سرمایه گذاری با پول کم
زمان مطالعه 8 دقیقه
انتشار ۱۶ شهریور ۱۴۰۰
تعداد بازدید 672
سطح مبتدی

سرمایه گذاری با پول کم

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که با مبالغ کم هم می‌توان سرمایه گذاری کرد. شاید هم فکر کنید که سرمایه گذاری با پول کم فایده‌ای نخواهد داشت. درست است که نمی‌توان درآمد ماهیانه را در بازارهایی مانند زمین و مسکن که نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارند، سرمایه گذاری کرد. اما واقعیت این است که حتی با مبالغ کمتر از یک میلیون تومان نیز می‌توان یک سرمایه گذاری را شروع کرد و با همان پول کم نیز سود مناسبی کسب کرد.

باید در نظر داشت که سرمایه گذاری فرآیندی زمان‌بر است و انتظار کسب سود در بازه‌ای کوتاه ممکن است انتظار به‌جایی نباشد. در واقع نباید انتظار داشت که از مبالغ خرد بتوان سود هنگفتی کسب نمود، اما می‌توان با رعایت چند اصل اساسی و گرفتن مشاوره از متخصصان، درست سرمایه گذاری کرد.

چند رکن مهم در سرمایه گذاری

هر شخص دلایل متفاوتی برای سرمایه گذاری نسبت به دیگری دارد. تفاوتی ندارد که مبلغ زیادی برای این کار کنار گذاشته باشد یا بخواهد سرمایه گذاری با پول کم انجام دهد. در گام اول باید شرایط و اهداف خود در سرمایه گذاری را سنجید تا بتوان در مسیر درست حرکت کرد. برخی از این شرایط را باهم مرور می‌کنیم:

  • میزان ریسک پذیری: میزان بازدهی یک سرمایه گذاری با شدت ریسک آن رابطه‌ی مستقیم دارد. باید  در نظر داشته باشید که تا چه اندازه حاضر به ریسک کردن بر روی دارایی خود هستید. با توجه به این مسئله می‌توانید زمینه‌ای که مایل به سرمایه گذاری در آن هستید را انتخاب نمایید.
  • هدف سرمایه گذاری: هدف شما از سرمایه گذاری اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال ممکن است هدف یک فرد ۳۰ ساله از سرمایه‌گذاری کسب سود بیشتر باشد اما یک شخص ۶۰ ساله با هدف حفظ ارزش دارایی‌های خود و آرامش خاطر بیشتر برای دوران بازنشستگی خود این کار را انجام دهد.
  • عوامل مالی: عوامل زیادی از جمله میزان درآمد، مخارج روزمره، بدهی‌های مالی و… باید قبل از سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. اگر کل دارایی خود را بدون در نظر گرفتن موارد فوق سرمایه گذاری نمایید ممکن است در تامین مخارج روزمره دچار مشکل شوید.

گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری با پول کم

پس از بررسی ویژگی‌های شخصیتی و هدف‌گذاری مناسب، می‌توان در یکی از موارد زیر یا ترکیبی از آن‌ها سرمایه گذاری نمود. در ادامه به معرفی برخی از گزینه‌های سرمایه گذاری می‌پردازیم.

سپرده گذاری در بانک‌

سپرده‌گذاری در بانک‌ها ریسک بسیار پایینی دارد. در حقیقت شما می‌توانید از امنیت فیزیکی پول خود مطمئن باشید اما این ریسک کم، معایبی نیز دارد. امروزه میزان سود پرداختی بانک‌ها با توجه به شرایط تورمی و رشد روز افزون قیمت‌ها ممکن است سود ناچیزی را نصیب سرمایه گذار کند. بسته به شرایط تورم، گاها حتی ممکن است توان حفظ ارزش پول شما را نیز نداشته باشد. به عنوان مثال اگر بانک به شما سالی ۲۰ درصد سود بپردازد ولی نرخ تورم سالیانه ۲۵ درصد باشد، ارزش پول و در واقع قدرت خرید شما هر سال ۵ درصد کمتر می‌شود.

فعالیت مستقیم در بورس

یکی از مهمترین مزایای بورس این است که با مبالغ کم نیز می‌توان به آن ورود کرد. (با سرمایه حداقل ۵۰۰ هزار تومانی می‌توان یکی از نمادهای مختلف بازار را خریداری نمود). در عرضه اولیه ها چنین محدودیتی هم وجود ندارد و با مبالغ چند ده هزار تومانی نیز قابل خریداری هستند. در سال‌های اخیر، بورس یکی از شفاف‌ترین و پربازده‌ترین بازارها در میان سایر بازارهای مالی بوده است. اما رسیدن به نقطه‌ی بازدهی مناسب در بورس نیاز به صرف زمان و یادگیری مفاهیم و دانش تحلیل بازار دارد. بورس یک بازار مالی تخصصی است، اگر تمایل به مطالعه بیشتر و کسب دانش در این زمینه دارید، پیشنهاد می‌شود مقاله‌های زیر را مطالعه نمایید.

صندوق های سرمایه گذاری

اگر زمان مورد نیاز برای یادگیری مسائل تخصصی در بورس را ندارید، صندوق‌ های سرمایه گذاری گزینه‌ی مناسبی برای حفظ ارزش دارایی شما هستند. در حقیقت با سرمایه گذاری در صندوق‌‌ها، دارایی خود را در اختیار متخصصین قرار می‌دهید. تیم مدیریت صندوق، با توجه به نوع صندوق با پول شما سرمایه گذاری کرده و شما را از منافع آن بهره‌مند می‌کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند. از جمله می‌توان به صندوق‌های سهامی، مختلط و درآمد ثابت اشاره نمود. این صندوق‌ها به ترتیب بیشترین تا کمترین ریسک را دارند. اما باید در نظر داشت که با کاهش ریسک میزان بازدهی مورد انتظار نیز کمتر خواهد شد.

سرمایه گذاری در طلا و سکه

یکی دیگر از گزینه‌ها برای سرمایه گذاری با پول کم، خرید و فروش سکه و طلا است. طلا همیشه یکی از گزینه‌های محبوب در میان اقشار مختلف بوده است. همچنین بازار طلا همواره متاثر از بازار جهانی است و وقایع مرتبط ممکن است در قیمت آن تاثیرگذار باشد. امروزه به دو روش می‌توان به بازار طلا و سکه ورود کرد:

  • روش فیزیکی: خرید فیزیکی طلا تا حدی قدرت خرید شما را حفظ کرده و ریسک خیلی بالایی ندارد، اما معایبی نیز دارد از جمله:
    •  معمولا خرید گرمی طلا با اجرت همراه است که همین موضوع قیمت آن را بالاتر می‌برد. 
    • خرید سکه به صورت فیزیکی حتما می‌بایست از طریق طلافروشی و صرافی‌های معتبر انجام شده تا مبادا سکه تقلبی دریافت نمایید. همینطور نگرانی‌هایی در رابطه با نگهداری سکه (مانند گم یا دزدیده شدن) همواره وجود دارد.
  • از طریق بورس: در بورس هم می‌توان گواهی سپرده سکه خریداری نمود. همچنین صندوق‌های مبتنی بر طلا، سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را در گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. بزرگترین مزیت آن نیز عدم وجود نگرانی‌هایی مانند تقلبی بودن و احتمال سرقت است. ویژگی دیگر این صندوق‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک است. چنانکه سرمایه‌گذاری در این بخش با مبلغ ناچیز چند هزار تومان آغاز می‌شود. همینطور نقدشوندگی بالاتری نیز نسبت به سکه‌های فیزیکی دارند. برای سرمایه‌گذاری در این زمینه هم می‌توان گواهی سکه خریداری نمود و همچنین می‌توان از صندوق‌های مبتنی بر طلا استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله آنچه باید درباره صندوق سرمایه گذاری در طلا بدانید را مطالعه نمایید.

بازار فارکس

در حقیقت شما می‌توانید در این بازار به داد و ستد انواع ارزهای خارجی نسبت به یکدیگر بپردازید. این تبادل ممکن است برای معامله کالا، خدمات شرکت‌ها، دولت‌ها و بنگاه‌ها در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر فارکس از لحاظ حجم معاملات بزرگترین بازار مالی در جهان است. اما فعالیت در این بازار نیاز به صرف زمان بسیار جهت آموزش‌های تخصصی دارد. همچنین فعالیت در بازار فارکس در ایران از طرف نهاد‌های مربوطه غیرقانونی اعلام شده است.

ارز‌های دیجیتال

ارزهای دیجیتالی در حقیقت پول‌هایی هستند که با پروتکل‌های رمزگذاری‌شده طراحی می‌شوند اما ارزش آنها، وابسته به پول با ماهیت فیزیکی نیست. باید توجه داشت که سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال نیازمند آشنایی کامل با پیچیدگی‌های این بازار است. همچنین به دلیل غیرمتمرکز بودن آن ریسک بسیار بالایی دارند. به علاوه تحریم‌ها و ایجاد محدودیت‌های بین المللی نیز می‌تواند بر ریسک این سرمایه‌ گذاری بیافزاید. 

در جدول زیر به طور خلاصه بازارهایی که می‌توان در آن‌ها با پول کم سرمایه گذاری کرد، قابل مشاهده است.

میزان سرمایهریسک پذیریگزینه های موجود
کمتر از ۱۰۰ هزار تومانریسک پذیری کمبانک – صندوق های با درآمد ثابت (حامی و نامی)
کمتر از ۱۰۰ هزار تومانریسک پذیری متوسطصندوق مختلط (ممتاز)
کمتر از ۱۰۰ هزار تومانریسک پذیری بالاصندوق‌های سهامی (امید توسعهپیشرو)
کمتر از ۵۰۰ هزار تومانریسک پذیری کمبانک – صندوق های با درآمد ثابت (حامی و نامی)
کمتر از ۵۰۰ هزار تومانریسک پذیری متوسطصندوق مختلط (ممتاز)
کمتر از ۵۰۰ هزار تومانریسک پذیری بالاصندوق های سهامی (امید توسعه- پیشرو- پیشتاز)
و سکه (پارسیان)
کمتر از یک میلیون تومان ریسک پذیری کمبانک – صندوق های با درآمد ثابت (حامی و نامی)
کمتر از یک میلیون تومان ریسک پذیری متوسطصندوق مختلط (ممتاز)
کمتر از یک میلیون تومان ریسک پذیری بالاصندوق های سهامی (امید توسعه- پیشرو- پیشتاز- اطلس
صندوق های مبتنی بر سکه طلا (عیار
سکه (پارسیان)
و بورس

روش های سرمایه گذاری با پول کم

همانگونه که از بررسی این جدول می‌توان نتیجه گرفت، صندوق‌ها یکی بهترین روش‌ها برای سرمایه گذاری با پول کم هستند. صندوق‌های سرمایه گذاری علاوه بر بازدهی بالا، انواع مختلفی دارند. این موضوع باعث می‌شود سرمایه گذاران با هر درجه‌ای از ریسک پذیری بتوانند، صندوق مناسب خود را انتخاب کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌شود مقاله آینده درخشان با سرمایه گذاری هوشمند را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

در هنگام سرمایه گذاری با پول کم چه ارکانی را باید مد نظر داشت؟

میزان ریسک پذیری، هدف سرمایه گذاری، عوامل مالی

با سرمایه کم در کدام بازارهای مالی میتوان سرمایه‌گذاری نمود؟

بانک‌ها، بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری، طلا و سکه، فارکس، ارزهای دیجیتال

برای سرمایه گذاری در طلا و سکه از چه روش‌هایی می‌توان استفاده نمود؟

خرید فیزیکی و خرید از طریق بورس ( گواهی سپرده و صندوق‌های مبتنی بر طلا )

بهترین راهکار پیشنهادی برای سرمایه گذاری با پول کم چیست؟

با بررسی تمامی جوانب، صندوق‌های سرمایه گذاری بهترین گزینه برای سرمایه گذاری با پول کم هستند.

علیرضا گیتی‌نورد کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments