مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟

مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار ۲۴ فروردین ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 10139
سطح مبتدی

«بازده» به‌معنای مجموعه مزایایی است که در طول یک دوره به سهم تعلق می‌گیرد که این دوره متناسب با افق زمانی سرمایه‌گذاری فرد می‌تواند از روزانه، هفتگی، ماهانه تا سالانه یا هر دوره زمانی دیگری تغییر کند. بازده را می‌توان پاداشی تعریف کرد که سرمایه‌گذار به ازای سرمایه‌گذاری خود در یک دوره زمانی به دست می‌آورد. بازده‌ ممکن است «بازده واقعی» یا «بازده‌ مورد انتظار» باشد.

بازده واقعی: مقدار عملی و حقیقی بازده‌ای‌ است که سرمایه‌گذار به واسطه سرمایه‌گذاری خود در پایان مدت سرمایه‌گذاری به دست می‌آورد.

مجموع منافعی که یک سرمایه‌گذار ممکن است در یک سرمایه‌گذاری در سهام کسب کند، عبارتند از:

مثالی برای مفهوم بازده واقعی

فرض كنيد فردی، سهام شركتی را به قيمت ۱۵۰ تومان ‌می‌خرد. اگر اين شركت در پايان سال، به ازای هر سهم، ۱۵ تومان سود نقدی به سهامدارانش بدهد و قيمت سهم هم در پايان سال، به ۱۹۵ تومان برسد، بنابراين بازده‌ سرمايه‌گذاری فرد در مجموع ۴۰درصد بوده است؛ ۱۰درصد بازده‌ ناشی از دريافت سود نقدی و ۳۰ درصد بازده‌ ناشی از افزايش قيمت سهام.

مثالی برای مفهوم بازده واقعی:

بازده مورد انتظار (بازده‌ پیش‌بینی شده): مقدار بازده‌ای‌ است که سرمایه‌گذار انتظار دارد آن را در دوره سرمایه‌گذاری کسب کند، یعنی پیش‌بینی می‌کند که احتمالاً چند درصد بالاتر بازده‌ بدون ریسک بازار سود کسب می‌کند.

برای محاسبه نرخ بازده سرمایه گذاری در بورس باید از بازده نقدی سرمایه گذاری استفاده کنیم که فرمول آن به شکل زیر است:

بازده نقدی = جریان نقد تقسیم بر قیمت خرید

بازده‌نقدی سودی است که به صورت جریانات نقد در دوره سرمایه گذاری به دست سرمایه گذار می رسد. البته ذکر این نکته واجب است که ممکن است در طول سرمایه گذاری جریان نقد دوره ای وجود نداشته باشد، در این صورت بازدهی نقدی برابر با صفر خواهد بود.

برچسب‌ها:,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
View all comments
ایدا

مرسی 🙂

کارگزاری مفید

باسلام
سپاس از همراهی شما