آشنایی با صندوق سرمایه‌گذاری مشترک
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید 11591
سطح مبتدی

آشنایی با صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق های سرمایه گذاری مشترک (Mutual Funds) یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند. در واقع صندوق ها شرایط بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه‌گذاران مختلف به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران مبتدی مساعدتر می‌کنند.

گفتنی است در کشورهای پیشرفته معمولا افراد اوراق بهادار را مستقیما معامله نمی‌کنند. در عوض، پول‌های خود را در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه‌گذاری می‌کنند. ایده اصلی این صندوق‌ها یک‌کاسه کردن پول‌های افراد مختلف و سرمایه‌گذاری آن‌هاست. این کار نیز توسط یک گروه از مدیران حرفه‌ای سرمایه‌گذاری که تسلط، دانش و تجربه بسیاری در این زمینه دارند، به نمایندگی از سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.

 

سرمایه گذاری غیر مستقیم از طریق صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق‌های مذکور با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیرحرفه‌ای را از حالت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل می‌کنند. از این رهگذر، مزایای متعددی را هم برای بازار سرمایه و هم برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند. صندوق‌های مذکور از یک‌سو راهکار مناسبی برای رشد کمی، کیفی و توسعه پایدار بازار سرمایه، تشویق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و ورود افراد غیرحرفه‌ای به بازار هستند. از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که از طریق تشکیل سبد متنوعی از دارایی‌ها که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاران را نیز کاهش دهند. 

همان‌طور که اشاره شد، صندوق سرمایه گذاری مشترک، آورده سرمایه‌گذاران مختلف را جمع‌آوری می‌کند. سپس با تجمیع این سرمایه‌ها، قدرت این را پیدا می‌کند که از مزایای یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ بهره ببرد. در واقع هر صندوق، از طرف سرمایه‌گذاران این سرمایه را در انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کند. این مجموعه اوراق بهادار به‌اصطلاح پُرتفوی (portfolio) نامیده می‌شود. سرمایه‌گذران، واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری را می‌خرند که هر واحد نشانه سهم سرمایه‌گذار از مالکیت دارایی‌ها و درآمدهای صندوق است. شما با خرید واحدهای صندوق، پول خود را در نهاد مالی سرمایه‌گذاری می‌کنید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای، سعی می‌کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود مناسبی کسب کند.

چارچوب فعالیت صندوق ها

در مجموع صندوق های سرمایه گذاری مشترک با توجه به امکانات و توانایی‌هایی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند که سرمایه‌گذاری در بازار را جذاب‌تر و فرصت‌ها و انتخاب‌های بیشتری را با ریسک کمتر و بازدهی بالاتر برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند. اختیارات این صندوق‌ها در چارچوب اساسنامه و امیدنامه مصوب آن‌ها قرار دارد. مدیران سرمایه‌گذاری صرفا موظف هستند با توجه به اختیارات تعیین شده مدیریت دارایی سرمایه‌گذاران را انجام دهند. وجود اساسنامه و امیدنامه باعث قانونمندی نحوه مدیریت صندوق‌ها و اطمینان بیشتر سرمایه‌گذاران به مدیریت اصولی دارایی‌های آنان خواهد شد.

ضروری است سرمایه‌گذاران پیش از سرمایه‌گذاری در هر صندوق به دقت اساسنامه و امیدنامه صندوق مربوطه را مطالعه کنند. این موضوع موجب می‌شود تا با قواعد و مقررات تعیین شده آشنا شده و در عین حال اطلاعاتی در ارتباط با نحوه سرمایه‌گذاری دارایی‌های صندوق کسب کنند. مهم‌ترین اطلاعات ارائه شده شامل تعیین حدود اختیارات مدیران برای انتخاب نوع دارایی‌ها و حداقل یا حداکثر قانونی تعیین شده برای هر دسته از دارایی‌ها است که در بخش اهداف سرمایه‌گذاری هر صندوق ذکر شده است. اطلاع از هزینه‌های قانونی لحاظ شده برای هر صندوق اطلاعات مهم دیگری است که می‌توان در قالب جداول درج شده در این مستندات از آن آگاهی یافت.

محبوبیت صندوق سرمایه گذاری مشترک

بد نیست بدانید طی دو دهه گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترك از محبوبیت زیادی در بین سرمایه‌گذاران در جهان برخوردار شده‌اند. در حال حاضر بیش از ۸۰ میلیون نفر در آمریکا در این صندوق‌های سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بسیاری از مردم، سرمایه‌گذاری در بورس را به معنای سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک می‌دانند. در همین راستا در سراسر جهان صندوق‌های سرمایه‌گذاری به شکل‌ها و روش‌های مختلف و به‌عنوان ابزاری مفید و کارآمد برای سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار شکل‌گرفته‌اند. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر صندوق‌های متعدد و متنوعی در بازار سرمایه‌ی ایران در حال فعالیت هستند.

مزیت صندوق سرمایه گذاری مشترک

مزیت عمده این روش از سرمایه‌گذاری نسبت به خرید و فروش مستقیم اوراق بهادار توسط اشخاص این است که علاوه بر استفاده از توانمندی‌ها و دانش و تجربه گروهی از مدیران حرفه‌ای در مدیریت دارایی، سرمایه‌گذار از ریسک‌های متعدد از جمله نقدشوندگی پایین‌تر، ریسک توقف معاملات در سهم، ریسک ورود به صف‌های فروش متوالی و ریزش پی‌در‌پی ارزش دارایی‌ها و سایر ریسک‌های مترتب بر خرید و فروش مستقیم سهام مصون می‌ماند.

لازم است توجه داشته باشید که در بدو شروع کار صندوق‌ها، بهای هر واحد آن‌ها معادل قیمت اسمی آن‌ها است. با گذشت زمان به دلیل کم‌وزیاد شدن دارایی‌های تشکیل‌دهنده صندوق، قیمت هر واحد تغییر می‌کند. قیمت جدید هر واحد، مبنایی برای خرید واحدهای صندوق بعد از پذیره‌نویسی و همچنین مبنایی برای تعیین نرخ هر واحد جهت ابطال و نقد کردن واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

سود این صندوق از کجا بدست می‌آید؟

۱- افزایش قیمت سهام صندوق: وقتی ارزش پرتفوی صندوق بالا می‌رود، طبیعتا خالص ارزش دارایی‌های صندوق هم بالا می‌رود. به خالص ارزش دارایی هر سهم به‌اصطلاح (Net Asset Value) NAV می‌گویند. خالص ارزش دارایی‌ها برابر ارزش دارایی‌ها منهای بدهی‌ها است که بر مبنای هر واحد بیان می‌شود.

۲- سود تقسیمی Dividend: برخی صندوق‌ها ممکن است با توجه به سیاست‌هایشان از محل درآمد سودهای سهام پرتفوی خود یا بهره‌های اوراق با درآمد ثابت، سودی را در دوره‌های زمانی معین بین سهامداران خود تقسیم کنند.

Mohammad Farrokhian کارشناس بازار سرمایه
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ناصر

سلام میخواستم بدونم خرید و فروش اعمال اختیار چطوری هست بعد بعضی ها میگن بدون کارمزد هستش ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر اوراق اختیار فروش تبعی یکی از ابزار مشتقه‌ای می‌باشد که قابلیت خرید در کارگزاری مفید را دارد. در صورتی که سهام پایه را دارید می‌توانید اوراق اختیار فروش تبعی آن را نیز خریداری کنید تا در سررسید معین از بیمه سهم خود استفاده کنید. در هنگام اعمال اوراق اختیار فروش تبعی کارمزد معامله انجام شده دریافت خواهد شد: تسویه فیزیکی ۰.۵۵ درصد (۰.۰۵ کارمزد اعمال و ۰.۵ مالیات) و تسویه نقدی ۰.۰۵ درصد ( کارمزد اعمال)
جهت کسب اطلاعات بیشتر به مطلب زیر مراجعه کنید:
اوراق اختیار فروش تبعی را بهتر بشناسیم!

سینا

من چگونه می تونم در صندوق در امد ثابت سرمایه گذاری کنم؟

کارگزاری مفید

صندوق‌های درامد ثابت تحت مدیریت کارگزاری مفید با نام‌های “حامی” و “نامی” در حال فعالیت می‌باشند.
در صورت فعال بودن طرح حامی، مانده راکد حساب شما در صندوق حامی‌ سرمایه‌گذاری شده و سود آن اوایل روز‌های کاری هر ماه به قدرت خرید شما اضافه و تحت عنوان “بابت سود صندوق سرمایه‌گذاری ثابت حامی …” در گردش حساب شما قابل مشاهده خواهد‌ بود.
“نامی” نیز صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشد که در ابتدای هر ماه، متناسب با بازدهی که در ماه گذشته کسب کرده است، مبلغی را با عنوان سود نقدی به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. به جز سود ماهانه واریز شده، سود این صندوق بصورت مابه‌التفاوت قیمت صدور و ابطال محاسبه شده و در زمان ابطال واحد به سرمایه‌گذار پرداخت می‌گردد.
جهت فعال‌سازی صندوق نامی، می‌بایست برای ثبت‌نام اولیه به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه نموده و مراحل ثبت‌نام را تکمیل نمایید.
توجه داشته باشید، پس از ثبت‌نام اولیه صندوق‌ مذکور، امکان صدور و ابطال اینترنتی وجود دارد و نیازی به مراجعه مجدد به شعب نمی‌باشد.
همچنین جهت فعال‌سازی صندوق حامی، از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز، همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.
همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات “صندوق نامی کارگزاری مفید” و “معرفی جامع طرح حامی کارگزاری مفید” را مطالعه نمایید.

حسین

ضمن عرض سلام و ادب

میخواستم بدونم دقیقا تفاوت صندوق های مختلط با صندوق های مشترک در چه چیزیه؟ هر دو مطلب رو خوندم اما خیلی متوجه تفاوت هاش نشدم

پیشاپیش از پاسخ‌گوییتون مچکرم

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق سرمایه گذاری مشترک، آورده سرمایه‌گذاران مختلف را جمع‌آوری می‌کند و با تجمیع این سرمایه‌ها، امکان بهره‌مندی از مزایای یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ را فراهم می‌کند. در واقع هر صندوق می‌تواند، از طرف سرمایه‌گذاران این سرمایه را در انواع اوراق بهادار مانند سهام و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کند. صندوق سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند انواع مختلفی مانند سهامی، مختلط و … داشته باشد. صندوق‌ مختلط معمولا دارایی خود را با نسبتی تقریبا برابر در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و همچنین اوراق بهادار کم‌ریسک مانند اوراق خزانه و اوراق بدهی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند. به همین دلیل ریسک و بازدهی این صندوق از صندوق‌های سهامی کمتر و از صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر است.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ی«صندوق سرمایه‌گذاری مختلط» را مطالعه نمایید.

کبری باقری

سلام چطور میتونم خودم سهمی نخرم ولی پولی که دارم در بورس سرمایه گذاری کنم

کارگزاری مفید

با سلام
جهت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم می‌توانید در صندوق‌های کارگزاری مفید سرمایه‌گذاری نمایید. کارگزاری مفید دارای هشت صندوق می‌باشد. دسته اول صندوق‌های سهامی (پیشتاز، پیشرو، امید توسعه که مبتنی بر صدور و ابطال بوده و اطلس که etf می‌باشد و از طریق سامانه‌های آنلاین همانند دیگر سهام قابل معامله است.) دسته دوم صندوق‌ مختلط (ممتاز) دسته سوم صندوق‌های درآمد ثابت (نامی و حامی) و دسته چهارم صندوق کالایی (عیار، صندوق etf قابل معامله در بورس). همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری می‌توانید در سایت کارگزاری مفید، گزینه «مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری» را انتخاب نموده و شماره همراه خود را ثبت نمایید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری مفید در یک نگاه» را مطالعه نمایید.