بازار سرمایه گذاری حرفه‌ ای

بازار سرمایه گذاری حرفه‌ ای
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۳۰ بهمن ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 1524
سطح مبتدی

دسترسی سریع‌تر به مطالب:

شرکت پروژه چیست؟

برخی شرکت‌ها پس از شروع پروژه اقتصادی جدید، نیازمند تامین مالی برای دست‌یابی به اهداف خود هستند. به همین منظور، گزارش توجیهی و معرفی‌نامه پروژه شرکت خود را به سازمان بورس اوراق بهادار ارائه می‌کنند. شرکت مادر باید پروژه خود را در قالب یک شرکت سهامی عام در این بازار عرضه کند. پس از اتمام پروژه نیز شرکت ثبت شده می‌تواند در بورس یا فرابورس پذیرفته شده و سهام آن، مطابق سهام باقی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه خرید و فروش شود. 

برای عرضه شرکت به عنوان یک شرکت سهامی عام، شرکت مادر اقدام به افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی خود نموده و سهام حاصل از افزایش سرمایه را در بورس عرضه می‌کند. نکته قابل توجه این است که شرکت مادر لزوما در بورس یا فرابورس پذیرفته نشده است یا سهامی عام نیست، اما برای تامین مالی پروژه خود وارد این فرایند می‌شود.

بازار سرمایه گذاری حرفه ای در بورس

بازار سرمایه گذاری حرفه ای، مانند بازارهای اصلی و فرعی بورس، یکی از بازارهای زیر مجموعه شرکت بورس تهران به شمار می‌رود. در این بازار، سهام شرکت‌های پروژه، صندوق‌های جسورانه و صندوق‌های خصوصی عرضه می‌شوند. سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها یا صندوق‌ها را دارند، در بستر بازار سرمایه و با پذیرش توافق‌نامه فعالیت در این بازار، نماد‌های مربوطه را خریداری می‌کنند.

لازم به ذکر است که قواعد مربوط به معامله نمادهای فعال در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)، که تنها با احراز شرایط «سرمایه‌گذار حرفه‌ای» امکان‌پذیر بوده، کاملا متفاوت با فعالیت در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای است.

برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای نیازی به احراز شرایط خاصی وجود ندارد و صرفا باید در زمان ثبت سفارش، بیانیه ریسک را در سامانه معاملاتی تایید کرد. در حالی که سرمایه‌گذار حرفه‌ای باید یکی از ویژگی‌های اعلام شده از طرف سازمان بورس را دارا بوده و مدارک خود را برای کارگزاری ارسال کند.

شرایط پذیرش شرکت‌ها

جهت پذیرش شرکت‌ها در این بازار باید پروژه مورد نظر ویژگی‌های زیر را داشته باشد: 

  • پروژه مورد نظر باید تا قبل از پذیرش در این بازار، حداقل ۲۰ درصد نسبت به شروع پروژه پیشرفت داشته باشد. 
  • حداکثر ظرف ۵ سال آینده پروژه به بهره‌برداری کامل برسد. 
  • اندازه پروژه پس از تامین مالی، حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان باشد. 

روش عرضه در بازار سرمایه گذاری حرفه ای

برای عرضه شرکت به عنوان شرکت سهامی عام، شرکت مادر باید اقدام به افزایش سرمایه با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی خود نموده و مقدار افزایش داده شده را در بورس عرضه کند.

شرایط و محدودیت‌های معاملاتی در نمادهای این بازار به شرح زیر است:

روزهای معاملاتیشنبه تا چهارشنبه
زمان پیشگشایی۸:۴۵ الی ۹:۰۰
زمان معاملات پیوسته۹:۰۰ الی ۱۲:۳۰
حداقل مبلغ مجاز برای هر سفارش۵۰۰ هزار تومان به اضافه کارمزد
دامنه نوسان±٪۳
حجم مبنا۱

نکته: سرمایه‌گذاران برای ثبت سفارش، باید بیانیه ریسک را در سامانه معاملاتی تایید کنند.

شرکت «سوخت سبز زاگرس»؛ اولین شرکت پروژه

«شگستر» اولین نماد پذیرفته شده در بازار سرمایه گذاری حرفه ای است. این نماد مربوط به شرکت سوخت سبز زاگرس بوده و پذیره‌نویسی حق تقدم آن، در روز ۸ مهر ۱۴۰۲ و با نماد «شگسترح» انجام شد. معاملات عادی نماد «شگستر» نیز از تاریخ ۱۰ دی ۱۴۰۲ آغاز شده است و کلیه متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه‌های معاملات آنلاین، اقدام به خرید یا فروش این نماد کنند.

نحوه فعالیت در بازار سرمایه گذاری حرفه ای

خرید و فروش نمادهای مربوط به شرکت‌های پروژه و بازار سرمایه گذاری حرفه ای، مشابه سهام و از طریق ثبت سفارش در سامانه‌های معاملات آنلاین مانند ایزی تریدر نسخه جدید (اربیس) انجام می‌شود.

همان‌طور که پیش‌تر نیز عنوان شد، تنها پیش‌شرط سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها، پذیرش بیانیه ریسک معامله سهام شرکت پروژه است. زمانی قصد ثبت سفارش خرید بر روی این سهام را داشته باشید، پس انتخاب گزینه خرید در سامانه معاملاتی، پنجره جدیدی به نمایش در می‌آید که شامل متن بیانیه ریسک است. با پذیرش این اقرارنامه، می‌توانید معاملات مدنظر خود را انجام دهید.

اقرارنامه و بیانیه ریسک معامله سهام شرکت پروژه (سهامی عام)

اقرارنامه و بیانیه ریسک معامله سهام شرکت پروژه (سهامی عام)

سوالات متداول

برای فعالیت در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، باید چه مدارکی را به کارگزاری ارائه دهم؟

توجه داشته باشید که خرید و فروش نمادهای فعال در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، محدود به داشتن شرایط یا مدارک خاصی نیست. خرید و فروش نمادهایی که در بازار نوآفرین فرابورس معامله می‌شوند، فرایند متفاوتی با معامله سهام شرکت‌های پروژه دارند. برای خرید نماد‌های فعال در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بورس، تنها نیاز است که پیش از ثبت سفارش، بیانیه ریسک مربوطه را بپذیرید.

پس از شرکت در پذیره‌نویسی یک شرکت پروژه، چه مدتی زمان می‌برد تا معاملات عادی سهام آن آغاز شود؟

به صورت کلی نمی‌توان زمان قطعی و مشخصی در رابطه با فرآیند تبدیل حق تقدم به سهام اصلی مشخص کرد. بنابراین نیاز است که پس از شرکت در پذیره‌نویسی حق تقدم، منتظر اعلامیه رسمی شرکت مبنی بر آغاز معاملات سهام مربوطه باشید.

تفاوت بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و سرمایه‌گذار حرفه‌ای چیست؟

بازار سرمایه‌گذاری حرفه ای یکی از بازارهای زیرمجموعه شرکت بورس تهران است اما سرمایه‌گذار حرفه‌ای به شخص حقیقی و حقوقی واجد شرایط ذکرشده در دستورالعمل‌های مربوطه گفته می‌شود.

مهران شجاعی کارشناس بازار سرمایه
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments