برای مشاهده دوره ها، با حساب مفید خود وارد شوید.
ورود
در صورتیکه حساب مفید ندارید، میتوانید با ثبت نام در کارگزاری مفید، تمام دوره ها را بصورت رایگان مشاهده کنید.
با توجه به زمانبر بودن فرآیند دریافت کد بورسی پس از ثبت نام اولیه می‌توانید به مدت 5 روز همه دوره‌ها را به صورت رایگان مشاهده کنید

عنوان درس

برای ورود به بازار سرمایه دو روش مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنید و سپس جهت دریافت کد معاملاتی و انجام معاملات در کارگزاری‌ها ثبت‌نام کنید. سرمایه‌گذاری به روش غیرمستقیم توسط یک نفر امکان پذیر نیست و نیازمند یک تیم‌حرفه‌ای برای انجام انواع تحلیل‌های سهام و معاملات است. در سرمایه‌گذاری به‌ روش غیرمستقیم، دارایی شما در صندوقی تحت عنوان صندوق‌سرمایه‌گذاری، توسط یک تیم‌حرفه‌ای مدیریت و نگهداری می‌شود. تنها مزیت روش مستقیم این است که تعیین بازه ریسک‌پذیری به عهده خود شما است. در واقع می‌توانید ریسک خود را در بالاترین یا پایین‌ترین حد ممکن مشخص کنید. و در نهایت با افزایش قیمت سهام، سود قابل توجهی نصیب شما خواهد شد اما در مقابل این عمل و در زمان افت بازار شما دچار زیان بسیار بالا خواهید شد.

مطالب کلیدی درس

  • سرمایه‌گذاری در روش مستقیم نیازمند داشتن دانش تحلیلی بالا و صرف زمان بالا است.
  • در سرمایه‌گذاری به روش غیرمستقیم شما مالک واحد‌های خود هستید و تنها دارایی خود را در اختیار مدیر صندوق جهت سرمایه‌گذاری در قسمت‌های مختلف بازار قرار خواهید داد.
  • در صندوق‌های سرمایه‌گذاری حداکثر از یک صنعت ۳۰٪ درصد سهم و حداکثر از یک سهم حدودا ۱۰ تا ۱۵ درصد سهام نگهداری می‌شود.
  • بازدهی صندوق‌های تحت مدیریت کارگزاری مفید نسبت به شاخص درگذشته مثبت بوده است و همیشه از اختلاف بازدهی بالایی برخوردار بوده‌اند.
  • تنوع سهام در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث به‌ حداقل رسیدن ریسک غیرسیستماتیک سرمایه‌گذار می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در زمان رشد شاخص با توجه به ریسک پایین، بازدهی معادل شاخص را دارند.

مدرس دوره

امیرحسین حسنی
کارشناس بازار سرمایه

رویدادهای پیش رو