معرفی اجمالی سامانه معاملاتی مفید تریدر
زمان مطالعه 8 دقیقه
انتشار ۷ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید 17474
سطح مبتدی

آموزش نرم افزار مفید تریدر | نسخه بومی شده متا تریدر

سامانه معاملاتی مفید تریدر نسخه بومی شده نرم افزار معروف متا تریدر است که امتیاز استفاده از آن توسط شرکت کارگزاری مفید خریداری شده و تغییرات لازم برای فعالیت در بازار بورس ایران در آن اعمال شده است. این سامانه پس از طی مراحل تسـت و تأیید توسط کارشناسان خبره بازار، وارد بازار سرمایه کشور گردیده است و هم‌اکنون سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند از امکانات گسترده و یکپارچه معاملاتی و تحلیلی سامانه مفید تریدر برای انجام معاملات خود بهره ببرند.

معرفی اجمالی سامانه معاملاتی مفید تریدر

مفید تریدر، سامانه‌ای جامع

سامانه معاملاتی «مفید تریدر» یا همان متا تریدر، تمامی ابزارهای لازم برای تجزیه و تحلیل پویای قیمت را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. طراحـی یکپارچـه «مفیدتریدر» تمامی ابزارهـای لازم برای انجام معامـلات را به صورت یک‌جا در اختیار معامله‌گران گذاشته است. معامله، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی و برنامه‌نویسی بـرای «معامله خودکار» بخش‌های برجسـته این نرم افزار است. 

محبوبیت مفید تریدر 

این نرم افـزار معامله‌گران را قادر می‌سـازد در بازارهای بورس و فرابورس فعالیت کنند و در صورت تصویب قوانین و فراهم سـاختن زیرساخت‌های مناسب، قابلیت انجام معاملات در بورس کالای ایران را نیز دارا باشند. لازم به ذکر است که سامانه معاملاتی متا تریدر یکی از باسابقه‌ترین، کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین سـامانه‌های معاملاتی در سراسـر جهان به شـمار مـی‌رود. تا حدی که بسـیاری از کارگـزاران مطرح بازارهـای سـهام و کالا در سراسـر جهـان در کنـار پلتفرم‌هـای اختصاصـی خـود علاقه‌مند بـه ارائه پلتفرم متا تریدر شـده‌اند. از جمله این کارگزاران می‌توان به ODL انگلسـتان، ACM سوئیس، بانک سرمایه‌گذاری VarenGold Bank آلمان و ده‌ها کارگزار نام‌آشنای دیگر اشاره کرد. استفاده هم‌زمان این کارگزاران از این پلتفرم، خود نشـان از برتری غیرقابل انکار آن نسـبت به سـایر رقبا دارد. امروزه میلیون‌ها معامله‌گر در سراسـر جهان برای معاملات سـهام و کالا از امکانات گسـترده این پلتفرم سبک و کاربردی بهره می‌برند.

مفید تریدر (متا تریدر) چه مزایایی دارد؟

گسترده‌ترین امکانات برای تحلیل تکنیکال

«مفید تریدر» بسته بی‌نظیری را برای تحلیل تکنیکال در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. از جمله این ابزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع مختلف نمودارها با ۲۱ تناوب زمانی مختلف (از یک دقیقه‌ای تا یک‌ماهه)
 • سابقه تاریخی قیمت‌ها
 • بیش از ۸۳ اندیکاتور از پیش تعریف شده مانند «ایچیموکو»، «MACD»، «باند بولینگر»
 • بیش از ۳۰ ابزار رسم مانند «ابزارهای فیبوناچی»
 • قابلیت تعریف اندیکاتورهای سفارشی (با استفاده از برنامه‌نویسی) و متغیرهای ترسیمی برای استفاده در توابع برنامه‌نویسی

همچنین «مفید تریدر» می‌تواند تا ۱۰۰ نمودار را به صورت هم‌زمان اجرا کند و معامله‌گر را از فهرست تمامی اندیکاتورها و تغییرات آن‌ها حتی هنگامی که در کنار رایانه خود حضور ندارند با خبر نماید.

نمایش اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل بنیادی

سـامانه معاملاتی «مفید تریدر» مهمترین اخبار و رویدادهای مالی و اقتصـادی را از منابع اصلی جمـع‌آوری کـرده و به صـورت لحظه‌ای در اختیـار معامله‌گران قـرار می‌دهد. اخبار شـبکه کدال، وب‌سایت‌های خبری و پیغام‌های ناظر بازار به صورت خودکار و یک‌جا در این نرم افزار جمع‌آوری شده اند و تغییـرات را به شـما اطلاع می‌دهند. همچنین می‌توانید در سـربرگ تقویـم، از جزئی‌ترین تغییرات شاخص‌های اقتصادی جهانی روز مطلع شوید.

ارسال سفارش‌های شرطی، برگ برنده مفید تریدر

بـرای معاملـه موفق به صـورت آنلاین و اجرای کامل اسـتراتژی‌های متنوع بازار بـورس و فرابورس، معامله‌گران به سامانه معاملاتی انعطاف‌پذیر و اطلاعات به‌روز و پردازش‌شده از وضعیت لحظه‌ای بازار نیاز دارند. تمامی این‌ها در سامانه مفیدتریدر طراحی شده است. سامانه معاملاتی مفیدتریدر  قابلیت‌های جدیدی را برای تنظیم و ارسال سفارش‌ها در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. ارسال سفارش در قیمت بازار، ارسال سفارش‌های شرطی و قابلیت تنظیم نقاط توقف ضرر (Stop loss) و برداشت سود (Take profit).

همچنین در نرم افزار متا تریدر می‌توانید تاریخ انقضای سـفارش و تمامی متغیرهای قابل تنظیم را با اختیـار خود وارد کنید. در این نرم افزار کافی اسـت تا اسـتراتژی را تعریف کنید و بقیـه کار را به نرم افزار بسـپارید. لذا دیگر لازم نیسـت تا زمان خـود را صرف مرور تغییرات قیمت نمادهـا کنید. نرم افزار به صورت خودکار موقعیت معاملاتی باز شما را در قیمت‌های مد نظر می‌بندد. 

کاربری آسان

نرم افـزار مفید تریدر تمامی ابزارهای لازم بـرای انجام فعالیت‌های معاملاتی تمام عیار و انعطاف‌پذیر را در اختیار کاربـران قـرار می‌دهـد. ابزارهای قدرتمندی برای معاملـه با یک کلیک مـاوس از جای جای نمودار، ویرایش سفارش با ماوس (Click & Drag)، ارسال و ویرایش سفارش‌های شرطی با فشردن یک کلید و… در این نرم افزار پیش‌بینی شده است. شما همچنین می‌توانید از امکان تعریف پروفایل و قالب برای نمایش نمودارهای مد نظر خود برخوردار باشـید. حتی مکان قرارگیری پنجره های نمودار مد نظر شـما و اندیکاتورهای الصاق شده به آن نیز در پروفایل قابل تعریف اسـت تا دیگر هر بار زمان خود را صرف رسـیدن به حالت نمایش مطلوب نکنید. تمامی اجزای سامانه متا تریدر برای صرفه‌جویی در زمان شما طراحی شده‌اند.

روش راه اندازی مفید تریدر

گام اول؛ ایجاد حساب تحلیلگری در وبسایت my.emofid.com

برای ساخت حساب تحلیلگری به آدرس my.emofid.com بروید و سپس مطابق تصویر زیر، روی گزینه «ایجاد حساب تحلیل‌گری» کلیک کنید.

ایجاد حساب تحلیلگری

در ادامه بایستی رمز عبوری را ایجاد و تایید کنید. پس از انجام این کار، نام کاربری برای شما ایجاد می‌شود.

گام دوم؛ دانلود و نصب نرم افزار

نرم افزار مفید تریدر در سه نسخه «ویندوز»، «اندروید» و «ios» ارائه شده است. برای نصب هر یک از این نسخه‌ها کافی است تا فایل برنامه را از بخش مفید‌ تریدر در سـایت کارگزاری مفید دریافت و سپس آن را نصب کنید. در صورتی که مایلید اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید، مقاله «نصب و راه اندازی مفید تریدر، به سادگی» را مطالعه نمایید.

گام سوم؛ ورود به نرم افزار مفید تریدر (متا تریدر)

اگر نسخه ویندوز را نصب کرده‌اید:

بعد از نصب کامل نرم افزار مفید تریدر، وارد آن شوید. سپس از نوار بالا روی “File” کلیک کرده و گزینه «Open an Account» را انتخاب نمایید.

ایجاد حساب در مفیدتریدر

سپس مطابق تصویر زیر نام کاربری و رمزی را که در گام اول ایجاد کرده‌اید، وارد کرده و گزینه Finish را بزنید.

ورود اطلاعات کاربری

اگر نسخه موبایل را نصب کرده‌اید:

پس از ورود به نرم افزار متا تریدر، روی آیکون «سه خط» کلیک کرده و گزینه اول را انتخاب نمایید. سپس در صفحه نمایان شده، روی علامت «+» کلیک کنید.

تعیین سرور مفید در نرم افزار متاتریدر (۱)

در بخش جستجو، نام «mofid» را نوشته و سپس سرور «Mofid Securities PJS» را انتخاب نمایید. در نهایت، نام کاربری و رمزی را که در گام اول ایجاد کرده‌اید، وارد کرده و گزینه LOGIN را بزنید.

تعیین سرور مفید در نرم افزار متاتریدر (۲)

سوال مهم) چطور زبان برنامه را فارسی کنیم؟

به صورت پیش‌فرض زبان نرم افزار مفید تریدر یا همان متا تریدر، انگلیسی است. برای تغییر زبان برنامه به فارسی به شکل زیر عمل کنید:

 • در نسخه ویندوز به منوی View رفته و در گزینه Languages، زبان فارسی (Persian) را انتخاب کنید.
 • در نسخه موبایل روی گزینه «سه خط» کلیک کرده و Settings را انتخاب نمایید. سپس در گزینه Languages، زبان فارسی (Persian) را انتخاب کنید.

سه گامی که در بخش قبلی توضیح داده شد، به منظور ایجاد حساب تحلیلگری در سامانه مفید تریدر است. شما می‌توانید علاوه بر حساب تحلیلگری، حساب معامله‌گری نیز در این سامانه ایجاد کنید. در صورتی که مایلید اطلاعات بیشتری در خصوص تفاوت این حساب‌ها به دست آورید، مقاله «حساب تحلیل‌گری و معامله‌گری مفید تریدر» را بخوانید.

آشنایی با منوهای نرم افزار مفید تریدر

نوار منوی مفید تریدر در قسمت بالای صفحه و زیر قسمت عنوان سامانه قرار دارد و شامل منوهای متعددی است. منوهای اصلی مفید تریدر عبارتند از:

 • منوی فایل (File)
 • منوی نمایش (View)
 • منوی درج (Insert)
 • منوی نمودار (Charts)
 • منوی ابزار (Tools)
 • منوی پنجره (Window) 
 • منوی راهنما (Help)

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از این منوها، مقاله «آنچه از منوهای مفید تریدر باید بدانید» را مطالعه کنید. علاوه بر این، در بخش زیر منوهای اصلی متا تریدر، قسمتی تحت عنوان «نوار ابزارها» (Toolbars) وجود دارد. این بخش یکی از قسمت‌های پر استفاده است که امکانات بسیاری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شما می‌توانید با مطالعه مقاله «نوار ابزارها در مفید تریدر» با هر یک از گزینه‌های نوار ابزارها آشنا شوید.

آنچه بهتر است مرور کنیم

کارگزاری مفید به عنوان یکی از کارگزاران پیشـرو مفتخر اسـت که در سال ۱۳۸۹ خدمات معاملات آنلایـن را کـه انقلابـی در معاملات بـورس بـوده، تقدیم بازار سـرمایه نموده اسـت. به دنبال استقبال از این خدمات و اقبال سرمایه‌گذاران به انجام معاملات از طریق آن، کارگزاری مفید اقدام به مطالعات گسـترده برای افزایش ظرفیت خدمات و امکانات معاملاتی خود نمـود کـه در نتیجه این تحقیقات نرم افزار متا تریدر (MetaTrader5) را مناسـب این رشـد جدید یافت و پس از دریافت حق امتیاز این نرم افزار، مراحل بومی‌سازی و تطبیق ساختار فنی این نرم افزار با بازار بورس ایران را آغاز کرد.

و هم اکنون مفتخریم به اطلاع سـرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان بازار سـرمایه برسـانیم که سامانه  معاملاتی شـرکت کارگزاری مفید با نـام مفید تریدر با امکانات گسـترده و ظرفیت‌های جدید آماده سرویس‌دهی است. 

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
28 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
اکبری

بالاخره امکان ارسال سفارشات خودکار از طرف اکسپرت فعال شده است؟
با تشکر

مهین

درود
لطفا اطلاعات سایتو بروزرسانی کنید.مفید تریدر قابل نصب نیست و اون اطلاعات و ویدیو برای امسال نیست .متا تریدرو فقط میشه نصب کرد و برای بازکردن حساب دمو برای خیلی از کاربران پیعام خطا میده .و اگر هم وصل شه ، صفحه بشکل قدیم وجودنداره .البته برای نصب روی موبایل . کامپیوترو امتحان نکردم .با کارگزاری تماس گرفتم و گفتن بخاطر تحریمها ، مفید تریدرو ساپورت نمیکنیم و نصب نمیشه کرد .

کارگزاری مفید

با سلام
جهت استفاده از مفید ‌تریدر، ابتدا وارد بخش “مفید تریدر” در سامانه پنل مشتریان شوید.
پس از نصب متا تریدر بر روی گوشی همراه خود، وارد منوی نرم افزار شوید و گزینه “Get started” را انتخاب کنید، سپس در صفحه Accounts، روی علامت + بزنید.
در قسمت “Find broker” کلمه mofid‌ را جست‌وجو و Mofid Securities PJS را انتخاب نمایید.
در صفحه جدید نام کاربری و رمز عبوری که خودتان تعیین کرده‌اید را به ترتیب در قسمت Login و Password وارد و گزینه “LOGIN” را انتخاب کنید.
پس از ورود موفقیت‌ آمیز به حساب کاربری، نام و نام خانوادگی شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید از اپلیکیشن استفاده کنید.
درصورت برطرف نشدن مشکل از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز، همچنین آدرس ایمیل
emofid.com@8700 و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌ “روش جدید ایجاد حساب مفید تریدر” را مطالعه نمایید.

پوریا

سلام ، کارشناسان مفید ه من گفتن ک معامله در این نرم افزار دیگه انجام نمیشه . من اکانت real داشتم ولی دیگه امکان ارسال سفارش ندارم ، ان نرم افزار هنوز هم کار میکنه و امکان ارسال سفارش وجود داره ؟

کارگزاری مفید

با سلام، جهت فعال‌سازی حساب معامله‌گری از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز، همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

محمد

با سلام
ایا مانند تریدینگ یو می توان از فیلتر های اگاهی دهنده و انالیز بازار استفاده کرد. یعنی اینکه فیلتر هار ا تنظیم کنیم و سیستم هر لحظه به ما سهم هایی که با ان تنظیمات مطابقت دارند را اطلاع بدهد

کارگزاری مفید

با سلام
برای فیلترنویسی از طریق سامانه‌ی مفید تریدر می‌بایست به زبان برنامه‌نویسی MQL5 تسلط داشته باشید.
همچنین در سامانه‌ی مفید تریدر امکاناتی به نام alerts برای دسکتاپ و push notification برای استفاده در تلفن همراه وجود دارد.
این امکانات به شما اجازه می‌دهد تا پس از رسیدن قیمت یک نماد یا هر دارایی دیگر به یک سطح خاص، پیغامی بر روی گوشی تلفن همراه یا دسکتاپ خود دریافت نمایید.

امیر

,سلام بنده هر کاری میکنم جهت راه اندازی مجدد مفید تیدر ۵ نمیشه میزنم اعتبار سنجی ما موفق

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ساخت اکانت تحلیل‌گری جدید، وارد بخش “مفید تریدر” در سامانه پنل مشتریان شوید.
چنانچه مشکل برطرف نشده است می‌توانید از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز، همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌ “روش جدید ایجاد حساب مفید تریدر” را مطالعه نمایید.

هادی

چرا در متاتریدر نسخه موبایل با حساب دمو مفید هیچ محصولی نمایش داده نمیشه؟
واقعاٌ این حجم از تبلیغ فقط برای ایجاد یک حساب دمو جای تعجب داره !!!

کارگزاری مفید

با سلام
پس از نصب متا تریدر بر روی گوشی همراه خود، وارد منوی نرم افزار شوید و گزینه Get started را انتخاب کنید، سپس در صفحه Accounts، روی علامت + بزنید.
در قسمت Find broker کلمه mofid‌ را جست‌وجو کنید و Mofid Securities PJS را انتخاب کنید.
در صفحه جدید نام کاربری و رمز عبوری که خودتان تعیین کرده‌اید را به ترتیب در قسمت Login و Password وارد کنید و گزینه LOGIN را انتخاب کنید.
پس از ورود موفقیت آمیز به حساب کاربری، نام و نام خانوادگی شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید از اپلیکیشن استفاده کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌‌های “روش جدید ایجاد حساب مفید تریدر” را مطالعه نمایید.

ghasemi

با سلام
این مفیدتریدر مگه همون متاتریدر نیست که نصب اون هم برای همه امکان پذیر هست؟ حتی بدون اینکه در کارگزاری مفید حساب داشته باشند!
پس ایجاد حساب تحلیلگری چیه؟

آیا با هم تفاوتی دارند؟

کارگزاری مفید

با سلام
سامانه معاملاتی مفید تریدر نسخه بومی شده نرم‌افزار معروف «متاتریدر» است که امتیاز استفاده از آن توسط شرکت کارگزاری مفید خریداری شده و تغییرات لازم برای فعالیت در بازار بورس ایران در آن اعمال شده است.
در حال حاضر دسترسی‌های اکانت دمو قدیمی مفید تریدر غیرفعال شده است.
جهت بهره‌مندی از نرم‌افزار “مفید تریدر”، از بخش “معاملات” در سایت اصلی کارگزاری مفید، قسمت “راهکارها و سامانه‌های معاملاتی” اقدام به نصب آن نمایید.
سپس وارد سامانه (my.emofid.com) شده و پس از ورود به بخش “مفید تریدر”، با استفاده از گزینه “ایجاد اکانت تحلیل‌گری”، اکانت دمو ساخته و در نرم‌افزار “مفید تریدر” حساب تحلیل‌گری خود را فعال نمایید.
لازم به ذکر است اگر عضو کارگزاری مفید نمی‌باشید، برای استفاده از اکانت تحلیل‌گری مفید تریدر، می‌بایست در کارگزاری مفید ثبت‌نام نمایید.

محسن قوامی

سلام اکانت تحلیل گری میسازه یعنی همون دمو، اما موجودی صفر
چجوری میشه مبلغ مجازی دمو واریز کرد+

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که قصد انجام معامله و واریز وجه را دارید می‌بایست از حساب معامله‌گری مفید‌تریدر استفاده نمایید.
توجه فرمایید که معامله و واریز وجه در حساب تحلیل‌گری (دمو) امکان‌پذیر نمی‌باشد.
چنانچه کاربر کارگزاری مفید هستید و درخواست انجام معامله از طریق مفید تریدر را دارید، از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

جواد

با سلام بعد از نصب برنامه چنین پیامی برای من می اید در دو سیستم مختلف هم امتحان کردم
the procedure entry point yatprocessaffinitymask could not be located in th dynamic link library KERNEL32.dll. و امکان استفاده از برنامه وجود ندارد . باتشکر از پاسخگوییتان

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر نرم افزار مفید تریدر با اختلالی مواجه نمی‌باشد و همچنین در نسخه 32بیتی ویندوز قابل دسترسی است.
با توجه به اینکه از آخرین آپدیت نسخه 32بیتی مفید تریدر بیش از یک سال می‌گذرد و همچنین سرور متا تریدر عنوان کرده که بزودی متا تریدر در نسخه 32 بیتی ویندوز اجرا نخواهد شد، در صورتی که جهت نصب و راه اندازی مفید تریدر در ویندوز 32بیتی با خطا مواجه می‌شوید، می‌بایست از ویندوز 64 بیتی استفاده نمایید.
در صورت برطرف نشدن جهت بررسی دقیق‌تر موضوع از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.

flmgh

پرتفوی کجاست در مفید تریدر

کارگزاری مفید

با سلام
جهت مشاهده دارایی در نرم افزار مفید‌تریدر می‌توانید با انتخاب کلید میانبر ctrl+t از باکس ایجاد شده استفاده نمایید.
همچنین می‌توانید از بخش “view” گزینه‌ی “Tool box” را انتخاب کرده سپس از آیکون‌های پایین صفحه بر روی گزینه‌ی “Exposure” کلیک نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ی “معاملات سریع‌تر با کلیدهای میانبر در مفید تریدر” را مطالعه نمایید.