بررسی و تحلیل بازار با بورس ویو موبایل

زمان مطالعه: 7 دقیقه
انتشار ۱۳ شهریور ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 8859
سطح مبتدی

تحلیل بازار، یک بررسی عددی و کیفی قابلیت‌های یک بازار خاص است که هر شخص فعال در آن بازار باید در خصوص نحوه انجام آن اطلاع داشته باشد. در این مقاله با اپلیکیشن بورس‌ویو موبایل، نحوه تحلیل بازار را بررسی خواهیم کرد.

فهرست زیر منوهای تب بازار در بورس‌ویو موبایل:

بورس‌ویو موبایل چیست؟

بورس ویو‌ موبایل، یک اپلیکیشن رصد بازار سرمایه است که با استفاده از آن شما می‌توانید از اخبار و اتفاقات بورس شامل اطلاعیه‌ها و گزارش‌های تفسیری شرکت‌ها، شاخص‌ها و… به صورت لحظه‌ای اطلاع پیدا کنید. ضمن اینکه می‌توانید سایر بازارها نظیر ارز دیجیتال، طلا، ارز، کامودیتی‌ها و… را نیز در این اپلیکیشن رصد کنید. (در صورتی‌که در خصوص ارز دیجیتال سوالی دارید، می‌توانید از مقاله ارز دیجیتال چیست استفاده کنید.)

صفحه اول این اپلیکیشن دارای چند تب بازار، فیلتر، دیده‌بان، ارزیابی و اخبار است که هر یک از آن‌ها نیز دارای زیر مجموعه‌های دیگری هستند.

تب بازار در بورس‌ویو موبایل

این بخش یکی از بخش‌های مهم بورس‌ویو است که اطلاعات بازار را برای تحلیل بازار در اختیار شما قرار می‌دهد و به چند قسمت بورس، صنایع، صندوق، کامودیتی، ارز و طلا تقسیم می‌شود که در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

تب بورس چه اطلاعاتی را به کاربران می‌دهد؟

اطلاعات اولیه این بخش شامل شاخص‌هایی از جمله شاخص بورس تهران، شاخص فرابورس و شاخص هم‌وزن است که در تایم فریم‌های مختلف (بازه‌های زمانی روزانه، سه ماهه، یک ساله و سه‌ساله) قابل مشاهده و بررسی است. با کلیک بر روی گزینه «پیشرفته»، شاخص انتخاب شده در صفحه  تردینگ‌ویو نمایش داده می‌شود که از طریق این گزینه امکان تحلیل بازار و  سایر نمادها یا حتی مقایسه آن‌ها با یکدیگر فراهم می‌گردد.

شاخص‌ها چه اطلاعاتی به کاربران می‌دهند؟

شاخص بورس‌تهران 

شاخص قیمت و بازده نقدی یا TEDPIX بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس بر اساس ارزش شرکت‌های مختلف بورسی است که از طریق فرمولی نسبتا پیچیده محاسبه می‌شود. اطلاعات شاخص بورس تهران شامل مقدار فعلی، نمودار، درصد و مقدار تغییرات است. بررسی انواع شاخص می‌تواند به شما برای تحلیل بازار کمک کند

شاخص فرابورس

این شاخص بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در فرابورس ایران بر اساس ارزش شرکت‌های مختلف فرابورسی است. شاخص فرابورس اطلاعاتی نظیر مقدار فعلی، نمودار، درصد و مقدار تغییرات را به کاربر می‌دهد.

شاخص هم‌وزن 

این شاخص بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس با فرض برابر بودن وزن تمامی شرکت‌ها با یکدیگر است. شاخص هم‌وزن اطلاعاتی نظیر مقدار فعلی، نمودار، درصد و مقدار تغییرات را به کاربر می‌دهد.

نمادهای مثبت و منفی

قسمت نمادهای مثبت و منفی نیز یکی دیگر از زیر مجموعه‌های بخش بورس، زیر مجموعه تب بازار در اپلیکیشن بورس‌ویو موبایل است که می تواند دید خوبی به تحلیل‌گر برای تحلیل بازار بدهد. در این قسمت تعداد کل نمادهای فعال درج شده و همچنین به تفکیک نمادهای مثبت و منفی نیز مشخص شده‌اند. از قابلیت‌های خوب این بخش این است که نمادهای منفی و مثبت نیز بر اساس میزان درصد تغییرات تفکیک می‌شوند. به این صورت که کاربر در یک نگاه می‌تواند ببیند چه تعداد نماد به‌عنوان مثال در بازه مثبت ۲ تا مثبت ۴ وجود دارد.

امکانات این قسمت

 • نمایش تعداد نمادهای بازار بر اساس درصد تغییرات قیمت پایانی در بازه‌های مختلف موجود در نمودار
 • نمایش تعداد نمادهای مثبت، خنثی یا منفی در بازار

صف خرید و فروش

صف خرید و فروش قسمت دیگری است که در زیر مجموعه بورس قرار دارد و می‌تواند اطلاعات خوبی را در یک نگاه به‌ تحلیلگران برای تحلیل بازار بدهد. در این قسمت مجموع ارزش هر یک از صف‌های خرید و فروش به تفکیک نمایش داده می‌شود. همچنین تعداد صف‌های خرید و فروش نیز تفکیک شده است.

امکانات این قسمت

 • تعداد نماد صف خرید و فروش
 • درصد از کل نمادها ( نسبت تعداد نمادهای دارای صف خرید / فروش، به کل نمادهای بازار)
 • روند حجم صف خرید و فروش در در زمان معاملات بازار ( مجموع ارزش صف‌های خرید و فروش در بازار از ابتدای معاملات تا پایان روز به صورت‌ هر ۵ دقیقه یکبار)

روند معاملات حقیقی

یکی از راه‌های کشف فرصت سرمایه‌گذاری در بورس، پیگیری رفتار افراد حقیقی و حقوقی است. در این قسمت رفتار حقیقی‌های بورس را می‌توانید مشاهده کنید و قدرت خرید، حجم معاملات انجام شده آن‌ها را به منظور تحلیل بازار ببینید.

امکانات این قسمت

 • مشاهده نمودار روند سرانه خرید
 • مشاهده نمودار خالص خرید درصدی
 • مشاهده نمودار قدرت خرید حقیقی

بیشترین‌ها

در این قسمت شما می‌توانید نمادهایی که از نظر ارزش معاملات، حجم معاملات، ارزش بازار، قدرت خرید حقیقی، خالص خرید حقیقی و فشار تقاضا بیشترین میزان را دارند مشاهده کنید و همینطور جزییات بیشتری از نماد دریافت کنید.

امکانات این قسمت

 • مشاهده نمادهایی با بیشترین ارزش معاملات
 • مشاهده  نمادهایی با بیشترین حجم معاملات
 • مشاهده نمادهایی با بیشترین ارزش بازار
 • مشاهده نمادهایی با بیشترین قدرت خرید حقیقی
 • مشاهده نمادهایی با بیشترین خالص خرید حقیقی
 • مشاهده نمادهایی با بیشترین فشار تقاضا

مقایسه بازدهی 

در این قسمت شما می‌توانید بورس و فرابورس را با سایر بازارهای موازی مثل دلار، طلا سکه و… در بازه‌های زمانی مخالف مقایسه کنید. اما بهترین سرمایه‌گذاری در ایران کدام است؟ برای سرمایه گذاری دلار بهتر است یا طلا و …؟ مطلب لینک شده بالا ضمن اینکه بازارهای مالی مختلف را در بازه‌های زمانی گذشته با یکدیگر مقایسه می‌کند، می‌تواند به شما برای تصمیم‌گیری انتخاب سرمایه‌گذاری مناسب کمک کند.

امکانات این قسمت

 • مشاهده بازدهی انواع بازارها در بازه‌های زمانی مختلف

صنایع، بخش دیگری در اپلیکیشن بورس‌ویو

صنایع مختلفی در بورس وجود دارد و تمام شرکت‌های پذیرفته‌ شده در صنعت مربوط به خود طبقه‌بندی می‌شوند. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین صنایع در بورس ایران عبارت‌اند از سرمایه‌گذاری‌ها،‌ صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، صنعت فلزات اساسی آهن و فولاد، کانی‌های فلزی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مخابرات، فلزات گرانبهای غیرآهن، خودرو و ساخت قطعات، صنعت سیمان آهک و گچ و… .

شما در این بخش قادر خواهید بود تا صنایع مختلف بورسی را بر اساس میزان قدرت خرید حقیقی‌ها، درصد خرید حقیقی‌ها، فشار تقاضا، ارزش معاملات، ارزش بازار و نسبت P به E مشاهده کنید تا بتوانید از این اطلاعات در یک نگاه کلی برای تحلیل بازار استفاده کنید.

امکانات این قسمت

 • مشاهده نام صنایع و میزان بازدهی روزانه
 • بررسی صنایع بر اساس ۶ فاکتور مختلف شامل قدرت خرید حقیقی، درصد خرید حقیقی، فشار تقاضا، ارزش معاملات، ارزش بازار و نسبت P/E

اطلاعاتی که تب صندوق ارائه می‌کند

در این قسمت شما می‌توانید تمامی صندوق‌ها و میزان بازدهی آن‌ها را مشاهده کنید. همچنین در این قسمت، صندوق‌ها به سه دسته درآمد ثابت، سهامی و سایر تقسیم شده‌اند تا بتوانید از این اطلاعات به‌صورت سریع و راحت برای تحلیل بازار استفاده کنید.

امکانات این قسمت

 • دسته‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ۳ دسته کلی، سهامی، درآمد ثابت و سایر
 • مشاهده نام صندوق‌ها 
 • مشاهده قیمت ابطال هر واحد و تغییرات روزانه هر صندوق
 • مشاهده خالص ارزش دارایی NAV

تب کامودیتی

تب کامودیتی در بورس‌ویو موبایل دارای ۳ قسمت فلزات گران‌بها، فلزات اساسی، نفت و انرژی است که شما می‌توانید میزان و درصد تغییرات آن‌ها را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی کنید. هر یک از این قسمت‌ها برای تحلیل بازار در بخش کامودیتی‌ها بسیار حائز اهمیت است.

امکانات این قسمت

 • مشاهده چارت نموداری و قیمت انس طلا
 • مشاهده چارت نموداری و قیمت مس
 • مشاهده چارت نموداری و قیمت نفت برنت

بررسی تب ارز

این قسمت دارای دو زیرمجموعه ارز و ارز دیجیتال است که در هر کدام از آن‌ها اطلاعاتی در خصوص ارزهای موجود مثل تغییر نرخ در بازه‌های زمانی مختلف و آخرین قیمت روز قابل مشاهده است.

امکانات این قسمت

 • مشاهده اطلاعات ارز‌های فیات مثل دلار، شامل نمودار، قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات یورو شامل نمودار، قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات بیت کوین شامل نمودار، قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات قیمتی سایر ارزهای رایج و ارزهای دیجیتال

بررسی تب طلا

در تب طلا، شما قادر خواهید بود تا آخرین قیمت، نمودار ۳۰ روزه و میزان بازدهی انواع سکه مثل امامی، بهار آزادی، نیم‌سکه، یک گرمی و… را مشاهده کنید.

امکانات این قسمت

 • مشاهده اطلاعات سکه تمام بهار شامل نمودار، قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات انس جهانی طلا شامل نمودار،  قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات طلای گرمی شامل نمودار، قیمت لحظه‌ای و درصد تغییرات
 • مشاهده اطلاعات قیمتی انواع سکه  

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
پیمان

ببخشید از کجا باید بورس ویو موبایل رو دانلود کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
می‌توانید از لینک مستقیم تلفن همراه بورس ویو وارد شوید و از طریق گزینه‌ی add to home screen آن را به منو خود اضافه نمایید.

Sadegh

ببخشید متاتریدر ۵ سرورش عوض شده؟ من نمی‌تونم وارد بشم.

کارگزاری مفید

باسلام
از روز چهارشنبه مورخ ۱۲ بهمن، نسخه موبایل مفیدتریدر (متاتریدر) در دسترس نخواهد بود و برای انجام تحلیل می‌توانید از نسخه موبایل بورس‌ویو استفاده کنید.
لازم به ذکر است استفاده از نسخه دسکتاپ مفیدتریدر طبق روال گذشته امکان‌پذیر است.

سجاد

سلام، وقت بخیر
اگه امکانش قابلیت ستاره داره کردن (الان مختص سهام بورس ایران هست) رو به بقیه موارد هم اضافه کنید، مثلا بشه رمز ارز و یا انس طلا و قیمت دلار و یورو هم کلا هرچیزی رو ستاره دار کرد و تو قسمت دیدبان همشونو باهم یکجا دید و بررسی کرد.
ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از ارائه پیشنهاد شما، موضوع مورد نظر بررسی و به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد.