بررسی و تحلیل بازار با بورس ویو موبایل

بررسی و تحلیل بازار با بورس ویو موبایل
زمان مطالعه: 9 دقیقه
انتشار ۱۵ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 21485
سطح مبتدی

تحلیل بازار، یک بررسی عددی و کیفی قابلیت‌های یک بازار خاص است که هر شخص فعال در آن بازار باید در خصوص نحوه انجام آن اطلاع داشته باشد. در این مطلب نحوه تحلیل بازار را با استفاده از سامانه بورس‌ویو موبایل، بررسی خواهیم کرد.

مطالبی که در ادامه می‌خوانید:

بورس‌ویو موبایل چیست؟

بورس ویو‌ موبایل، سامانه جامع تحلیل بنیادی کارگزاری مفید است که با استفاده از آن می‌توانید به صورت لحظه‌ای از وضعیت بورس و شاخص‌های آن، ارزیابی بنیادی و تکنیکال سهام، اخبار و اتفاقات مربوط به بازار سرمایه شامل اطلاعیه‌ها و گزارش‌های تفسیری شرکت‌ها و … اطلاع پیدا کنید. در ضمن می‌توانید سایر بازارها نظیر ارز دیجیتال، طلا، ارزهای خارجی، کامودیتی‌ها و … را نیز در این اپلیکیشن رصد کنید. 

این سامانه از بخش‌های «بازار»، «فیلتر»، «دیده‌بان»، «ارزیابی» و «اخبار» تشکیل شده و هر یک از آن‌ها نیز دارای زیر مجموعه‌های دیگری هستند. 

نمای کلی از سامانه بورس ویو موبایل

نمای کلی از سامانه بورس ویو موبایل

بخش بازار در سامانه بورس‌ویو موبایل

قسمت «بازار» یکی از مهم‌ترین بخش‌های سامانه بورس‌ویو موبایل است که اطلاعات به‌روز و لحظه‌ای از وضعیت بازار را در اختیار شما قرار می‌دهد. این بخش به پنجره‌های بورس، صنایع، صندوق، ارز و طلا، کامودیتی و محصولات تقسیم می‌شود که در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

بخش بازار در سامانه بورس ویو موبایل

پنجره «بورس» چه اطلاعاتی را به کاربران می‌دهد؟

اطلاعات اولیه این بخش شامل شاخص‌هایی از جمله شاخص بورس تهران، شاخص فرابورس و شاخص هم‌وزن است که در بازه‌های زمانی مختلف (روز، هفته، سه ماه، یک سال و پنج سال) قابل مشاهده و بررسی است. با کلیک بر روی گزینه «پیشرفته» نیز نمودار شاخص انتخاب شده در صفحه تحلیل تکنیکال به نمایش در می‌آید.

پنجره «بورس» در سامانه بورس ویو موبایل بخش ۱
پنجره «بورس» در سامانه بورس ویو موبایل بخش ۲

پنجره «بورس» در سامانه بورس ویو موبایل

شاخص‌ها

شاخص کل بورس تهران (TEDPIX) یا همان شاخص قیمت و بازده نقدی بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس بر اساس ارزش شرکت‌های مختلف بورسی است که از طریق فرمولی نسبتا پیچیده محاسبه می‌شود. 

شاخص فرابورس بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در فرابورس ایران بر اساس ارزش شرکت‌های مختلف فرابورسی است. شاخص هم‌وزن نیز بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس با فرض برابر بودن وزن تمامی شرکت‌ها با یکدیگر است.

در این بخش اطلاعاتی شامل مقدار فعلی، نمودار، درصد و مقدار تغییرات شاخص‌های مختلف برای کاربران قابل بررسی است. 

نمادهای مثبت و منفی

قسمت نمادهای مثبت و منفی نیز یکی دیگر از زیر مجموعه‌های بخش بورس، در سامانه بورس‌ویو موبایل است که می تواند دید خوبی به تحلیل‌گران بازار سرمایه بدهد. در این قسمت تعداد کل نمادهای فعال درج شده و همچنین نمادهای مثبت و منفی، به تفکیک مشخص شده‌اند. از قابلیت‌های خوب این بخش این است که نمادهای منفی و مثبت نیز بر اساس میزان درصد تغییرات دسته‌بندی می‌شوند. به این صورت که کاربر در یک نگاه می‌تواند تعداد نمادهای موجود در بازه تغییرات قیمتی مثبت ۲ تا مثبت ۴ درصد را مشاهده کند.

امکانات این قسمت:

 • نمایش تعداد نمادهای بازار بر اساس درصد تغییرات قیمت پایانی در بازه‌های مختلف موجود در نمودار
 • نمایش تعداد نمادهای مثبت، خنثی یا منفی در بازار

صف خرید و فروش

صف خرید و فروش قسمت دیگری است که در زیر مجموعه بورس قرار دارد و می‌تواند در یک نگاه اطلاعات مفیدی را به تحلیل‌گران بازار سرمایه ارائه کند. در این قسمت مجموع ارزش هر یک از صف‌های خرید و فروش نمایش داده می‌شود. همچنین تعداد و درصد نمادهای موجود در صف‌های خرید و فروش نیز به تفکیک درج شده است.

امکانات این قسمت:

 • تعداد نماد صف خرید و فروش
 • درصد از کل نمادها ( نسبت تعداد نمادهای دارای صف خرید / فروش، به کل نمادهای بازار)
 • روند حجم صف خرید و فروش در در زمان معاملات بازار ( مجموع ارزش صف‌های خرید و فروش در بازار از ابتدای معاملات تا پایان روز به صورت‌ هر ۵ دقیقه یکبار)

یکی از راه‌های پیدا کردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب در بورس، تعیین قدرت خریدار و فروشنده است. در این قسمت می‌توانید رفتار افراد حقیقی در انجام معاملات را مشاهده کنید. معیارهایی همچون خالص خرید حقیقی، سرانه خرید و قدرت خرید افراد حقیقی در معاملات انجام شده قابل بررسی است.

امکانات این قسمت:

 • مشاهده نمودار روند سرانه خرید
 • مشاهده نمودار خالص خرید درصدی
 • مشاهده نمودار قدرت خرید حقیقی

بیشترین‌ها

در این قسمت می‌توانید نمادهایی که از بیشترین میزان  حجم معاملات، ارزش معاملات، ارزش بازار، قدرت خرید حقیقی، تاثیر در شاخص و فشار تقاضا را دارند مشاهده کنید. همچنین با کلیک بر روی هر سهم، به صفحه اطلاعات نماد آن منتقل شده و جزئیات بیشتری از نماد دریافت می‌کنید.

امکانات این قسمت:

 • مشاهده نمادهایی با بیشترین ارزش معاملات
 • مشاهده  نمادهایی با بیشترین حجم معاملات
 • مشاهده نمادهایی با بیشترین ارزش بازار
 • مشاهده نمادهایی با بیشترین قدرت خرید حقیقی
 • مشاهده نمادهایی با بیشترین تاثیر در شاخص
 • مشاهده نمادهایی با بیشترین فشار تقاضا

گزارش هفتگی

امکان دیگر بخش بازار سامانه بورس ویو موبایل، مشاهده گزارش تحلیلی هفتگی بازار سرمایه است. این گزارش توسط گروه تحلیل‌گری کارگزاری مفید تهیه شده و به صورت رایگان در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار می‌گیرد. تحلیل تکنیکال سهام بورسی، بررسی اتفاقات رخ داده پیرامون بازار سرمایه، رصد بازارهای جهانی و تحلیل شرکت‌‌ها، از جمله اطلاعات مهم این گزارش به شمار می‌روند.

امکانات این قسمت:

 • دانلود و به اشتراک‌گذاری فایل گزارش هفتگی کارگزاری مفید

مقایسه بازدهی 

در این قسمت می‌توانید بازدهی شاخص‌های بورس و فرابورس را با سایر بازارهای موازی مثل دلار، طلا، سکه و نفت در بازه‌های زمانی مخالف مقایسه کنید. 

امکانات این قسمت:

 • مشاهده بازدهی انواع بازارها در بازه‌های زمانی مختلف

ضرایب مالی بازار

در این بخش، انواع نسبت‌‌ها و ضرایب مالی بازار سرمایه قابل مشاهده هستند. این ضرایب نقش پررنگی در تحلیل بنیادی سهام دارند.

امکانات این قسمت:

 • مشاهده برخی ضرایب مالی مثل EV/EBIT، Payout Ratio, ROE, ROA, P/D, P/B, P/S, P/E

صورت‌های مالی بازار

بررسی انواع صورت‌های مالی در این قسمت امکان‌پذیر شده است تا با مشاهده نمودارهای مربوطه مقایسه مطلوبی از این معیارها به دست بیاید.

امکانات این قسمت:

 • مشاهده صورت‌های مالی و اطلاعات درون آن‌ها همچون صورت دارایی‌ها، بدهی‌ها، حقوق صاحبان سهام، سود انباشته، درآمدها، سود خالص سالانه، درآمدها و سود خالص فصلی

تقویم مجامع

امکان جدید بخش بازار سامانه بورس ویو موبایل، مشاهده تقویم برگزاری مجامع و جلسات هیئت مدیره شرکت‌ها و همچنین مهلت حق تقدم سهام است که اطلاعات مناسبی به سرمایه‌گذاران داده و آن‌ها را در جریان به‌روز ترین اتفاقات قرار می‌دهد.

بررسی پنجره «صنایع» در سامانه بورس ویو موبایل

صنایع مختلفی در بورس وجود دارند و تمام شرکت‌های پذیرفته‌ شده در صنعت مربوط به خود طبقه‌بندی می‌شوند. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین صنایع در بورس ایران عبارت‌اند از سرمایه‌گذاری‌،‌ پتروشیمی و پالایشگاهی، بخش فلزات اساسی، آهن و فولاد، کانی‌های فلزی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مخابرات، فلزات گران‌بهای غیرآهن، خودرو و ساخت قطعات، صنعت سیمان آهک و گچ و … .

شما در این بخش قادر خواهید بود تا صنایع مختلف بورسی را بر اساس میزان قدرت خرید حقیقی‌ها، درصد خرید حقیقی‌ها، ارزش معاملات، ارزش بازار، تاثیر در شاخص و نسبت P/E مشاهده کنید تا در یک نگاه کلی بتوانید از این اطلاعات برای تحلیل بازار استفاده کنید. همچنین با کلیک بر روی نام هر صنعت به صفحه اطلاعات جامع صنعت مربوطه منتقل خواهید شد.

پنجره «صنایع» در سامانه بورس ویو موبایل

پنجره «صنایع» در سامانه بورس ویو موبایل

امکانات این قسمت:

 • مشاهده نام صنایع و میزان بازدهی روزانه
 • بررسی صنایع بر اساس ۶ فاکتور مختلف شامل قدرت خرید حقیقی، درصد خرید حقیقی، تاثیر در شاخص، ارزش معاملات، ارزش بازار و نسبت P/E

اطلاعاتی ارائه‌شده در پنجره «صندوق»

در این قسمت شما می‌توانید تمامی صندوق‌ها و میزان بازدهی آن‌ها را مشاهده کنید. همچنین در این قسمت، صندوق‌ها به سه دسته درآمد ثابت، سهامی و سایر تقسیم شده‌اند تا بتوانید از این اطلاعات به‌صورت سریع و راحت برای تحلیل بازار استفاده کنید.

پنجره «صندوق» در سامانه بورس ویو موبایل

پنجره «صندوق» در سامانه بورس ویو موبایل

امکانات این قسمت:

 • دسته‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ۳ دسته کلی، سهامی، درآمد ثابت و سایر
 • مشاهده نام صندوق‌ها 
 • مشاهده قیمت ابطال هر واحد و تغییرات روزانه هر صندوق
 • مشاهده خالص ارزش دارایی NAV

پنجره «کامودیتی»

بخش کامودیتی در سامانه بورس‌ویو موبایل دارای ۳ قسمت فلزات گران‌بها، فلزات اساسی، نفت و انرژی است که شما می‌توانید میزان و درصد تغییرات آن‌ها را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی کنید. هر یک از این قسمت‌ها برای تحلیل بازار در بخش کامودیتی‌ها بسیار حائز اهمیت است. با کلیک بر روی هر کامودیتی جزئیات بیشتر همچون نمودار قیمت و تاریخچه معاملات به نمایش در می‌آیند.

پنجره «کامودیتی» در سامانه بورس ویو موبایل

پنجره «کامودیتی» در سامانه بورس ویو موبایل

امکانات این قسمت:

 • مشاهده چارت نموداری و قیمت فلزات گران‌بها مثل انس طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم
 • مشاهده چارت نموداری و قیمت فلزات اساسی مثل مس، آلومینیوم، روی، سرب، قلع، نیکل
 • مشاهده چارت نموداری و قیمت انواع نفت و انرژی مثل نفت برنت، اوپک، نفت سبک، گاز طبیعی، بنزین و گازوئیل

بررسی پنجره ارز و طلا

این قسمت از سه زیرمجموعه ارز، طلا و ارز دیجیتال تشکیل می‌شود که در هر کدام از آن‌ها اطلاعاتی مثل تغییر نرخ در بازه‌های زمانی مختلف و آخرین قیمت معاملات، بازده روزانه و نمودار ۳۰ روزه در خصوص ارزهای خارجی، انواع سکه و طلای گرمی و ارزهای دیجیتال قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که در این بخش نیز با کلیک بر روی هر مورد، می‌توانید جزئیات بیشتری را رصد کنید.

پنجره «ارز و طلا» در سامانه بورس ویو موبایل

پنجره «ارز و طلا» در سامانه بورس ویو موبایل

امکانات این قسمت:

 • مشاهده اطلاعات ارز‌های فیات مثل دلار، شامل نمودار، قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات یورو شامل نمودار، قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات بیت کوین شامل نمودار، قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات قیمتی سایر ارزهای رایج و ارزهای دیجیتال

پنجره «محصولات» در بورس ویو موبایل

در این بخش، قابلیت بسیار جذابی طراحی شده است تا بازار سرمایه را بر اساس محصولات تولیدی توسط شرکت‌های فعال رصد کنید. مطابق تصاویر زیر، می‌توانید محصولات مختلف را بر حسب بیشترین کاربرد یا تعداد مواد تشکیل‌دهنده مرتب کنید. همچنین با کلیک بر روی هر محصول، اطلاعاتی نظیر مواد تشکیل‌دهنده، محصولات و کاربردها، نمادهای مربوط به شرکت‌های تولیدکننده آن محصول، نمادهای مصرف‌کننده، صنعت تولیدکننده و صنعت مصرف‌کننده قابل مشاهده خواهند بود.

پنجره «محصولات» سامانه بورس ویو موبایل

پنجره «محصولات» سامانه بورس ویو موبایل

مشاهده جزئیات هر محصول در سامانه بورس ویو موبایل

مشاهده جزئیات هر محصول در سامانه بورس ویو موبایل

بیشتر بخوانید: بخش پروفایل در بورس ویو موبایل

سوالات متداول

بخش بازار بورس‌ویو موبایل چه اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهد؟

در این بخش مواردی مثل شاخص‌های بورسی، اطلاعات تابلوخوانی، گزارش تحلیل هفتگی بازار سرمایه ایران، تحلیل و مقایسه بازدهی بازارهای مختلف، نسبت‌ها و ضرایب مالی، شاخص‌های مرتبط با صورت‌های مالی و تقویم مجامع را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

از داده‌های بخش «صف خرید و فروش» در چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

با مشاهده این اطلاعات در بخش بازار سامانه بورس ویو موبایل، یک درک کلی از وضعیت معاملات حاصل می‌شود. اگر تعداد نمادهای موجود در صف خرید یا صف فروش افزایش یابد، احتمال تغییر روند بازار بیشتر می‌شود. می‌توان از این داده‌ها در تصمیم‌گیری‌های خود برای انجام معاملات کمک گرفت.

آیا در بخش «بیشترین‌ها» امکان مشاهده اطلاعات جزئی مربوط به نمادهای مختلف وجود دارد؟

بله. با کلیک بر روی هر سهم، وارد صفحه اطلاعات نماد مربوط به آن سهم شده و امکان بررسی جزئیات بنیادی و تکنیکال نماد را خواهید داشت.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
18 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
پیمان

ببخشید از کجا باید بورس ویو موبایل رو دانلود کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام
امکان دریافت نسخه همراه بورس ویو از کافه بازار، مایکت و گوگل پلی وجود دارد.

Sadegh

ببخشید متاتریدر ۵ سرورش عوض شده؟ من نمی‌تونم وارد بشم.

کارگزاری مفید

باسلام
از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی مفید تریدر متوقف شد و برای انجام تحلیل می‌توانید از بورس‌ویو و ایزی چارت استفاده کنید.

سجاد

سلام، وقت بخیر
اگه امکانش قابلیت ستاره داره کردن (الان مختص سهام بورس ایران هست) رو به بقیه موارد هم اضافه کنید، مثلا بشه رمز ارز و یا انس طلا و قیمت دلار و یورو هم کلا هرچیزی رو ستاره دار کرد و تو قسمت دیدبان همشونو باهم یکجا دید و بررسی کرد.
ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از ارائه پیشنهاد شما، موضوع مورد نظر بررسی و به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

مهدی

سلام ایز تریدر تو گوشی غیر فعال شده لطفا راهنمای کنید ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر در ایزی‌تریدر نسخه همراه مشکلی وجود ندارد، با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز) با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📩email: 8700@emofid.com
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی

حسن اکبری

سلام لطفن در صورت امکان قابلیت نمایش نمره بنیادی و تکنیکال سهم ها رو در قسمت لیست دیدبان پرتفو بورس ویو اضافه کنید یعنی جلوی هر سهم تو لیست پرتفو نمره بنیادی تکنیکال نمایش‌ داده بشه برای مقایسه

کارگزاری مفید

سلام
ضمن تشکر از همراهی شما، پیشنهادتان به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

ایمان

بسیار‌عالی،تشکر‌خداقوت

کارگزاری مفید

سلام
از همراهی شما با کارگزاری مفید صمیمانه سپاسگزاریم.

علی

باسلام، یکی از موارد جدید در خرید رمز ارزها، استفاده از هوش مصنوعی است. آیا امکان بارگزاری هوش مصنوعی در بورس ویو است. تا با استفاده از اندیکاتورها و ابزارهای لازم قبل از شروع صف خرید و در حال صف خرید یا بلعکس از آن بهره برد. البته فرای آموزش این ابزارها جایگاه خود را خواهد داشت. سرعت در پیش بینی و واکنش است. قبلا، زحمات مفید در ارائه کمک به مشتریان قابل تشکر است.

کارگزاری مفید

سلام، خیر این امکان در بورس ویو وجود ندارد. از ثبت نظر شما ممنونیم.

محمد

با سلام لطفا امکان دریافت نمادهایی را که از انتخاب چند فیلتر بدست می آیند را فراهم نمایید بطوری که نماد از مجموع فیلترهای انتخابی رد شده باشد با تشکر

کارگزاری مفید

در نسخه تحت وب سامانه بورس ویو از بخش غربالگر پیشرفته این امکان وجود دارد و بعد از ایجاد فیلتر مورد نظر می‌توانید از اطلاعات، خروجی اکسل دریافت کنید.

احمد

لطفا تو اربیس موبایل امکانی بذارین که نمودار چندین ساله همه سهمها رو یکجا بتونیم ببینیم مثل دیده بان تی اس ای که تمام سهمها رو در یک صفحه نشون میده تو اربیس هم همون باشه فقط یه ستون نمودار چند ساله هم بهش اضافه کنید

کارگزاری مفید

باسلام،از طریق نسخه دسکتاپ قسمت ایزی چارت میتوانیدچیدمان های مختلف و نمودارهای بیشتری انتخاب و استفاده کنید.