ایزی چارت
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
تعداد بازدید 5279
سطح نیمه حرفه ای

ایزی چارت چیست؟

ایزی چارت ابزار تحلیل تکنیکال سامانه معاملاتی ایزی تریدر به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارها در ارزیابی عملکرد سهام و انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در نظر گرفته می‌شود. همانطور که در مقالات آموزش تکنیکال توضیح داده شده است، دانش تحلیل تکنیکال به تحلیلگر کمک می‌کند تا با استفاده از سابقه رفتار یک سهم، تغییرات قیمت سهم را در آینده پیش‌بینی کند. علاوه بر بررسی سهم می‌توان از تحلیل تکنیکال برای بررسی رفتار کلی بازار و بخش‌های مختلف بازار سرمایه نیز استفاده کرد.

بخش ایزی چارت در سامانه معاملاتی ایزی تریدر به عنوان یکی از کامل‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در اختیار کاربران قرار داده شده است.

در ایزی چارت امکاناتی از قبیل اندیکاتورهای متفاوت، خطوط روند، تاریخچه قیمتی، انواع مختلف نمودار، رویدادهای مربوط به سهم و سایر جزییات مربوط به سهم قرار داده شده است. کاربران می‌توانند با استفاده از سامانه ایزی تریدر از منوی سمت راست وارد بخش ایزی چارت شوند و از امکانات آن استفاده کنند.

امکانات ایزی چارت

در شکل زیر به معرفی برخی از امکانات ایزی چارت پرداخته شده است. 

امکانات ایزی چارت

نوار بالای صفحه

۱: با جستجوی نام نماد موردنظر می‌توانید نمودار مربوط به آن را مشاهده کنید. با این کار اطلاعات مربوط به بازار نماد (بورس، فرابورس، پایه و …) و نام کامل شرکت قابل‌مشاهده است.

۲: با انتخاب این گزینه می‌توانید تایم فریم یا بازه زمانی مورد نظر خود را برای نمایش نمودار انتخاب کنید. به صورت پیش‌فرض گزینه‌های یک دقیقه، پنج دقیقه، پانزده دقیقه، یک روز، یک هفته و یک ماه برای نمایش در نظر گرفته‌شده است.

۳: با انتخاب این گزینه می‌توانید نمودار را از به اشکال مختلفی مانند نمودار میله‌ای، شمعی، شمعی توخالی، خطی، ناحیه‌ای، نمودار به همراه خط پایه و هیکین اشی موجود می‌باشند.

۴: می‌توانید با واردکردن نام شرکت دیگر و یا نام نماد آن شرکت روند قیمتی را با شرکتی که در حال بررسی آن هستید، مقایسه کنید. 

۵: یکی از مهم‌ترین بخش از تحلیل تکنیکال آشنایی با اندیکاتورهایی است که مورداستفاده قرار می‌گیرد. با انتخاب از میان اندیکاتورها می‌توانید در کنار نمودار تغییرات قیمت سهم، روند تغییر اندیکاتور را نیز را بررسی کنید.

۶: با استفاده از این گزینه می‌توانید، آخرین تغییرات اعمال‌شده را به حالت قبل بازگردانید.

۷: نمودار تعدیل‌شده نموداری است که در آن تغییرات بنیادی شرکت ازجمله تقسیم سود و افزایش سرمایه از آن حذف‌شده است، اما نمودار تعدیل نشده تغییرات بنیادی و اثر آن‌ها بر قیمت را نیز نشان می‌دهند.

۸: برای بررسی سود و یا افزایش سرمایه شرکت می‌توانید از این گزینه استفاده و رویدادهای مربوط به شرکت ازجمله تقسیم سود و افزایش سرمایه را مشاهده کنید.

۹: پس از بررسی سهم و تعیین روند تغییرات قیمت می‌توانید به‌صورت مستقیم از طریق انتخاب این گزینه سهم را مورد خرید و یا فروش قرار دهید.

۱۰: با انتخاب این گزینه از صفحه ایزی تریدر شما عکس گرفته می‌شود و می‌توانید آن را به سادگی ذخیره کنید.

۱۱: با استفاده از این گزینه می‌توانید نمودار و یا قالب‌هایی را که استفاده کرده‌اید، ذخیره کنید تا قالب و ساختار کلی که برای نمادهای دیگر مورداستفاده قرار می‌دهید ثابت بماند.

۱۲: با انتخاب این گزینه می‌توانید نمودار و نحوه نمایش نمودار را ویرایش کنید. تنظیمات این بخش شامل نحوه نمایش بازه‌های متفاوت، رنگ نمودارها و مقیاس، محورها و اطلاعات مربوط به آن‌ها، پس‌زمینه، ساختار کلی نمودار و ناحیه زمانی موردنظر کاربر است.

۱۳: با انتخاب این گزینه نمودار به‌صورت تمام صفحه نمایش داده می‌شود. برای خروج از این حالت نیز نشان‌گر را به بالای صفحه کشیده و دکمه ضربدر را انتخاب کنید.

سایر بخش‌ها

۱۴: این قسمت وضعیت بازار را نمایش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال در نمودار نشان داده شده بازار بسته می‌باشد.

۱۵: این گزینه اطلاعات و بازه قیمتی مربوط به سهم را نمایش می‌دهد. معمولاً مقیاس این قسمت از نمودار با توجه به تغییرات قیمت سهم و سهم انتخابی با یکدیگر متفاوت‌اند.

۱۶: تنظیمانی که مربوط به محورهای نمودار می‌باشند را می‌توان از این قسمت ویرایش کرد.

۱۷: با این گزینه می‌توان نوع نمایش نمودار که شامل سه حالت خطی، لگاریتمی و درصدی است را انتخاب کرد.

۱۸: این گزینه بازه زمانی که قصد داریم تحلیل را در آن بازه انجام دهیم را تعیین می‌کند. این قسمت شامل گزینه‌های، روزانه، ماهانه، ۶ ماهه، سالانه و نمایش تمام روزهایی که سهم مورد معامله قرار گرفته شده است می‌باشد. علاوه بر این با انتخاب گزینه”برو به” می‌توان به تاریخ و ساعت مشخص و اطلاعات قیمت سهم در آن روز مراجعه کرد.

۱۹: این نمودار نشان‌دهنده بازه زمانی است که با توجه به قسمت قبل انتخاب شده است.

۲۰: ابزارهای مورد نیاز برای تحلیل تکنیکال در این قسمت قرار داده شده‌اند. به عنوان مثال برای تعیین خط روند و یا مشخص کردن رفتار آینده سهم می‌توان از این ابزارها استفاده کرد.

۲۱: این گزینه اطلاعات نشان داده‌شده از سهام انتخابی را نشان می‌دهد. این اطلاعات شامل نام سهم، قیمت پایانی سهم، کمترین و بیشترین قیمت سهم و راهنمای اطلاعات نشان داده‌شده در نمودار می‌باشد.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments