نگاهی به انواع اختیار معامله

نگاهی به انواع قراردادهای اختیار معامله
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار ۲۷ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 8996
سطح نیمه حرفه ای

اختیار معامله یک ابزار مشتقه در مباحث مالی است. اختیار معامله یک قرارداد قانونی است که توسط یک فروشنده به یک خریدار در ازای مبلغ معینی فروخته می‌شود. خریدار این قرارداد آنگاه این اختیار را به دست می‌آورد که یک دارایی‌ (اعم از سهام یا کالا) را تا مدت مشخصی به مبلغ تعیین شده‌ای بخرد یا بفروشد. در ادامه درباره انواع قراردادهای اختیار معامله بیشتر توضیح خواهیم داد.

قرارداد اختیار معامله خرید

یکی از انواع قراردادهای اختیار معامله، اختیار خرید است. این نوع اختیار معامله به خریدار این اجازه را می‌دهد که مقدار مشخص از یک دارایی را در آینده، در زمانی مشخص و به‌قیمتی معین خریداری کند. به‌عنوان‌مثال فرض کنید قرارداد اختیار معامله‌ی خرید با دارایی پایه سکه در شرکت بورس کالای ایران قابل معامله است. مثلا قیمت هر سکه در بازار نقدی در دی‌ماه امسال برابر ۹۵۰ هزار تومان است. چنانچه فردی اختیار خرید مذکور را با قیمت اعمال ۹۵۰ هـزار تومان برای سررسید اسفند ماه به قیمت ۵۰ هزار تومان (قیمت اختیار معامله) خریداری کند، در پایان اسفند، این فرد حق دارد هر سکه را با قیمت ۹۵۰ هزار تومان از فروشنده اختیار معامله خریداری کند.

حال چنانچه قیمت نقدی سکه تا زمان سررسید به یک میلیون و ۶۰ هزار تومان رسیده باشــد، خریدار اختیار معامله به ازای هر ســکه، ۱۱۰ هزار تومان سود می‌کند (البته با در نظر گرفتن هزینه خرید اختیار و کسر ۵۰ هزار تومان، در کل معادل ۶۰ هزار تومان ســود می‌کند) و چنانچه قیمت نقدی سکه تا زمان سررسید به ۹۰۰ هزار تومان رسیده باشد، خریدار اختیار معامله از حق خرید خود استفاده نمی‌کند و اختیار معامله را اعمال نمی‌کند (چراکه می‌تواند در بازار، ســکه را به قیمت کمتر بخرد) و در نتیجه فقط زیانی معادل ۵۰ هزار تومان (هزینه خرید اختیار که در ابتدای انعقاد قرارداد پرداخته بود) را متحمل می‌شود.

قرارداد اختیار‌ معامله‌ فروش‌

ایــن نوع اختیار معامله به خریدار خود این اجــازه را می‌دهد که مقدار مشخص از یک دارایی را در آینده در زمانی مشخص و با قیمتی معین به فروشنده اختیار معامله بفروشد. به‌عنوان‌مثال فرض کنید قرارداد اختیار معامله‌ فروش با دارایی پایه سکه در شرکت بورس کالای ایران قابل معامله است.

قیمت هر سکه در بازار نقدی در دی‌ماه امسال برابر ۹۵۰ هزار تومان است. چنانچه فردی اختیار فروش مذکور را با قیمت اعمال ۹۵۰ هزار تومان برای سررسید اسفند، به قیمت ۳۰ هزار تومان (قیمـت اختیار معامله) خریداری کند، در پایان اسفند این فرد حق دارد هر سکه را با قیمت ۹۵۰ هزار تومان به فروشنده اختیار معامله بفروشد.

حال چنانچه قیمت نقدی سکه تا زمان سررســید به ۸۵۰ هزار تومان رسیده باشد، خریدار اختیار معامله فروش روی هر قرارداد ۱۰۰ هزار تومان ســود می‌کند (که البته با در نظر گرفتن هزینه خرید اختیار به مبلغ ۳۰ هزار تومان، در کل معادل ۷۰ هزار تومان سود می‌کند) و چنانچه قیمت نقدی سکه تا زمان سررســید به یک میلیون تومان رسیده باشــد، بدیهی است خریدار اختیار معامله از حق فروش خود استفاده نمی‌کند و اختیار معامله را اعمال نمی‌کند (چراکه می‌تواند در بازار سـکه را به قیمت بیشتری بفروشد). در نتیجه در این حالت تنها زیانی که وی متحمل می‌شود، مبلغ ۳۰ هزارتومانی است که بابت خرید اختیار در ابتدای انعقاد قرارداد پرداخته بود.

*برای آشنایی کامل با قرارداد‌های اختیار معامله، مطلب «اختیار معامله سهام» را بخوانید.

سوالات متداول

قرارداد اختیار معامله چیست؟

اختیار معامله یک ابزار مشتقه در مباحث مالی است. اختیار معامله یک قرارداد قانونی است که توسط یک فروشنده به یک خریدار در ازای مبلغ معینی فروخته می‌شود. خریدار این اختیار را به دست می‌آورد که یک دارایی‌ را تا مدت مشخصی به مبلغ تعیین شده‌ای معامله کند.

چند نوع قرار داد اختیار معامله وجود دارد؟

قرارداد اختیار معامله خرید و قرارداد اختیار معامله فروش.

قرارداد‌ اختیار‌ معامله‌ خرید چیست؟

این قرارداد به خریدار اجازه می‌دهد که مقدار مشخصی از یک دارایی را در زمانی مشخص و به‌قیمتی معین بخرد.

قرارداد‌ اختیار‌ معامله‌ فروش چیست؟

این قرارداد به فروشنده اجازه می‌دهد که مقدار مشخصی از یک دارایی را در زمانی مشخص و به‌قیمتی معین بفروشد.

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
عباس

سلام برای معاملات اختیار کد بورسی جداگانه میخواهد؟

کارگزاری مفید

با سلام
در حال حاضر، انجام معاملات اختیار از طریق کارگزاری مفید امکان‌پذیر است و امکان مشاهده و تایید قرارداد اختیار معامله در سامانه پنل مشتریان فراهم شده است. در صورت تمایل به بهره‌مندی از معاملات اختیار، وارد سامانه مذکور شده و قرارداد آن را تایید نمایید.
توجه داشته باشید که امکان شروع معاملات بلافاصله پس از امضای قراردادها وجود ندارد و نتیجه آن متعاقبا اعلام خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله «همه چیز درباره اختیار معامله و کاربردهای آن» را مطالعه نمایید.

Last edited 7 ماه قبل by کارگزاری مفید
امید

سلام، من مراجعه کردم به نمایندگی های کارگزاری مفید، گفتند که کارگزاری مفید معاملات اختیار رو ندارد.

کارگزاری مفید

با سلام
امکان انجام معاملات اختیار معامله (آپشن) در کارگزاری مفید ارائه می‌شود.

mostafa piri

سلام چرا خرید اختیار خریدهایی که انجام میدیم تو قسمت پرتفو نشون داده نمیشه ؟

کارگزاری مفید

با سلام
اختیار معاملات در پرتفوی سپرده گذاری اضافه نشده و صرفاً در بخش عملکرد قابل مشاهده است. اما این موضوع مشکلی برای معاملات شما ایجاد نمی‌کند.