صندوق سرمایه گذاری مختلط
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 2242
سطح مبتدی

صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق سرمایه گذاری مختلط یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. در مطلب «هر آنچه باید درباره انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدانید» گفتیم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به ترکیب دارایی‌های تحت مالکیت طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از آن ها عمده وجوه خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، از این رو صندوق سهامی نامیده می‌شوند؛ برخی دیگر اکثر وجوه خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرده و صندوق با درآمد ثابت نامیده می‌شوند و تعدادی نیز در سهام و اوراق با درآمد ثابت به نسبت تقریباً مساوی سرمایه‌گذاری می‌کنند، صندوق مختلط نامیده می‌شوند.

نسبت دارایی‌ سهام و اوراق با درآمد ثابت صندوق سرمایه گذاری مختلط ممکن است در طول زمان تغییر یابد و این نسبت حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد سهام است و مابقی شامل اوراق با درآمد ثابت است که با توجه به وضعیت بازار و نظر مدیر سرمایه‌گذاری آن صندوق تغییر می‌ٰکند. در حقیقت صندوق سرمایه گذاری مختلط این امکان را برای سرمایه‌گذاران به وجود می‌آورد تا با سرمایه‌گذاری در آن‌ها بتوانند از مزایای تنوع‌بخشی نیز بهره‌مند شوند. همچنین تنوع در درصد سهام و اوراق این صندوق‌ها موجب می‌شود در شرایط بازار نوسانی عملکرد مناسب‌تری را از صندوق شاهد باشیم.

بازده صندوق سرمایه گذاری مختلط

این صندوق‌ها با دید میان‌مدت اغلب بازده بالاتری از سپرده‌های بانکی و صندوق‌های با درآمد ثابت کسب می‌کنند، اما به‌طورکلی رویکرد محافظه‌کارانه خود را حفظ کرده و حدود نیمی از دارایی را در اوراق با ریسک پایین و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع می‌توان صندوق‌های مختلط را حد میانی صندوق‌های سهامی و صندوق‌های با درآمد ثابت به‌لحاظ ریسک و بازده احتمالی مورد انتظار دانست.

ریسک صندوق سرمایه گذاری مختلط

ریسک این صندوق‌ها نیز نسبت به صندوق‌های سهامی کمتر است. همچنین این صندوق‌ها مزایای اوراق سهام و درآمد ثابت را توأمان دارند؛ بدین معنی که پتانسیل کسب بازده بالاتر به‌وسیله سهام و نوسانات قیمتی کمتر به‌وسیله اوراق با درآمد ثابت را فراهم می کنند. گفتنی است در صورت افت بازار، سرمایه‌گذاران در صندوق‌های مذکور به دلیل ترکیب اوراق با درآمد ثابت و سهام، زیان احتمالی کمتری از صندوق‌های سهامی متحمل می‌شوند و در صورت رشد بازار سهام، بازده احتمالی بالاتر از صندوق های درآمد ثابت برای سرمایه گذاران را کسب خواهد کرد.

خوب است بدانید بر اساس آمار منتهی به مرداد ۱۳۹۷ تعداد صندوق‌های مختلط حدود ۲۰ صندوق و ارزش روز دارایی‌های آن‌ها برابر با ۳ هزار میلیارد تومان است، همچنین حدود ۱۷ هزار و ۷۶۲ نفر از افراد حقیقی و حقوقی در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

قانون تخصیص دارایی‌ها در صندوق‌های مختلط

شرحدارایی سهامدارایی اوراق با درآمد ثابت
صندوق‌های مختلطحداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصدحداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments