ثبت، ویرایش و حذف سفارش‌های شرطی در مفید‌تریدر
زمان مطالعه 5 دقیقه
انتشار ۲۱ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید 4893
سطح حرفه ای

ثبت، ویرایش و حذف سفارش شرطی در مفید‌ تریدر

یکی از بهترین ویژگی های سامانه معاملاتی مفید‌ تریدر امکان قرار دادن سفارش های شرطی است. در سفارش شرطی مفید تریدر شما یک یا چند شرط را برای معامله موردنظر خود انتخاب می‌کنید و در هر زمانی که شروط یاد‌شده محقق شوند، سامانه به صورت خودکار درخواست معامله شما را به هسته معاملات ارسال می‌کند.

نحوه قرار دادن سفارش شرطی در مفید‌ تریدر

در سامانه معاملاتی مفید‌ تریدر دو مسیر برای ثبت سفارش شرطی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

قرار دادن سفارش شرطی از طریق پنجره مدیریت سفارش

در این روش برای قرار دادن سفارش کافی است تا مراحل زیر را طی کنید:

۱. در مرحله اول، لازم است تا یکی از دستورالعمل‌های زیر را انجام دهید:

  •   در پنجره دیده‌بان بازار، نماد مورد نظر خود را انتخاب کرده و گزینه سفارش جدید (New Order) را انتخاب کنید.  
  • کلید F9 را فشار دهید. در این حالت پنجره ارسال سفارش برای نمادی که نمودار آن در حال نمایش است، گشوده می‌شود.
  • گزینه سفارش جدیـد (New Order) را در منوی ابزار‌ها (Tools) و یا در نوار ابزار استاندارد (Standard) انتخاب کنید.  

۲. سپس، در پنجره قراردادن سفارش، گزینه «سفارش شرطی» (Pending Order) را در فیلد نوع سفارش (Type) انتخاب کنید و حتما نام نماد را نیز کنترل کنید. 

در این بخش و مطابق دو شکل زیر برای ثبت سفارش شرطی خود کافی است تا پارامترهای آن را مشخص کنید:

قرار دادن سفارش شرطی از طریق پنجره مدیریت سفارش
پارامترهای سفارش شرطی

قرار دادن سفارش شرطی مفید تریدر از طریق نمودار سهام

در مفید ‌تریدر می‌توانید تا سفارش های شرطی خود را از روی نمودار سهم ارسال کنید. برای این کار کافی است تا:

۱. مطابق شکل زیر با کلیک راست بر روی نمودار وارد زیر‌منوی معامله (Trade) شوید و گزینه سفارش جدید (New Order) را انتخاب کنید.

قرار دادن سفارش‌ شرطی‌ از طریق نمودار سهام

۲. سپس نشانگر ماوس را روی سطح دلخواه خرید یا فروش خود قرار دهید و سپس راست کلیک کنید تا گزینه‌های پیشنهادی مطلوب را در این زیرمنو مشاهده کنید. بعد از کلیک روی گزینه مورد نظـر، پنجره ارسال سفارش (Order Placing) باز می‌شـود و در آن به طور دقیق می توانید پارامترهای سفارش را تعیین کنید. 

نحوه مدیریت سفارش های شرطی در مفید‌ تریدر

مدیریت سفارش های شرطی در مفید‌ تریدر شامل ویرایش و یا حذف این نوع از سفارش ها است که در ادامه با نحوه این کار آشنا می‌شویم:

۱. ویرایش سفارش شرطی

گاهی اوقات در بازار، شرایطی رخ می‌دهد که ناگزیر هستیم تا یک سفارش شرطی را تغییر دهیم. این عمل می‌تواند تغییر قیمت وارد‌شده برای سفارش، تغییر سطوح توقف یا تغییر تاریخ انقضا سفارش باشد. برای این موضوع می‌توانید به طور مستقیم از طریق پنجره مدیریت سفارش و یا از طریق نمودار سهم اقدام کنید. 

ویرایش سفارش از طریق پنجره مدیریت سفارش

برای ویرایش یک سفارش شرطی، باید در سربرگ معامله (Trade) بر روی سفارش مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه «Modify of Delete» را انتخاب کنید. با این کار پنجره زیر نمایش داده می‌شود:

ویرایش سفارش از طریق پنجره مدیریت سفارش

توجه داشته باشید که در یک سفارش شرطی تقریبا تمامی فیلد‌ها به جز فیلد‌های حجم و توضیحات (comments) می‌تواند در زمان ویرایش تغییر کنند. برای این کار کافی است تا بعد از تنظیم تمامی پارامتر‌ها، کلید ویرایش (Modify) را انتخاب کنید. 

همچنین خوب است که بدانید در صورتی که پارامترها به صورت نادرست وارد شده باشد، کلید ویرایش (Modify) غیر‌فعال باقی می‌ماند.

مدیریت سفارش شرطی از روی نمودار

برای انجام این کار باید امکان «نمایش سطوح معامله» (Show Trade Levels) در تنظیمات سفارش (Terminal Options) فعال باشد. برای سفارش های شرطی این امکان وجود دارد تا سطح برداشت سود و توقف ضرر را جداگانه ویرایش کنید. همچنین این امکان وجود دارد که قیمت را به همراه سطوح توقفی آن ویرایش کرد. 

بـرای ویرایش این سطوح کافی اسـت تا مطابق شکل زیر خطوط نمایش داده شده را با موس انتخاب کنید، آن را نگه دارید و به قیمت مورد نظر انتقال دهید. 

مدیریت سفارش‌ شرطی‌ از روی نمودار

همچنین برای ویرایش کل سفارش به همراه سطح توقف آن کافی است تا خط قیمت را انتخاب و جا‌به‌جا (Click & Drag) کنید.

لازم به ذکر است که پس از انجام این کار پنجره ویرایش موقعیت (Order modifying) را مشاهده خواهید کرد. اگر با اعداد نمایش داده شده موافق بودید می‌توانید آن را تایید کنید.

۲. حذف سفارش شرطی

برای حذف یک سفارش شرطی مفید تریدر کافی است تا در پنجـره ویرایش، گزینه «حذف» (Delete) را انتخاب کنید. همچنین خوب است که بدانید سـفارش های شرطی به طور خودکار پس از رسیدن به تاریخ انقضا (Expiration) حذف می‌شـوند و پس از حذف در سربرگ تاریخچه (History) به عنوان سفارش لغو‌شده (Canceled) نمایش داده می‌شوند.

روش راه اندازی سامانه مفید تریدر

برای راه‌اندازی مفید تریدر، بایستی ابتدا وارد حساب کاربری خود در my.emofid.com شده و حساب تحلیلگری یا حساب معامله گری ایجاد کنید. سپس نرم افزار مفید تریدر را در کامپیوتر یا موبایل نصب کرده و اطلاعات حساب خود را در آن وارد کنید. شما می‌توانید با مطالعه مقالات حساب تحلیل گری مفید تریدر و حساب معامله گری مفید تریدر، به طور کامل با روش ایجاد این دو حساب آشنا شوید.

محمد رزاقی کارشناس بازار سرمایه
guest
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمودصفریا ن

این برنامه ها درگوشی نمیاد

کارگزاری مفید

با سلام
شما می‌توانید با مراجعه به سایت مفید از گزینه “معاملات” با انتخاب گزینه “سامانه های معاملاتی در یک نگاه” از بروزترین سامانه‌های معاملاتی همراه کارگزاری مفید استفاده فرمایید.
همچنین می‌توانید در کنار نسخه‌ موبایل، از نسخه تحت وب سامانه مورد نظر استفاده نمایید.

مهدی سورگی

من زدم ولی فعال نشد، داراییهای من کجا نشان داده میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت مشاهده دارایی در نرم افزار مفید‌تریدر می‌توانید با انتخاب کلید میانبر ctrl+t از باکس ایجاد شده استفاده نمایید.
همچنین می‌توانید از بخش «view» گزینه‌ی «Tool box» را انتخاب کرده سپس از آیکون‌های پایین صفحه بر روی گزینه‌ی «Exposure» کلیک نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ی «معاملات سریع‌تر با کلیدهای میانبر در مفید تریدر» را مطالعه نمایید.

سیامک

سلام چرا انجام معامله شرط در مفید تریدر انجام نمیشه امکان داره راهنمایی کنید

کارگزاری مفید

با سلام
جهت انجام معاملات شرطی می‌بایست با حساب معامله‌گری وارد شوید چنانچه حساب معامله گری مفید‌تریدر فعال ندارید لطفا از طریق شماره تماس 0218700 با مرکز تماس کارگزاری مفید همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه روز و همچنین آدرس ایمیل 8700@emofid.com و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی، شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۰۰:۳۰ با کارشناسان در ارتباط باشید.