تعیین حد ضرر یا استاپ لاس در معاملات

تعیین حد ضرر در معاملات
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۲۴ آبان ۱۳۹۹
تعداد بازدید 5959
سطح مبتدی

یکی از راه‌های موفقیت در بازارهای مالی، تعیین حد ضرر در معاملات و پایبند بودن به آن است. در شرایطی که قیمت برخلاف پیش‌بینی‌های ما حرکت می‌کند، لازم است به وقت مناسب و با هدف جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر، از آن سهم خارج شویم. 

حد ضرر (Stop Loss) چیست؟

حد ضرر که به اختصار SL نیز نامیده می‌شود، عددی است که در صورت رسیدن قیمت سهم به آن، با هدف جلوگیری از زیان بیشتر باید از آن دارایی خارج شد.

یکی از تفاوت‌های اصلی معامله‌گران حرفه‌ای با افراد مبتدی، مشخص کردن حد ضرر‌ برای هر معامله و پایبند بودن به آن است. موارد متعددی دیده شده که افراد مبتدی علی رغم تعیین حد ضرر‌، به آن پایبند نیستند که این موضوع گاهی موجب می‌شود با ضرر‌ و زیان بسیاری روبرو شوند.

انواع حد ضرر

حد ضرر را معمولا می‌توان به یکی از دو حالت زیر تعیین کرد:

عدد ثابت

در این حالت معامله‌گر عدد ثابتی را مشخص می‌کند و در صورتی که قیمت سهم به اندازه آن عدد کاهش پیدا کرد، سهم را می‌فروشد.

مثلا فرض کنید شخصی سهمی را نرخ ۶۰۰ تومان خریداری می‌کند و حد ضرر خود را ۵۰ تومان کمتر از قیمت خرید، تعیین می‌کند. در این شرایط اگر قیمت سهم ۵۰ تومان کاهش پیدا کند و به ۵۵۰ تومان برسد، قیمت به حد‌ ضرر‌ رسیده و سهم را می‌فروشد.

درصد ثابت

در این حالت معامله‌گر درصد ثابتی را مشخص می‌کند که در صورت کاهش قیمت سهم به آن میزان، سهم را بفروشد.

مثلا فرض کنید شخصی سهمی را به نرخ ۱۰۰۰ تومان می‌خرد و حد‌ ضرر‌ خود را ۱۰ درصد کمتر از قیمت خرید تعیین می‌کند. در این شرایط اگر قیمت سهم نسبت به زمان خرید ۱۰ درصد کاهش پیدا کند ( قیمت سهم ۹۰۰ تومان شود)، سهم را می‌فروشد.

مهم‌ترین نکات تعیین حد‌ ضرر‌ در بازار سرمایه ایران

  • حد ضرر باید به‌گونه‌ای تعیین شود که نوسانات عادی قیمت سهم موجب فعال شدن حد‌ ضرر‌ نشود. به عبارت دیگر، حد‌ ضرر نباید اختلاف خیلی کمی با قیمت خرید سهم داشته باشد.به عنوان مثال، در بازار بورس که دامنه نوسان یک سهم روزانه ۵ درصد است، تعیین حد‌ ضرر‌ ۲ درصدی منطقی نیست.
  • حد ضرر نباید اختلاف خیلی زیادی با قیمت خرید سهم داشته باشد. در این شرایط، سهم خیلی دیر و با ضرر هنگفتی فروخته می‌شود.
  • از آنجا که کم شدن سود نیز نوعی ضرر محسوب می‌شود، بهتر است حد‌ ضرر‌ نیز متناسب با تغییر قیمت سهم، تغییر کند. فرض کنید پس از خرید یک سهم، قیمت آن مدام در حال افزایش پیدا کردن است. در این حالت، بهترین روش این است که حد‌ ضرر‌ نیز متناسب با افزایش قیمت سهم، افزایش پیدا کند تا در صورتی که قیمت سهم روند نزولی گرفت، سود کسب‌شده از دست نرود. در اصطلاح به این نوع حد‌ ضرر‌ که متناسب با افزایش قیمت سهم، افزایش پیدا می‌کند، حد ضرر متحرک (Trailing Stop Loss) گفته می‌شود.
  • – حد‌ ضرر‌ باید متناسب با افق سرمایه‌گذاری تعیین شود. بر خلاف بازارهای مالی جهانی، در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌های بازار سرمایه ایران، حد‌ ‌ضرر اتوماتیک تعریف نشده است و خود شخص باید زمانی که قیمت سهم به حد ضرر رسید، سفارش فروش را ارسال کند.

سوالات متداول

حد ضرر یا Stop Loss چیست؟

حد ضرر که به اختصار SL نیز نامیده می‌شود، عددی است که در صورت رسیدن قیمت سهم به آن، با هدف جلوگیری از زیان بیشتر باید از آن دارایی خارج شد.

حد‌ ضرر با یک عدد ثابت چگونه تعیین می‌شود؟

در این حالت معامله‌گر عدد ثابتی را مشخص می‌کند. در صورتی که قیمت سهم به اندازه آن عدد کاهش پیدا کرد، سهم را می‌فروشد.

میزان حد‌ ضرر چگونه باید تعیین گردد؟

حد ضرر باید به‌گونه‌ای تعیین شود که نوسانات عادی قیمت سهم موجب فعال شدن حد‌ ضرر‌ نشود. به عبارت دیگر، حد‌ ضرر نباید اختلاف خیلی کم یا زیادی با قیمت خرید سهم داشته باشد.

آیا در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌های ایران حد‌ضرر به صورت خودکار تعریف شده است؟

خیر در سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌های بازار سرمایه ایران، حد‌ ‌ضرر اتوماتیک تعریف نشده است. خود شخص باید زمانی که قیمت سهم به حد ضرر رسید، سفارش فروش را ارسال کند.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments