هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!

هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!
زمان مطالعه: 12 دقیقه
انتشار ۳۰ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 83031
سطح مبتدی

ممکن است از ابتدای سال ۱۳۹۹ که امکان آزادسازی سهام عدالت به دارندگان این سهام‌ها داده شد، سوالات مختلفی درباره این موضوع برای شما به وجود آمده باشد. در این مطلب قصد داریم تا با معرفی کامل سهام عدالت، سامانه کارگزاری مفید برای آن و بیان روش‌های فروش این نوع از سهام، به سوالات شما‌ پاسخ دهیم.      

سهام عدالت چیست؟

در اواسط دهه ۱۳۸۰ دولت مقداری از سهام خود را در برخی از شرکت‌های بورسی در میان مردم توزیع کرد. به سهامی‌ که از این طریق در میان مردم تقسیم شد «سهام عدالت» و به بیش از ۴۹ میلیون نفری که از این طریق سهامدار این شرکت‌ها شدند «سهامداران سهام‌‌ عدالت‌‌» گفته می‌شود.

روش‌های مدیریت سهام‌ عدالت

هم‌اکنون دو روش برای مدیریت سهام‌ عدالت وجود دارد:

۱) مدیریت به «روش مستقیم» که در آن سهامداران می‌توانند به صورت شخصی اقدام به فروش دارایی سهام‌ عدالت‌ خود کنند.

۲) مدیریت به «روش غیر‌مستقیم» که در آن مدیریت سهام‌ عدالت‌ هر فرد بر عهده شرکت سرمایه‌گذاری مستقر در استان محل زندگی سهامدار است.

۱) نحوه مدیریت دارایی سهام عدالت در روش مستقیم

برای اینکه بتوانید مدیریت سهام عدالت‌تان را به صورت شخصی به عهده بگیرید، کافی است تا ۲ گام زیر را بردارید:

گام اول: با کلیک بر‌روی لینک زیر وارد «سامانه سهام‌ عدالت‌» شوید و پس از وارد کردن اطلاعات خود، اطمینان حاصل کنید که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اید. برای مراجعه به سامانه الکترونیکی سهام عدالت‌ از طریق این لینک اقدام کنید.

در روش مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم، چگونه دارایی خود را مدیریت کنم؟

نکته: در حال حاضر امکان انتخاب و تغییر روش مدیریت سهام عدالت از طرف سازمان خصوصی‌سازی وجود ندارد.

گام دوم: با مراجعه به سامانه «مدیریت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید» از طریق لینک زیر، به بررسی دارایی سهام‌ عدالت‌ خود شامل لیست شرکت‌ها و ارزش دارایی سهام‌ عدالت‌ خود دسترسی داشته و در زمان مناسب درخواست فروش سهام‌ مورد نظر از میان سهام‌ عدالت‌ خود را ثبت کنید. 

از طریق این لینک به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید مراجعه کنید.

در روش مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم، چگونه دارایی خود را مدیریت کنم؟

مراحل و روند فروش سهام عدالت در روش مستقیم

با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغ شده به کارگزاری‌ها، در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت به روش مستقیم وجود ندارد.

برای فروش سهام عدالت و واریز وجه حاصل از آن در روش مستقیم لازم است چندین مرحله طی شود که برخی توسط کاربر و برخی توسط کارگزاری و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام می‌شود. به همین دلیل فروش سهام‌ عدالت‌ ممکن است کمی زمانبر باشد. این مراحل عبارت‌اند از:

گام‌هایی که لازم است مشتری برای فروش سهام عدالت خود در روش مستقیم در سامانه کارگزاری مفید بردارد:

۱) اطمینان از انتخاب روش سهامداری مستقیم در سامانه الکترونیکی سهام عدالت 

۲) ثبت‌نام در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید

گام‌هایی که مشتری باید برای فروش سهام عدالت خود در کارگزاری مفید بردارد- ۳) ثبت‌نام در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید

۳) ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید

گام‌هایی که مشتری باید برای فروش سهام عدالت خود در کارگزاری مفید بردارد-۴) ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید

۴) مشخص کردن شرکت و تعداد سهم‌هایی از آن که می‌خواهید به فروش گذاشته شود.

گام‌هایی که مشتری باید برای فروش سهام عدالت خود در کارگزاری مفید بردارد- ۵) مشخص کردن شرکت و تعداد سهم‌هایی از آن که می‌خواهید به فروش گذاشته شود.

در این مرحله دقت داشته باشید که ارزش تقریبی سفارش‌های فروش شما از مبلغ قابل فروش کمتر باشد.

۵) ثبت درخواست فروش 

مراحلی که کارگزاری و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای فروش سهام عدالت باید طی کنند:

۱) تایید اطلاعات سهامدار و بررسی شرایط فروش دارایی او توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی

۲) انتقال دارایی مشتری از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به کارگزاری مفید برای فروش آن

۳) ارسال درخواست فروش دارایی سهام‌ عدالت‌ از طرف کارگزاری با توجه به سقف تعیین‌شده برای کارگزاری، عرضه و تقاضای سهم و یا باز‌بودن و یا متوقف بودن سهم

۴) تایید معاملات و انتقال وجه حاصل از فروش دارایی از سپرده‌گذاری مرکزی به حساب کارگزاری مفید

۵) واریز وجه حاصل از فروش از کارگزاری مفید به حساب اعلام‌شده توسط مشتری

تصویر زیر فرآیند فروش سهام عدالت در روش مستقیم را به صورت خلاصه نشان می‌دهد:

تصویر زیر فرآیند فروش سهام عدالت را به صورت خلاصه نشان می‌دهد:

مشاهده و پیگیری وضعیت سفارش فروش سهام عدالت در روش مستقیم

پس از ثبت سفارش فروش سهام‌ عدالت خود در سامانه سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید، سفارش شما در صف فروش سهام‌ عدالت‌ قرار گرفته و لازم است تا منتظر انجام آن باشیم. پس از فروش سهام‌ عدالت‌ این موضوع از طریق پیامک به اطلاع شما خواهد رسید و سپس پس از گذشت چند روز مبلغ حاصل از فروش به حساب شما واریز خواهد شد. (توجه کنید که نام صاحب حساب در بانک و سامانه سهام‌ عدالت‌ با نام دارنده سهام‌ عدالت‌ یکسان باشد و همچنین حساب مشترک نباشد). 

۲) نحوه مدیریت سهام عدالت در روش غیر‌مستقیم

اگر روش سهامداری غیر‌مستقیم را انتخاب کرده‌اید، سهام عدالت شما در قالب واحدهای سرمایه‌گذاری در شرکت سرمایه‌گذاری استان‌تان موجود است. برای دسترسی به واحدهای شرکت سرمایه‌گذاری استانی خود اول از همه باید نماد این شرکت در بازار سرمایه ثبت شده باشد. در صورتی که نماد مورد نظر ثبت شده است با مراجعه به یکی از سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید مانند ایزی‌تریدر درخواست تغییر کارگزار ناظر خود را بر روی نماد مورد نظر ثبت کنید تا پس از ۲ روز کاری واحدهای آن را در پرتفوی خود مشاهده کنید. به عنوان مثال اگر شرکت سرمایه‌گذاری استانی شما مربوط به استان قم است، برای تغییر کارگزار ناظر آن باید مراحل زیر را مطابق شکل طی کنید:

روش سهامداری غیرمستقیم را انتخاب کرده‌ام. برای دسترسی به نماد شرکت سرمایه‌گذاری استانی خود چه کار کنم؟
روش سهامداری غیرمستقیم را انتخاب کرده‌ام. برای دسترسی به نماد شرکت سرمایه‌گذاری استانی خود چه کار کنم؟
روش سهامداری غیرمستقیم را انتخاب کرده‌ام. برای دسترسی به نماد شرکت سرمایه‌گذاری استانی خود چه کار کنم؟

نام نماد وسقم را پس از جست‌وجو و اعمال تغییرکارگزار ناظر باید پس از ۲ روز کاری در پرتفوی خود مشاهده کنید. پس از مشاهده می‌توانید همانند سایر سهام‌های موجود در پرتفوی خود، درخواست فروش کل یا قیمتی از سهام عدالت خود را ارسال کنید. همچنین می‌توانید با خرید سهام وسقم به دارایی خود در این سهام بیفزایید.

سوالات متداول

منظور از سامانه سهام عدالت مفید چیست؟

کارگزاری مفید برای مدیریت سهام‌ عدالت‌ دارندگان این نوع از سهام اقدام به راه‌اندازی سامانه مجزایی با نام «سامانه سهام‌ عدالت‌‌ کارگزاری مفید» کرده است که مطابق با قوانین سازمان بورس و ویژگی‌های خاص سهام‌ عدالت‌، از سایر سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید متفاوت است و امکان دسترسی به آن از طریق دیگر سامانه‌ها وجود ندارد. 

لازم به ذکر است که تمامی فعالیت‌های مربوط به سهام‌‌ عدالت‌ مشتری مانند مشاهده میزان دارایی سهام‌ عدالت‌ و درخواست فروش آن از طریق این سامانه انجام می‌شود.

نمی‌توانم به سامانه سهام عدالت مفید وارد شوم. مشکل از کجاست؟

اگر در ورود به سامانه سهام عدالت مفید مشکلی دارید، ممکن است مشکل از یکی از موارد زیر باشد:

۱) ابتدا باید مطمئن شوید که در سامانه الکترونیکی سهام عدالت‌، روش مدیریت سهام خود را به روش «مدیریت مستقیم» تغییر داده باشید.

۲) همچنین برای ورود به سامانه سهام‌ عدالت‌ مفید لازم است تا ابتدا در آن ثبت‌نام کرده باشید. حتی اگر پیش از این کاربر کارگزاری مفید بوده‌اید، باز هم لازم است تا این کار را انجام دهید.

۳) مطمئن شوید که شماره همراهی که در سامانه سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید وارد می‌کنید دقیقا همان شماره‌ای است که در سامانه سهام اصلی سهام‌ عدالت‌ وارد کرده‌اید. این شماره همراه لازم است تا به نام خودتان باشد. برای تغییر شماره همراه خود می‌توانید به حساب کاربری خود در سامانه سهام‌ عدالت‌ مراجعه کنید.  

آیا برای فروش سهام عدالت لازم است قبلا عضو کارگزاری مفید شده و کد معاملاتی دریافت کرده باشم؟

برای فروش سهام عدالت در روش مستقیم نیازی به دریافت کد معاملاتی از کارگزاری مفید نیست.
در واقع پس از انتخاب روش سهامداری مستقیم می‌توانید با اطلاعات خود را در سایت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید وارد کنید و در آن ثبت‌نام کنید و سپس مدیریت فروش سهام‌ عدالت‌ خود را در کارگزاری مفید انجام دهید.

توجه داشته باشید برای فروش سهام عدالت در روش غیرمستقیم نیاز به ثبت نام و دریافت کد معاملاتی دارید.

چگونه می‌توانم کارگزار ناظر سهام عدالت خود را در روش مستقیم تغییر دهم؟

اگر قبلا در سامانه سهام‌ عدالت‌ کارگزاری دیگری ثبت‌نام کرده‌اید و در آن سامانه درخواست فروش فعالی نداشته باشید و بخواهید مدیریت و فروش سهام عدالت خود را از طریق کارگزاری مفید انجام دهید، می‌توانید با مراجعه به سامانه سهام‌ عدالت کارگزاری مفید و با وارد کردن کد ملی و شماره همراه خود، درخواست تغییر کارگزار ناظر سهام‌ عدالت‌ خود را به کارگزاری مفید ثبت کنید.
توجه داشته باشید در صورتی که بخشی از سهام عدالت خود را در سامانه کارگزاری دیگری فروخته باشید یا درخواست فروش باز داشته باشید، امکان تغییر ناظر وجود نخواهد داشت.

چگونه می‌توانم کارگزار ناظر خود را تغییر دهم؟

برای لغو سفارش فروش سهام عدالت خود در روش مستقیم چه کار کنم؟

برای لغو فروش دارایی سهام عدالت خود در صورتی که هنوز وضعیت سفارش شما باز است و در دستور کار فروش قرار نگرفته است، می‌توانید مطابق شکل زیر درخواست خود را در سامانه سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید ثبت کنید.

برای لغو سفارش فروش سهام عدالت خود چه کار کنیم؟

می‌خواهم شماره همراه و یا شماره حساب بانکی که مبلغ حاصل از فروش سهام‌ عدالتم در روش مستقیم، قرار است به آن واریز شود را تغییر دهم. باید چه کار کنم؟

برای تغییر شماره همراه و همچنین اطلاعات حساب بانکی و شماره شبای آن می‌توانید به سامانه الکترونیک سهام عدالت مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید.

می‌خواهم شماره همراه و یا شماره حساب بانکی  را تغییر دهم. باید چه کار کنم؟
می‌خواهم شماره همراه و یا شماره حساب بانکی که می‌خواهم مبلغ حاصل از فروش سهام عدالتم به آن واریز خواهد شد را تغییر دهم. باید چه کار کنم؟

سود سهام عدالت در روش مدیریت مستقیم و غیر‌مستقیم چه زمانی برای من واریز می‌شود؟

هنوز جزئیاتی مبنی بر مقدار سود سهام عدالت، نحوه واریز آن و زمان این کار از طرف مراجع رسمی به دارندگان این نوع از سهام و کارگزاری‌های بورس اوراق بهادار اعلام نشده است.

مشخصات هویتی من در سامانه سهام عدالت مغایرت دارد. برای اصلاح آن چه کار کنم؟

در صورتی که برخی از مشخصات‌تان در سامانه سهام عدالت اشتباه ثبت شده است و یا اینکه اخیرا تغییر مشخصات داشته‌اید (مانند تغییر نام خانوادگی) و هنوز اطلاعات قبلی‌تان در سامانه نمایش داده می‌شود، برای اصلاح آن می‌بایست علاوه بر مراجعه به حساب کاربری خود در سامانه الکترونیکی سهام‌ عدالت‌ به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه مراجعه و مشخصات خود را در هر دو این پایگاه‌ها ویرایش کنید. لازم به ذکر است برای این که بتوانید از این درگاه استفاده کنید بایستی احراز هویت سجام را انجام داده باشید.

برای یادگیری فرآیند اصلاح مشخصات در درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه به این لینک مراجعه کنید.

برخی از مشخصات خود را در سامانه الکترونیکی سهام‌ ‌عدالت تغییر داده‌ام ولی هنوز در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید اصلاح نشده است. هم‌اکنون چه کار کنم؟

اگر برخی از اطلاعات خود را در سامانه سهام عدالت اصلاح کرده‌اید، باید منتظر باشید تا اطلاعات شما به صورت خودکار در سامانه سهام‌ عدالت‌‌ کارگزاری مفید هم اصلاح شود. لازم به ذکر است که این فرآیند به صورت آنی انجام نمی‌شود و ممکن است پس از گذشت چند روز اطلاعات ویرایش‌شده شما به کارگزاری ارسال و در آن اصلاح شود.

بعد از ثبت درخواست فروش سهام عدالت در روش مستقیم چند روز طول می‌کشد تا وجه مورد‌نظر به حساب من واریز شود؟

با توجه به ویژگی‌های خاص سهام عدالت و بازار سرمایه، فروش سهام‌ عدالت‌ ممکن است مدتی زمان ببرد. به همین منظور زمانی که سفارش فروش شما انجام شود پیامکی مبنی بر تکمیل فروش دریافت می‌کنید و پس از گذشت چند روز، اگر شماره حساب و شماره شبای اعلام‌شده در سامانه سهام‌ عدالت‌ صحیح و معتبر باشد (نام صاحب حساب در بانک و سامانه سهام‌ عدالت‌ باید با نام دارنده سهام‌ عدالت‌ یکسان باشد و همچنین حساب مشترک نباشد) مبلغ حاصل از فروش سهام‌ عدالت‌ به حساب شما واریز می‌شود.

اگر شرکتی که سهام عدالت آن را در اختیار دارم تصمیم به افزایش سرمایه گیرد، چگونه باید در این فرآیند شرکت کنم؟

اگر افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته و یا تجدید ارزیابی ارزش دارایی‌ها باشد، به دارندگان سهام عدالت هم مانند سایر سهامدارن شرکت سهام جایزه تعلق می‌گیرد. اما اگر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی باشد و در نتیجه به شما حق تقدم تعلق گیرد، نماد حق تقدم مربوطه در بخش دارایی‌های سهام عدالت شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید آن را مانند سایر نمادهای خود به فروش رسانید. لازم به ذکر است که اگر بخواهید حق تقدم خود را به سهم اصلی شرکت تبدیل کنید مطابق قانون بازار سرمایه می‌بایست مبلغ اسمی سهم را واریز کنید که البته هنوز دستورالعمل و روشی برای دارندگان برای بر این کار ارائه نشده است.

برای دریافت سهام عدالت متوفیان چه کار باید کرد؟

به منظور تعیین وضعیت و انحصار وراثت سهام عدالت متوفیان لازم است به ۳ نکته زیر توجه داشته باشید:

۱) پیش از هر چیز برای اطمینان از وضعیت سهام‌ عدالت‌ فرد متوفی به سامانه الکترونیکی سهام عدالت‌ مراجعه و اطلاعات ایشان را در آن وارد و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت‌ ایشان را مشاهده کنید. 

۲) برای تقسیم سهام‌ عدالت‌ فرد متوفی، وراث قانونی ایشان و یا وکلای قانونی این افراد باید به یکی از دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیک دولت مراجعه نموده و با ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام‌ عدالت‌ نسبت به انحصار آن اقدام نمایند. لازم به ذکر است که برای انجام این مرحله حضور همه وراث قانونی و یا وکلایشان در دفتر پیشخوان ضروری است.

۳) مدارک لازم برای ارائه به دفتر پیشخوان به منظور تقسیم سهام‌ عدالت‌ فرد متوفی شامل موارد زیر است:

  • کدملی و تاریخ تولد متوفی
  • اصل کارت ملی وراث قانونی
  • اصل گواهی حصر وراثت شخص متوفی
  • شماره شبای بانکی وراث
  • نشانی و کدپستی محل اقامت یکی از وراث

چرا نمی‌توانم درخواست فروش همه سهام عدالت خود را ثبت کنم؟

در حال حاضر امکان فروش ۶۰٪ از میزان دارایی سهام عدالت برای هر فرد وجود دارد. این میزان توسط هیئت دولت تعیین می‌شود و ممکن است در آینده این مقدار افزایش یابد.

ارزش دارایی سهام عدالت من چقدر است؟ چگونه آن را مشاهده کنم؟

با توجه به اینکه قیمت سهم شرکت‌های مختلف موجود در بازار سرمایه به صورت روزانه تغییر می‌کند، ارزش دارایی سهام عدالت دارندگان این سهام‌ هم با این نوسانات هر روز تغییر می‌کند. برای مشاهده ارزش روز دارایی سهام‌ عدالت‌ خود می‌توانید به حساب کاربری خود در سامانه سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید مراجعه نموده و گزینه مشاهده سهام‌ عدالت‌ را انتخاب نمایید.

ارزش دارایی سهام عدالت من چقدر است؟ چگونه آن را مشاهده کنم؟
محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
53 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
بنده خدا

سلام. چرا هیچی در مورد روش غیر مستقیم نگفتید چطور میشه روش غیر مستقیم ها اقدام به فروش کنند؟؟؟؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که مدیریت سهام عدالت شما غیر مستقیم می‌باشد، جهت اطلاع از دارایی خود به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه نموده و سبد دارایی خود را بررسی نمایید.
اگر نماد استانی به شما تعلق گرفته باشد، می‌بایست به پیام ناظر نماد مربوطه مراجعه نمایید. در صورت اعلام گشایش آن نماد، درخواست «تغییر کارگزار ناظر» را برای نماد مربوطه از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید ثبت نمایید تا نماد استانی طی 48 ساعت کاری به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه شود. پس از اعمال نماد استانی به پرتفوی سپرده‌گذاری، امکان ثبت سفارش فروش آن را از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید خواهید داشت.

عیسی شقاقی

بسیار عالیست

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از بیان دیدگاه خود، از حسن نظر شما متشکریم.

علی علیشاهی

سلام خسته نباشید من سهام خودرا از طریق درگاه بانک فروختم ولی کل پول هنوز به دستم نرسیده لطفا راهنمایی بفرمایید

کارگزاری مفید

با سلام
جهت بررسی دقیق‌تر می‌بایست با کارگزار ناظر سهام عدالت خود در ارتباط باشید.

محمد رضا رضایی

علت ارور (تعداد در خواست بیش از حد مجاز ) چیست؟

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر امکان ثبت سفارش فروش سهام عدالت با مدیریت مستقیم در سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید، برای حداکثر 60 درصد از دارایی سهام عدالت وجود دارد و ثبت درخواست فروش می‌بایست در روزهای کاری (شنبه الی چهارشنبه به جز تعطیلات رسمی) صورت پذیرد. در صورتی‌که ارزش سفارشات فروش بیش‌تر از ارزش 60 درصد از دارایی شما در سهام عدالت باشد با خطا مواجه خواهند شد.

اصغر بیات

سلام
مبلغ سهام عدالت در سامانه سهام عدالت مفید برای یک فرد هست یا برای کل خانواده؟

کارگزاری مفید

با سلام
ورود به سامانه الکترونیکی سهام عدالت با کد ملی امکان‌پذیر است. بنابراین سهام عدالت هر فرد متفاوت و مبلغ آن در سامانه سهام عدالت مشخص است.

ساسان

سلام ببخشید چطوری میتونم درخواست فروش سهام عدالت غیر مستقیم رو ثبت کنم

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که مدیریت سهام عدالت شما غیر مستقیم می‌باشد، جهت اطلاع از دارایی خود به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه نموده و سبد دارایی خود را بررسی نمایید.
اگر نماد استانی به شما تعلق گرفته باشد، می‌بایست به پیام ناظر نماد مربوطه مراجعه نمایید. در صورت اعلام گشایش آن نماد، درخواست «تغییر کارگزار ناظر» را برای نماد مربوطه از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید ثبت نمایید تا نماد استانی طی 48 ساعت کاری به پرتفوی سپرده‌گذاری شما اضافه شود. پس از اعمال نماد استانی به پرتفوی سپرده‌گذاری، امکان ثبت سفارش فروش آن را از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری مفید خواهید داشت. جهت فروش سهام، پس از ورود به سامانه‌های معاملاتی، نماد مورد نظر را از قسمت «پرتفوی ‌سپرده‌گذاری» خود انتخاب نمایید. در صورتی که نماد مورد نظر در وضعیت «مجاز» باشد، با استفاده از گزینه «فروش» و ثبت اطلاعاتی نظیر قیمت و تعداد سهام مد نظر، سفارش فروش را ثبت نمایید.
توجه داشته باشید، قیمت را در «بازه مجاز» وارد نمایید. منظور از بازه مجاز، کمترین و بیش‌ترین قیمتی است که امکان معامله برای نماد در آن روز معاملاتی وجود دارد. همچنین زمان معاملات به شرح زیر می‌باشد: 1) از ساعت 8:45 الی 9:00 پیش از ظهر زمان سفارش‌گیری 2) از ساعت 9:00 پیش از ظهر الی 12:30 بعد از ظهر زمان معاملات. لازم به ذکر است، این بازه زمانی، زمان معامله تمامی نماد‌ها نبوده و استثنا نیز وجود دارد.
جهت اطلاع از زمان معاملات یک نماد، پیام ناظر نماد مورد نظر را مطالعه نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «نحوه ارسال سفارش خرید یا فروش در آنلاین‌پلاس» و «ارسال سفارش در ایزی‌تریدر» را مطالعه نمایید.

محمد مهدی الهی پور

سلام،شماره موبایل در زمان ثبت نام سهام عدالت اشتباه وارد شده ، به چه صورت تغییرش بدم؟

با سلام
جهت اصلاح شماره همراه خود، می‌بایست وارد سامانه الکترونیکی سهام عدالت شده و اطلاعات خود را ویرایش نمایید.

Mohamad salary

سلام خسته نباشید چرا دوروزه درخواست فروش سهامم رو زدم چند بار هم درخواست کردم از حد مجازم بیشتر نیست در قسمت کنترل فروش میگه (خطا, در حال ارسال مجدد درخواست) الان دوروزه همین پیغامو میگه چیکار باید بکنم در ضمن روش مستقیم هم هستم

کارگزاری مفید

با سلام
پس از پیگیری صورت گرفته، در حال حاضر سامانه‌‌‌‌ی سهام عدالت کارگزاری مفید با اختلالی مواجه نمی‌باشد.
در صورت بروز چنین مشکلی، لطفا کش مرورگر خود را پاک نموده و از نسخه به روزرسانی شده مرورگر استفاده نمایید.
در صورتی که نسبت به تنظیمات مرورگر سیستم خود اقدام نموده‌اید اما همچنان مشکل باقی است، لطفا در مرورگر یا سیستم دیگری به سامانه معاملاتی سهام عدالت خود ورود کرده، سپس در نماد‌هایی که پیغام خطا مشاهده می‌کنید، ابتدا سفارش خود را حذف کرده سپس به صورت تک سفارش برای هر نماد درخواست خود را مجدد ارسال نمایید.
لازم به ذکر است، در حال حاضر تنها امکان ثبت سفارش فروش برای حداکثر 60 درصد از دارایی سهام عدالت وجود دارد و ثبت درخواست فروش می‌بایست در روزهای کاری (شنبه الی چهارشنبه به جز ایام نعطیلات رسمی) صورت پذیرد.

بهادری

سلام چگونه سهام پالایش یکم رابفروشیم

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ثبت سفارش فروش دارایی خود می‌بایست در صورت مجاز بودن نماد در ساعات معاملات از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری مفید نماد مورد نظر را از پرتفوی سپرده‌گذاری خود انتخاب نمایید. توجه فرمایید که پرتفوی سپرده‌گذاری ملاک دارایی بوده و می‌بایست تعداد سهم را جهت ثبت سفارش فروش، مطابق با تعداد دارایی خود انتخاب نمایید.
در صورتی‌که نماد مورد نظر در وضعیت «مجاز» باشد، با استفاده از گزینه «فروش» و ثبت اطلاعاتی نظیر قیمت فروش و تعداد سهام مدنظر، ثبت سفارش فروش را انجام دهید.
توجه داشته باشید، قیمت را در «بازه مجاز» وارد نمایید. منظور از بازه مجاز، کمترین و بیش‌ترین قیمتی است که امکان معامله برای نماد در آن روز معاملاتی وجود دارد.
همچنین زمان معاملات نماد مد نظر به شرح زیر می‌باشد:
1) از ساعت 8:45 الی 9:00 زمان سفارش‌گیری 2) از ساعت 9:00 الی 12:30 زمان معاملات
لازم به ذکر است، این بازه زمانی، زمان معامله تمامی نماد‌ها نبوده و استثنا نیز وجود دارد.
جهت اطلاع از زمان معاملات یک نماد، پیام ناظر نماد مورد نظر را مطالعه نمایید.
برای کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «ارسال سفارش در ایزی‌تریدر» و «نحوه ارسال سفارش خرید یا فروش در آنلاین‌پلاس» را مطالعه نمایید.

نازیلا شیخ.فریده‌صداقت‌فر

سلام. سهام را از طریق کارگزاری‌مفید برای فروش گذاشتیم سال۱۳۹۹ و تا ابان‌ماه۹۹ مقدارکمی از سهام به فروش رفت.اما مابقی سهام در حال فروش خطا در ارسال شده و تا الان ده‌ها بار لغو و فروش‌مجدد انجام دادیم اما بازهم خطا میزنه. از طریق جیمیل هم چند بار تماس گرفتیم و تمام موارد پیشنهادی را دقیق انجام دادیم و باز هم موفق نشدیم. خواهشا پیگیری کنید. منتظر جواب هستیم

با سلام
جهت بررسی دقیق‌تر لطفا با ما از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز، همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ در ارتباط باشید.

احمدی

سلام،من چند روزه میخوام ۶۰ درصد سهام خودمو بفروشم،ولی سیستم مدام لغو میکنه ،علت چیه؟
ارزش تقریبی رو هم کمتر از مقدار فروش میزنم

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر سامانه‌های کارگزاری مفید اختلال ندارد. درصورتی‌ که آزادسازی سهام عدالت شما به روش مستقیم می‌باشد، با مراجعه به سامانه مدیریت سهام‌ عدالت‌ کارگزاری مفید، می‌توانید به بررسی دارایی سهام‌ عدالت‌ خود شامل لیست شرکت‌ها و ارزش دارایی سهام‌ عدالت‌ خود دسترسی داشته و در زمان مناسب درخواست فروش سهام‌ مورد نظر از میان سهام‌ عدالت‌ خود را ثبت نمایید. اگر آزادسازی سهام عدالت شما به روش غیرمستقیم است، لطفا از دارایی خود در درگاه ذینفعان بازار سرمایه اطمینان حاصل کنید و سپس از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری (به شرط مجاز بودن و نداشتن سفارش فروش باز در سامانه‌های دیگر) برای نماد سرمایه‌گذاری استانی خود درخواست تغییر ناظر ثبت نمایید. پس از ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر و انتقال سهم به کارگزاری مفید می‌توانید در قسمت عملکرد (پرتفوی‌ لحظه‌ای) و پرتفوی سپرده‌گذاری سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید ارزش دارایی خود را مشاهده نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ی «هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!» مطالعه فرمایید.