نوار وضعیت و نوار راهبری سریع در مفید تریدر

نوار وضعیت و نوار راهبری سریع در مفید تریدر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
انتشار ۱۴ دی ۱۳۹۹
تعداد بازدید: 3042
سطح حرفه ای

از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی ارائه سرویس مفید تریدر متوقف شد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر کلیک کنید.

نوار وضعیت، در پایین ترین قسمت صفحه مفید تریدر قرار گرفته و اطلاعات مختلفی را نمایش می‌دهد. نوار راهبری سریع نیز در قسمت پایینی نمودار قرار گرفته و با استفاده از دستورهای آن، می‌توان تغییرات مورد نظر را در نمودار به سرعت اعمال کرد. در ادامه به بررسی جزئیات آن‌ها پرداخته می‌شود.

نوار وضعیت

این نوار در پایین‌ترین قسمت مفید تریدر ۵ قرار دارد. این نوار شامل موارد مختلفی از جمله وضعیت برقراری ارتباط با سرور و حجم داده دریافت و ارسال شده است. در ادامه به بررسی جزئیات نوار ابزار پرداخته می‌شود.

نوار وضعیت

اجزای نوار وضعیت

اجزای این نوار به ترتیب از چپ به راست عبارتند از:

Command Tips

با توجه به اینکه اشاره‌گر ماوس در کدام قسمت صفحه قرار دارد، در این قسمت توضیحاتی در خصوص آن قسمت نمایش داده می‌شود. در حالت عادی در این قسمت عبارت “For Help, press F1” نمایش داده می‌شود که به معنی این است که در صورت نیاز به راهنمایی، دکمه F1 را از روی صفحه کلید فشار دهید.

Current Profile

نام پروفایل جاری در این قسمت نمایش داده می‌شود. در صورتی که پروفایل پیش فرض انتخاب شده باشد، کلمه “Default” نمایش داده می‌شود. با کلیک روی این قسمت، منوی جدیدی باز می‌شود که از طریق آن می‌توان بین پروفایل‌ها جابجا شد و آن‌ها را ذخیره یا حذف کرد.

نام پروفایل جاری

Time

این قسمت، تاریخ و ساعت نقطه‌ای از نمودار که اشاره‌گر ماوس روی آن قرار دارد را نشان می‌دهد. در اولین تصویر، در این قسمت از نوار وضعیت ساعت ۱۲:۰۰ و تاریخ ۲۰۲۰.۱۲.۲۹ نمایش داده شده است.

Open

قیمت بازگشایی کندلی از نمودار که اشاره‌گر ماوس روی آن قرار دارد، در این قسمت نمایش داده می‌شود. در اولین تصویر، در این قسمت از نوار وضعیت عبارت “O:۲۱۳۵۰۰” نشان داده شده است. این عبارت بدین معناست که قیمت بازگشایی این کندل  برابر ۲۱۳۵۰۰ ریال است.

High

بیشترین قیمت کندلی از نمودار که اشاره‌گر ماوس روی آن قرار دارد، در این قسمت نمایش داده می‌شود. در اولین تصویر، در این قسمت از نوار وضعیت عبارت “H:۲۱۳۹۰۰” نشان داده شده است. این عبارت بدین معناست که بیشترین قیمت این کندل برابر ۲۱۳۹۰۰ ریال است.

Low

کمترین قیمت کندلی از نمودار که اشاره‌گر ماوس روی آن قرار دارد، در این قسمت نمایش داده می‌شود. در اولین تصویر، در این قسمت از نوار وضعیت عبارت “L:۲۱۳۰۲۸” نشان داده شده است. این عبارت بدین معناست که کمترین قیمت این کندل برابر ۲۱۳۰۲۸ ریال است.

Close

قیمت بسته شدن کندلی از نمودار که اشاره‌گر ماوس روی آن قرار دارد، در این قسمت نمایش داده می‌شود. در اولین تصویر، در این قسمت از نوار وضعیت عبارت “C:۲۱۳۵۰۵” نشان داده شده است. این عبارت بدین معناست که قیمت بسته شدن این کندل  برابر ۲۱۳۵۰۵ ریال است.

وضعیت ارتباط با سرور و میزان تبادل داده

وضعیت ارتباط با سرور و حجم داده دریافت شده و ارسال شده نیز در این قسمت از نوار وضعیت نمایش داده می‌شود. آیکون کوچک سبز رنگ به معنای برقراری ارتباط با سرور و آیکون قرمز رنگ به معنای دم برقراری ارتباط با سرور است.

نوار راهبری سریع

نوار راهبری سریع یا نوار انتقال سریع، برای جابجایی بین نمودارهای باز یا جابجایی بین دوره‌های زمانی مختلف و همچنین انتقال سریع به نقطه زمانی مشخصی در نمودار، کاربرد دارد.

نوار راهبری سریع

نمایش نوار راهبری سریع

 در حالت عادی، این نوار مشاهده نمی‌شود. برای مشاهده نوار راهبری سریع کافی است با ماوس روی نقطه‌ای از پنجره نمودار کلیک کرده و سپس کلید اینتر را فشار دهید. روش دیگر برای مشاهده نوار راهبری سریع این است که اشاره‌گر ماوس را در قسمت پایین و سمت چپ نمودار قرار دهید تا آیکون مربوط به آن نمایش داده شود. سپس دابل کلیک کنید.

نمایش نوار راهبری سریع

دستورهای قابل اجرا در نوار راهبری سریع

دستورهای قابل اجرا در نوار راهبری سریع عبارت‌اند از:

انتقال به یک تاریخ معین (Move to certain date)

برای انتقال نمودار به یک تاریخ معین کافی است تاریخ میلادی مورد نظر را در یکی از فرمت‌های YYYY.MM.DD یا DD.MM.YYYY یا DD.MM.YY در نوار راهبری سریع تایپ کرده و دکمه اینتر را فشار دهید. در این فرمت، Y نشانگر سال، M نشانگر ماه و D نشانگر روز است.

با انجام این کار، نمودار فوق از اولین کندل مربوط به آن تاریخ یا اولین تاریخ بعد از آن (در صورتی که در آن تاریخ کندلی تشکیل نشده باشد)، در صفحه نمایش داده می‌شود.

به عنوان مثال، در نمودار نماد اطلس و در تایم فریم M15، می‌خواهیم نمودار از تاریخ 2020.05.09 در صفحه نمایش داده شود. فرایند انتقال به این تاریخ با استفاده از نوار راهبری سریع و نتیجه این کار مطابق تصاویر زیر خواهد بود:

انتقال به یک تاریخ معین (Move to certain date)
انتقال به یک تاریخ معین (Move to certain date)

انتقال به یک تاریخ و زمان معین (Move to certain date and time)

برای این کار کافی است پس از وارد کردن تاریخ، یک فاصله قرار دهید و زمان را در فرمت HH.MM وارد کنید و دکمه اینتر را فشار دهید. در این فرمت، H نشانگر ساعت و M نشانگر دقیقه است. اگر ساعت یک رقمی بود، لازم نیست صفر اول آن را وارد کنید. برای مثال به جای 09.30 می‌توانید 9.30 را وارد کنید.

با انجام این کار، نمودار فوق از اولین کندل مربوط به آن تاریخ و زمان یا اولین تاریخ و زمان بعد از آن (در صورتی که در آن تاریخ و زمان کندلی تشکیل نشده باشد)، در صفحه نمایش داده می‌شود.

تغییر نماد (Change symbol)

کافی است نام نماد مورد نظر را دقیقا مطابق آنچه در بخش دیده‌بان بازار (Market Watch) است، وارد کرده و دکمه اینتر را فشار دهید. در این صورت، نمودار نماد جدید در همان تایم فریم نمودار قبلی، جایگزین نمودار قبلی شده و نمایش داده می‌شود.

تغییر تایم فریم یا دوره زمانی (Change Period)

برای تغییر دوره زمانی نمودار فعلی، کافی است دوره زمانی مورد نظر وارد کرده و دکمه اینتر را فشار دهید. به عنوان مثال برای مشاهده نمودار در دوره‌های زمانی ۱۵ دقیقه‌ای یا ۴ ساعته کافی است M15 یا H4 را وارد کنید. در صورتی که دوره زمانی مورد نظر با عدد یک همراه باشد، نیازی به وارد کردن عدد نیست. به عنوان مثال برای مشاهده نمودار در دوره‌های زمانی یک دقیقه‌ای یا یک ساعته کافی است M یا H را وارد کنید. 

تغییر نماد و تغییر دوره زمانی

برای تغییر نمودار و دوره زمانی آن کافی نام نماد را دقیقا مطابق آنچه در بخش دیده‌بان بازار است وارد کنید. سپس با درج یک فاصله، دوره زمانی مورد نظر را وارد کرده و دکمه اینتر را فشار دهید.

سوالات متداول

نوار وضعیت و نوار راهبردی سریع در کدام بخش از مفید تریدر قابل دسترسی هستند؟

نوار وضعیت، در پایین‌ترین قسمت صفحه مفید تریدر قرار گرفته و اطلاعات مختلفی را نمایش می‌دهد. نوار راهبری سریع نیز در قسمت پایینی نمودار قرار گرفته است. با استفاده از دستورهای آن، می‌توان تغییرات مورد نظر را در نمودار به سرعت اعمال کرد.

نوار راهبردی سریع چه کاربردی دارد؟

نوار راهبری سریع یا نوار انتقال سریع، برای جابجایی بین نمودارهای باز یا جابجایی بین دوره‌های زمانی مختلف و همچنین انتقال سریع به نقطه زمانی مشخصی در نمودار، کاربرد دارد.

وضعیت ارتباط با سرور و میزان تبادل داده از کدام بخش قابل بررسی است؟

این اطلاعات را می‌توان از نوار وضعیت بررسی کرد.

چه دستورهایی در نوار راهبری سریع قابل اجرا هستند؟

انتقال به یک تاریخ معین، انتقال به یک تاریخ و زمان معین، تغییر نماد، تغییر تایم فریم یا دوره زمانی، تغییر نماد و تغییر دوره زمانی

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments