صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام
زمان مطالعه 4 دقیقه
انتشار ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید 14489
سطح مبتدی

صندوق های سرمایه گذاری در سهام (صندوق های سهامی)

صندوق‌ سهامی، نوعی صندوق سرمایه گذاری است که عمده سبد دارایی آن را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد. به بیان دیگر صندوق‌های سهام به صندوق‌هایی اطلاق می‌شوند که حداقل ۷۰ درصد ترکیب دارایی‌های خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس یا بازار اول و دوم فرابورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این صندوق‌ها با توجه به تعداد واحدهایی که مجاز به انتشار هستند، به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم‌بندی می‌شوند. در صندوق‌های کوچک‌ تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل‌انتشار حداقل پنج هزار و حداکثر ۵۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری بوده و در نوع بزرگ‌، این ارقام بین ۵۰ هزار و ۵۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری است. ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری در آغاز بکار صندوق معادل یک‌میلیون ریال است.

صندوق های سهامی مناسب چه افرادی هستند؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام حداقل ۷۰ درصد منابع مالی خود را در سهام شرکت‏‌ها سرمایه‌گذاری می‌‏کنند. بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها در مقایسه با صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط بیشتر و همچنین احتمال کسب بازدهی بالاتر در این نوع صندوق‌ها نیز بیشتر است. این مدل سرمایه‌گذاری مناسب افرادی است که دارای قدرت ریسک‌پذیری بالاتری بوده، دید بلندمدت به سرمایه گذاری خود داشته و درعین‌حال تخصص و یا فرصت کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند. لازم است بدانید که صندوق های سرمایه گذاری سهامی در استراتژی سرمایه‌گذاری خود با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است محافظه‌کارانه، میانه‌رو یا تهاجمی باشند.

با گذشت زمان هرچه عملکرد صندوق موفق‌تر باشد، ارزش واحدهای آن صندوق هم افزایش پیدا می‌‏کند. در مقابل اگر صندوق عملکرد مناسبی نداشته باشد، ممکن است ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق رشد مناسبی نداشته و حتی کاهش هم داشته باشد. در صندوق‌ها معمولا با گذشت زمان و افزایش ارزش واحد صندوق‌ها با تقسیم هر واحد به تعدادی واحد کوچکتر، قیمت هر واحد در سطح مناسب‌تری قرار می‌گیرد تا برای افراد بیشتری امکان سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد.

برای مثال، ارزش واحد صندوقی را در نظر گیرید که از ۱۰۰ هزار تومان در طی چند سال به مبلغ ۱۵  میلیون تومان رسیده است. با تقسیم هر واحد صندوق به ۱۰۰ واحد هم اکنون ارزش هر واحد صندوق برابر ۱۵۰ هزار تومان شده و برای سرمایه‌گذاری افراد بیشتری مناسب است اما در اصل سرمایه دارندگان فعلی واحد‌های صندوق تغییری ایجاد نشده است.

گفتنی است براساس آمار منتهی به مرداد ۱۳۹۷ تعداد صندوق های سهامی حدود ۷۰ صندوق و ارزش روز دارایی‌های آن‌ها در مجموع برابر با یک هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان است. همچنین حدود ۱۱ هزار و ۶۰۲ نفر از افراد حقیقی و حقوقی در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری مفید

کارگزاری مفید با ارائه چهار صندوق سرمایه گذاری سهامی. یک صندوق مختلط. دو صندوق درآمد ثابت و یک صندوق مبتنی بر طلا، طیف وسیعی از گزینه‌های سرمایه گذاری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در خصوص هر یک از صندوق های کارگزاری مفید کسب کنید، بر روی لینک‌های زیر کلیک کنید.

صندوق های سهامی کارگزاری مفید:
صندوق مبتنی بر سکه طلا:
صندوق مختلط کارگزاری مفید:
صندوق های درآمد ثابت:

.

سوالات پر تکرار

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری نهادهایی مالی هستند که توسط متخصصین بازار سرمایه و زیر نظر سازمان بورس فعالیت می‌کنند. زمانی که شما واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری را خریداری می‌کنید، در واقع مدیریت دارایی خودتان را به یک تیم حرفه‌ای و باتجربه می‌سپارید. این تیم با توجه به شناختی که از بازار سرمایه دارد، می‌تواند بازده مناسبی را در ازای ریسکی که می پذیرید برای شما ایجاد کند.

صندوق سهامی چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری در سهام یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند که حداقل ۷۰ درصد منابع مالی خود را در سهام شرکت‏‌ها سرمایه‌گذاری می‌‏کنند.

ریسک و بازده مورد انتظار صندوق های سهامی چقدر است؟

از آنجایی که بخش عمده دارایی این صندوق ها، در سهام سرمایه گذاری می‌شود، ریسک و بازده مورد انتظار بالاتری در مقایسه با صندوق های مختلط و درآمد ثابت دارند.

Mohammad Farrokhian کارشناس بازار سرمایه
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی

سلام..در صنوق سرمایه گذاری فرمودید ۷۰ درصد سبد رو سهام شرکتها تشکیل میدهد ۳۰درصد دیگه چطور سرمایه گذاری میشود

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق‌ سهامی، نوعی صندوق سرمایه گذاری است که عمده سبد دارایی آن را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد.
ترکیب دارایی های این صندوق‌ها حدود 70 درصد سهام و مابقی نقد و اوراق مشارکت است.
بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها در مقایسه با صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط بیشتر و همچنین احتمال کسب بازدهی بالاتر در این نوع صندوق‌ها نیز بیشتر است. این مدل سرمایه گذاری مناسب افرادی است که دارای قدرت ریسک‌پذیری بالاتری بوده، دید بلندمدت به سرمایه گذاری خود داشته و درعین‌حال تخصص و یا فرصت کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند.
نحوه خرید و فروش صندوق های سهامی کارگزاری مفید از طریق صدور و ابطال است، مانند صندوق‌های امید توسعه، پیشرو و پیشتاز.

مسعود

چطور میشود در این صندوق سهامدار شویم؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید شامل صندوق پیشتاز، پیشرو، امید توسعه و صندوق اطلس می‌شود. صندوق سرمایه‌گذاری توسعه اندوخته آینده (صندوق اطلس) که با نماد «اطلس» در بازار سرمایه شناخته می‌شود، از لحاظ دارایی تحت مدیریت، در گروه صندوق‌های سهامی جا دارد و از لحاظ نحوه خرید و فروش، در گروه صندوق‌های قابل‌معامله (ETF) قرار می‌گیرد. لذا جهت سرمایه‌گذاری در این صندوق، امکان معامله نماد مذکور در ساعات 9:00 پیش از ظهر الی 15:00 بعد از ظهر مهیا بوده و طبیعتا از قوانین معامله سهام پیروی می‌کند.
سایر صندوق‌های سهامی کارگزاری مفید مبتنی بر صدور و ابطال می‌باشند. جهت شروع سرمایه‎گذاری در این صندوق‌ها می‌توانید از نرم‌افزار «مفید» استفاده نمایید. جهت بهره‌مندی از این امکان می‌بایست از نسخه به روزرسانی شده نرم‌افزار مفید در گوگل‌پلی استفاده فرمایید. در نظر داشته باشید، مدت زمان صدور واحد صندوق‌های سهامی در نرم‌افزار کارگزاری مفید سه الی پنج روز کاری است. همچنین می‌توانید جهت سرمایه‌گذاری در صورت ثبت نام و احراز هویت در سایت کارگزاری مفید و سامانه سجام با همراه داشتن مدارک هویتی خود، به یکی از شعب اصلی کارگزاری مفید مراجعه نمایید. توجه داشته باشید، پس از ثبت‌نام اولیه صندوق‌ مذکور، امکان صدور و ابطال اینترنتی وجود دارد و نیازی به مراجعه مجدد به شعب نمی‌باشد. شماره تماس و آدرس تمامی شعب کارگزاری مفید در سایت کارگزاری مفید قسمت «شعب و دفاتر» موجود می‌باشد.

حافظ قشلاقی جمایران

بهره مند شدم ممنونم

با سلام
همراهی شما مایه افتخار ماست. با تشکر

نیما

سلام. پرداخت ثابت ماهانه در صندوق امید توسعه به چه صورت است؟

کارگزاری مفید

با سلام
سرمایه‌گذاران صندوق «امید توسعه» در پانزدهم هر ماه سود ثابتی به نسبت تعداد واحد خریداری شده دریافت می‌کنند.
سود مربوطه در پایان هر دوره تقسیم سود متغییر بوده و حداکثر معادل یک درصد متوسط ارزش خالص دارایی های صندوق در ٩٠ روز گذشته آن خواهد بود.
جهت بررسی دقیق‌تر می‌توانید بخش «گزارش تقسیم سود» را در سایت صندوق امید توسعه بررسی نمایید و مقاله «صندوق سرمایه‌گذاری امید توسعه» را مطالعه کنید.