اختیار فروش تبعی سهام یار

اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۲ آبان ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 49902
سطح مبتدی

صندوق تثبیت بازار سرمایه با هدف حمایت از سهامداران حقیقی قصد عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سبد سهام در نماد «سهام یار» را دارد. در ادامه با جزئیات بیشتر اوراق اختیار فروش تبعی «سهام یار» و نحوه خرید آن آشنا می‌شویم.

طرح سهام یار توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه اجرا می‌شود و هدف از انتشار این مطلب، صرفا اطلاع‌رسانی است و مجموعه مفید مسئولیتی در برابر اجرای آن ندارد.

واجدین شرایط خرید اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار

همه اشخاص حقیقی که ارزش سبد پایه سهام آن‌ها در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ کمتر از یک میلیارد ریال (صد میلیون تومان) باشد، می‌توانند اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار را خریداری کنند.

منظور از سبد پایه، سهام ثبت شده قابل معامله (بدون لحاظ سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق و سهام توقیف) در بازارهای بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به جز بازار پایه فرابورس است که در پایان روز ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ در پرتفوی هر شخص حقیقی وجود دارد.

ارزش سبد پایه هر شخص نیز بر اساس قیمت پایانی تابلو معاملات در روز ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ محاسبه می‌شود.

شرط اعتبار اوراق سهام یار

شرط معتبر بودن اوراق سهام یار در سررسید، نگهداری و عدم فروش سهام موجود در سبد پایه تا سررسید است. تعداد دارایی موجود از هر نماد در سبد پایه نیز ملاک محاسبات طی دوره است.

در واقع در پایان هر روز باید تعداد سهام موجود در پرتفوی شخص، بزرگتر مساوی تعداد سهام موجود در سبد پایه وی باشد و حق تقدم و سهام جایزه ثبت نشده نیز در محاسبات منظور نمی‌شود.

ارزش اعمال اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار

ارزش اعمال این اوراق برای هر شخص حقیقی (هر کد معاملاتی) به اندازه ۱/۲ برابر ارزش سبد پایه وی خواهد بود. در واقع با خرید اوراق سهام یار، بازدهی ۲۰ درصدی افراد تضمین می‌شود.

نحوه خرید اوراق سهام یار

همه سرمایه‌گذاران واجد شرایط، می‌توانند در دوره عرضه این اوراق نسبت به خرید این اوراق از طریق سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری مفید (مانند ایزی تریدر) اقدام کنند. هر شخص حقیقی نیز تنها باید یک ورقه از اوراق سهام یار را خریداری نماید. ارزش هر ورقه نیز تنها یک ریال است. دوره عرضه اوراق سهام یار نیز از روز شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۲‍۱‍ تا روز شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۸ است.

در واقع برای خرید این اوراق کافی است از طریق لینک زیر وارد ایزی تریدر شوید. سپس نماد «سهام یار» را جست‌وجو کرده و اقدام به ثبت سفارش به تعداد ۱ و قیمت ۱ ریال نمایید.

نحوه تسویه اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار

تسویه این اوراق در سررسید به صورت نقدی انجام خواهد شد. برای محاسبه مبلغ تسویه نقدی برای هر شخص مشمول نیز مراحل زیر طی می‌شود:

۱- محاسبه بازده هر نماد با استفاده از شاخص آن نماد با فرمول «مقدار شاخص سهم در سررسید تقسیم بر مقدار شاخص سهم در روز ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ منهای یک)

۲- محاسبه میانگین وزنی بازده هر شخص مشمول با استفاده از بازده هر نماد محاسبه شده در مرحله قبل. وزن هر نماد نیز برابر است با ارزش دارایی شخص در آن نماد در سبد پایه.

۳- محاسبه مابه التفاوت نرخ تضمین و میانگین وزنی بازده هر شخص مشمول به شرط کوچکتر بودن میانگین وزنی بازده هر شخص از نرخ تضمین. در صورتی که میانگین وزنی بازده هر شخص از نرخ تضمین بیشتر باشد، مبلغ تسویه نقدی صفر خواهد بود.

۴- مبلغ تسویه نقدی برای هر شخص مشمول برابر است با ارزش سبد پایه ضربدر مابه التفاوت نرخ تضمین و میانگین وزنی بازده شخص.

متولی انجام محاسبات و تسویه نقدی اوراق سهام یار

احراز شرایط مشمولین طرح، بررسی شرایط اوراق مذکور و انجام محاسبات مبلغ تسویه نقدی بر عهده شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است. پرداخت مبلغ تسویه نقدی به حساب بانکی اشخاص از طریق سامانه سجام بر عهده شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
194 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
فرشید

با سلام
1- درصورتیکه شخصی در چند کارگزاری دارای پرتفوی سهام باشد، باید از طریق سامانه معاملاتی هر کارگزاری یک برگه اوراق سهام یار خریداری نماید ؟ در غیر این صورت نحوه عمل به چه صورت می باشد؟
2-آیا بیمه سهام شامل یونیت های قابل معامله صندوق های سرمایه گذاری در سهام و یا مختلط نیز میگردد؟

کارگزاری مفید

باسلام
اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار فقط به تعداد 1 عدد قابل تهیه است و از طریق هر کارگزاری که مایل هستید یک ورق از اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار را خرید میکنید کل دارایی و سهام هایی که در تاریخ 1401/8/4 داشتید را بیمه خواهد کرد. بیمه شامل صندوق های etf (قابل معامله)، سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق، سهام توقیف و سهام های بازار پایه فرابورس نمی شود.

جمال

سلام درود من چندتا مقالا خوندم در رابطه با
« سهام یار » به این نتیجه رسیدم که معاملات آتی ( آیند) مشمول این بیمه نمیشن و یا هنوز معلومیتی نداره صحت داره این خبر ممنون میشم پاسخ بدین؟

کارگزاری مفید

باسلام
معاملات آتی مشمول اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار نمی‌شوند.

حجت سالاری

با سلام
بعد از تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ یا بعد از خرید اوراق یعنی میشه الان چند تا نماد خرید بعد اوراق را خرید و بیمه کرد ؟

کارگزاری مفید

باسلام
مشمولین این طرح تمامی اشخاص حقیقی که ارزش سبد پایه آنها در تاریخ 4 آبان1401 کمتر از 100 میلیون تومان باشد و اگر قبل یا بعد از خرید اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار خریدی داشته باشید شامل نمی شود.

علی

تشکر از توضیحات عالی و کاملتون🌸

کارگزاری مفید

با سلام
همراهی و بازخورد ارزشمند شما مایه قوت قلب ماست.

مجید

سلام
چند تا سهم ۱ ریالی باید خرید؟

کارگزاری مفید

باسلام
سرمایه‌گذارانی که واجد شرایط خرید اوراق اختیار فروش تبعی «سهام‌یار» بوده و تمایل به استفاده از این اوراق دارند، باید در دوره عرضه نسبت به خرید تنها 1 ورقه از اوراق مذکور اقدام نمایند. (خرید بیش از 1 ورقه از اوراق «سهام‌یار» برای هر کد معاملاتی مجاز نمی‌باشد.)

پریسا

سلام‌ ببخشید من اگر سهامی که‌ دارم‌ ۶۰ درصد بعد از قیمت ۴ آبان‌ ماه ریزش کند سهامیار چقدر از ضررهام‌ رو جبران‌ میکند

کارگزاری مفید

با سلام
ارزش اعمال برای هر کد معاملاتی به میزان 1.2 برابر ارزش سبد پایه وی خواهد بود، بنابراین بازدهی 20 درصد بالاتر از ارزش سبد پایه تضمین خواهد شد.

پریسا

من صندوق گنجینه‌ ارمعان‌ الماس دارم‌ …صندوق سهامی مشترک که‌ داخل سایت‌ ثبت‌ نام‌ میکنم‌ …
سرمایه گذاری در این صندوق توی پرتفوی من نیست ..
داخل صندوق ۲۰۰ میلیون‌ دارم
و کمتر از ۱۰۰ تومن سهام‌ دارم‌
آیا میتوانم‌ پرتفوم‌ رو بیمه‌ کنم‌ ،،و با فروش صندوق سهامی مشترک قبل از سر رسید بیمه‌ من از بین‌ میره؟

کارگزاری مفید

باسلام
اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار فقط به دارایی که در تاریخ 1401/8/4 داشتید تعلق میگیرد و اگر قبل یا بعد از این تاریخ خریدی صورت گیرد شامل حمایت آن نمی شود. و در صورتی که ارزش پرتفوی بیش از 100 میلیون در این تاریخ بوده، شامل نمی شود.

علی

سلام. من صبح اول وقت از چند نماد سهام خریداری کردم و بعد از آن اقدام به خرید سهام یار کردم، آیا این سهام ها که قبل از خرید سهام یار در آن همان روز خریدم هم شامل بیمه می شود؟

کارگزاری مفید

با سلام
فقط به دارایی که در تاریخ 1401/8/4 داشتید، اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار تعلق میگیرد.

علیرضا

آیا سهامی که در همان روز اما قبل از خرید سهام یار خریداری می شود هم شامل بیمه می شود یا الزاما باید روز قبل از خرید سهام یار خریداری شود

کارگزاری مفید

باسلام
اوراق اختیار فروش تبعی به دارایی که در تاریخ 1401/8/4 داشتید تعلق میگیرد در صورتی که بعد از تاریخ اعلامی و خرید اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار مجدد خرید داشتید شامل حمایت این طرح نخواهد شد.

فرهاد

صندوق ها هم شامل این طرح میشن؟ سهامی یا درآمد ثابت؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق های etf سهامی،مختلط و در آمد ثابت (قابل معامله) را شامل نمی شود. سهام های ثبت شده و قابل معامله (بدون لحاظ سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق، سهام توقیف) در بازارهای بورس و فرابورس ایران (به جز بازار پایه فرابورس) شامل اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار می شود.

شیما

سبدهای با ارزش بیشتر از صد میلیون تومان چگونه میتوانند از قابلیت بیمه سهام استفاده کنند ؟

کارگزاری مفید

باسلام
در صورتی که ارزش پرتفوی شما در تاریخ 1401/8/4 بیش از 100 میلیون باشد نمی‌توانید از اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار استفاده کنید و حمایت آن شامل شما نمی‌شود.