نحوه ورود به سامانه EBGO (ایبیگو)

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انتشار ۲۶ آذر ۱۴۰۱
تعداد بازدید: 124319
سطح مبتدی

سامانه ebgo (ایبیگو) بورس کالا، به منظور ایجاد یک فضای الکترونیکی برای روابط بین کارگزاران با خریداران و فروشندگان کالا و اوراق آن‌ها طراحی شده است. متقاضیان برای دسترسی به امکانات این سامانه و ارسال سفارش، باید کد بورس کالا دریافت کرده باشند. در واقع این سامانه برای ثبت و انجام معاملات خرید در بورس کالا و اطلاع از اعلامیه‌های خرید و انتشار اطلاعات تحویل کالا در نظر گرفته شده است. 

خدمات سامانه EBGO

  • ثبت‌سفارش خرید الکترونیک از بورس کالا و مشاهده اطلاعیه‌های مربوط به تحویل کالا
  • تسویه الکترونیکی قراردادها
  • بارگذاری الکترونیکی اسناد برای صدور حواله و تحویل کالا 
  • احراز هویت الکترونیک از طریق سجام و صدور کد الکترونیک بازار فیزیکی و مشتقه بورس کالا
  • دریافت کد بورس کالا (مشتقه و فیزیکی)

خرید خودرو در بورس کالا از طریق سامانه EBGO

«خودرو» یکی از کالاهیی است که اخیرا به بورس کالا وارد شده و متقاضیان زیادی نیز پیدا کرده. از این رو متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا می‌توانند در سامانه EBGO نسبت به دریافت کد بورس کالا اقدام کرده و سفارش خرید خود را از این طریق ارسال کنند.

نحوه ورود و ثبت‌نام در سامانه EBGO 

اولین قدم برای ورود به سامانه EBGO احراز هویت سجام است. پس از انجام احراز هویت به سامانه ایبیگو به نشانی mofid.ebgo.ir مراجعه کنید. بعد از وارد شدن به صفحه ورود سامانه ایبیگو، بر روی گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» کلیک کنید. همچنین شما می‌توانید در این صفحه از فایل راهنمای اخذ کد بورس کالا نیز استفاده کنید. 

ورود به EBGO (ایبیگو)

در این مرحله بر روی گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» کلیک کنید تا به صفحه‌ جدید هدایت شوید. در صفحه جدید شماره ملی و شماره موبایل خود و کد امنیتی مشخص شده در تصویر را وارد کنید. سپس بر روی گزینه «ادامه» کلیک کنید. 

توجه داشته باشید در صورتی که تیک گزینه «نیاز به بروزرسانی اطلاعات سجام دارم» فعال باشد، اطلاعات بروز شما از سامانه سجام دریافت خواهد شد. 

ارد کردن کد ملی در ایبیگو

 

در مرحله بعدی کدی ۵ رقمی برای تلفن همراه شما ارسال خواهد شد. سپس باید کد ارسال شده به تلفن همراهتان را در کادر وارد کنید. در نهایت بر روی گزینه «تایید» کلیک کنید. 

وارد کردن کد پیامک شده در EBGO

تکمیل اطلاعات فردی در سامانه EBGO 

پس از وارد کردن کد تایید به صفحه‌ مشخصات فردی در سامانه EBGO هدایت می‌شوید. شما در این صفحه باید اطلاعات فردی خود (نشانی محل سکونت، اطلاعات مالی، اطلاعات شغلی و…) را وارد کنید. 

توجه کنید که برخی از اطلاعات شما از سامانه سجام دریافت شده‌اند (نام، نام‌خانوادگی و..) و در سامانه ایبیگو قابل تغییر نیستند. برای اعمال تغییرات بر روی این موارد نیاز است که از طریق «سامانه سجام» اقدام کنید. 

تکمیل اطلاعات فردی در ایبیگو
نکمیلی اطلاعات فردی در EBGO (ایبیگو)

توجه کنید که در بخش «اطلاعات شغلی» در صورتی‌که فعالیت مورد نظر شما در لیست فعالیت‌های قابل مشاهده در قسمت «نوع فعالیت» وجود نداشت، شما می‌توانید گزینه «سایر» را انتخاب کنید.

دریافت معرفی‌نامه به بانک در سامانه EBGO برای افتتاح حساب وکالتی بورس کالا

در مرحله بعد، اطلاعات حساب بانکی ثبت شده شما در سامانه سجام نمایش داده خواهد شد. برای دریافت کد آنلاین در بورس کالا باید حساب بانکی «کوتاه مدت عادی» افتتاح شده خود در بانک‌های عامل (سامان، ملت، تجارت، سپه، صادرات، کشاورزی، آینده و…) را به کارگزاری معرفی کنید. این حساب به عنوان «حساب وکالتی» در نظر گرفته می‌شود. شما برای افتتاح حساب در اختیار بورس کالا  در بانک‌های عامل به معرفی‌نامه نیاز دارید که این معرفی‌نامه را می‌توانید در قسمت معرفی شماره حساب بانکی در سامانه EBGO دریافت کنید. پس از دریافت معرفی‌نامه از سامانه ایبیگو به بانک مراجعه کرده و حساب  وکالتی خود را افتتاح کنید.

نکته: در نظر داشته باشید در صورتی که دارای حساب جاری بانک تجارت هستید، در فرآیند ثبت‌نام سامانه ایبیگو می‌توانید به صورت غیرحضوری و آنلاین نسبت به وکالتی کردن حساب خود اقدام کنید.

ثبت حساب وکالتی آنلاین

نمونه فرم معرفی‌نامه برای افتتاح حساب وکالتی

دریافت معرفی نامه بانک

بارگذاری تصویر نمونه امضا شخص متقاضی 

در این مرحله از ثبت‌نام در سامانه EBGO شما باید تصویر امضای خود را در سامانه بارگذاری کنید. سپس مراحل ثبت‌نام را به پایان برسانید. در آخر و در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت‌نام، یک پیامک تایید برای شما ارسال خواهد شد. 

پس از افتتاح حساب وکالتی در بانک‌های عامل، شما ملزم هستید تا به سامانه ایبیگو مراجعه کرده و نسبت به «اعلام شماره حساب وکالتی در اختیار» اقدام کنید.

اعلام شماره حساب وکالتی به EBGO

سوالات متداول

آیا برای ثبت‌نام در سامانه EBGO باید قبلا احراز هویت را انجام داده باشیم؟

بله. لازمه ثبت‌نام در سامانه ایبیگو (EBGO) ثبت‌نام و احراز هویت سجام است که می‌توانید در کارگزاری مفید به‌صورت اینترنتی و کاملا رایگان آن را انجام دهید.

در سامانه ایبیگو ثبت‌نام را تکمیل کرده‌ام و پس از ارائه معرفی‌نامه به بانک حساب وکالتی خود را افتتاح کرده‌ام. آیا اقدام دیگری لازم است انجام دهم؟

بله. شما با مراجعه به سامانه EBGO و انتخاب گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی» باید حساب خود را به بورس کالا معرفی کنید تا کارشناسان پس از انجام بررسی‌های لازم، حساب شمارا تایید کنند.

حساب وکالتی در سامانه ایبیگو تایید نمی‌شود، علت چیست؟

در صورتی که حساب شما وکالتی باشد، کارشناسان پس از انجام استعلام‌های لازم حساب شما را تایید خواهند کرد. در غیر این صورت حساب معرفی شده رد خواهد شد و شما ملزم هستید تا یک حساب وکالتی نزد بورس کالا را معرفی کنید.

پیام خزائی کارشناس بازار سرمایه
guest
120 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
مصطفی خسروی

سلام آیا همان حساب‌هایی که موقع ثبت نام سجام معرفی کرده ایم را می‌توان به عنوان حساب وکالتی معرفی کنیم با باید حساب جدید باز کنیم؟

کارگزاری مفید

با سلام.
حسابی که برای سجام معرفی کرده اید با حساب وکالتی متفاوت است. امکان تبدیل حساب عادی به حساب وکالتی وجود دارد و برای جزئیات انجام اینکار باید از بانک مربوطه پیگیری کنید. برای هر بانک روند متفاوتی وجود دارد. ضمنا امکان ثبت حساب عادی به عنوان حساب وکالتی به صورت آنلاین در سامانه ایبیگو، در حال حاضر تنها برای حساب‌های جاری فعال دارای شرایط حساب وکالتی «بانک تجارت» وجود دارد؛ بابت این موضوع در هنگام ثبت نام ایبیگو از بخش “ثبت حساب وکالتی آنلاین” می بایست اقدام نمایید.
همچنین می‌توانید جهت اففتاح حساب جدید به بخش اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار در سامانه ایبیگو مراجعه و بانک‌های موجود را بررسی و فرم مربوط به آن را دریافت کنید. بعد از افتتاح حساب وکالتی مجدد وارد سامانه ایبیگو شوید و از قسمت اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار، حساب خود را معرفی کنید.

محسن

سلام برای ورود نام کاربری رو چی باید بزنم؟

کارگزاری مفید

با سلام.
نام کاربری کد ملی شما می‌باشد. پس از صدور کد بورس کالا، رمز عبور در سامانه ایبیگو از طریق پیامک در اختیار شما قرار می‌گیرد. در اولین ورود به این سامانه، باید رمز عبور خود را تغییر دهید.

علی

ممنون مفید بود

کارگزاری مفید

با سلام.
سرمایه‌گذار گرامی، رضایت شما باعث افتخار ماست. با تشکر.

فرید

برای تغییر شماره موبایل در ایبیگوی مفید چگونه باید اقدام کرد؟

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت پیگیری این موضوع از طریق شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و یا چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، با کارشناسان در ارتباط باشید.

علی

چقدرزمان میبرد تا تمام مراحل انجام شود از احراز هویت تا ایجاد دسترسی برای خرید خودرو؟

کارگزاری مفید

با سلام.
اگر احراز هویت سجام انجام نشده باشد فرآیند تایید احراز هویت سجام 48 ساعت زمان می‌برد. تایید درخواست کد بورس کالا یا تایید حساب وکالتی هم هر کدام به صورت جداگانه 3 روزکاری بعد از ثبت درخواست زمان‌ می‌برد.

مظفری کدملی ۲۲۹۷۳۸۸۳۶۵

سلام. من چند روز است که به بانک مراجعه و حساب وکالتی را ثبت کرده ام. اما در ایبیگو نمیتوانم آن را ثبت کنم. کدملی و موبایل را وارد میکنم اعلام می‌کنه کد برای شما ارسال میشود ولی هیچ پیامی نمی آید.

با سلام.
لطفاً یکبار تلفن همراه خود را خاموش و روشن کنید ممکن است آنتن دهی گوشی شما مانع ارسال پیامک شده باشد و مجدد بررسی کنید همچنین می‌توانید در بازه‌های زمانی مختلف اقدام کنید بهتر است از فعال بودن پیامک های تبلیغاتی هم اطمینان حاصل فرمایید چون ممکن است سرشماره مورد نظر را بلاک کرده باشید. در بعضی از زمان ها هم پیامک در بخش اسپم‌های پیامک قرار می‌گیرد. در صورتی که گوشی دو سیم کارت دارید سیم کارت دوم را غیر فعال کنید.
اگر با بررسی این موارد پیامک ارسال نشد جهت پیگیری بیش‌تر از طریق شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و یا چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، با کارشناسان در ارتباط باشید.

علیرضا میرزایی

من اصلا نمیتونم وارد سایت ebgo بشم نام کاربری رو کدملی میزنم بازم نمیتونم ، اصلا رمزی برای من پیامک نشده از اخذ کد آنلاین هم رفتم رمز ورود و کد کاربریمو با ایزی تریدر عوض کردم اصن کاملا کلافه شدم شونصدبار امتحان کردم اگه کسی میتونه کمکی کنه دریغ نکنه مچکرم

کارگزاری مفید

با سلام.
رمز عبور سامانه ایبیگو با رمز عبور سامانه ایزی تریدر متفاوت است. پس از تکمیل فرآیند ثبت نام در بورس کالا و تایید شدن آن رمز عبور برای شما پیامک می‌شود. لطفاً جهت پیگیری بیش‌تر از طریق شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و یا چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، با کارشناسان در ارتباط باشید.

یوسفی

آیا امکان ویرایش اطلاعات ثبت شده در ebgo وجود دارد. برای انجام ویرایش چگونه اقدام کنیم.

کارگزاری مفید

با سلام.
باید قسمتی که تمایل دارید ویرایش نمایید بررسی شود. جهت پیگیری دقیق‌تر از طریق شماره تماس 0218700، آدرس ایمیل 8700@emofid.com و یا چت آنلاین در سامانه‌های معاملاتی همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، با کارشناسان در ارتباط باشید.

حمید

با سلام و احترام همه مراحل ورود به ایبیگو را انجام داده ام. الان که وارد سامانه میشوم میگوید شما برای فعالیت در ایبیگو نیاز به عقد قرارداد دارید. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

کارگزاری مفید

با سلام.
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام و دریافت نام کاربری و رمز عبور ایبیگو باید پس از ورود قرارداد استفاده از خدمات برخط کارگزار را تایید نمایید. جهت تایید قرارداد پس از ورود، قرارداد مربوطه خدمتتون نمایش داده شده و کد یکبار مصرف پیامک خواهد شد. می‌توانید پس از دریافت کد و ثبت آن در سامانه قرارداد را تایید نمایید.

سینکی

سلام داخل ایبیگو که میرم در قسمت خرید فیلد جستجو رو میزنم هیچی نمیاره ؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید علت چیست

کارگزاری مفید

باسلام
پس از تایید حساب وکالتی با نام کاربری رمز عبوری که بابت ورود ایبیگو پیامک شده است وارد می شوید. پس از ورود به سامانه ایبیگو نیز ابتدا باید بر روی گزینه «خرید از بورس» و سپس «خرید خودرو» کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید. پس از کلیک روی این گزینه به تابلوی معاملات خودرو هدایت می‌شوید. در این صفحه، لیستی از خودروهای قابل عرضه به همراه تاریخ عرضه، قیمت پایه، محل انبار، نوع تسویه و سایر اطلاعات به شما نمایش داده می‌شود.