بهترین صندوق طلا

صندوق سرمایه گذاری طلا
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۸ خرداد ۱۴۰۳
تعداد بازدید: 97
سطح مبتدی

سرمایه‌گذاری به معنای اختصاص بخشی از منابع مالی به یک یا چند دارایی با هدف کسب سود و افزایش ارزش دارایی در آینده است. از انواع بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران می‌‌توان به بازار سرمایه، مسكن، طلا، دلار و … اشاره کرد. یکی از گزینه‌های مورد توجه افراد برای سرمایه‌گذاری از گذشته تاکنون، سرمایه گذاری در طلا است.

سرمایه‌گذاری در طلا، از طریق خرید طلا به صورت فیزیکی (مانند سکه، شمش، طلای زینتی) یا به صورت غیر‌فیزیکی از طریق خرید گواهی‌های سپرده کالایی سکه و شمش طلا و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا امکان پذیر است.

آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

با سرمایه‌گذاری در صندوق طلا، می‌توانید به سادگی و در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنید. این نوع سرمایه‌گذاری شامل مزایای مختلفی مانند امکان سرمایه‌گذاری با مبلغ کم (حداقل ۱۰۰ هزار تومان)، معافیت مالیاتی، مدیریت حرفه‌ای، عدم وجود ریسک سرقت، اطمینان از اصل بودن طلا و … است.

با این حال، سرمایه‌گذاری در صندوق طلا باید با دقت و توجه به هدف و شرایط مالی شخصی انجام شود. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، صندوق طلای عیار در یک بازه‌ زمانی سه ساله منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۲، بازده بالاتری را نسبت به سایر بازار‌ها کسب کرده است. در ادامه به بررسی نکاتی که برای انتخاب بهترین صندوق طلا باید در نظر گرفت می‌پردازیم.

بازدهی سه ساله عیار و بازارهای موازی

معیارهای انتخاب بهترین صندوق طلا

انتخاب بهترین صندوق طلا به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه معیارهایی را که می‌توان برای انتخاب بهترین صندوق طلا در نظر گرفت، بررسی می‌کنیم:

۱- نقدشوندگی صندوق

یکی از ملاک‌های انتخاب بهترین صندوق طلا، بررسی نقد‌شوندگی آن است. صندوق‌های طلا به دلیل وجود بازارگردان، نقدشوندگی بالایی دارند. نقدشوندگی هر صندوق قابل معامله (ETF) به ارزش معاملات روزانه و تجربه بازارگردان آن بستگی دارد. هر چه ارزش معاملات روزانه یک صندوق بیشتر باشد، نقد‌شوندگی آن نیز بیشتر است.

۲- بازدهی صندوق

بازدهی در این صندوق‌ها عینا برابر با بازدهی سکه طلا و شمش طلا نیست، ولی متناسب با آن است. در سایت این صندوق‌ها، بازدهی صندوق در بازه‌های زمانی مختلف ذکر شده است و می‌تواند به عنوان یک معیار مناسب برای مقایسه عملکرد صندوق‌های طلا در شرایط مختلف بازار و انتخاب بهترین صندوق طلا مورد استفاده قرار گیرد.

۳- حباب قیمتی

بررسی حباب قیمتی نیز می‌تواند در انتخاب بهترین صندوق طلا اهمیت داشته باشد. حباب قیمتی شامل دو نوع اسمی و ذاتی است. حباب اسمی به فاصله بین قیمت صندوق‌های طلا و NAV آنها اشاره دارد. در مقابل، حباب ذاتی به حباب قیمتی دارایی‌های موجود در سبد دارایی (مانند سکه طلا) صندوق‌های طلا اشاره دارد. حباب واقعی نیز ناشی از ترکیب حباب اسمی و حباب ذاتی است.
بررسی حباب قیمتی نیز می‌تواند به عنوان یک معیار مهم در انتخاب بهترین صندوق طلا مورد استفاده قرار گیرد. باید توجه داشت که هر چه حباب قیمتی صندوق بیشتر باشد، آن صندوق با ارزشی بیشتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله است.

۴- مدیریت صندوق

کارشناسان سرمایه‌گذاری و تحلیلگران متخصص، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بر عهده دارند. از این رو، با دانش و تجربه آنان، ریسک‌های صندوق طلا تا حد مطلوبی کنترل می‌شود. انتخاب بهترین صندوق طلا نیازمند بررسی دقیق و انتخاب یک صندوق با گروه مدیریتی با سابقه و عملکرد قوی در گذشته است. این مورد به ما اطمینان می‌دهد که تیم مدیریتی قادر به تحقق نتایج مطلوب در آینده خواهد بود.

صندوق‌ طلا مفید؛ انتخابی مناسب برای سرمایه‌گذاری 

یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا، صندوق عیار مفید است که از تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ فعالیت خود را به عنوان صندوق مبتنی بر سکه طلا و شمش طلا آغاز کرده است. این صندوق می‌تواند به عنوان یک گزینه مناسب برای سرمایه‌ گذاری در طلا در نظر گرفته شود.


صندوق طلای عیار از نوع قابل‌معامله (ETF) است و می‌توان واحدهای آن را از طریق تمامی سامانه‌های معاملات آنلاین معامله کرد. بازدهی این صندوق بیش از هر چیز تحت تاثیر سکه طلا، شمش طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا قرار دارد. از آنجا که سرمایه‌گذاری در طلا و سکه پر ریسک محسوب می‌شود، سرمایه‌گذاری در صندوق عیار نیز ریسک بالایی دارد.

اگر در ابتدای سال ۱۳۹۸ مبلغ یک میلیون تومان را در صندوق طلا و سایر بازار‌های موازی (سکه، دلار و بانک) سرمایه‌گذاری می‌کردید، مبلغ بازدهی کسب شده طی بازه پنج ساله منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ در تصویر زیر قابل مشاهده است.

ارزش روز سرمایه گذاری یک میلیون تومانی در صندوق طلا

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌ طلا کارگزاری مفید

صندوق‌ عیار تنها صندوق مبتنی بر طلا کارگزاری مفید به شمار می‌رود. این صندوق جز صندوق‌های قابل معامله در بورس است. برای خرید این صندوق‌، شما می‌توانید از طریق مفید اپ اقدام کرده یا نام «عیار» را در تمامی سامانه‌های معاملات آنلاین مانند ایزی تریدر و مفید آنلاین جستجو کنید. از لیست نمایش داده شده، نماد مورد نظر را انتخاب، سپس تعداد دلخواه و قیمت مورد نظر خود را تعیین و واحدهای این صندوق را خریداری کنید.

سوالات متداول

آیا بازدهی صندوق‌ های سرمایه گذاری طلا مشابه سکه طلا است؟

در صندوق‌های طلا، مدیریت سرمایه توسط یک سبدگردان حرفه‌ای انجام می‌شود تا از نوسانات ناگهانی در سرمایه‌گذاری محافظت کند. این رویکرد موجب می‌شود که بازدهی صندوق‌های طلا، عیناً با بازدهی سکه طلا و شمش طلا برابر نباشد، اما به طور متناسب با آنها باشد.

برای انتخاب بهترین صندوق طلا نیاز است به چه معیار‌هایی توجه شود؟

برای انتخاب بهترین صندوق طلا نیاز است که معیار‌های مختلفی همچون نقدشوندگی صندوق، بازدهی صندوق، حباب قیمتی، مدیریت حرفه ای و … در نظر گرفته شود.

چه درصدی از دارایی صندوق مربوط به شمش طلا است؟

برای اطلاع دقیق از دارایی های صندوق سرمایه گذاری عیار وارد سایت صندوق عیار، بخش گزارش صندوق شده و از قسمت صورت‌های مالی صندوق می‌توانید موارد بیشتری را مشاهده کنید.

الهه نیازی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments