گواهی سپرده کالایی زعفران
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۱۷ آذر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 1676
سطح مبتدی

گواهی سپرده کالایی زعفران

معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران از بهمن ماه سال ۹۵ در بورس کالا راه‌اندازی شد. فرآیند ایجاد یک گواهی سپرده کالایی زعفران به این شکل است که دارنده زعفران به یکی از انبارهای معرفی شده توسط بورس کالا مراجعه نموده و پس از انجام مراحل آن، انبار نسبت به پذیرش کالا اقدام نموده و قبض انبار را به نام مالک صادر می نماید. قبض‌های صادر شده توسط انبار، ظرف یک روز کاری به گواهی سپرده تبدیل شده و قابلیت معامله پیدا می‌کند.

خرید و فروش گواهی سپرده زعفران و روش دریافت فیزیکی

برای خرید این گواهی باید از یکی از کارگزاران ارائه دهنده خدمات معاملاتی کد بورسی و کد معاملاتی دریافت کنید.

توجه داشته باشید برای انجام معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران نیازی به دریافت کد بورس کالا نیست.

پس از دریافت کد معاملاتی، وارد یکی از سامانه‌های آنلاین مانند ایزیتریدر شده و پس از جست‌وجوی نماد مربوطه، سفارش خود را ثبت کنید. در خرید و فروش این گواهی سپرده کالایی، محدودیتی وجود ندارد و این اوراق می‌توانند تا قبل از زمان سررسید به دفعات متعدد معامله شوند.

هر یک از گواهی سپرده کالایی‌های زعفران مانند دیگر گواهی‌های سپرده کالایی دیگر مانند برنج، زیره، پسته، کشمش و رطب مضافتی،، تاریخ سررسید مشخصی دارند. دارندگان گواهی سپرده می‌توانند تا قبل از تاریخ سررسید آن‌ها به انبارهای زعفران بورس کالا مراجعه کرده و زعفران را به صورت فیزیکی دریافت کنند. البته برای انجام مراحل اداری آن نیاز است که قبل از مراجعه به انبار هماهنگی‌های لازم با کارگزاری صورت بگیرد که در مطلب “نحوه دریافت کالا از انبارهای بورس کالا” فرآیند آن به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است برای دریافت هر کالا اعم از زعفران، حداقل مقدار تحویلی از انبار تعریف شده است. در حال حاضر این میزان برای زعفران ۵۰۰ گرم است. در صورتی که اندازه گواهی های سپرده کالایی زعفران شما کمتر از میزان تعیین شده باشد، انبار امکان تحویل به شما نخواهد داشت.

حداقل مقدار تحویلی از انبار و باقی اطلاعات به‌روز را در قسمت مشخصات قرارداد کالای مورد نظر خود در تابلوی معاملات بورس کالا مشاهده کنید.

هزینه‌های پذیرش و نگهداری زعفران در انبار

هزینه ارزیابی (پذیرش)

هزینه خدمات انبار‌ها برای ارزیابی کالا و نمونه‌گیری زعفران به ازای هر محموله حداکثر ۴ کیلوگرمی، ۳۲۰ هزار تومان است. به ازای هر محموله با وزن بیش از ۴ کیلوگرم، هزینه ارزیابی به تناسب برای هر محموله محاسبه می‌شود. این هزینه هنگام تحویل کالا به انبار، از مالک محموله دریافت می‌شود.

هزینه نگهداری (روزانه)

هزینه نگهداری برای هر روز تقویمی در تمامی انبارهای بورس کالا به ازای هر گرم زعفران ۱۵ ریال است.

از اولین روز تقویمی بعد از خرید (روز عادی مدنظر بوده و نه روز کاری) تا روز فروش هزینه انبارداری  محاسبه و بعد از فروش از حساب فروشنده کسر می‌شود. یا در حالت دیگر هنگام تحویل، محاسبه و از مالک محموله دریافت می‌گردد. 

در صورت عدم مراجعه دارنده گواهی سپرده کالایی زعفران پس از مهلت مذکور، انباردار خروج نهایی کالا را ثبت نموده و تضامین تودیع شده توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، آزاد شده و به انباردار مسترد می‌گردد. هرگونه نگهداری کالا پس از اتمام مهلت مذکور نیز از شمول قوانین و مقررات بازار سرمایه خارج شده و تابع سایر قوانین و مقررات می‌گردد.

مشخصات نمادهای گواهی سپرده کالایی زعفران

برای اطلاع از نمادهای مربوط، کافی است در سایت TSETMC کلمه “زعفران” را جست‌وجو کنید.

مشخصات نمادهای گواهی سپرده کالایی زعفران

عدد چهار رقمی که بعد از کلمه زعفران نوشته شده است، تاریخ سررسید گواهی سپرده کالایی آن است.

معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران

آستانه حجم هر سفارش بین ۱ تا ده هزار و حجم مبنای آن، ۱ است. تسویه معاملات آن طی ۱ روز کاری انجام می‌شود (T+1). این اوراق روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ قابل معامله می‌باشند. کارمزد معاملات آن به شرح زیر است:

معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران

مشخصات کیفی زعفران‌ برای پذیرش در انبار

مشخصات کیفی زعفران نگین و زعفران پوشال معمولی، مطابق با دستورالعمل‌های بورس کالا به شرح زیر است:

مشخصات کیفی زعفران‌
مشخصات کیفی زعفران‌؛ ادامه

 انبارهای زعفران

مشخصات انبارهای بورس کالا برای پذیرش و نگهداری زعفران به شرح زیر است:

 انبارهای زعفران

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهی سپرده کالایی زعفران می‌توانید به وب‌سایت بورس کالا مراجعه کنید.

منبع: سایت بورس کالا و مستندات آموزشی آن

کوروش حسنی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments