آموزش احراز هویت غیر حضوری سجام

زمان مطالعه: 7 دقیقه
انتشار ۱ تیر ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 598013
سطح مبتدی

امروزه دیگر نیاز به مراجعه حضوری برای احراز هویت سجام نیست. شما با استفاده از تلفن همراه هوشمند خود، می‌توانید تمام مراحل احراز هویت سجام را تکمیل کنید. برای آموزش احراز هویت رایگان سجام ادامه مطلب را مطالعه کنید.

دسترسی سریع به توضیح مراحل احراز هویت سجام:

احراز هویت سجام چیست؟

احراز هویت سجام روشی است که در آن اطلاعات شغلی، مالی و… سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بازار سرمایه بررسی و تایید می‌شود. احراز‌ هویت سجام‌ به دو روش حضوری و غیرحضوری قابل انجام است.

کلیه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت آن را انجام دهند. به عبارت دیگر، هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بدون ثبت و تایید اطلاعات در سجام، خدماتی از قبیل خرید و فروش سهام را دریافت کند.

مراحل احراز هویت‌ غیرحضوری سجام

پیش از انجام مراحل احراز هویت غیر حضوری سجام، ابتدا باید از طریق کارگزاری مفید، فرآیند ثبت‌نام سجام خود را تکمیل کرده و  کد ۱۰ رقمی سجام را دریافت کنید. در صورتی که قبلا این کد را دریافت کرده ولی آن را به خاطر ندارید، روی بازیابی کد ۱۰ رقمی سجام کلیک کنید.

در صورت نیاز برای آشنایی بیشتر با مراحل ثبت نام، مقاله «ثبت نام رایگان سجام» را مطالعه کنید.

• ورود به حساب کاربری

روی لینک کلیک کرده و وارد حساب کاربری خود در کارگزاری مفید شوید. در صورتی که تاکنون در کارگزاری مفید ثبت نام نکرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به وبسایت account.emofid.com همین حالا به صورت رایگان و غیرحضوری به خانواده ۱۲ میلیون نفری مفید بپیوندید.

• تایید اطلاعات هویتی

پس از ورود به حساب کاربری خود، اطلاعات هویتی شما نمایش داده می‌شود. در این صفحه می‌توانید در صورت نیاز نام و نام خانوادگی خود را ویرایش کنید. سپس به مرحله بعد بروید.

اطلاعات هویتی

• انتخاب احراز هویت غیر حضوری

انتخاب نوع احراز هویت سجام؛ حضوری یا غیرحضوری

در صورتی که بیش از ۱۸ سال سن دارید و همچنین کارت ملی هوشمند خود (یا گواهی موقت کارت ملی) را دریافت کرده‌اید، روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید. در غیر این صورت برای احراز هویت سجام می‌توانید به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب کارگزاری مفید مراجعه کنید.

• آغاز فرآیند احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام

شما می‌توانید با انتخاب گزینه “راهنما”، فیلم آموزشی مربوطه را ببینید و توضیحات آن را مطالعه کنید. در صورتی که تمایلی به این کار ندارید، روی گزینه «مرحله بعد» بزنید.

آغاز فرآیند احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام

 وارد کردن کد ۱۰ رقمی سجام

در این مرحله باید کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام خود را وارد کنید. سپس به مرحله بعد بروید.

وارد کردن کد ۱۰ رقمی سجام

نکته: در صورتی که  این کد را فراموش کرده‌اید، با استفاده از گزینه “بازیابی کد پیگیری”، وارد سامانه سجام شوید. سپس کد ملی و کد امنیتی نمایش داده شده را وارد کنید تا کد پیگیری ۱۰ رقمی، مجددا از طرف سامانه سجام به شماره همراه شما پیامک شود.

 وارد کردن کد تایید

پس از آن که کد ۱۰ رقمی سجام را وارد کرده و روی «مرحله بعد» زدید، پیامکی حاوی یک عدد ۵ رقمی از طرف سامانه سجام برای شما ارسال می‌شود. پس از وارد کردن عدد ۵ رقمی در بخش مربوطه، به مرحله بعد بروید.

وارد کردن کد تایید

• وارد کردن سریال کارت ملی

در این مرحله، باید سریال پشت کارت ملی هوشمند خود یا شماره پیگیری رسید آن را وارد کنید و سپس به مرحله بعد بروید. در صورتی که به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، گزینه “تصویر نمونه” را انتخاب کنید.

وارد کردن سریال کارت ملی

• بازبینی مشخصات فردی

اطلاعاتی که قبلا در سامانه سجام وارد کرده‌اید، نمایش داده می‌شود. در صورتی که اطلاعات نمایش داده شده صحیح است، به مرحله بعد بروید.

نمایش مشخصات فردی؛ احراز هویت عیرحضوری سجام

• بارگذاری امضا

در این مرحله لازم است با خودکار آبی یا مشکی روی یک صفحه سفید (بدون خط و تا خوردگی) امضا کرده و از آن عکس بگیرید. سپس عکس گرفته شده را بارگذاری کنید و به مرحله بعد بروید.

بارگذاری امضا

• تایید امضا

در این مرحله تصویر امضای شما نمایش داده می‌شود. اگر تصویر امضا به درستی در کادر قرار نگرفته یا کیفیت مناسبی ندارد، با انتخاب گزینه بارگذاری مجدد، فرآیند را تکرار کنید. در غیر این صورت به مرحله بعد بروید.

تایید امضا

• ارسال فیلم

در این مرحله باید یک فیلم از خودتان ضبط کنید و در آن، جمله‌ای که به صورت تصادفی نمایش داده می‌شود را بخوانید.

توجه کنید که:

  • کلمات را واضح و رسا بیان کنید. 
  • در زمان خواندن متن، سکوت برقرار باشد.
  • متن را فقط یک بار بخوانید. 
  • فرد دیگری در تصویر حضور نداشته باشد.
  • نور محیط مناسب باشد و ترجیحا تصویر پس‌زمینه، دیوار سفید باشد.
  • فیلم را بدون عینک، ماسک و کلاه ضبط کنید.
  • توجه کنید که رعایت پوشش مناسب برای همه کاربران الزامی است.
ارسال فیلم برای احراز هویت عیرحضوری سجام

برای ارسال ویدیو، ابتدا بر روی “ضبط فیلم” کلیک کنید. سپس چهره خود را در کادر مشخص شده قرار دهید و “شروع ضبط” را انتخاب کنید. 

ضبط ویدیو

به دنبال آن، جمله‌ای که به صورت تصادفی نمایش داده می‌شود را بخوانید. سپس “پایان ضبط” را بزنید.

بیشتر بخوانید: نحوه خرید صندوق سهامی برای نوزادان

 بازبینی فیلم ضبط شده

پس از ضبط فیلم، آن را بازبینی کنید. چنانچه صدای شما مطابق با جمله نمایش داده شده، به درستی ضبط نشده بود یا تصویر شما در کادر قرار نگرفته بود، با استفاده از گزینه ضبط مجدد، فرآیند را تکرار کنید. در غیر این صورت به مرحله بعد بروید.

بازبینی فیلم ضبط شده

• تایید تعهدنامه

در آخرین مرحله از مراحل احراز هویت غیر حضوری سجام، تعهدنامه مربوط به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی را با دقت مطالعه و تایید کنید.

• اتمام احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام

با انجام صحیح مراحل قبل، احراز هویت سجام شما به پایان می‌رسد و نتیجه آن حداکثر تا ۲ روز کاری بعد، از طریق کارگزاری مفید پیامک می‌شود. اگر احراز هویت شما با موفقیت انجام شود، پیامکی از سمت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز دریافت خواهید کرد.

اتمام احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام

پس از احراز هویت غیر حضوری چه کاری باید انجام دهیم؟

پس از انجام موفقیت‌آمیز احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام از طریق کارگزاری مفید، نوبت به امضای قرارداد می‌رسد. برای این کار کافی است پس از دریافت پیامک از سمت کارگزاری مفید، به آدرس account.emofid.com مراجعه کرده و به صورت الکترونیکی و غیر حضوری، قراردادها را امضا کنید.

به دنبال آن و طی چند روز کاری بعد، مشخصات ورود به سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود. شما می‌توانید از طریق مشخصات دریافتی وارد سامانه معاملاتی ایزی تریدر شده و معاملات خود را آغاز کنید.

.

سوالات پرتکرار

آیا می‌توان از طریق کارگزاری مفید در سجام ثبت‌نام و احراز هویت کرد؟

بله، از طریق کارگزاری مفید می‌توانید به صورت کاملا رایگان، غیر حضوری و آنلاین در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت کنید.

در صورت فراموشی کد ۱۰ رقمی سجام چه کاری باید انجام داد؟

در صورتی که قبلا کد سجام را دریافت کرده ولی آن را به خاطر ندارید، روی بازیابی کد ۱۰ رقمی سجام کلیک کنید.

چگونه باید احراز هویت سجام را انجام داد؟

ابتدا وارد حساب کاربری خود در کارگزاری مفید شوید. سپس مراحل احراز هویت سجام را انجام دهید. در صورتی که تاکنون در کارگزاری مفید ثبت نام نکرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به وبسایت account.emofid.com همین حالا به صورت رایگان و غیرحضوری به خانواده ۱۲ میلیون نفری مفید بپیوندید.

پس از احراز هویت سجام چه کاری باید انجام داد؟

پس از انجام موفقیت‌آمیز احراز هویت غیر حضوری سامانه سجام از طریق کارگزاری مفید، نوبت به امضای قرارداد می‌رسد. برای این کار کافی است پس از دریافت پیامک از سمت کارگزاری مفید، به آدرس account.emofid.com مراجعه کرده و به صورت الکترونیکی و غیر حضوری، قراردادها را امضا کنید.

کوروش حسنی کارشناس بازار سرمایه
guest
186 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
حسین ابوعلی

سلام وقت بخیر
اگه کارت ملی مون قدیمی باشه چیکار کنیم؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت احراز هویت غیر حضوری سجام در سامانه ثبت‌نام کارگزاری مفید، می‌بایست کارت ملی هوشمند و یا گواهی آن را دریافت کرده باشید. زیرا به شماره سریال کارت ملی هوشمند نیاز خواهید داشت.
در صورت عدم اقدام به دریافت کارت ملی هوشمند، امکان احراز هویت غیر حضوری وجود نداشته و می‌بایست به جهت انجام فرآیند احراز هویت خود به دفاتر پیشخوان مراجعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
محمد

سلام من قبلا حضوری ثبت نام کردم و کد بورسی گرفتم. یکسال میشه که توی مفید دارم خرید و فروش میکنم. چرا الان واسم اومده احراز هویت نشدم؟!

کارگزاری مفید

با سلام
جهت امضا و به روزرسانی قرارداد الکترونیک می‎‌بایست از طریق سامانه آنلاین ثبت‌نام کارگزاری مفید، نسبت به تایید قرارداد اقدام نمایید. لازم به ذکر است در صورت عدم تکمیل قراردادها، حساب کاربری شما غیرفعال شده و انجام معاملات امکان‌پذیر نمی‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «احراز هویت غیر حضوری سجام در کارگزاری مفید» مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
صفدری

سلام من در قسمت احراز هویت گیر کردم و به من کد نمیده بیش از یک هفته چیکار کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

Last edited 7 ماه قبل by کارگزاری مفید
حمید

سلام خسته نباشید من قبلاً احراز هویت حضوری شدم. ولی شماره تلفن به نام خودم نبود. الان که ویرایش شماره تلفن رو زدم تایید شوم، اومده ولی وارد پروفایل سهام عدالتم نمیشود.

کارگزاری مفید

با سلام
با توجه به اینکه موضوع مد نظر نیاز به بررسی دقیق‌تر و دریافت اطلاعات از شما را دارد، خواهشمند است جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
📞شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰
📲چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی
📩email: 8700@emofid.com

Last edited 7 ماه قبل by کارگزاری مفید
یلدا

سلام من چرا نمیتونم وارد حساب کاربری بشم؟ برای احراز هویت غیرحضوری تا مرحله ضبط ویدیو جلوتر نمیتونم برم. با توجه به گذشتن موعد باید چه اقدامی انجام دهم برای ورود به حساب بورسی ام؟

کارگزاری مفید

با سلام
در صورتی که فیلم ارسالی شما تایید نشده است، حین ضبط فیلم به موارد زیر دقت نمایید:
1- کلمات را واضح و رسا بیان کنید.
2- در زمان خواندن متن، سکوت برقرار باشد.
3- متن را فقط یک‌بار بخوانید.
4- فرد دیگری در تصویر حضور نداشته باشد.
5- نور محیط مناسب باشد و ترجیحا تصویر پس‌زمینه، دیوار سفید باشد.
6- فیلم را بدون عینک، ماسک و کلاه ضبط کنید.
7- از پوشش مناسب برخوردار باشید.
در نظر داشته باشید، نتیجه احراز هویت شما حداکثر تا دو روز کاری بعد، از طریق کارگزاری مفید پیامک می‌شود. در صورتی که احراز هویت شما با موفقیت انجام شود، پیامکی از سمت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز دریافت خواهید کرد. همچنین پس از افتتاح حساب در کارگزاری مفید، دسترسی به سامانه‌های معاملاتی طی یک روز کاری ایجاد خواهد شد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «آموزش جامع احراز هویت غیر‌حضوری سجام در کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
مرتضی

سلام من قبلا احراز هویت شدم اما الان پیامک اومده که به علت خطا در احراز هویت، سرویس های بازار سرمایه به شما ارائه نمی شود، چیکار کنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
به سامانه سجام مراجعه کرده و وضعیت احراز هویت خود را بررسی نمایید. در صورت عدم تایید احراز هویت انجام شده، وارد سامانه ثبت‌نام کارگزاری مفید شده و احراز هویت خود را به‌صورت آنلاین و رایگان انجام دهید. نتیجه احراز هویت شما حداکثر تا دو روز کاری بعد، از طریق کارگزاری مفید پیامک می‌شود. در صورتی که احراز هویت شما با موفقیت انجام شود، پیامکی از سمت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز دریافت خواهید کرد.
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «آموزش جامع احراز هویت غیر‌حضوری سجام در کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
امیرکراری

من هنوز کارت ملی نگرفتم تازه ۱۸سالم شده چیکاربایدبکنم؟

کارگزاری مفید

با سلام
پس از رسیدن به سن قانونی می‌بایست اقدام به احراز هویت سجام و تایید قرارداد الکترونیک کارگزاری مفید نمایید. لذا ابتدا می‌بایست اقدام به دریافت کارت ملی هوشمند (یا گواهی موقت کارت ملی) نمایید. سپس با استفاده از کد ملی و شماره سریال کارت ملی خود می‌توانید اقدام به احراز هویت آنلاین و رایگان و تایید قراردادهای مربوطه در سامانه ثبت‌نام کارگزاری مفید نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «آموزش جامع احراز هویت غیر‌حضوری سجام در کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
مهدی

سلام
وقتی به سن قانونی نرسیده بودم یک نماینده که پدرم هست برام ثبت نام کرد. موقعی که به سن قانونی رسیدم پیام اومد که شماره به نام من نیست. شماره سجام رو به شماره خودم تغییر دادم و یک حساب بانکی که متعلق به خودم بود رو جایگزین حساب قبلی کردم. بعد از دو هفته که منتظر تایید بودیم هنوز نوشته سجامی ناقص. میشه راهنمایی کنید ؟؟!!

کارگزاری مفید

با سلام
جهت تکمیل فرآیند ثبت‌نام خود می‌بایست اقدام به احراز هویت نمایید. در صورتی که اقدام به دریافت کار ملی هوشمند و یا گواهی موقت آن کرده‌اید، می‌توانید احراز هویت خود را به‌صورت غیر حضوری انجام دهید. در حال حاضر امکان احراز هویت آنلاین و رایگان از طریق سایت کارگزاری مفید مهیا می‌باشد. پس از انجام احراز هویت، نتیجه آن حداکثر طی دو روز کاری، از طریق کارگزاری مفید پیامک می‌شود. همپنین درصورتی که کارت ملی هوشمند نداشته باشید، امکان احراز هویت غیر حضوری مهیا نبوده و می‌بایست به دفاتر پیشخوان مراجعه نمایی. در صورتی که احراز هویت شما با موفقیت انجام شود، پیامکی از سمت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز دریافت خواهید کرد. در صورت تکمیل و تایید روند ثبت‌نام و احراز هویت و وجود مشکل، از طریق شماره تلفن 1569 با پشتیبانی سامانه سجام در ارتباط باشید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «آموزش جامع احراز هویت غیر‌حضوری سجام در کارگزاری مفید» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید
مصطفی کاظمی

با سلام
برای ورود به سامانه فروش سهام عدالت مفید برای بار اول، یک شماره تلفن می خواهد. پس از وارد کردن شماره (شماره ای که در کارگزاری مفید هم کد بورسی دریافت نمودیم) پیغام ” شماره شما معتبر نمی باشد” ظاهر می شود. برای رفع موضوع باید چکار کنیم؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری مفید، شماره همراهی که در این سامانه وارد می‌کنید می‌بایست دقیقا همان شماره‌ای باشد که در سامانه سهام‌ عدالت‌ وارد کرده‌اید. توجه داشته باشید، شماره همراه می‌بایست به نام خودتان باشد. همچنین در صورت نیاز به تغییر شماره همراه خود می‌توانید به حساب کاربری خود در سامانه سهام‌ عدالت‌ مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌ «هر آنچه که لازم است درباره سهام عدالت بدانید!» را مطالعه نمایید.

ndaswry

سلام من پول دادم به کسی و با نام و مشخصات خودم برام توی بورس سرمایه گذاری کرده. من بلد نیستم چطور باید پولم در بیارم از بورس؟ کمکم کنین لطفا

کارگزاری مفید

با سلام
طبق قوانین سازمان بورس، سبدگردانی بدون مجوز رسمی غیرقانونی می‌باشد و هرگونه مشکلی در این خصوص ایجاد گردد که موجب ضرر و زیان شما شود، از نظر قانونی قابل پیگیری نمی‌باشد. لازم به ذکر است، جهت ورود به سامانه‌های کارگزاری مفید، نام کاربری کد ملی یا شماره همراه شما بوده و رمز عبور نیز همان رمزی است که زمان ثبت‌نام تعریف کرده‌اید. در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید، از گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام» استفاده نمایید. جهت ثبت تقاضای وجه می‌بایست به بخش «برداشت وجه» در سامانه «ایزی‌تریدر» یا «تقاضای وجه» در سامانه «آنلاین‌پلاس» مراجعه نمایید. لازم به ذکر است، جهت ثبت درخواست ابتدا بانک مد نظر را تعیین نموده و سپس مبلغ درخواستی و تاریخ را انتخاب کنید. در صورتی که دارنده صندوق حامی هستید اگر درخواست وجه مانده‌ی از قبل خود را برای اولین روز کاری پیش‌رو دارید برای مبالغ بیش‌تر از 20 میلیون تومان می‌بایست قبل از ساعت 14:00 بعد از ظهر روز کاری و برای مبالغ کمتر از 20 میلیون تومان تا ساعت 15:30 بعد از ظهر درخواست برداشت وجه را ثبت نمایید. همچنین تسویه معاملات سهام دو روز کاری زمان می‌برد، بنابراین اگر سهامی را امروز فروخته‌‌اید و قصد برداشت وجه حاصل از آن را دارید، می‌توانید تقاضای وجه خود را برای دو روز کاری بعد ثبت نمایید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله‌های «دسترسی به تمام سامانه‌های مفید از طریق حساب یکپارچه مفید»، «تقاضای وجه در سامانه معاملاتی آنلاین‌پلاس» و «برداشت وجه در ایزی‌تریدر» را مطالعه نمایید.

Last edited 2 سال قبل by کارگزاری مفید