پنجره راهبر(Navigator)، شاهراه استفاده از قابلیت‌های مفید تریدر

پنجره راهبر در مفید تریدر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۵ دی ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 5506
سطح حرفه ای

از ابتدای سال میلادی۲۰۲۴ ارائه سرویس مفید تریدر متوقف شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر کلیک کنید.

پنجره راهبر یا Navigator، دسترسی سریع کاربر را به امکانات مختلف مفید تریدر فراهم می کند. برای نمایش یا عدم نمایش این پنجره، از منوی نمایش (View) روی آیکون پرونده کلیک کنید یا کلیدهای کنترل و N را هم‌زمان فشار دهید. پنجره راهبر حاوی دو سربرگ است: سربرگ عمومی و علاقمندی‌ها (Favourites).

دسترسی سریع‌تر به مطالب:

آشنایی با سربرگ عمومی پنجره راهبر در مفید تریدر

سربرگ عمومی راهبر مفید تریدر

سـربرگ عمومی دسترسـی سـریع به این موارد را آسـان می‌کند: حسـاب‌های کاربـری، اندیکاتورها، اندیکاتورهای سفارشی، مشاوران خبره و اسکریپت‌ها. 

حساب‌های کاربری در راهبر

این گروه تمامی حسـاب‌های آزمایشـی (demo) و واقعی (real) که در این مفید تریدر باز شـده، را نشان می‌دهد. این حساب‌ها بر حسب این که روی چه سروری باز شده باشند، گروه‌بندی می‌شوند.در قسمت  حساب‌ها این دستورها قابلیت اجرایی شدن دارند:  

حساب‌های کاربری مفید تریدر

تعداد نامحدودی حسـاب تحلیل‌گری می‌تواند در این سـامانه تعریف شـود. با این حال حسـاب‌های معامله‌گری نمی‌توانند به این طریق باز شوند. حساب‌های معامله‌گری باید توسط کارگزار شما باز شوند.  

اندیکاتورها در راهبر 

این گروه شامل فهرستی از اندیکاتورهای از پیش تعریف شده (technical indicators) است. آن‌ها ابزار اصلی برای تحلیل تغییرات قیمت‌ها هستند. دستورهای این بخش شامل موارد زیر هستند:  

اندیکاتورها در مفید تریدر

اندیکاتورهای سفارشی (یا انتخابی) در راهبر

ایـن گـروه حـاوی تمامی اندیکاتورهـای سفارشـی (custom indicators) اسـت. ایـن پنجـره تنهـا اندیکاتورهـای اجـرا شـونده کـه در پوشـه زبـان برنامه‌نویسـی ام‌کیـوال5در مسیر (/MQL5 / Indicators) باشند را نشان می‌دهد. دستورهای این بخش شامل موارد زیر است:  

اندیکاتورهای سفارشی (یا انتخابی)

مشاوران خبره (Expert Advisors) در راهبر

این گروه شامل فهرست تمامی مشاوران خبره است. این بخش تنها فایل‌های اجرایی (با فرمتEX5) را نشان می‌دهد که در پوشه برنامه ام‌کیوال در مسیر (/MQL5/Experts) ذخیره شده‌اند.

اسکریپت‌ها (Scripts) در راهبر

این گروه شـامل فهرست تمامی اسکریپت‌های سفارشـی (Custom scripts) است. این بخش تنها فایل‌های اجرایی (با فرمت EX5) را نشان می‌دهد که در پوشه برنامه ام‌کیوال در مسیر(MQL5/Scripts) ذخیره شده‌اند.

 اموری تکراری که برای تحلیل تکنیکال در برخی معاملات انجام می‌شود، توسط اسکریپت‌ها به صورت خودکار و تنها با یکبار تعریف کردن برای کاربرد‌های مشابه قابل انجام است. از اسکریپت‌های پر‌کاربرد می‌توان به اسکریپت ماشین حساب اندازه پوزیشن، تعریف کردن حد ضرر و حد سود خودکار، اسکریپت بستن همه معاملات و اسکریپت خودکار امواج الویت اشاره کرد. اسکریپت‌ها معمولا توسط معامله‌گران حرفه‌ای در شرایط‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برنامه‌های اضافی در MQL5 در راهبر

آیکونی است که در پایین فهرست «مشاوران خبره»، «اندیکاتورهای سفارشی» و «اسکریپت‌ها» قرار داده  شـده اسـت. وقتی یکی از آن‌ها را اجرا کنید به بخش کد بیس(Code Base) نرم‌افزار ویرایشـگر متا (MetaEditor) منتقل خواهید شد. که در آنجا به سادگی می‌توانید برنامه‌های منتشر شده در بخش مرتبط را از وب‌سایت انجمن ام‌کیوال (MQL5. community) دریافت کنید.

علاقمندی‌ها

این سـربرگ حاوی تمامی حساب‌ها، اندیکاتورها، مشـاوران خبره و اسکریپت‌هایی است که از سربرگ عمومی به علاقمندی‌ها افزوده شده است

علاقمندی‌ها در راهبر مفید تریدر

این سربرگ دسترسی سریع به مواردی که بیشتر استفاده می‌کنید را فراهم می‌سازد. دستور‌های منوی کلیک راسـت این سـربرگ تقریبا مشـابه با سـربرگ عمومی اسـت. با این حال منو حاوی دستورهایاضافه زیر نیز هست:

  • آیکون ستاره و جهت: پاک کردن مورد انتخابی از فهرست علاقمندی‌ها
  • Grid: نمایش یا عدم نمایش گرید یا جدول تفکیک موارد 

تنظیم کلیدهای میان‌بر

کلیدهـای میان‌بـر می‌توانند برای اندیکاتورهای اصلی و سفارشـی، اسـکریپت‌ها و مشـاوران خبره تعریف شـوند تا با اسـتفاده از آن‌ها بتوانید اندیکاتور را سریعا روی نمودار رسم کنید. برای تنظیم باید دسـتور (Set Hotkey) را از منوی کلیک راسـت برای آیتم مورد نظرتان کلیک کرده باشید. پس از آن پنجره زیر ظاهر می‌شود: 

تنظیم کلیدهای میان‌بر در راهبر مفید تریدر

در سـلول مورد نظر ذیل سـتون کنتـرل (Control) دوبار کلیک کنید، فهرسـت را بـاز کنید و یکی از کلیدهای Ctrl یا Alt (هرکدام که راحت تر هستید) را انتخاب کنید. سپس در ستون مقابل نیز دوبار کلیک کنید و حرف مورد نظر خود را در آن سلول وارد کنید. مشاهده می‌کنید که امکان تعریف کلید میـان‌بـر برای هر کدام از متغیرهای یاد شـده در این پنجره وجود دارد. با کلید تنظیم مجدد می‌توانید تغییرات را فسخ کرده و به حالت اولیه برگردانید. به صورت پیش‌فرض نیز تعدادی کلید میان‌بر در مفیدتریدر تعریف شده‌اند. اگر بین کلیدهای میان‌بر پیش‌فرض و کلیدهای میان‌بر تعریف شـده توسـط کاربر اشـتراکی وجود داشـته باشـد، کلیدهای تعریف شده توسط کاربر در اولویت بالاتری قرار می‌گیرند  

آنچه بهتر است مرور کنیم

  • باز کردن حسـاب کاربری، برنامه مشاوران خبره، اندیکاتور و اسکریپت‌ها در پنجره راهبر جمع‌آوری شده‌اند. راهبر به کنترل و مدیریت آنها بدون فوت وقت کمک می‌کند.
  • پنجره راهبر حاوی دو سربرگ است: سربرگ عمومی و علاقمندی‌ها (Favourites)

سوالات متداول

پنجره راهبر یا Navigator چه کاربردی در مفید تریدر دارد؟

پنجره راهبر یا Navigator، دسترسی سریع کاربر را به امکانات مختلف مفید تریدر فراهم می کند.

از چه روشی می‌توان به پنجره راهبر دسترسی داشت؟

برای نمایش یا عدم نمایش این پنجره، از منوی نمایش (View) روی آیکون پرونده کلیک کنید یا کلیدهای کنترل و N را هم‌زمان فشار دهید.

چه تعداد حساب کاربری می‌توان در مفیدتریدر داشت؟

تعداد نامحدودی حسـاب تحلیل‌گری می‌تواند در این سـامانه تعریف شـود. با این حال حسـاب‌های معامله‌گری نمی‌توانند به این طریق باز شوند. حساب‌های معامله‌گری باید توسط کارگزار شما باز شوند.  

سربرگ علاقه‌مندی‌ها چه اطلاعاتی را برای شما نمایش می‌دهد؟

این سـربرگ حاوی تمامی حساب‌ها، اندیکاتورها، مشـاوران خبره و اسکریپت‌هایی است که از سربرگ عمومی به علاقمندی‌ها افزوده شده است.

Amir dejman کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments