خرید خودرو از بورس کالا

زمان مطالعه 9 دقیقه
انتشار ۲۳ شهریور ۱۴۰۱
تعداد بازدید 108480
سطح مبتدی

پس از فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نیاز، خرید خودرو از بورس کالا در مرداد ماه ۱۴۰۱ امکان‌پذیر شده است. این کار با هدف تشکیل بازاری شفاف و رقابتی برای فروش خودرو به قیمت منصفانه انجام شده است. ثبت سفارش برای خودروها در بورس کالا به‌صورت رقابتی بوده و مشتریان با در نظر گرفتن قیمت پایه اعلام شده هر خودرو، باید یک روز قبل از عرضه، مبلغ مورد نظر خود را جهت شرکت در رقابت خرید، از طریق سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری مفید به بورس کالا ارسال کنند.

در این مطلب با چگونگی خرید خودرو در بورس کالا آشنا می‌شوید.برای خرید خودرو از بورس کالا، داشتن کد بورسی کافی نیست و باید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا دریافت کنید.

برای خرید خودرو از بورس کالا، داشتن کد بورسی کافی نیست و باید کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا دریافت کنید.

فهرست مطالب پیش رو به شرح زیر است. برای مطالعه هر بخش، کلیک کنید:

توجه: تا کنون خودروهای فیدلیتی، دیگنیتی، هایما و شاهین در بورس کالا عرضه شده‌اند. شرایط برای عرضه هر خودرو گاها متفاوت بوده است، از این رو برای عرضه مجدد خودرو دیگنیتی که در تاریخ ۳۰ شهریور ماه انجام می‌شود، رعایت شرایط زیر ضروری است:

  • متقاضیان ملزم به واریز ۳۰ درصد وجه قیمت پایه اعلام شده برای هر خودرو در حساب وکالتی نزد بورس هستند، که از زمان ثبت و ارسال سفارش تا زمان اعلام نتایج این مبلغ در حساب مذکور مسدود خواهد شد.

  • ثبت و ارسال سفارش از سوی متقاضی به منزله برنده شدن در رقابت نیست و متقاضیان باید تا زمان اعلام نتایج منتظر بمانند.

  • متقاضیان خرید خودرو باید با توجه به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی و هزینه‌های جانبی هر خودرو (مالیات و عوارض شماره‌گذاری خودرو، ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، هوشمندسازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، تولید پلاک، شماره‌گذاری و بیمه شخص ثالث) قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند.

  • افراد منتخب در رقابت خرید خودرو، در صورتی که بنا به هر دلیلی قصد انصراف از خرید و تکمیل وجه داشته باشند، موظفند میزان «۵ درصد» ارزش کل معامله را به عنوان هزینه انفساخ به علاوه «۰.۵ درصد» هزینه کارمزد دو سر معامله (در مجموع پنج و نیم درصد ارزش کل معامله) را پرداخت نمایند.

  • منتخبان در رقابت ۳ روز کاری مهلت دارند تا مابقی مبلغ (۷۰ درصد ارزش کل معامله) را به حساب وکالتی خود واریز کنند. در صورت عدم تکمیل وجه بعد از روز سوم، به ازای هر روز تاخیر (از روز چهارم) به میزان «۰.۲۵» درصد ارزش کل معامله برای آن‌ها به عنوان جریمه محاسبه می‌شود.

  • چنانچه منتخبین رقابت پس از پایان روز ششم برای تکمیل وجه تاخیر داشته باشند، معامله آن‌ها فسخ می‌گردد. و میزان «۵.۵ درصد» ارزش کل معامله به‌عنوان هزینه انفساخ معامله برای آ‌ن‌ها محاسبه می‌گردد.

  • هر کد ملی صرفا مجاز به ثبت سفارش بر روی یکی از کدهای عرضه شده مربوط به هر خودرو در تاریخ عرضه است.

نحوه دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا

پیش از اقدام به دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا، باید ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام دهید. در ادامه به صورت گام به گام اقدامات زیر را انجام دهید:

به سایت mofid.ebgo.ir مراجعه کنید و گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» را انتخاب کنید.

سامانه EBGO

پیامی که نمایش داده می‌شود را به دقت مطالعه کنید. بهتر است پیش از انجام مراحل بعدی، تصویری از امضای خود را با فرمت png یا jpeg یا jpg و با حداکثر حجم ۱۰۲۴ کیلوبایت آماده کنید. توجه داشته باشید که باید با خودکار مشکی یا آبی در زمینه کاملا سفید امضا کرده و از آن عکس بگیرید.

خرید خودرو از بورس کالا

کد ملی و شماره همراه خود را که در سامانه سجام ثبت کرده‌اید، وارد کنید.

خرید خودرو از بورس کالا

کد ۵ رقمی که از طرف سامانه سجام برای شما پیامک می‌شود را وارد کنید.

خرید خودرو از بورس کالا

مشخصات فردی خود را تکمیل کنید.

خرید خودرو از بورس کالا

اطلاعات نشانی خود را تکمیل کنید.

خرید خودرو از بورس کالا

اطلاعات شغلی خود را تکمیل کنید. توجه داشته باشید که در بخش نوع فعالیت باید گزینه «خریدار خودرو» را انتخاب کنید.

خرید خودرو از بورس کالا

اطلاعات مالی خود را تکمیل کنید.

خرید خودرو از بورس کالا

اطلاعات بانکی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که معرفی نامه حساب وکالتی بازار فیزیکی بورس کالا را از همین صفحه می‌توانید دانلود و چاپ کنید.

تصویر نمونه امضای خود را در چارچوب مشخص شده ارسال کنید. توجه کنید که ارسال تصویر امضا الزامی و ارسال سایر مدارک، اختیاری است.

صفحه اطلاعات

تیک مربوط به «کد بازار فیزیکی بورس کالا» و تیک مربوط به تایید و تعهد به صحت اطلاعات را فعال کنید. در نهایت گزینه «قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی» را انتخاب کنید تا صدور کد بورس کالای شما در دستور کار قرار بگیرد.

در زمان ثبت درخواست کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا برای خرید خودرو، از ثبت درخواست برای کد بازارهای مالی بورس کالا خودداری نمایید.

تعهدات

در صورت موفقیت‌آمیز بودن فرآیند ثبت درخواست دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا، پیامکی از طرف کارگزاری مفید برای شما ارسال می‌شود. 

توجه

۱- چنانچه در بررسی اطلاعات شما توسط کارگزاری مفید، نقص یا اشتباهی مشاهده شود، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.

۲- پس از صدور کد بورس کالا، نام کاربری و رمز عبور شما در سامانه mofid.ebgo.ir از طریق پیامک در اختیار شما قرار می‌گیرد. در اولین ورود به این سامانه، باید رمز عبور خود را تغییر دهید.

آشنایی با حساب وکالتی و نحوه افتتاح آن

یکی از ملزومات فعالیت در بازار فیزیکی بورس کالا از طریق کارگزاری مفید و خرید خودرو از بورس، افتتاح حساب وکالتی مربوط به معاملات بورس کالا در یکی از بانک‌های تجارت، سپه، ملت، ملی، کشاورزی یا صادرات است.

حساب وکالتی، حسابی است که مشتری باید پیش پرداخت خرید خود را به آن حساب واریز کند و کارگزاری نیز دسترسی برداشت وجه از این حساب را دارد.

برای افتتاح حساب وکالتی ابتدا باید فرم معرفی نامه (که در مراحل نحوه دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا به آن اشاره شد) را دانلود و چاپ نمایید. سپس به همراه این معرفی نامه و سایر مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب، به یکی از شعب بانک مربوطه مراجعه کنید. 

اعلام شماره حساب وکالتی به کارگزاری مفید

پس از افتتاح حساب وکالتی، مجددا به سایت mofid.ebgo.ir مراجعه کنید. سپس گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» را انتخاب کنید.

اعلام شماره حساب وکالتی

در ادامه به صورت گام به گام، فرآیند را تا آخرین مرحله طی کنید.

نحوه خرید خودرو از بورس کالا

۱- واریز مبلغ قیمت پایه اعلام شده خودرو به حساب وکالتی یک روز قبل از ثبت سفارش

۲- ثبت درخواست خرید در سامانه خرید آنلاین بورس کالای مفید یک روز قبل از عرضه

۳- تعیین نمایندگی جهت دریافت خودرو در سامانه بورس کالای مفید

مشتریانی که قصد ثبت سفارش روی خودروها را دارند، ابتدا نیاز است تا در سامانه ایبیگو لاگین کنند. پس از ورود به سامانه نیز باید بر روی گزینه «عرضه‌ها و سفارشات» کلیک کنند تا به صفحه کالاهای عرضه شده هدایت شوند.

پس از کلیک روی این گزینه به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که باید در آن تابلوی معاملات مورد نظر را انتخاب کنید. در اینجا منظور «تالار خودرو» است. پس از انتخاب تالار، لیستی از خودروهای قابل عرضه به همراه تاریخ عرضه، قیمت پایه، محل انبار، نوع تسویه و سایر اطلاعات به شما نمایش داده می‌شود.

در مقابل نام هر کالا (خودرو)، گزینه اطلاعات بیشتر وجود دارد که با کلیک بر روی آن می‌توانید در خصوص هر خودرو اطلاعات کامل را مشاهده کنید. این اطلاعات شامل مشخصات خودروی قابل عرضه، حداکثر قیمت مجاز، درصد پیش‌پرداخت، فایل پیوست مربوط به هر خودرو و …  است.

فایل پیوست شامل اطلاعات، بخشنامه‌ها و نکات لازم برای ثبت سفارش است. همچنین در این فایل لیست عاملیت‌ها (نمایندگی‌ها) به همراه آدرس و شماره تماس آن‌ها به‌منظور تحویل خودرو درج شده است. همچنین بازه زمانی دریافت خودرو و مواردی همچون هزینه نگهداری نیز در این فایل ذکر شده است.

پس از مطالعه فایل‌ها می‌توانید با کلیک بر روی گزینه ثبت سفارش اقدام به ارسال سفارش با قیمت مورد نظر خود کنید.

توجه: در صورت تمایل می‌توانید قیمت دوم خرید خود را نیز در سامانه وارد کنید. همچنین می‌توانید با فعال کردن گزینه «ارسال سفارش باز» این امکان را فراهم کنید که کارگزاری برای شما رقابت را انجام دهد.

سوالات متداول

آیا امکان خرید خودرو صرفا با داشتن کد بورسی خرید سهام یا کد بورسی آتی وجود دارد؟

خیر. برای خرید خودرو از بورس کالا باید علاوه بر احراز هویت سجام، کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز دریافت کنید.

مبلغ پیش پرداخت خرید خودرو را چطور باید واریز کرد؟

مبلغ پیش پرداخت را باید به حساب وکالتی که به کارگزاری مفید معرفی کردید، واریز کنید.

نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه‌ی بورس کالای مفید را چطور دریافت کنم؟

نام کاربری و رمز عبور بعد از اتمام فرآیند ثبت نام در سامانه بورس کالای مفید و تایید آن، به شماره همراه شما پیامک می‌شود.

حساب وکالتی چیست؟

حسابی است که متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا باید پیش پرداخت خرید را به آن واریز کنند. کارگزاری نیز جهت برداشت وجه به این حساب دسترسی دارد.

مبلغ پیش پرداخت چه زمانی باید به حساب وکالتی واریز شود؟

مبلغ پیش پرداخت جهت واریز به حساب وکالتی در اطلاعیه عرضه آن ذکر شده و باید روز قبل از عرضه به حساب وکالتی واریز شود. در حال حاضر باید ۱۰٪ مبلغ پایه به حساب وکالتی واریز شود.

 پس از خرید برای تحویل از نمایندگی چه مدارکی مورد نیاز است؟

اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار
مدارک احراز محل سکونت که باید مطابق با بخشنامه راهور ناجا باشد.
ارائه شماره شبا با تاییدیه بانک مربوطه

آیا برای خرید خودرو محدودیتی در بورس کالا وجود دارد؟

در این خصوص ضروری است اطلاعیه عرضه و پیوست آن را مشاهده نمایید.

اگر خرید انجام نشود، مبلغ بلوکه شده در حساب عملیاتی چگونه آزاد خواهد شد؟

در صورتی‌که در پایان روز عرضه خرید خودرو انجام نشود، مبلغ آن از حالت بلوکه خارج می‌شود.

موعد تحویل خودرو چه زمانی است؟

موعد تحویل خودرو در اطلاعیه عرضه آن ذکر می‌شود. 

Reza Aliasgari کارشناس بازار سرمایه
guest
139 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
پریسا

چقدر خوب و با جزئیات توضیح داده شده 👌

کارگزاری مفید

با سلام
هدف ما جلب رضایت شماست. با تشکر از نظر ارزشمند شما

عباس

سلام فقط باید حساب تو بانک ملت باشه

کارگزاری مفید

با سلام
خرید خودرو در کارگزاری مفید از طریق حساب وکالتی بانک‌های ملت، تجارت، سپه، ملی، صادرات یا کشاورزی امکان‌پذیر می‌باشد.

فرید

سلام
یعنی حساب بانک صادرات قابل قبول نیست؟

کارگزاری مفید

با سلام
افتتاح حساب وکالتی می‌تواند در بانک‌های ملت، سپه، تجارت، ملی، کشاورزی یا صادرات باشد.

مهدی

نمیشه این امکان رو ایجاد کنید که پول رو هم از حساب وکالتی هم از سامانه آنلاین برداشت کنید

کارگزاری مفید

با سلام
جهت خرید خودرو داشتن حساب وکالتی در یکی از بانک‌های ملت، سپه، تجارت، ملی، کشاورزی یا صادرات الزامی می‌باشد. لازم به ذکر است، مبلغ سفارش می‌بایست در حساب وکالتی موجود باشد تا ثبت سفارش امکان‌پذیر شود.

میلاد

تاریخ عرضه بعدی کارا کی مشخص میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
با مراجعه به سایت بورس کالا، از تب «بازارها» با انتخاب گزینه «اطلاعیه عرضه» از قسمت «بازار فیزیکی» امکان مشاهده مورد ذکرشده مهیا می‌باشد.

Last edited 3 ماه قبل by کارگزاری مفید
لیلا وجدانی

سلام وقت بخیر. مبلغ خودرو و آگهی ثبت نام خربد خودرو در بورس و از کجا میشه متوجه شد؟ و اینکه در خصوص خرید کاش یه ویدئو تصویری تهیه کنید. ممنون

کارگزاری مفید

با سلام
ضمن عرض تشکر از ارائه پیشنهاد شما در خصوص ویدیو آموزشی، موضوع مورد نظر بررسی و به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد. همچنین با مراجعه به سایت بورس کالا، از منوی «بازارها» با انتخاب گزینه «اطلاعیه عرضه» از قسمت «بازار فیزیکی» امکان مشاهده قیمت پایه مهیا می‌باشد.

مهدی تن

چه کسی خوردو را ارائه میکنه سایپا و ایران‌خودرو و بهمن… میشه مثال بزنید و به چه قیمتی کارخانه یا آزاد

کارگزاری مفید

با سلام
با مراجعه به سایت بورس کالا، از منوی «بازارها» با انتخاب گزینه «اطلاعیه عرضه» از قسمت «بازار فیزیکی» امکان مشاهده قیمت پایه و تولید کننده مهیا می‌باشد.

حسین

من کد بورسی رو از یه گارگزاری دیگه گرفتم. ایا میتونم کد بورسی کالا رو از کارگزاری شما بگیرم؟

کارگزاری مفید

با سلام
جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در خصوص بورس کالا با شماره تماس پشتیبانی بورس کالا 02187222 در ارتباط باشید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله «بورس کالا چیست؟» را جستجو نمایید.

مسعود

با سلام، قیمت گذاری چطور انجام میشه؟ قیمت رو کارخانه اعلام میکنه؟ یا از راه دیگه قیمت گذاری میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام
قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت و با درنظر گرفتن قیمت تمام شده تولید خودرو، مالیات و …. تعیین می‌گردد.

ایمان

سلام قیمت خودرو چجوری رقابتی میشه مثل بورس سقف و کف اعلام میشه یا قیمت هارو خریداران اعلام میکنن

کارگزاری مفید

با سلام
قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت و با درنظر گرفتن قیمت تمام شده تولید خودرو، مالیات و …. تعیین می‌گردد.

کارگزاری مفید

با سلام.
این مورد بستگی به عرضه و تقاضا دارد.
اگر تعداد عرضه از تقاضا بیشتر باشد معامله با قیمت پایه انجام خواهد شد.
اگر تعداد درخواست کننده ها از مقدار عرضه بیشتر باشد بازار رقابتی می شود و مثل حالت مزایده پیش می رود یعنی هر کدی قیمت بالاتر را ثبت کرده باشد برنده خواهد بود و سفارش انجام می شود.

معین

سلام ، من خیلی اطلاعی راجع به بورس کالا ندارم ، برای همین برام سوال پیش آمده مه قیمت تمام شده چه طور تعیین میشه ، اصلا فرآیند به چه شکل هست. تولید کننده مثلا ۱۰۰ خودرو رو عرضه میکنه ! بعد این صد خودرو به بالاترین قیمتهای پیشنهادی فروخته میشن ؟؟ در زمان ثبت سفارش ما باید قیمت پیشنهادی اعلام کنیم ؟؟ به چه صورت هست ! میشه توضیح بدید لطفا ؟؟

کارگزاری مفید

با سلام
با مراجعه به سایت بورس کالا، از منوی «بازارها» با انتخاب گزینه «اطلاعیه عرضه» از قسمت «بازار فیزیکی» امکان مشاهده قیمت پایه و حجم کالای قابل عرضه مهیا می‌باشد. در صورتی که تعداد عرضه از تقاضا بیش‌تر باشد، معاملات با قیمت پایه انجام خواهد شد. چنانچه تعداد تقاضا از حجم کالای عرضه‌شده بیش‌تر شود، معاملات به‌صورت مزایده انجام می‌پذیرد. لذا سفارشات ارسال شده با قیمت بالاتر در اولویت قرار خواهند گرفت.

علی اعتماد

سلام ما که کد بورسی داریم هم باید برای ثبت نام در بورس کالا دوباره سجام و کد بورسی بگیریم ؟

کارگزاری مفید

با سلام
برای خرید خودرو از بورس کالا، داشتن کد بورسی کافی نمی‌باشد و می‌بایست کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا را دریافت نمایید. لازم به ذکر است، در صورت تکمیل روند ثبت‌نام و احرازهویت در سامانه سجام، نیازی به ثبت‌نام مجدد نمی‌باشد.