در شرایط مختلف بازار بگیرد که افراد عادی لزوماً این سطح از دانش یا وقت و انرژی کافی برای نظارت مداوم بر روی پرتفوی شخصی خود را ندارند.

یکی از ابزارهای خوبی که مدیران صندوق‌های طلا در اختیار دارند، امکان پوشش ریسک نوسان قیمت سکه با استفاده از ابزارهای مشتقه سکه است. به عبارتی مدیران می‌توانند با استفاده از اهرم قراردادهای مشتقه خرید و فروش سکه، ریسک سرمایه‌گذاری را به نفع ذینفعانش مدیریت کرده و منافع آن‌ها را تقویت کنند.

دوم اینکه صندوق‌های مذکور از امکان بازارگردان برای نقدشوندگی بالای خود بهره‌مند هستند. بنابراین چنانچه بازار به سمت صف خرید یا صف فروش (بازار یک‌طرفه) متمایل شود، بازارگردان با عرضه و تقاضاهای خود سرمایه‌گذاران را از وجود طرف معاملاتی مطمئن می‌کند تا با خیالی آسوده اقدام به انجام معاملات کنند. این امر باعث می‌شود که تفاوت نرخ بین عرضه و تقاضا به کمترین میزان برسد. درحالی‌که چنانچه فرد به‌صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کند، اولا اطمینانی برای نقدشوندگی در شرایط یک‌طرفه بازار وجود ندارد، ثانیا عمدتا تفاوت بین نرخ‌های عرضه و تقاضا بسیار بیشتر از نرخ صندوق است. بنابراین اطمینانی در کسب سود در ورود و خروج‌ها در این بازار برای این دسته از سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

سود صندوق سرمایه گذاری طلا

طبیعتا دادن تضمین و تعهد در سودآوری در بازار سرمایه با توجه به ماهیتی که دارد، امکان‌پذیر نیست. سرمایه‌گذاران باید به نوع سرمایه‌گذاری و دارایی‌هایی که خریداری می‌کنند، توجه کنند. همان‌طور که گفته شد عمده سرمایه‌گذاری ‌این صندوق‌ها در سکه طلاست. ارزش سکه طلا نیز وابسته به دو عامل قیمت جهانی انس طلا و طبیعتا نرخ ارز است.

نمودارهای سال‌های گذشته نشان می‌دهد برآیند بلندمدت نوسانات ارزش سکه، مثبت بوده و برای سرمایه‌گذاران سودآور بوده است.

صندوق عیار کارگزاری مفید

صندوق عیار کارگزاری مفید در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ فعالیت خود را به عنوان صندوق‌ مبتنی بر سکه طلا آغاز کرد. این صندوق از نوع صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله است. سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای آن را از طریق بازار سرمایه و بورس کالا معامله کنند. کارمزد خرید برای صندوق عیار برابر با ۰/۱۱۵ درصد است. میزان کارمزد فروش نیز مشابه کارمزد خرید است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این صندوق، مقاله «صندوق عیار کارگزاری مفید» را مطالعه کنید

نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها داشتن کد بورسی الزامی است. پس از اخذ کد بورسی خرید یا فروش این صندوق‌ها امکان‌پذیر است. نباید فراموش کرد ماهیت سرمایه‌گذاری ‌ایجاب می‌کند که سرمایه‌گذار دیدگاه بلندمدت داشته باشد. در همین راستا باید به تیم‌های حرفه‌ای که مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برعهده دارند، اطمینان داشته باشد.

برای خریدوفروش نماد چنین صندوق‌هایی کافی است از طریق یکی از سامانه‌های معاملاتی ارائه‌شده توسط کارگزاران عضو بورس کالا اقدام کنید.

به طور مثال برای خرید واحدهای صندوق عیار کارگزاری مفید ابتدا وارد حساب خود در ایزی‌تریدر شوید. سپس از قسمت جستجو، نام «عیار» را وارد کرده و از لیست نمایش داده شده، نماد مورد نظر را انتخاب کنید. با این کار به صفحه مربوطه هدایت شده و می‌توانید به تعداد دلخواه، واحدهای این صندوق را خریداری کنید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر این صندوق، به سایت صندوق عیار مراجعه کنید. 

نحوه خرید صندوق عیار (صندوق مبتنی بر طلای مفید)

محدودیت دامنه نوسان

یکی از محدودیت‌های صندوق‌های مبتنی بر طلا وجود دامنه نوسان روزانه ۱۰ درصدی است. به همین خاطر، در صورت تغییر قیمت سکه در بازار به میزان بیش از ۱۰ درصد در یک روز، امکان این میزان تغییر در همان روزکاری در صندوق‌های مبتنی بر طلا وجود ندارد. این موضوع موجب می‌شود در پرش‌های قیمتی ناگهانی سکه در کوتاه مدت، تفاوت قیمتی بین سکه فیزیکی و صندوق‌های طلا ایجاد شود که البته در بلند مدت این بازدهی جبران شده و در نهایت تغییرات صندوق‌های مبتنی بر طلا با سکه فیزیکی منطبق می‌شود.

سوالات متداول

صندوق سرمایه گذاری در طلا چیست؟

صندوق‌های طلا (Gold Funds)‌ نوعی از صندوق های سرمایه گذاری کالایی قابل معامله در بورس هستند. مدیران این صندوق‌ها سرمایه‌های جمع‌آوری شده را در گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. 

آیا بازدهی صندوق‌ های سرمایه گذاری طلا مشابه سکه طلا است؟

مدیریت سرمایه‌ در صندوق طلا از طریق یک سبدگردان حرفه‌ای انجام می‌شود تا از نوسانات ناگهانی سرمایه‌گذاری در امان باشد. این موضوع موجب می‌شود بازدهی در این صندوق‌ها عینا برابر با بازدهی سکه طلا نباشد ولی متناسب با آن است.

آیا سود صندوق‌های طلا تضمین شده است؟

طبیعتا دادن تضمین و تعهد در سودآوری در بازار سرمایه با توجه به ماهیتی که دارد، امکان‌پذیر نیست. سرمایه‌گذاران باید به نوع سرمایه‌گذاری و دارایی‌هایی که خریداری می‌کنند، توجه کنند. عمده سرمایه‌گذاری ‌این صندوق‌ها در سکه طلاست. ارزش سکه طلا نیز وابسته به دو عامل قیمت جهانی اونس طلا و طبیعتا نرخ ارز است.

محدودیت دامنه نوسان در صندوق‌ های طلا به چه صورت است؟

محدوده دامنه نوسان در صندوق‌ های مبتنی بر طلا، روزانه ۱۰ درصد است. 

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
12 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
یکتا

سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدتون …بیشتر مطلب بگذارید.

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما پیشرفت و ارتقای سطح خدمات به شماست. سپاس از همراهی و نظر ارزشمند شما

یونس

رو طلا می تونیم رو فروش هم سود کنیم یا فقط تو خرید میشه سود کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی می‌توانید جهت خرید فروش یک نماد تصمیم بگیرید. همچنین درصد سود و زیان نمادها، به عواملی چون وضعیت بازار و میزان عرضه و تقاضا در آن نماد بستگی دارد. لازم به ذکر است، امکان سود و زیان و ریسک در هر بازار مالی وجود داشته و نیاز به کسب اطلاعات و تحلیل‌های مناسب بنیادی و تکنیکال جهت کسب سود و کاهش ریسک می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «روش‌های تحلیل بازار را بهتر بشناسید» را مطالعه نمایید.

حسام رکنی

سلام. چگونه میتوان در صورت ضرورت گواهی سپرده سکه طلا را به سکه واقعی و فیزیکی تبدیل کرد.

کارگزاری مفید

با سلام
جهت دریافت سکه، ابتدا می‌بایست از طریق ایمیل ثبت شده در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید،‌ درخواست خود شامل مشخصات کامل خودتان و گواهی سپرده کالایی مورد نظر را بابت دریافت سکه به آدرس ایمیل 8700@emofid.com ارسال نمایید. پس از بررسی مدارک و انطباق آن‌ با دارایی شما نزد کارگزاری مفید، نامه خروج سکه از انبار صادر و از طریق تماس یا پیامک، به شما اطلاع‌رسانی ‌می‌شود. سپس با مراجعه به انبار مربوطه، می‌توانید سکه‌ تمام بهار آزادی طرح جدید را دریافت نمایید. لازم به ذکر است، یک روز پس از صادر شدن نامه خروج سکه از انبار می‌توانید سکه تمام بهار آزادی طرح جدید را تحویل بگیرید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «نکات سررسید گواهی سپرده کالایی سکه» را مطالعه نمایید.

محمد

سلام
اینطور که متوجه شدم از خرید سهم عیار فقط در زمان هایی که قیمت طلا نوسان داشته باشد سود یا زیان دریافت می کنیم و از اینکه سرمایه ما در گرو این سهم هست مشابه صندوق های سود ثابت ماهانه یا سالانه به ما از طرف کارگذاری سودی داده نمیشه / ممنون میشم اگر درست متوجه شدم تایید کنید..

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق «عیار» تقسیم سود به‌صورت ماهیانه یا دوره‌ای نداشته و سود یا ضرر سهامدار پس از سرمایه‌گذاری در این صندوق، به‌صورت مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش مشخص خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «صندوق عیار کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

محمد

سلام صندوق ها سود دوره ای هم داره یا فقط رو ارزش سهام هست

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق های ETF واریز سود به صورت ماهانه و دوره ای ندارند و در صورتی که سودی توسط صندوق کسب شود در ارزش واحد صندوق و NAV آن تاثیر میگذارد.

سعید

باسلام و درود
خرید و فروش از چه ساعتی شروع می شود؟ ممنون از راهنمایی شما

کارگزاری مفید

باسلام
ساعت معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا ( مانند سکه 0312) و صندوق های سکه طلا (مانند عیار) از ساعت 11:30 الی 12 پیش گشایش و از 12 الی 15 حراج پیوسته می‌باشد.