اختیار فروش تبعی سهام یار

اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 54080
سطح مبتدی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

صندوق تثبیت بازار سرمایه با هدف حمایت از سهامداران حقیقی قصد عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سبد سهام در نماد «سهام یار» را دارد. در ادامه با جزئیات بیشتر اوراق اختیار فروش تبعی «سهام یار» و نحوه خرید آن آشنا می‌شویم.

طرح سهام یار توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه اجرا می‌شود و هدف از انتشار این مطلب، صرفا اطلاع‌رسانی است و مجموعه مفید مسئولیتی در برابر اجرای آن ندارد.

اطلاعات سهام یار

واجدین شرایط خرید اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار

همه اشخاص حقیقی که ارزش سبد پایه سهام آن‌ها در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ کمتر از یک میلیارد ریال (صد میلیون تومان) باشد، می‌توانند اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار را خریداری کنند.

منظور از سبد پایه، سهام ثبت شده قابل معامله (بدون لحاظ سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق و سهام توقیف) در بازارهای بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به جز بازار پایه فرابورس است که در پایان روز ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ در پرتفوی هر شخص حقیقی وجود دارد.

ارزش سبد پایه هر شخص نیز بر اساس قیمت پایانی تابلو معاملات در روز ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ محاسبه می‌شود.

شرط اعتبار اوراق سهام یار

شرط معتبر بودن اوراق سهام یار در سررسید، نگهداری و عدم فروش سهام موجود در سبد پایه تا سررسید است. تعداد دارایی موجود از هر نماد در سبد پایه نیز ملاک محاسبات طی دوره است.

در واقع در پایان هر روز باید تعداد سهام موجود در پرتفوی شخص، بزرگتر مساوی تعداد سهام موجود در سبد پایه وی باشد و حق تقدم و سهام جایزه ثبت نشده نیز در محاسبات منظور نمی‌شود.

ارزش اعمال اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار

ارزش اعمال این اوراق برای هر شخص حقیقی (هر کد معاملاتی) به اندازه ۱/۲ برابر ارزش سبد پایه وی خواهد بود. در واقع با خرید اوراق سهام یار، بازدهی ۲۰ درصدی افراد تضمین می‌شود.

نحوه خرید اوراق سهام یار

همه سرمایه‌گذاران واجد شرایط، می‌توانند در دوره عرضه این اوراق نسبت به خرید این اوراق از طریق سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری مفید (مانند ایزی تریدر) اقدام کنند. هر شخص حقیقی نیز تنها باید یک ورقه از اوراق سهام یار را خریداری نماید. ارزش هر ورقه نیز تنها یک ریال است. دوره عرضه اوراق سهام یار نیز از روز شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۲‍۱‍ تا روز شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۸ است.

در واقع برای خرید این اوراق کافی است از طریق لینک زیر وارد ایزی تریدر شوید. سپس نماد «سهام یار» را جست‌وجو کرده و اقدام به ثبت سفارش به تعداد ۱ و قیمت ۱ ریال نمایید.

نحوه تسویه اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار

تسویه این اوراق در سررسید به صورت نقدی انجام خواهد شد. برای محاسبه مبلغ تسویه نقدی برای هر شخص مشمول نیز مراحل زیر طی می‌شود:

۱- محاسبه بازده هر نماد با استفاده از شاخص آن نماد با فرمول «مقدار شاخص سهم در سررسید تقسیم بر مقدار شاخص سهم در روز ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ منهای یک)

۲- محاسبه میانگین وزنی بازده هر شخص مشمول با استفاده از بازده هر نماد محاسبه شده در مرحله قبل. وزن هر نماد نیز برابر است با ارزش دارایی شخص در آن نماد در سبد پایه.

۳- محاسبه مابه التفاوت نرخ تضمین و میانگین وزنی بازده هر شخص مشمول به شرط کوچکتر بودن میانگین وزنی بازده هر شخص از نرخ تضمین. در صورتی که میانگین وزنی بازده هر شخص از نرخ تضمین بیشتر باشد، مبلغ تسویه نقدی صفر خواهد بود.

۴- مبلغ تسویه نقدی برای هر شخص مشمول برابر است با ارزش سبد پایه ضربدر مابه التفاوت نرخ تضمین و میانگین وزنی بازده شخص.

مبلغ تسویه نقدی

متولی انجام محاسبات و تسویه نقدی اوراق سهام یار

احراز شرایط مشمولین طرح، بررسی شرایط اوراق مذکور و انجام محاسبات مبلغ تسویه نقدی بر عهده شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است. پرداخت مبلغ تسویه نقدی به حساب بانکی اشخاص از طریق سامانه سجام بر عهده شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است.

لازم به ذکر است که تاریخ سررسید این اوراق، ۳ آبان ۱۴۰۲ بوده و در حال حاضر امکان خرید اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار وجود ندارد. در صورتی که عرضه این اوراق با سررسید جدید از سر گرفته شود، اطلاع‌رسانی لازم در این رابطه انجام خواهد شد.

سوالات متداول

۱- آیا اگر پس از خرید اوراق سهام یار، مجددا به دارایی سهام موجود در سبد پایه خود اضافه کنم، بیمه دارایی به سهام جدید نیز تعلق می‌گیرد؟

خیر. سبد پایه شما مربوط به سهام فعال در بازار بورس و فرابورس (به جز بازار پایه)، پیش از خرید اوراق اختیار فروش تبعی بوده و اگر پس از آن مجددا سهام بخرید، در محاسبات سبد پایه لحاظ نخواهد شد.

۲- اگر در زمان سررسید، بازده سبد سهام من بیش از ۲۰ درصد باشد، سود من محدود به ۲۰ درصد بوده و دچار زیان می‌شوم؟

خیر. اوراق اختیار سهام یار، برای بیمه سبد دارایی شما در زمان نزول بازار سرمایه کاربرد دارد. اگر بازده شما بیش از این میزان باشد، شما این حق را خواهید داشت که از اوراق اختیار خود استفاده نکنید.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
226 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
فرشید

با سلام
1- درصورتیکه شخصی در چند کارگزاری دارای پرتفوی سهام باشد، باید از طریق سامانه معاملاتی هر کارگزاری یک برگه اوراق سهام یار خریداری نماید ؟ در غیر این صورت نحوه عمل به چه صورت می باشد؟
2-آیا بیمه سهام شامل یونیت های قابل معامله صندوق های سرمایه گذاری در سهام و یا مختلط نیز میگردد؟

کارگزاری مفید

باسلام
ثبت سفارش باید به تعداد ۱ و قیمت ۱ ریال انجام شود و خرید بیش از ۱ ورقه از اوراق «سهام‌یار» برای هر کد معاملاتی مجاز نمی‌باشد.
از طریق هر کارگزاری که مایل هستید می‌توانید یک ورق از اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار را خریداری نمایید و کل دارایی و سهام هایی که در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ داشتید را بیمه خواهد کرد.
صندوق های etf (قابل معامله)، سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق، سهام توقیف و سهام های بازار پایه فرابورس شامل طرح سهام یار نمی‌شوند.

جمال

سلام درود من چندتا مقالا خوندم در رابطه با
« سهام یار » به این نتیجه رسیدم که معاملات آتی ( آیند) مشمول این بیمه نمیشن و یا هنوز معلومیتی نداره صحت داره این خبر ممنون میشم پاسخ بدین؟

کارگزاری مفید

باسلام
معاملات آتی مشمول اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار نمی‌شوند.

علی

تشکر از توضیحات عالی و کاملتون🌸

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی و بازخورد ارزشمند شما مایه قوت قلب ماست.

مجید

سلام
چند تا سهم ۱ ریالی باید خرید؟

کارگزاری مفید

باسلام
بت سفارش باید به تعداد ۱ و قیمت ۱ ریال انجام شود و خرید بیش از ۱ ورقه از اوراق «سهام‌یار» برای هر کد معاملاتی مجاز نمی‌باشد.

پریسا

سلام‌ ببخشید من اگر سهامی که‌ دارم‌ ۶۰ درصد بعد از قیمت ۴ آبان‌ ماه ریزش کند سهامیار چقدر از ضررهام‌ رو جبران‌ میکند

کارگزاری مفید

با سلام
ارزش اعمال برای هر کد معاملاتی به میزان ۱/۲ برابر ارزش سبد پایه وی خواهد بود، بنابراین بازدهی ۲۰ درصد بالاتر از ارزش سبد پایه تضمین خواهد شد.

پریسا

من صندوق گنجینه‌ ارمعان‌ الماس دارم‌ …صندوق سهامی مشترک که‌ داخل سایت‌ ثبت‌ نام‌ میکنم‌ …
سرمایه گذاری در این صندوق توی پرتفوی من نیست ..
داخل صندوق ۲۰۰ میلیون‌ دارم
و کمتر از ۱۰۰ تومن سهام‌ دارم‌
آیا میتوانم‌ پرتفوم‌ رو بیمه‌ کنم‌ ،،و با فروش صندوق سهامی مشترک قبل از سر رسید بیمه‌ من از بین‌ میره؟

کارگزاری مفید

باسلام
صندوق‌های صدور و ابطالی جزو پرتفوی نیستند و مانعی برای طرح سهام یار نمی‌باشند.
در صورتی که ارزش سهام در تاریخ ۴آبان کمتر از ۱۰۰ میلیون بوده است، اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار به شما تعلق خواهد گرفت.

علی

سلام. من صبح اول وقت از چند نماد سهام خریداری کردم و بعد از آن اقدام به خرید سهام یار کردم، آیا این سهام ها که قبل از خرید سهام یار در آن همان روز خریدم هم شامل بیمه می شود؟

کارگزاری مفید

با سلام
بیمه سهام تنها به سهامی تعلق می‌گیرد که در تاریخ ۴ آبان در پورتفوی شما قرار داشته و از این رو اگر پس از آن خرید جدیدی داشته باشید، آن سهم شامل طرح سهام یار نمی‌شود.

علیرضا

آیا سهامی که در همان روز اما قبل از خرید سهام یار خریداری می شود هم شامل بیمه می شود یا الزاما باید روز قبل از خرید سهام یار خریداری شود

کارگزاری مفید

باسلام
اوراق اختیار فروش تبعی به دارایی که در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ داشتید تعلق می‌گیرد در صورتی که بعد از تاریخ اعلامی و خرید اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار مجدد خرید داشتید شامل حمایت این طرح نخواهد شد.

فرهاد

صندوق ها هم شامل این طرح میشن؟ سهامی یا درآمد ثابت؟

کارگزاری مفید

با سلام
خیر صندوق های etf سهامی،مختلط و در آمد ثابت (قابل معامله) شامل طرح سهام یار نمی‌شود.

غلام

سلام
در صورتیکه یکی از سهامی که در پرتفوی داشتیم بفروش برسد ایا سهام مانده شامل بیمه باقی میمانند

کارگزاری مفید

باسلام
در صورتی که همه سبد سهام خود را بفروشید یا بخشی از آن را به فروش برسانید، به صورت کلی از طرح بیمه خارج می‌شوید.