تادیه سهام 

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 4127
سطح مبتدی

تادیه سهام یکی از اصطلاحات مهمی است که فعالین بازار سرمایه باید با آن آشنا باشند و از جزییات و نکات مهم آن باخبر باشند. در این مطلب قصد داریم در خصوص تادیه سهام نماد «اتکاسا» و هرآنچه که به تادیه سهام مربوط است صحبت کنیم.

تادیه چیست؟

تادیه در لغت به معنی «پرداخت دین و ایفای تعهد» است و در خصوص دیونی به‌کار می‌رود که موضوع آن پرداخت مبلغی وجه نقد باشد. 

تادیه سهام چیست؟

شرکت‌ها ممکن است برای شروع یا تداوم فعالیت خود به تامین مالی نیاز پیدا کنند. یکی از راه‌هایی که شرکت‌ها به منظور تامین مالی در نظر می‌گیرند، عرضه کردن سهام شرکت به صورت پذیره‌نویسی به «عموم» است. فرایند پذیره‌نویسی بدین شکل است که متقاضیان بخشی از مبلغ را در زمان آغاز پذیره‌نویسی و مابقی را در آینده پرداخت خواهند کرد.

تادیه سهام بیمه اتکایی سامان 

سهامداران نماد «اتکاسا» (بیمه اتکایی سامان) از تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۵ لغایت ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ فرصت دارند تا نسبت به واریز مبلغ تعهد شده خود به میزان ۵۰۰ ریال به ازای هر سهم اقدام کنند. سهامداران به منظور واریز می‌توانند از طریق شناسه پرداخت – که برای افراد حقیقی «کد ملی» و افراد حقوقی «شناسه ملی» در نظر گرفته شده است – و شماره حساب ۳ – ۳۲۰۵۲۰۹-۸۱۰-۸۰۱ و شماره شبا  IR۲۲۰۵۶۰۰۸۰۱۸۱۰۰۳۲۰۵۲۰۹۰۰۳ نزد بانک سامان شعبه آفریقا، کد ۸۰۱ به‌نام شرکت بیمه اتکایی سامان اقدام کنند. سهامداران پس از واریز وجه ملزم هستند رسید واریزی به همراه مشخصات کامل سهامداری و اطلاعات تماس خود را ظرف مهلت مقرر به دفتر مرکزی شرکت واقع در تهران، خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) نبش خیابان ۱۳، پلاک ۱۲۳، طبقه ۵ ارائه یا به شماره فکس ۸۸۵۵۲۸۹۶ و نشانی الکترونیکی info@samanre.com ارسال کنند. همچنین سهامداران می‌توانند با مراجعه به تارنمای www.samanre.com و ورود به پرتال سهامداران در فهرست سهامداران، از خدمات الکترونیک واریز مبلغ تعهد شده و سایر امکانات استفاده کنند. لازم به ذکر است که با توجه به مفاد مواد ۳۵ تا ۳۸ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت، شرکت می‌تواند در خصوص مطالبه خسارت دیرکرد پرداخت یا فروش سهام آن دسته از سهامدارانی که نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام نکرده باشند عمل کند.

افزایش سرمایه شرکت و ارتباط آن با تادیه سهام؟

همانطور که پیش‌تر گفته شد، شرکت‌ها برای تأمین مالی خود اقداماتی را انجام می‌دهند. یکی از این اقدامات افزایش سرمایه است که روش‌های مختلفی دارد. افزایش سرمایه شرکت‌ها می‌تواند از طریق «صدور سهام جدید» یا «بالا بردن مبلغ اسمی سهم جدید» صورت بگیرد.

تادیه مبلغ اسمی سهام جدید در افزایش سرمایه

در صورت افزایش سرمایه از طریق صدور سهام جدید، تادیه مبلغ اسمی سهام جدید به یکی از طرق ذیل امکان پذیر است :

  • تادیه مبلغ اسمی سهام جدید به صورت نقد

در این روش، زمانی که شرکت نسبت به صدور سهام جدید اقدام می‌کند، سرمایه‌گذاران باید به صورت نقدی مبلغ مورد نیاز برای خرید سهام را پرداخت کنند.

  • تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید 

در این روش، اشخاصی که از شرکت طلبکار هستند، به جای وصول مطالبات خود و تادیه برای خرید سهام جدید به صورت نقدی، می‌توانند از مبلغ مطالبات خود برای خرید هام استفاده کنند. پس از این اتفاق میزان مبلغ خریداری شده برای سهام از مطالبات سرمایه‌گذار کسر خواهد شد. 

  • تبدیل سود تقسیم نشده شرکت به سهام جدید 

 فرض کنید شرکت قصد دارد میزان سود حاصل شده را بین سهامداران خود تقسیم کند، در این حالت شرکت می‌تواند به جای تادیه سود به سهامداران، آن را تبدیل به سهم کرده و به آن‌ها واگذار کند.

  • تبدیل اندوخته اختیاری شرکت به سهام جدید

گاهی ممکن است یک شرکت اندوخته‌های اختیاری داشته باشد و تصمیمی اتخاذ شود که این اندوخته‌ها بین سهامداران تقسیم گردد. در این صورت شرکت می‌تواند به جای تادیه اندوخته اختیاری به سهامداران، آن را تبدیل به سهم کرده و سهم را به آن‌ها اعطاء کند. البته به این نکته باید توجه داشته باشید که انتقال اندوخته قانونی به سرمایه شرکت ممنوع است و فقط می‌توان اندوخته اختیاری را به سرمایه شرکت تبدیل کرد. 

  • تبدیل عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت

گاهی شرکت‌ها سهام جدیدی صادر می‌کنند و در حالی که مبلغ اسمی هر سهم جدید برای مثال ۵۰۰ تومان است، مبلغ اسمی را ۲۰۰۰ تومان در نظر می‌گیرد و با این قیمت سهام را عرضه می‌کند. در نتیجه از محل فروش هر سهم، شرکت ۱۵۰۰ تومان عایدی خواهد داشت. شرکت می‌تواند عواید حاصله از اضافه ارزش سهم فروخته شده را به اندوخته منتقل سازد یا به صورت نقدی بین صاحبان سهام تقسیم کند یا در ازاء آن سهام جدید صادر کرده و به سهامداران اعطا کند. 

برای مثال اگر شرکت قصد داشته باشد ۱۵۰۰ تومان عایدی ناشی از فروش هر سهم را بین سهامداران تقسیم کند، می‌تواند به جای تادیه آن به سهامداران، سهام جدیدی صادر کرده و سهام را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

  • تبدیل اوراق قرضه به سهام 

توجه داشته باشید که در افزایش سرمایه در «شرکت‌های سهامی عام» مبلغ اسمی سهام جدید باید به نقد و به صورت پولی دریافت شود. اما در افزایش سرمایه در «شرکت سهامی خاص» دریافت مبلغ سهام جدید به صورت غیر نقد (غیرپولی) نیز مجاز است. به این معنی که خریداران سهام جدید می‌توانند به جای پول از سایر اموال به عنوان بهای سهام خریداری شده استفاده کنند. اما توجه داشته باشید که در افزایش سرمایه، در هر صورت مبلغ سهام جدید تماما به صورت حال تادیه می‌شود. بنابراین در افزایش سرمایه تمام مبلغ اسمی سهام باید در حین پذیره‌نویسی تادیه (پرداخت) شود و تعهد به پرداخت وجود ندارد. به این نکته نیز باید توجه داشت که در افزایش سرمایه شرکت‌ها به واسطه صدور سهام جدید، خرید سهام شرکت توسط همان شرکت ممنوع است. یعنی شرکت نمی‌تواند به عنوان یک شخص حقوقی اقدام به خرید سهام خود کند.

بیشتر بخوانید: ماده ۱۴۱ قانون تجارت چیست؟

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
40 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
سجاد

قسمت عددی کد سهام داری یعنی چی؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
کد ‌بورسی در واقع کد شناسایی هر فرد در بازار سرمایه است که از ترکیب ۳ حرف و ۵ عدد ایجاد می‌شود و درست مانند کد ملی اشخاص حقیقی یا شناسه ملی اشخاص حقوقی، منحصربه‌فرد و یکتا می‌باشد.

محمد گرجیان مقدم

سلام باتشکر
در شهر ما بانک سامان ندارد آیا از بانک‌های دیگر امکان دارد وجه را پرداخت نماییم
با تشکر

کارگزاری مفید

با سلام.
می‌توانید از تمام بانک‌ها مبلغ مربوطه را پرداخت نمایید.

زسول

سلام ممنون از توضیحات جامع و کامل

کارگزاری مفید

با سلام.
سرمایه‌گذار گرامی، از ارائه بازخورد مثبت شما متشکریم.

امینی

سلام من مبلغ تادیه سهام اتکاسا را پرداخت کردم اما رسید دیجیتالی صادر نکرده و مبلغ را هم به حساب برگشت نداده است چیکار باید بکنم ممنونم از راهنماییتون

کارگزاری مفید

با سلام.
در صورتی که واریز موفق بوده است می‌توانید از طریق برنامه مربوطه و یا از طریق بانک رسید واریز را دریافت نمایید و به دفتر مرکزی ارائه یا به شماره فکس ۸۸۵۵۲۸۹۶ و نشانی الکترونیکی info@samanre.com ارسال کنید.

محمد

سلام من سهامو اضافه کردم الان باید هر چنتا سهام دارم برای هر سهم مبلغ اسمی ۵۰۰ ریال واریز کنم

کارگزاری مفید

با سلام.
بله باید 500 ریال به ازای هر سهم به امور سهامداران شرکت پرداخت شود.

سعیدعرب

سلام
من ازطریق پرتابل بیمه مربوطه که درسایت گذاشتن مبلغ تادیه را پرداخت کردم ولی پیامی نیامده برایم!!!

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت پیگیری این مورد با امور سهامداران شرکت در ارتباط باشید.

علوی

کسی که سهام اتکاسا رو در پذیره نویسی خریده و چند ماه قبل کلش رو فروخته هم باید تادیه پرداخت کنه؟

کارگزاری مفید

با سلام.
در صورتی که سهم اتکاسا را فروخته باشید نیازی به پرداخت مبلغ تعهد شده نیست.

محمد

سلام لطفآ شماره تماس امور سهام داران اتكاسا را اگر داريد اعلام فرماييد پيدا نكردم

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت بررسی شماره تماس امور سهامداران شرکت وارد سایت کدال شوید و از قسمت ناشران نام نماد را جستجو کنید تا اطلاعات نماد مورد نظر نمایش داده شود.

عبداللهی

سلام من سهام‌اتکاسا دارم نتونستم الکترونیکی تادیه رو بپردازم الان چکار کنم
هنوزم وقت هست؟

کارگزاری مفید

باسلام
برای واریز تادیه اتکاسا تا تاریخ 1402/02/25 فرصت دارید تا به ازای هر سهم 500 ریال از طریق شناسه پرداخت که شامل کدملی برای اشخاص حقیقی میباشد. در سایت http://www.samanre.com قسمت پرتال سهامداران در منوی سهامداران از خدمات الکترونیک واریز مبلغ تعهد شده را انجام دهید.

کاظم احمدی

سلام شماره حسابی که باید واریز کردم میخوام از کجا باید بگیرم

کارگزاری مفید

باسلام
برای واریز تادیه اتکاسا تا تاریخ 1402/02/25 فرصت داشتید و باید از سایت امور سهامدارنش برای پرداخت اقدام میکردید.