صندوق سرمایه گذاری مختلط
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 6544
سطح مبتدی

صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق سرمایه گذاری مختلط یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. در مطلب «هر آنچه باید درباره انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدانید» گفتیم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به ترکیب دارایی‌های تحت مالکیت طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از آن ها عمده وجوه خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، از این رو صندوق سهامی نامیده می‌شوند؛ برخی دیگر اکثر وجوه خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرده و صندوق با درآمد ثابت نامیده می‌شوند و تعدادی نیز در سهام و اوراق با درآمد ثابت به نسبت تقریباً مساوی سرمایه‌گذاری می‌کنند، صندوق مختلط نامیده می‌شوند.

نسبت دارایی‌ سهام و اوراق با درآمد ثابت صندوق سرمایه گذاری مختلط ممکن است در طول زمان تغییر یابد. این نسبت حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد سهام است و مابقی شامل اوراق با درآمد ثابت است که با توجه به وضعیت بازار و نظر مدیر سرمایه‌گذاری آن صندوق تغییر می‌کند. در حقیقت صندوق سرمایه گذاری مختلط این امکان را برای سرمایه‌گذاران به وجود می‌آورد تا با سرمایه‌گذاری در آن‌ها بتوانند از مزایای تنوع‌بخشی نیز بهره‌مند شوند. همچنین تنوع در درصد سهام و اوراق موجب می‌شود در شرایط بازار نوسانی عملکرد مناسب‌تری را از صندوق شاهد باشیم.

بازده صندوق سرمایه گذاری مختلط

این صندوق‌ها با دید میان‌مدت اغلب بازده بالاتری از سپرده‌های بانکی و صندوق‌های با درآمد ثابت کسب می‌کنند. اما به‌طورکلی رویکرد محافظه‌کارانه خود را حفظ کرده و حدود نیمی از دارایی را در اوراق با ریسک پایین و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع می‌توان صندوق‌های مختلط را حد میانی صندوق‌های سهامی و صندوق‌های با درآمد ثابت به‌لحاظ ریسک و بازده احتمالی مورد انتظار دانست.

ریسک صندوق سرمایه گذاری مختلط

ریسک این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های سهامی کمتر است. همچنین این صندوق‌ها مزایای اوراق سهام و درآمد ثابت را توأمان دارند؛ بدین معنی که پتانسیل کسب بازده بالاتر به‌وسیله سهام و نوسانات قیمتی کمتر به‌وسیله اوراق با درآمد ثابت را فراهم می کنند. گفتنی است در صورت افت بازار، سرمایه‌گذاران در صندوق‌های مذکور به دلیل ترکیب اوراق با درآمد ثابت و سهام، زیان احتمالی کمتری از صندوق‌های سهامی متحمل می‌شوند. در صورت رشد بازار سهام، بازده احتمالی بالاتر از صندوق های درآمد ثابت برای سرمایه گذاران را کسب خواهد کرد.

خوب است بدانید بر اساس آمار منتهی به مرداد ۱۳۹۷ تعداد صندوق‌های مختلط حدود ۲۰ صندوق و ارزش روز دارایی‌های آن‌ها برابر با ۳ هزار میلیارد تومان است، همچنین حدود ۱۷ هزار و ۷۶۲ نفر از افراد حقیقی و حقوقی در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

قانون تخصیص دارایی‌ها در صندوق‌های مختلط

شرحدارایی سهامدارایی اوراق با درآمد ثابت
صندوق‌های مختلطحداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصدحداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد

سوالات متداول

نسبت دارایی‌ سهام و اوراق با درآمد ثابت صندوق سرمایه گذاری مختلط چگونه است؟

همیشه ثابت نیست و ممکن است در طول زمان تغییر یابد. این نسبت حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد سهام است و مابقی شامل اوراق با درآمد ثابت است

نسبت دارایی یک صندوق سرمایه گذاری مختلط در چه صورت تغییر می‌کند؟

نسبت دارایی با توجه به وضعیت بازار و نظر مدیر سرمایه‌گذاری آن صندوق تغییر می‌کند.

بازده صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط چگونه است؟

می‌توان صندوق‌های مختلط را حد میانی صندوق‌های سهامی و صندوق‌های با درآمد ثابت به‌ لحاظ بازده احتمالی دانست.

ریسک صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط چه اندازه است؟

ریسک این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های سهامی کمتر است.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
5 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ظهرابی

سلام میانگین سود درسالهای گذشته برای صندوق سرمایه گذاری مختلط مفید چند درصد بوده است؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق سرمایه‌گذاری “توسعه ممتاز” که به اختصار به آن صندوق “ممتاز” گفته می‌شود، تنها صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط کارگزاری مفید است. صندوق “ممتاز” از لحاظ دارایی تحت مدیریت، در گروه صندوق‌های سهامی جا دارند و مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشند.
همچنین پرداخت سود صندوق ممتاز بصورت دوره‌ای و یا ماهانه نبوده و سود کسب شده در هنگام ابطال واحدهای صندوق، بصورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود.
جهت بررسی بازدهی صندوق ممتاز در بازه‌های زمانی مختلف، به صفحه صندوق ممتاز در سایت کارگزاری مفید مراجعه نمایید.
همچنین می‌توانید به سایت صندوق‌ ممتاز مراجعه کرده و از قسمت “گزارش‌های صندوق‌”، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مدنظر دارید، مشاهده کنید.
برای بهره‌مندی از مشاوره سرمایه‌گذاری به سایت کارگزاری مفید مراجعه کرده و تاریخ و ساعت مشخصی را تعیین نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “صندوق سرمایه‌گذاری ممتاز” را مطالعه نمایید.

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق سرمایه‌گذاری «توسعه ممتاز» که به اختصار به آن صندوق «ممتاز» گفته می‌شود، تنها صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط کارگزاری مفید است. جهت بررسی بازدهی صندوق ممتاز در بازه‌های زمانی مختلف، به صفحه صندوق ممتاز در سایت کارگزاری مفید مراجعه نمایید.
همچنین می‌توانید به سایت صندوق‌ ممتاز مراجعه کرده و از قسمت «گزارش‌های صندوق‌»، بازدهی دوره‌ای آن را به توجه به تاریخی که مدنظر دارید، مشاهده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله «صندوق سرمایه‌گذاری ممتاز» را در سایت مطالعه نمایید.

حسين ملانوری

باسلام. اولا چگونه می‌توان در صندوق مختلط سرمایه گذاری کرد
دوما. اگر این کارگزاری محترم با تجمیع سرمایه برای مشتریان خود بیت کوین خریداری می‌کردند الان مشتریان با چه حجمی صاحب بیت کوین ویا غیرو……بودند و اگر این اتفاق بیفتد میدونید دیگه هیچ کس جای دیگری سرمایه‌گذاری نمیکردند وهمه به کارگزاری مفيد رو می‌آورند. و خیالشون هم از این بابت راحت بود. و این کارگزاری اولین کارگزاری کل دنیا میشد؟ نمیدونم تونستم مطلب را برسونم؟ با تشکر و سپاس فراوان از شما

کارگزاری مفید

با سلام
زمینه فعالیت کارگزاری مفید بازار مالی ایران می‌باشد. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری «توسعه ممتاز» که به اختصار به آن صندوق «ممتاز» گفته می‌شود، تنها صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط کارگزاری مفید است. صندوق «ممتاز» مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد. جهت شروع سرمایه‌ ‎گذاری در این صندوق می‌توانید از نرم‌افزار «مفید» استفاده نمایید. جهت بهره‌مندی از این امکان می‌بایست از نسخه بهروزرسانی شده نرم‌افزار در گوگل‌پلی استفاده فرمایید. در نظر داشته باشید، مدت زمان صدور واحد صندوق «ممتاز» در نرم‌افزار کارگزاری مفید سه الی پنج روز کاری است. همچنین می‌توانید جهت سرمایه‌گذاری در صورت ثبت نام و احراز هویت در سایت کارگزاری مفید و سامانه سجام با همراه داشتن مدارک هویتی خود، به یکی از شعب اصلی کارگزاری مفید مراجعه نمایید. توجه داشته باشید، پس از ثبت‌نام اولیه صندوق‌ مذکور، امکان صدور و ابطال اینترنتی وجود دارد و نیازی به مراجعه مجدد به شعب نمی‌باشد. شماره تماس و آدرس تمامی شعب کارگزاری مفید در سایت کارگزاری مفید قسمت «شعب و دفاتر» موجود می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله «صندوق سرمایه‌گذاری ممتاز» را مطالعه نمایید.