پول هوشمند چیست؟
زمان مطالعه 2 دقیقه
انتشار ۲۷ مهر ۱۳۹۹
تعداد بازدید 2277
سطح حرفه ای

پول هوشمند چیست؟

پول هوشمند سرمایه‌ای است که توسط افراد و نهادهای مالی خبره مدیریت می‌شود. شناسایی ورود و خروج پول هوشمند، یکی از روش‌های دانش تابلو خوانی برای پیش‌بینی تغییر قیمت یک سهم است که در کنار سایر روش های تحلیل، می‌تواند برای کسب سود و یا جلوگیری از ضرر در بازار سرمایه مورد استفاده قرار گیرد.

ورود پول هوشمند به یک نماد چیست

ورود پول هوشمند، به مفهوم خریداری شدن حجم زیادی از سهم توسط افرادی است که آن را تحت مدیریت دارند. ورود این سرمایه به یک سهم معمولاً منجر به شروع یک روند صعودی در قیمت سهم می‌شود.

خروج پول هوشمند از یک نماد چیست

خروج پول هوشمند از یک سهم، به معنای فروش حجم زیادی از آن سهم است که قبلاً با استفاده از پول هوشمند‌، خریداری شده است. خروج این سرمایه از یک سهم نیز معمولاً منجر به شروع یک روند نزولی در قیمت سهم می‌شود.

چگونه می توان این پول را شناسایی کرد؟

پول هوشمند توسط افراد متخصص و از روی آگاهی و دانش برای سرمایه‌گذاری در مواردی به کار گرفته می‌شود که ارزش سرمایه‌گذاری را دارند. به همین خاطر، شناسایی ورود این نوع سرمایه به یک سهم، می‌تواند به معنای شناسایی یک سهم ارزنده باشد. سهمی که در آینده انتظار می‌رود افزایش قیمت قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. به طور مشابه می‌توان خروج پول هوشمند‌ را توصیف نمود.

از آنجا که ورود سرمایه قابل توجه به هر سهمی می‌تواند منجر به تغییرات قیمتی سهم شود، در برخی از اوقات ممکن است افرادی تنها با هدف کسب سود از نوسان قیمت، دست به معامله یک سهم بزنند. لذا ورود این میزان از سرمایه زیاد به یک سهم، لزوما دلیلی بر ارزندگی آن نیست. به این‌گونه که خرید حجم زیادی از یک سهم ممکن است توسط برخی از معامله‌گران بازار سرمایه، ورود پول هوشمند تلقی شود که به دنبال آن، آن‌ها نیز در صف خرید این سهم قرار خواهند گرفت. این رویه طی چند روز اتفاق می‌افتد. پس از اینکه قیمت سهم به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا کرد، این افراد با فروش سهام خود، سود قابل‌ ملاحظه‌ای کسب خواهند کرد.

از طرفی ممکن است برخی معامله‌گران، کاهش قیمت ناشی از فروش این حجم زیاد را تنها یک اصلاح موقت بدانند. با همین استدلال از فروش امتناع کرده و بعدها با ضرر بیشتری مجبور به فروش سهام خود شوند.

برچسب‌ها:,
محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments