آشنایی با الگوی پرچم سه گوش

آشنایی با الگوی پرچم سه گوش
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۸ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 6684
سطح نیمه حرفه ای

‌یکی دیگر از الگوهای رایج تحلیل تکنیکال، الگوی کلاسیک پرچم سه گوش می‌باشد. این الگو معمولاً در میانه روند صعودی یا نزولی پدیدار می‌شود و از الگو‌های ادامه‌دهنده تحلیل تکنیکال به شمار می‌آید. 

تنها تفاوت این الگو با الگو پرچم معمولی، در شکل بدنه پرچم می‌باشد. به طور‌کلی بعد از مشاهده این الگو می‌توان انتظار داشت که روند نمودار، کاملاً پر‌قدرت ادامه پیدا کند. 

اجزای تشکیل‌دهنده الگوی پرچم سه گوش:

اجزای تشکیل‌دهنده الگوی پرچم سه گوش

۱. میله پرچم: موج ورودی به داخل پرچم ۳ گوش را، میله پرچم می‌نامند که حدفاصل بین حمایت یا مقاومت قبلی و کندل ابتدایی پرچم می‌باشد.

۲. پرچم سه گوش: این الگو همانند یک مثلث متقارن می‌باشد که ابتدای آن عریض و انتهای آن به صورت مخروطی خاتمه می‌یابد. قسمت پرچم این الگو، دو خط روند هم‌سو با یک‌دیگر را نشان می‌دهد، که این خطوط نقش حمایتی و مقاومتی را ایفا می‌کنند. به این ترتیب قسمت پرچم این الگو، ظاهری شبیه به یک مثلث متقارن پیدا می‌کند. به همین دلیل، آن را الگوی پرچم سه گوش نام‌گذاری کرده‌اند.

این الگو در میانه روندهای صعودی

همان‌طور که می‌دانید پدیدار شدن این الگو در میانه روند‌های صعودی، بیان‌گر رشد سریع قیمت در کندل‌های آینده می‌باشد. برای کسب مطمئن‌ترین و کم ریسک‌ترین سود از الگوی پرچم سه گوش، نیاز به شناخت نقاط ورود امن هنگام شکل‌گیری این الگو داریم. در روند‌های صعودی، ۲ نقطه به عنوان امن‌ترین نقاط ورود در الگوی پرچم سه گوش شناخته‌ شده‌اند. نقطه اول پس از شکست سقف پرچم و نقطه دوم بعد از پولبک زدن قیمت به سقف شکسته شده پرچم می‌باشند.

در این‌ نوع الگو حد سود اول را به اندازه قاعده پرچم و حد سود دوم را به اندازه ارتفاع میله پرچم، بالا‌تر از نقطه شکست سقف پرچم سه گوش ترسیم می‌نماییم .

هنگام مشاهده این الگو در میانه یک روند صعودی، بهتر است حد ضرر را کمی پایین‌تر از آخرین دره‌ تشکیل شده درون پرچم قرار دهیم.

الگوی پرچم سه گوش در میانه روند صعودی

الگو پرچم سه گوش در میانه روندهای نزولی

شکل‌گیری این الگو در میانه روند‌های نزولی بیان‌گر افت سریع قیمت در کندل‌های آینده می‌باشد. لازم به ذکر است که در بازار بورس و فرابورس، امکان کسب سود از این الگو وجود ندارد و تنها در بازار‌های دو طرفه می‌توان از این الگو به سود رسید. هنگام پدیدار شدن پرچم سه گوش در میانه روند‌های نزولی، ۲ نقطه به عنوان نقاط امن ورود توصیه می‌شوند. نقطه اول پس از شکست کف پرچم و نقطه دوم بعد از پولبک زدن قیمت به کف شکسته شده پرچم. 

حد سود اول در این‌ نوع الگو، به اندازه قاعده پرچم و حد سود دوم به اندازه ارتفاع میله پرچم، پایین‌تر از نقطه شکست کف پرچم سه گوش می‌باشد.

با نمایان شدن این الگو در میانه یک روند نزولی، بهتر است حد ضرر را کمی بالا‌‌تر از آخرین قله تشکیل شده درون پرچم تعیین کنیم.

الگوی پرچم سه گوش در میانه روند صعودی

جهت انجام معامله مطمئن‌تر و کسب سود‌ با‌ ریسک کمتر، توصیه می‌شود که علاقه‌مندان، مباحث تکنیکالی را به‌تنهایی مبنای تصمیم‌گیری خود جهت انجام معامله قرار ندهند و از‌ یاد‌گیری مباحث تحلیل بنیادی، تابلو‌خوانی و اصول سرمایه‌ گذاری غافل نشوند.

سوالات متداول

الگوی پرچم سه گوش چیست؟

یکی از الگو‌های ادامه‌دهنده تحلیل تکنیکال به شمار می‌آید و معمولاً در میانه روند صعودی یا نزولی پدیدار می‌شود.

تفاوت الگوی پرچم سه گوش با الگوی پرچم معمولی در چیست؟

تنها تفاوت این الگو با الگوی پرچم معمولی، در شکل بدنه پرچم می‌باشد. به طور‌کلی بعد از مشاهده این الگو می‌توان انتظار داشت که روند نمودار، کاملاً پر‌قدرت ادامه پیدا کند.

قسمت پرچم در الگوی‌ پرچم‌ سه‌ گوش‌ چه مشخصات ظاهری دارد؟

این الگو همانند یک مثلث متقارن می‌باشد که ابتدای آن عریض و انتهای آن به صورت مخروطی خاتمه می‌یابد. دو خط روند هم‌سو با یک‌دیگر را نشان می‌دهد، که این خطوط نقش حمایتی و مقاومتی را ایفا می‌کنند. به این ترتیب قسمت پرچم این الگو، ظاهری شبیه به یک مثلث متقارن پیدا می‌کند.

در روندهای صعودی کدام نقاط به عنوان نقطه امن شناخته می‌شوند؟

در روند‌های صعودی، ۲ نقطه به عنوان امن‌ترین نقاط ورود در الگوی پرچم سه گوش شناخته‌ شده‌اند. نقطه اول پس از شکست سقف پرچم و نقطه دوم بعد از پولبک زدن قیمت به سقف شکسته شده پرچم

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
هومن

عالی بود عالی

کارگزاری مفید

با سلام
رضایت شما باعث دلگرمی ماست. با تشکر

حسین بهروزی

تا الان تنها سایتی هستید که مطالبش رو برای افراد مبتدی قابل فهم می نویسه . واقعا متشکرم

کارگزاری مفید

با سلام.
از اینکه همراه ما هستید مفتخریم. سپاس از بازخورد ارزنده شما.