آشنایی با ایزی چارت در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 15504
سطح نیمه حرفه ای

ایزی چارت ابزار تحلیل تکنیکال سامانه معاملاتی ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارها در ارزیابی عملکرد سهام و انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در نظر گرفته می‌شود. همانطور که در مقالات آموزش تکنیکال توضیح داده شده است، دانش تحلیل تکنیکال به تحلیلگر کمک می‌کند تا با استفاده از سابقه رفتار یک سهم، تغییرات قیمت سهم را در آینده پیش‌بینی کند. علاوه بر بررسی سهم می‌توان از تحلیل تکنیکال برای بررسی رفتار کلی بازار و بخش‌های مختلف بازار سرمایه نیز استفاده کرد.

بخش ایزی چارت در سامانه معاملاتی ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) به عنوان یکی از کامل‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در اختیار کاربران قرار داده شده است.

در ایزی چارت امکاناتی از قبیل اندیکاتورهای متفاوت، خطوط روند، تاریخچه قیمتی، انواع مختلف نمودار، رویدادهای مربوط به سهم و سایر جزئیات مربوط به سهم تعبیه گردیده است. کاربران می‌توانند با استفاده از سامانه ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) از منوی سمت راست وارد بخش ایزی چارت شوند و از امکانات آن استفاده کنند.

نمای کلی ایزی چارت در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

امکانات ایزی چارت در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

در ادامه به معرفی برخی از امکانات ایزی چارت می‌پردازیم. در تصاویر زیر هر بخش با یک عدد مشخص شده است که در توضیحات با همان عدد به معرفی آن پرداخته می‌شود.

۱) ابزارهای مورد نیاز برای تحلیل تکنیکال در این قسمت قرار دارد. به عنوان مثال برای تعیین خط روند و یا مشخص کردن رفتار آینده سهم می‌توان از این ابزارها استفاده کرد.

۲) با انتخاب این گزینه از صفحه ایزی تریدر شما عکس گرفته می‌شود و می‌توانید آن را به سادگی ذخیره کنید.

۳) به کمک این گزینه نمودار به‌صورت تمام صفحه در می‌آید. برای خروج از این حالت نیز نشان‌گر را به بالای صفحه کشیده و دکمه ضربدر را انتخاب کنید.

۴) با انتخاب این گزینه می‌توانید نمودار و نحوه نمایش نمودار را ویرایش کنید. تنظیمات این بخش شامل نحوه نمایش بازه‌های متفاوت، رنگ نمودارها و مقیاس، محورها و اطلاعات مربوط به آن‌ها، پس‌زمینه، ساختار کلی نمودار و ناحیه زمانی مورد نظر کاربر است.

۵) با استفاده از این گزینه می‌توانید نمودار و یا قالب‌هایی را که استفاده کرده‌اید، ذخیره کنید تا قالب و ساختار کلی که برای نمادهای دیگر مورد استفاده قرار می‌دهید ثابت بماند.

۶) پس از بررسی سهم و تعیین روند تغییرات قیمت می‌توانید به‌صورت مستقیم از طریق انتخاب این گزینه سهم را مورد خرید و یا فروش قرار دهید. همچنین می‌توانید با تعیین شرط برای نماد مورد نظر هشدار شرطی تنظیم کنید. همینطور اگر نکاتی در رابطه با نماد مورد نظر در ذهن دارید، می‌ةوانید به کمک بخش یادداشت آن‌ها را مکتوب کنید.

۷) برای بررسی سود و یا افزایش سرمایه شرکت می‌توانید از این گزینه استفاده و رویدادهای مربوط به شرکت ازجمله تقسیم سود و افزایش سرمایه را مشاهده کنید.

۸) نمودار تعدیل‌شده نموداری است که در آن تغییرات بنیادی شرکت ازجمله تقسیم سود و افزایش سرمایه از آن حذف‌شده است، اما نمودار تعدیل نشده تغییرات بنیادی و اثر آن‌ها بر قیمت را نیز نشان می‌دهند.

دیگر امکانات ایزی چارت در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس)

۹) با استفاده از این گزینه می‌توانید، آخرین تغییرات اعمال‌شده را به حالت قبل بازگردانید.

۱۰) به کمک این بخش می‌توانید قالبی از اندیکاتور‌های دلخواه برای خود تهیه و ذخیره کنید. در این حالت دیگر نیاز به جستجو و اعمال اندیکاتور‌های مورد نظر خود به صورت تک به تک ندارید.

۱۱) یکی از مهم‌ترین بخش از تحلیل تکنیکال آشنایی با اندیکاتورهایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. با انتخاب از میان اندیکاتورها می‌توانید در کنار نمودار تغییرات قیمت سهم، روند تغییر اندیکاتور را نیز را بررسی کنید.

۱۲) می‌توانید با وارد کردن نام شرکت دیگر و یا نام نماد آن شرکت روند قیمتی را با شرکتی که در حال بررسی آن هستید، مقایسه کنید. 

۱۳) با انتخاب این گزینه می‌توانید نمودار را از به اشکال مختلفی مانند نمودار میله‌ای، شمعی، شمعی توخالی، خطی، ناحیه‌ای، نمودار به همراه خط پایه و هیکین اشی موجود می‌باشند.

۱۴) به کمک این گزینه می‌توانید تایم فریم یا بازه زمانی مورد نظر خود را برای نمایش نمودار انتخاب کنید.

۱۵) با جستجوی نام نماد موردنظر می‌توانید نمودار مربوط به آن را مشاهده کنید. با این کار اطلاعات مربوط به بازار نماد (بورس، فرابورس، پایه و …) و نام کامل شرکت قابل‌مشاهده است.

۱۶) این گزینه اطلاعات و بازه قیمتی مربوط به سهم را نمایش می‌دهد. معمولاً مقیاس این قسمت از نمودار با توجه به تغییرات قیمت سهم و سهم انتخابی با یکدیگر متفاوت‌اند.

۱۷) این بخش نمایشگر بازه زمانی است که با توجه به قسمت قبل انتخاب کرده‌اید.

۱۸) می‌توانید به کمک این قسمت بازه زمانی را که قصد دارید تحلیل را در آن بازه انجام دهید، تعیین کنید.

۱۹) با این گزینه می‌توان نوع نمایش نمودار که شامل سه حالت خطی، لگاریتمی و درصدی است را انتخاب کرد.

اندیکاتورها

یکی از مهم‌ترین امکانات ایزی چارت در ایزی تریدر نسخه جدید، در دسترس بودن بیش از ۱۰۰ اندیکاتور پرکاربرد است. این اندیکاتورها در فرآیند تحلیل تکنیکال نمودارها، نقش بسیار پررنگی ایفا می‌کند. در توضیحات ذکر شده نحوه انتخاب اندیکارتورها توضیح داده شد.

همچنین مطابق تصاویر زیر، با قرار دادن نشان‌گر موس خود بر روی نام اندیکاتور، امکان مراجعه به بخش تنظیمات یا استفاده از سایر کاربردها وجود خواهد داشت. در قسمت تنظیمات هر اندیکاتور، امکان آن فراهم می‌شود تا ورودی‌های داده و نمایش خروجی را شخصی‌سازی کرده و آن اندیکاتور را به مطلوب‌ترین حالتی که در نظر دارید، تبدیل کنید.

گزینه‌های موجود برای اندیکاتورها

تنظیمات اندیکاتور‌ها در ایزی چارت

سوالات متداول

ایزی چارت  در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) چیست؟

ایزی چارت یک ابزار تحلیل تکنیکال در سامانه معاملاتی ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) است. ایزی چارت یکی از اصلی‌ترین ابزارها در ارزیابی عملکرد سهام و انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود.

ایزی چارت  در ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) چه امکاناتی دارد؟

در ایزی چارت امکاناتی از قبیل اندیکاتورهای متفاوت، خطوط روند، تاریخچه قیمتی، انواع مختلف نمودار، رویدادهای مربوط به سهم و… وجود دارد.

آیا می‌توان نمودار تعدیل نشده یک سهم را در ایزی چارت مشاهده کرد؟

بله امکان مشاهده نمودارهای تعدیل شده یا تعدیل نشده نماد‌های مختلف در ایزی چارت  ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) وجود دارد.

آیا امکان تعیین تایم فریم دلخواه برای نمودار سهم مورد نظر در ایزی چارت وجود دارد؟

بله در ایزی چارت می‌توان تایم فریم نمودار را به بازه دلخواه تغییر داد.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
50 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
سید محمد

باسلام ممنون ازراهنمایی مفید شما موفق باشید.

کارگزاری مفید

با سلام
از ارائه بازخورد شما صمیمانه سپاسگزاریم.

بردیا

تغییرات رنگ نمودار من با انتخاب قسمت 11 و 12 تثبیت نمیشود

کارگزاری مفید

امکان ذخیره تمامی تحلیل‌ها در سامانه ایزی‌چارت وجود دارد.
جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📩ایمیل 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

محمدعلی عباسیانی

سلام وقت بخیر چرا تغییراتی که در ایزی تریدر اعمال می کنم مثلا یک اندیکاتور اضافه یا کم می کنم بعد از بسته شدن پنجره ذخیره نمی شود؟؟

با سلام
امکان ذخیره تحلیل در بخش ایزی‌چارت سامانه ایزی‌تریدر اربیس وجود دارد.
ابتدا می‌بایست تحلیل خود را در سامانه ایزی چارت داشته باشید و سپس در بالا سمت چپ با انتخاب اتو سیو، تحلیل را ذخیره نمایید.

علیرضا

سلام خسته نباشید
چطور میشه تایم فریم و به بازه دلخواه تغییر بدیم؟

کارگزاری مفید

با سلام
امکان استفاده از تایم‌فریم‌های دقیقه، ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه در نسخه جدید سامانه ایزی‌تریدر (اربیس) بخش ایزی‌چارت وجود دارد.
در این خصوص لطفا به نسخه جدید ایزی‌تریدر (اربیس) مراجعه و در ستون سمت راست قسمت ایزی‌چارت تایم‌فریم‌های متفاوت را بررسی نمایید.

وحید

سلام و عرض ادب
چرا تحلیل ها ذخیره نمیشه و هربا که وارد چارت میشم نمودار خام است؟!

کارگزاری مفید

باسلام
امکان ذخیره تحلیل در بخش ایزی چارت سامانه ایزی‌تریدر اربیس وجود دارد.
بعد از تحلیل‌های ایجاد شده، امکان ذخیره تحلیل در بالا سمت چپ بخش ذخیره خودکار وجود دارد و در همان بخش نیز امکان بررسی تحلیل و چارت‌های ذخیره شده وجود دارد.

علی

ایا امکان ارسال سفارش از ایزی چارت وجود داره

کارگزاری مفید

باسلام
ایزی چارت یک ابزار تحلیل تکنیکال در نسخه جدید سامانه ایزی‌تریدر (اربیس) می‌باشد و برای ارزیابی عملکرد سهم برای انجام معاملات به سهامداران کمک می‌کند.
امکان ارسال سفارش از بخش ایزی‌چارت وجود ندارد.

علی

با سلام.چرا در کامپیوتر، در ایزی چارت نمودار نمادها باز نمیشود و ارور نماد نامعتبر را میدهد؟ باتشکر

کارگزاری مفید

با سلام
جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📩ایمیل 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

مریم

درود ببخشید چرا چارت سهام رو در ایزی چارت نمیتونم ببینم؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ (همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز)
📩ایمیل 8700@emofid.com (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی (همه روزه از ساعت ۷:۳۰ الی ۰۰:۳۰)

ندا

سلام میخوام نمودار صنعت تولید برق و نمودار صنعت کاشی را ببینم در ایزی چارت، با چه واژه ای سرچ کنم پیدا نکردم این دو تا صنعت را. درحالیکه سایر صنایع نمودارشون هست مثلا صنعت زراعت یا صنعت لاستیک …. ولی این دو تا یعنی کاشی و تولید برق نیستن

کارگزاری مفید

با سلام
امکان جستجوی تمامی صنایع در بخش ایزی‌چارت سامانه ایزی‌تریدر (اربیس) وجود دارد.
در صورتی که صنعت خاصی مدنظرتون هست، لطفا با نام سهم از بخش جستجوی نماد جستجو نمایید.

بهمنش

سلام وقت شما بخیر می خواستم بدونم در اندیکاتور میانگین متحرک جهت دار (ADX) چطور میشه خط های DI- و DI+ را فعال کرد؟ (در حالت پیش فرض فقط خط ADX) نمایش داده می شود.

کارگزاری مفید

با سلام.
در ایزی چارت خط های DI- و DI+ نمایش داده نمی‌شوند و فقط می‌توانید از اندیکاتور ADX استفاده کنید.