مدیریت سرمایه چیست و چه استراتژی‌هایی دارد؟

کاور مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک
زمان مطالعه: 7 دقیقه
انتشار ۷ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 19551
سطح مبتدی

مدیریت سرمایه یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که هر شخص برای ادامه حیات مالی خود باید بیاموزد. اگر افراد ندانند که چگونه سرمایه‌ خود را مدیریت‌ کنند، در شرایط متلاطم اقتصادی قادر نخواهند بود تا ارزش دارایی خود را حفظ کرده و بعضا ممکن است در تامین مخارج روزمره خود با چالش مواجه شوند. از سوی دیگر آشنایی با روش‌های مدیریت سرمایه می‌تواند منجر به کاهش ریسک، کسب سود و افزایش ثروت برای افراد گردد. 

دسترسی سریع به مطالب:

مدیریت سرمایه چیست؟

مدیریت سرمایه یعنی منابع مالی و دارایی‌ها را به گونه‌ای بهینه‌سازی و اداره کنیم که پتانسیل کسب بازدهی مناسب در آینده را پیدا کنند. از روش‌های مدیریت سرمایه می‌توان به سرمایه گذاری در بازار سرمایه، مسکن، طلا، ارز و… اشاره کرد. مدیریت ریسک و انتخاب استراتژی مناسب، از عوامل مهم در مدیریت‌ سرمایه‌ هستند.

در واقع مدیریت سرمایه را می‌توان دانش و مهارت سرمایه‌گذاری با ریسک کنترل شده و کسب حداکثر بازدهی و سود از سرمایه فعلی تعریف کرد. البته استراتژی مدیریت‌ سرمایه‌ کاملا شخصی است و بنا به شرایط هر شخص، می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، فاکتور‌هایی مانند میزان سرمایه، سن سرمایه‌گذار، مدت زمان در نظر گرفته شده و هدف از سرمایه گذاری، در استراتژی مدیریت‌ سرمایه موثر هستند.

جایگاه مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه را می‌توان از بسیاری جهات با مدیریت ریسک هم‌سو دانست. چرا که هدف اصلی هر دو حفظ ارزش دارایی و کاهش ریسک است. به عبارت دیگر سرمایه‌گذار برای دستیابی به بازدهی مورد انتظار خود باید ریسک مشخصی را متحمل شود. در همین راستا برای جلوگیری از تحمیل ضررهای سنگین می‌توان از اصول مدیریت ریسک کمک گرفت.

برای این منظور نیز اولین قدم آشنایی با مفاهیم و ارکان اساسی معامله‌گری (مانند تحلیل بنیادی) است. البته روش‌های جایگزینی برای افرادی که فرصت کافی برای آموزش این مفاهیم ندارند، وجود دارد. به عنوان مثال این افراد می‌توانند دارایی خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردان‌های مجاز بسپارند.

استراتژی‌های مدیریت سرمایه

به طور کلی می‌توان به سه طریق سرمایه خود را مدیریت کرد. انتخاب هر یک از این استراتژی‌ها کاملا به روحیات و میزان ربسک‌پذیری سرمایه‌گذار بستگی دارد. این سه روش شامل استراتژی محتاطانه، استراتژی هجومی و استراتژی پوششی است.

استراتژی محتاطانه

در این روش سرمایه‌گذار امنیت سرمایه و حفظ اصل دارایی خود را به سود کمتر ترجیح می‌دهد. این نوع سرمایه‌گذاری عموما با دید بلند‌مدت انجام می‌شود و از هیجانات بازار تاثیر زیادی نمی‌پذیرد. به عنوان مثال صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، مناسب این دسته از سرمایه‌گذاران هستند.

استراتژی تهاجمی (هجومی)

در روش هجومی، کسب سود بالاترین اولویت را دارد. سرمایه‌گذارانی که این روش را دنبال می‌کنند حاضر به پذیرش ریسک بیشتر در ازای کسب سود بالاتر هستند. این دسته از افراد معمولا دید کوتاه مدت دارند. به عنوان مثال سرمایه‌گذاری در صندوق های سهامی یا خرید و فروش سهام از جمله گزینه‌هایی است که برای این افراد جذاب خواهد بود.

استراتژی پوششی

این استراتژی جایی در میان دو استراتژی دیگر، یعنی تهاجمی و محتاطانه قرار می‌گیرد. استراتژی‌های پوششی  به قدری متنوع هستند که ارائه تعریف دقیقی از آن‌ها مشکل است. با این حال، متخصصان حوزه مدیریت سرمایه از روش‌های مختلفی برای کنترل ریسک و بازده چه در بلندمدت و چه کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: صندوق بازنشستگی تکمیلی آتیه مفید

چه عواملی در مدیریت سرمایه تاثیرگذار است؟

برای مدیریت سرمایه و کاهش ریسک، روش‌های متعددی وجود دارد. شناخت بازار، اجتناب از هیجان،  تعیین حد سود و زیان و پیروی از یک سیستم معاملاتی مشخص از جمله این عوامل هستند. در ادامه به بررسی برخی از این عوامل می‌پردازیم:

میزان سرمایه اولیه خود را مشخص کنید

ورود به هر شاخه از بازارهای مالی، حداقل میزانی از سرمایه را طلب می‌کند. به طور مثال اگر هدف شما سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است، به طور حتم نمی‌توانید با ۱۰ میلیون تومان وارد این بازار شوید. پس برای اینکه بتوانید در مسیر درست مدیریت سرمایه قرار بگیرید، ابتدا باید مبلغی که قصد سرمایه‌گذاری آن را دارید مشخص کنید. سپس با تحقیق و کسب اطلاعات از حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، می‌توانید بازار مناسب را انتخاب کنید.

بازاری که قصد فعالیت در آن را دارید بشناسید

مهمترین گام پیش از سرمایه‌گذاری در هر بازاری، آشنایی با قوانین و پیچیدگی‌های آن است. بازارهای مالی جزء بازارهای تخصصی بوده و هر شاخه‌ای از آن ویژگی‌های منحصر به خود را دارد. در نتیجه برای مدیریت بهتر سرمایه و کاهش ریسک، یادگیری اصول پایه و روش‌های تحلیل (مانند تحلیل تکنیکال) ضروری است. به عنوان مثال اگر قصد سرمایه‌گذاری در بورس را داشته باشید، آموزش بورس یکی از اولین اقداماتی است که باید انجام دهید. 

سیستم معاملاتی خودتان را داشته باشید

یکی از مهمترین تفاوت‌هایی که بین سرمایه‌گذاران موفق و سایر سرمایه‌گذاران وجود دارد، روش معاملاتی شخصی است. چرا که هنگام یادگیری اصول بازار سرمایه با حجم انبوهی از اطلاعات و روش‌های متفاوت مواجه خواهید شد. طبیعتا هیچ‌کس قادر به یادگیری تمامی این روش‌ها نیست. پس بهتر است چند روش که بیشترین تطابق با روحیات شما دارد را انتخاب کرده و آن‌ها را عمیق یاد بگیرید.

حد سود و زیان را برای خود مشخص کنید

از آنجایی که نمی‌توان از نتیجه هیچ سرمایه‌گذاری صد درصد اطمینان داشت، تعیین حد سود و زیان امری ضروری است. شما باید با بررسی شرایط و آگاهی از حیطه‌ای که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، بازه مناسب بازدهی برای خود را تعیین کنید و با کسب سود یا ضرر به اندازه‌ای که تعیین کردید، دارایی خود را به فروش برسانید. این کار از ضررهای هنگفت هنگام نامناسب بودن وضعیت بازار جلوگیری می‌کند. 

هنگام مدیریت سرمایه از تصمیم‌های احساسی اجتناب کنید

ضرر و شکست بخش جدایی ناپذیری از سرمایه‌گذاری است. تفاوتی ندارد که چقدر با تجربه یا حرفه‌ای باشید، برخی عوامل از کنترل شما خارج هستند. هنگامی می‌توانید سرمایه‌ خود را صحیح مدیریت کنید که از تصمیمات احساسی بپرهیزید. بسیار مهم است هنگامی که در سرمایه‌گذاری خود متحمل ضرر شده‌اید، اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و هیجان زده عمل نکنید.

سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنید

زمانی که تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌گیرید، مهم است که سبد سرمایه گذاری خود را تنوع بخشیده و همه سرمایه خود را به یک واحد خاص اختصاص ندهید. چرا که با این کار اگر یک واحد اقتصادی دچار نوسان شود، همه دارایی شما را درگیر نخواهد کرد. بدین صورت می‌توانید ریسک و سرمایه خود را مدیریت کنید. 

نکته: در صورتی‌که در خصوص ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مطلب «صندوق سرمایه گذاری بدون ریسک» استفاده کنید.

سوالات متداول

مدیریت سرمایه چیست؟

مدیریت سرمایه را می‌توان دانش و مهارت سرمایه‌گذاری با ریسک کنترل شده و کسب حداکثر بازدهی تعریف کرد.

چرا تحلیل‌گران مدیریت سرمایه را با مدیریت ریسک همسو می‌دانند؟

زیرا هدف اصلی هر دو حفظ ارزش دارایی و کاهش ریسک است.

استراتژی‌های مدیریت‌‌ سرمایه به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به طور کلی می‌توان به سه طریق سرمایه خود را مدیریت کرد. این سه روش شامل استراتژی محتاطانه، استراتژی تهاجمی و استراتژی پوششی است.

چه عواملی در مدیریت‌‌ سرمایه‌ تاثیرگذار است؟

برای مدیریت سرمایه و کاهش ریسک روش‌های متعددی وجود دارد. شناخت بازار، اجتناب از هیجان، تعیین حد سود و زیان و پیروی از یک سیستم معاملاتی مشخص از جمله این عوامل هستند.

Alireza Gitinavard کارشناس بازار سرمایه
Subscribe
Notify of
guest
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مجید

سلام نکته های مهمی بودند تشکر

کارگزاری مفید

باسلام
از همراهی شما سپاسگزاریم.

ارسلان دولتخواه

سلام عالی بود

کارگزاری مفید

با سلام.
از اینکه همراه ما هستید، مفتخریم.

عابد

خوب بود نه چندان

کارگزاری مفید

با سلام
از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.
پذیرای پیشنهاد شما برای بهتر ارایه شدن خدمات کارگزاری مفید هستیم.

کاوه

سپاس از اینکه وقت می گزارارید(می گذارید) برای آموزش به هموطنان گارنقدر

کارگزاری مفید

سلام، از همراهی شما کمال تشکر را داریم.