صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام
زمان مطالعه 3 دقیقه
انتشار ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید 3067
سطح مبتدی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

صندوق‌ سهامی، نوعی صندوق سرمایه گذاری است که عمده سبد دارایی آن را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد. به بیان دیگر صندوق‌های سهام به صندوق‌هایی اطلاق می‌شوند که حداقل ۷۰ درصد ترکیب دارایی‌های خود را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس یا بازار اول و دوم فرابورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این صندوق‌ها در ایران با توجه به تعداد واحدهایی که مجاز به انتشار هستند، به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم‌بندی می‌شوند. در صندوق‌های کوچک‌ تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل‌انتشار حداقل پنج هزار و حداکثر ۵۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری و در نوع بزرگ‌، این ارقام بین ۵۰ هزار و ۵۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری بوده و ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری در آغاز بکار صندوق معادل یک‌میلیون ریال است.

 

همان‌طور که در پیش از این بیان ‌شد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام حداقل ۷۰ درصد منابع مالی خود را در سهام شرکت‏‌ها سرمایه‌گذاری می‌‏کنند؛ بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها در مقایسه با صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط بیشتر و همچنین احتمال کسب بازدهی بالاتر در این نوع صندوق‌ها نیز بیشتر است. این مدل سرمایه گذاری مناسب افرادی است که دارای قدرت ریسک‌پذیری بالاتری بوده، دید بلندمدت به سرمایه گذاری خود داشته و درعین‌حال تخصص و یا فرصت کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند. لازم است بدانید که صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی در استراتژی سرمایه‌گذاری خود با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است محافظه‌کارانه، میانه‌رو یا تهاجمی باشند.

با گذشت زمان هرچه عملکرد صندوق موفق‌تر بوده و سودآوری بیشتری داشته باشد، ارزش واحدهای آن صندوق هم افزایش پیدا می‏کند و در مقابل اگر صندوق عملکرد مناسبی نداشته باشد، ممکن است ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق رشد مناسبی نداشته و حتی کاهش هم داشته باشد. در صندوق‌ها معمولا با گذشت زمان و افزایش ارزش واحد صندوق‌ها با تقسیم هر واحد به تعدادی واحد کوچکتر، قیمت هر واحد در سطح مناسب‌تری قرار می‌گیرد تا برای افراد بیشتری امکان سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد. 
برای مثال، ارزش واحد صندوقی را در نظر گیرید که از ۱۰۰ هزار تومان در طی چند سال به مبلغ ۱۵  میلیون تومان رسیده است با تقسیم هر واحد صندوق به ۱۰۰ واحد هم اکنون ارزش هر واحد صندوق برابر ۱۵۰ هزار تومان شده و برای سرمایه‌گذاری افراد بیشتری مناسب است اما در اصل سرمایه دارندگان فعلی واحد‌های صندوق تغییری ایجاد نشده است.

گفتنی است براساس آمار منتهی به مرداد ۱۳۹۷ تعداد صندوق‌های سهامی حدود ۷۰ صندوق و ارزش روز دارایی‌های آن‌ها در مجموع برابر با یک هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان است، همچنین حدود ۱۱ هزار و ۶۰۲ نفر از افراد حقیقی و حقوقی در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

Mohammad Farrokhian کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments