NAV صدور چیست؟
زمان مطالعه 1 دقیقه
انتشار ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1893
سطح مبتدی

NAV صدور چیست؟

هدف همه کسانی که وارد بازار سرمایه‌ می‌شوند افزایش دارایی‌هایشان است؛ به همین دلیل مفهوم ارزش برای سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر مفهوم خالص ارزش دارایی را نمی‌دانید توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر مطلب ارزش خالص دارایی چیست و چرا مهم است؟ را بخوانید. اما حال در ادامه این مطلب همان‌طور که اشاره کردیم، مفهوم NAV صدور را با هم مرور می‌کنیم.

درصورتی‌که منابع نقدی جدیدی توسط سرمایه‌گذاران در صندوق، سرمایه‌گذاری شود، مبنای صدور واحدهای صندوق به سرمایه‌گذار جدید NAV صدور بوده که اندکی بیشتر از خالص ارزش دارایی‌های صندوق است.

‌به عبارتی NAV صدور واحدهای سرمایه‌گذاری بر مبنای خالص ارزش‌ دارایی‌های صدور تعیین می‌شود که همواره اندکی بیش از خالص ارزش روز دارایی‌های صندوق سرمایه گذاری به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری است. علت تفاوت این است که وجه نقد حاصل از فرایند صدور واحد سرمایه‌گذاری، باید توسط مدیر صندوق به خرید اوراق بهادار جدید اختصاص یابد که به‌طور طبیعی مستلزم پرداخت کارمزد خرید اوراق است. برای پرهیز از تحمیل هزینه معاملات سرمایه‌گذار جدید به سرمایه‌گذاران قبلی، کارمزد خرید اوراق موجود در صندوق به سرمایه‌گذار جدید تعلق خواهد گرفت.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments