مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟

مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار ۷ آبان ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 13153
سطح مبتدی

مفهوم بازده

«بازده» به‌معنای مجموعه مزایایی است که در طول یک دوره به سهم تعلق می‌گیرد که این دوره متناسب با افق زمانی سرمایه‌گذاری فرد می‌تواند از روزانه، هفتگی، ماهانه تا سالانه یا هر دوره زمانی دیگری تغییر کند. بازده‌ را می‌توان پاداشی تعریف کرد که سرمایه‌گذار به ازای سرمایه‌گذاری خود در یک دوره زمانی به دست می‌آورد. بازده‌ ممکن است «با‌زده واقعی» یا «بازده‌ مورد انتظار» باشد.

بازده واقعی 

مقدار عملی و حقیقی بازده ای است که سرمایه‌گذار به واسطه سرمایه‌گذاری خود در پایان مدت سرمایه‌گذاری به دست می‌آورد.

مجموع منافعی که یک سرمایه‌گذار ممکن است در یک سرمایه‌گذاری در سهام کسب کند، عبارتند از:

مثالی برای مفهوم باز‌ده واقعی

فرض كنيد فردی، سهام شركتی را به قيمت ۱۵۰ تومان ‌می‌خرد. اگر اين شركت در پايان سال، به ازای هر سهم، ۱۵ تومان سود نقدی به سهامدارانش بدهد و قيمت سهم هم در پايان سال، به ۱۹۵ تومان برسد، بنابراين بازده سرمايه‌گذاری فرد در مجموع ۴۰درصد بوده است؛ ۱۰درصد بازده‌ ناشی از دريافت سود نقدی و ۳۰ درصد بازده‌ ناشی از افزايش قيمت سهام.

مثالی برای مفهوم بازده واقعی

باز‌ده مورد انتظار (بازده‌ پیش‌بینی شده)

مقدار بازده‌ای‌ است که سرمایه‌گذار انتظار دارد آن را در دوره سرمایه‌گذاری کسب کند، یعنی پیش‌بینی می‌کند که احتمالاً چند درصد بالاتر بازده‌ بدون ریسک بازار سود کسب می‌کند.

به عنوان مثال یک سرمایه‌گذار قصد دارد در یک سهم سرمایه‌گذاری کند. این سهم در حال حاضر ۱۰۰۰ تومان قیمت دارد و انتظار می‌رود که در یک سال آینده به ۱۳۰۰ تومان برسد. بازده بدون ریسک بازار، ۱۵ درصد در نظر گرفته شده است. در این حالت، باز‌ده مورد انتظار سرمایه‌گذار ۳۰ درصد است، زیرا انتظار می‌رود که این سهم ۱۵ درصد بالاتر از با‌زده بدون ریسک بازار سود کسب کند.

برای محاسبه نرخ با‌زده سرمایه گذاری در بورس باید از بازد‌ه نقدی سرمایه گذاری استفاده کنیم که فرمول آن به شکل زیر است:

باز‌ده نقدی = جریان نقد تقسیم بر قیمت خرید

بازده‌نقدی سودی است که به صورت جریانات نقد در دوره سرمایه گذاری به دست سرمایه گذار می رسد. البته ذکر این نکته واجب است که ممکن است در طول سرمایه گذاری جریان نقد دوره ای وجود نداشته باشد، در این صورت بازدهی نقدی برابر با صفر خواهد بود.

فرض کنید یک سرمایه‌گذار ۵۰۰ میلیون تومان در یک صندوق سرمایه‌گذاری سهامی سرمایه‌گذاری می‌کند. این صندوق سرمایه‌گذاری در طول یک سال هیچ سود نقدی پرداخت نمی‌کند. در این صورت، بازده نقدی سرمایه‌گذار صفر خواهد بود.

سوالات متداول

اگر یک سرمایه‌گذار قصد سرمایه‌گذاری در بورس را داشته باشد، چه عواملی بر بازده سرمایه‌گذاری او تأثیر می‌گذارد؟

عوامل مختلفی بر بازده سرمایه‌گذاری در بورس تاثیر می‌گذارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به روند کلی بازار، سودآوری شرکت‌ها، افق زمانی سرمایه‌گذاری، ریسک‌پذیری و… اشاره کرد.

بازده واقعی و بازده‌ مورد انتظار چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بازده واقعی، بازد‌ه‌ای است که سرمایه‌گذار در واقع به دست می‌آورد. این بازده ممکن است مثبت یا منفی باشد. بازد‌ه مورد انتظار، بازده‌ای است که سرمایه‌گذار انتظار دارد به دست آورد. این بازده بر اساس عوامل مختلفی محاسبه می‌شود.

بازده نقدی و بازد‌ه واقعی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بازده نقدی، سودی است که به صورت جریانات نقد در دوره سرمایه گذاری به دست سرمایه گذار می رسد. باز‌ده واقعی، باز‌ده‌ای است که سرمایه‌گذار در واقع به دست می‌آورد.

برچسب‌ها:,
Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ایدا

مرسی 🙂

کارگزاری مفید

باسلام
سپاس از همراهی شما

روح اله نعیمی

عالی بود بیان مطالب مهم به زبان ساده وقابل فهم

کارگزاری مفید

سلام، از ارائه بازخورد مثبت شما صمیمانه سپاسگزاریم.