کدام نمادها اختیار معامله فعال دارند؟
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۲۹ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 6099
سطح نیمه حرفه ای

کدام نمادها اختیار معامله فعال دارند؟

اختیار معامله یکی از ابزارهای مشتقه بازار سرمایه است. قرارداد اختیار معامله نمادها در حالت کلی به دو دسته‌ اختیار خرید و اختیار فروش تقسیم می‌شوند و هر یک از قراردادهای اختیار خرید و اختیار فروش نیز به دو نوع اروپایی و آمریکایی تقسیم می‌شوند.

پس از آشنایی با وضعیت‌های مختلف بازدهی قراردادهای اختیار معامله و استراتژی‌های معاملاتی آن، اگر بخواهید قراردادهای اختیار معامله را خرید و فروش کنید، باید سهامی که قرارداد اختیار معامله دارند را بشناسید. در ادامه به بررسی موضوعاتی مانند نحوه نام گذاری نمادهای اختیار معامله در بازار سرمایه ایران، تابلوی اختیار معامله بازار بورس و … می‌پردازیم.

خرید و فروش

قراردادهای اختیار معامله را می‌توان از طریق کارگزاری هایی که مجوز انجام معاملات آن را دارند، معامله کرد. در حال حاضر، بیشتر معاملات اختیار معامله از طریق سامانه های معاملاتی آنلاین این کارگزاری‌ها انجام می‌شود. 

نام گذاری اختیار معامله

 نمادهای اختیار خرید با حرف “ض” و نمادهای اختیار فروش با حرف “ط” آغاز می‌شوند و سپس سه حرف از نماد در ادامه آن قرار می‌گیرد. در توضیح هر نماد اختیار معامله، قیمت اعمال اختیار معامله و تاریخ سررسید آن نیز درج می‌شود. 

به عنوان مثال، اختیار خرید نماد خودرو به قیمت اعمال ۴۰۰۰ ریال و تاریخ سررسید ۷ دی ۹۹ و اختیار فروش نماد وتجارت به قیمت اعمال ۳۰۰۰ ریال و تاریخ سررسید ۲۱ دی ۹۹ به شکل زیر نمایش داده می‌شوند:

  • اختیارخ خودرو-۴۰۰۰-۱۳۹۹/۱۰/۰۷ (ضخود۱۰۴۴) 
  • اختیارف وتجارت-۳۰۰۰-۱۳۹۹/۱۰/۲۱ (طجار۱۰۱۴)

نمادها و تابلوی اختیار معامله

نمادهای اختیار معامله فعال را می‌توان در تابلو ابزارهای مشتقه بازار بورس اوراق بهادار تهران مشاهده کرد که  تصویر زیر، قسمتی از آن را نشان می‌دهد.

تابلوی اختیار معامله

همچنین می‌توان با مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، به سربرگ “بورس اوراق بهادار تهران” مراجعه و از قسمت “ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی”، اطلاعات مربوط به قراردادهای اختیار معامله فعال را مشاهده کرد.

صفحه اختیار معامله در سایت TSETMC
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
Saed

با سلام
آیا در کارگزاری مفید میتوان این اختیار معامله سهام که در این مقاله گفته شده انجام داد؟
در صورتی که پاسخ بله است با کدوم پلتفرم؟
با تشکر

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر، امکان معاملات اختیار خرید و فروش در کارگزاری مفید وجود ندارد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «همه چیز درباره اختیار معامله و کاربردهای آن» را مطالعه نمایید.