آشنایی با شاخص S&P 500

آشنایی با شاخص S&P 500
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۷ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 7320
سطح مبتدی

شاخص S&P 500 (مخفف عبارت Standard and Poor’s index) شاخصی است که عملکرد سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ قابل معامله در بازار سرمایه ایالات متحده را می‌سنجد. شاخص S&P یکی از مهمترین شاخص‌های سنجش عملکرد کلی بازار بورس آمریکا است.

تاریخچه شاخص S&P 500

شرکت (Henry Varnum Poor) توسط هنری ورنام پور در سال ۱۸۶۰ میلادی تاسیس شد و کار آن جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل دیتاهای مالی شرکت‌ها است.

در سال 1923 میلادی، شرکت آمار استاندارد (Standard Statistics Co) اولین شاخص برای بازار سهام را تشکیل داد. این شاخص شامل سهام 233 شرکت از ایالت متحده آمریکا بود. در سال 1926، شرکت آمار استاندارد یک شاخص را که متشکل از 90 سهام بود را توسعه داد که به صورت روزانه محاسبه و منتشر می‌شد.

در سال ۱۹۴۱ میلادی، شرکت‌های آمار استاندارد (Standard Statistics Co) و انتشارات پور (Poor’s Publishing Co) باهم ادغام شدند و نام آن به Standard & Poor’s تغییر کرد. در ۴ مارس سال ۱۹۵۷ میلادی، این شاخص به‌عنوان اولین شاخص بازار سهام در جهان، با قابلیت ردیابی توسط کامپیوتر به بازار معرفی شد. این شاخص در ابتدا تعداد سهام کمی را دنبال می‌کرد، اما با گذشت زمان، تعداد سهام حاضر در این شاخص از ۹۰ به ۵۰۰ شرکت افزایش یافت و شاخص S&P 500 ایجاد شد.

S&P 500، شاخصی برای سهام شرکت‌های بزرگ

با بررسی شاخص‌های بورسی می‌توان وضعیت گذشته و حال بورس را ارزیابی و با کمک روش‌های نموداری، روند آینده بورس را پیش‌بینی کرد.

شاخص S&P‌ 500 به‌عنوان یکی از بهترین شاخص‌های سهام شرکت‌های بزرگ در بازار سرمایه ایالات‌متحده شناخته می‌شود. این شاخص ۵۰۰ شرکت پیشرو و ۸۰ درصد ارزش بازار را پوشش دهد. 

در محاسبه S&P 500 از میانگین وزنی استفاده می‌شود، بنابراین هرچه ارزش بازار شرکتی بیشتر باشد، میزان اثرگذاری آن شرکت بر شاخص نیز بیشتر خواهد بود. همچنین در محاسبه این شاخص تنها سهام شناور آزاد شرکت‌ها که به صورت عمومی قابل معامله است، در نظر گرفته می‌شود. 

لیست ۵۰۰ شرکت برتر در S&P‌ 500‌

شرکت‌های حاضر در این شاخص ثابت نیستند و مدام تغییر می‌کنند. این شرکت‌ها توسط کمیته‌ ویژه‌ای انتخاب می‌شوند. برای ورود به لیست ۵۰۰ شرکت برتر عواملی چون ارزش بازار، میزان نقدشوندگی، درصد سهام شناور آزاد و حوزه فعالیت شرکت بررسی می‌شود.

شرکت‌های موجود در شاخص S&P 500


شرکت‌هایی که توسط این کمیته انتخاب می‌شوند، نماینده صنعت خود در اقتصاد ایالات‌متحده محسوب می‌شوند. سهام این شرکت‌ها باید در بورس نیویورک و یا بورس نزدک پذیرفته شده‌ باشد. هنگامی که یک شرکت به شاخص S&P 500 وارد می‌شود، انتظار می‌رود ارزش سهام آن افزایش یابد، زیرا صندوق های سرمایه گذاری شاخصی که این شاخص را دنبال می‌کنند جهت تکمیل سبد سهام خود نسبت خرید سهام آن شرکت اقدام خواهند کرد.

سوالات متداول

شاخص S&P 500 چیست؟

S&P 500 شاخصی است که عملکرد سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ قابل معامله در بازار سرمایه ایالات متحده را می‌سنجد. این عبارت مخفف Standard and Poor’s index است.

شاخص S&P 500 چگونه به‌وجود آمد؟

شاخص S&P 500 محصول شرکت Standard & Poor’s است. این شرکت توسط هنری ورنام پور (Henry Varnum Poor) در سال ۱۸۶۰ میلادی تاسیس شد. کار آن جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل دیتاهای مالی شرکت‌ها است.

کدام شرکت‌ها در لیست S&P‌ 500 قرار دارند؟

شرکت‌های حاضر در این شاخص ثابت نیستند و مدام تغییر می‌کنند. این شرکت‌ها توسط کمیته‌ ویژه‌ای انتخاب می‌شوند. برای ورود به لیست ۵۰۰ شرکت برتر عواملی چون ارزش بازار، میزان نقدشوندگی، درصد سهام شناور آزاد و حوزه فعالیت شرکت بررسی می‌شود.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
عباس بلالی

سلام ممنونم از تیم قوی مفید ، اطلاعات خوبی بود

کارگزاری مفید

سلام، از اینکه ما را انتخاب کرده‌اید مفتخریم.