تسویه خرید خودرو در بورس کالا

کاور تسویه خودرو از بورس
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتشار ۹ مرداد ۱۴۰۲
تعداد بازدید: 54281
سطح مبتدی

طبق آیین‌نامه خرید خودرو در بورس کالا، مشتریانی که موفق به خرید خودرو از طریق بورس شده‌اند، باید حداکثر تا ۳ روز کاری مابه‌التفاوت مبلغ خودرو را با شرکت عرضه کننده تسویه کنند. در این مطلب مراحل تسویه خرید خودرو از بورس را گام به گام مرور می‌کنیم. لازم به ذکر است که روند تسویه خودروهای عرضه شده توسط گروه بهمن با سایر عرضه کننده‌های خودرو در بورس کمی تفاوت دارد. 

تسویه خودروهای عرضه شده توسط ایران‌خودرو، سایپا، کرمان موتور و آرین موتور

ابتدا باید اعلامیه خرید را از بخش «کارتابل خریدار (فیزیکی)» در سامانه EBGO دانلود و مطالعه کنید. سپس مابقی مبلغ خرید که تحت عنوان «وجه تسویه» در اعلامیه قید شده را به حساب وکالتی خود واریز کنید. 

تسویه خرید خودرو در بورس کالا

در گام بعدی تسویه خودرو در بورس باید نوع تسویه خود را مشخص کنید. برای این منظور با کلیک بر روی «نوع درخواست تسویه مشتری»، گزینه «نقدی» را انتخاب کنید.

نوع تسویه
تسویه نقدی

توجه داشته باشید که باید در فرم مشخصات هویتی در سامانه ایبیگو، کلیه مشخصات خود (اطلاعات هویتی، آدرس، کد پستی و…) را بررسی و در صورت نیاز آن‌ها را تکمیل کنید. 

بارگزاری تصویر کارت ملی و شناسنامه

سپس تصویر پشت و روی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه خود را در بخش اطلاعات تکمیلی مشتری بارگذاری کنید.

در حال حاضر بارگذاری تصاویر شناسنامه و کارت ملی برای تکمیل مدارک تسویه شرکت ایران‌خودرو و سایپا ضرورت ندارد.

بارگزاری تصویر کارت ملی و شناسنامه

لازم به ذکر است در صورت بروز هرگونه مشکل، می‌توانید تصویر مدارک خود را در بخش «مستندات تکمیلی» آپلود کنید. 

اطلاعات تکمیلی قرارداد

در گام بعدی باید از قسمت «مستندات تسویه»، نماینده خود را مشخص کنید. منظور از تعیین نماینده، معرفی شخصی است که می‌تواند برای تکمیل فرآیند و تحویل خودرو اقدام کند. (نماینده می‌تواند به انتخاب خریدار، خود شخص یا فرد دیگری باشد.)

انتخاب نماینده

قدم بعدی ایجاد حساب کاربری در سایت شرکت خودروساز مربوطه (ایران‌خودرو، کرمان موتور،‌ آرین موتور و…) است. سپس جهت واریز وجوه مربوط به مالیات و هزینه‌های جانبی باید ردیف قرارداد را در سایت خودروساز وارد کنید. توجه داشته باشید برای واریز مبالغ مربوط به مالیات و هزینه‌های جانبی، تا ۵ روز بعد از ارسال پیامک «ردیف قرارداد» فرصت وجود دارد.

ساخت حساب کاربری

نهایتا پیشنهاد می‌شود اطلاعیه عرضه خودرو را به طور کامل مطالعه کنید تا از نمایندگی‌ها، شرایط تحویل خودرو و نیز مدارک مورد نیاز جهت تحویل خودرو آگاه شوید. 

اطلاعیه عرضه خودرو

تسویه خودروهای عرضه شده توسط بهمن موتور

اولین قدم برای تسویه خرید خودروهای عرضه شده توسط بهمن موتور، مانند عرضه‌کننده‌هایی که پیش‌تر ذکر شد، دریافت و مطالعه کامل اعلامیه خرید از بخش کارتابل خریدار (فیزیکی) سامانه ایبیگو و واریز مابقی مبلغ به حساب وکالتی خود (که تحت عنوان “وجه تسویه” در اعلامیه خرید آمده) است.

بهمن موتور

در گام بعدی باید نوع تسویه خود را مشخص کنید. برای این منظور با کلیک بر روی «نوع درخواست تسویه مشتری»، گزینه «نقدی» را انتخاب کنید.

تسویه خرید خودرو در بورس کالا
تسویه نقدی

حال باید مشخصات خود (اطلاعات هویتی، آدرس، کد پستی و…) را در سامانه ایبیگو تکمیل کنید. 

تکمیل اطلاعات هویتی

سپس تصویر پشت و روی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه خود را در بخش اطلاعات تکمیلی مشتری بارگذاری کنید.

بارگزاری تصویر کارت ملی و شناسنامه

توجه داشته باشید در صورت بروز هرگونه مشکل، می‌توانید تصویر مدارک خود را در بخش «مستندات تکمیلی» آپلود کنید.

مستندات تکمیلی

مرحله بعدی از تسویه خودرو در بورس، انتخاب نماینده از قسمت «مستندات تسویه» است. منظور از تعیین نماینده، معرفی شخصی است که می‌تواند برای تکمیل فرآیند و تحویل خودرو اقدام کند. (نماینده می‌تواند به انتخاب خریدار، خود شخص یا فرد دیگری باشد.)

انتخاب نماینده

در گام بعدی باید در سایت شرکت بهمن موتور حساب کاربری ایجاد کنید. آدرس وبسایت بهمن خودرو در اطلاعیه عرضه خودرو‌های این شرکت موجود است.

ساخت حساب در سایت بهمن خودرو

پس از تکمیل اطلاعات و ساخت حساب، وارد اکانت خود شوید و گزینه «تکمیل خرید بورس کالا» را انتخاب کنید. در صفحه بعد می‌توانید شماره قرارداد را در قسمت مشخص شده وارد کنید. پس از وارد کردن شماره قرارداد، به درگاه واریز هدایت شده و می‌توانید سایر مبالغ جانبی مرتبط با تسویه خرید خودرو را پرداخت کنید.

تسویه خرید خودرو

توجه داشته باشید که شماره قرارداد را می‌توان از بخش اطلاعات پایه قرارداد در سامانه ایبیگو مشاهده کرد.

تسویه خرید خودرو

نهایتا پیشنهاد می‌شود اطلاعیه عرضه خودرو را به طور کامل مطالعه کنید تا از نمایندگی‌ها، شرایط تحویل خودرو و نیز مدارک مورد نیاز جهت تحویل خودرو آگاه شوید. 

نکات مهم تسویه خرید خودرو در بورس کالا

۱- مهلت تسویه مابه‌التفاوت مبلغ معامله و مبلغ پیش‌پرداخت از طریق حساب وکالتی، ۳ روز کاری پس از انجام معامله است.

در صورتی که تسویه در ۳ روز کاری دوم (یعنی بین ۴ تا ۶ روز کاری) بعد از انجام معامله انجام شود، خریدار باید به ازای هر روز معادل ۰/۲۵ درصد ارزش معامله را تحت عنوان جریمه عدم تسویه به موقع بپردازد. یعنی تسویه در روز چهارم ۰/۲۵ درصد، روز پنجم ۰/۵ درصد و روز ششم ۰/۷۵ درصد ارزش معامله جریمه دارد.

در صورت عدم تسویه تا ۶ روز کاری، معامله فسخ می‌شود. در این شرایط خریدار باید جریمه‌ای معادل ۵ درصد ارزش معامله به علاوه مجموع کارمزد سمت خریدار و فروشنده را به عنوان هزینه فسخ بپردازد.

۲- بارگذاری تصویر کارت ملی و مدارک احراز هویت الزامی است. در صورت مفقودی این مدارک، باید مستنداتی که نشان‌دهنده مفقودی آن‌هاست را بارگذاری کنید. در غیر این صورت، ممکن است فرآیند تسویه خودرو شما با مشکل روبرو شود.

۳- شماره قرارداد مربوط به خودروهای شرکت بهمن موتور که برای پرداخت سایر هزینه‌ها از طریق سایت این شرکت مورد نیاز است، در اعلامیه خرید نقدی در سامانه ایبیگو مفید نمایش داده می‌شود.

ردیف قرارداد مربوط به خودروهای سایر شرکت‌ها (ایران‌خودرو و …) نیز از طریق همین شرکت‌ها پیامک می‌شود و برای پرداخت سایر هزینه‌ها در سایت این شرکت‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید.

۴- در صورتی که بعد از خرید خودرو شماره همراه یا آدرس شما تغییر کرده است، به نمایندگی مورد نظر خود اطلاع‌رسانی کنید.

۵- توصیه می‌شود از حساب وکالتی خود فقط برای موارد مربوط به بورس کالا استفاده کنید.

۶- برای جلوگیری از بروز مشکل در فرآیند تسویه خرید خودرو، کلیه مراحل آن را از طریق رایانه طی کنید.

آشنایی بیشتر: صندوق بخشی خودرویی چیست؟

سوالات متداول

فرایند تسویه وجه خرید خودرو از بورس کالا چگونه است؟

افرادی که موفق به خرید خودرو از بورس کالا شده‌اند، باید حداکثر تا ۳ روز کاری مابه‌التفاوت مبلغ خودرو را با شرکت عرضه کننده تسویه کنند.

در چه صورت معامله فسخ می‌شود؟

در صورتی که عدم تسویه تا ۶ روز کاری، معامله فسخ شده و در این شرایط خریدار باید جریمه‌ای معادل ۵ درصد ارزش معامله به علاوه مجموع کارمزد سمت خریدار و فروشنده را به عنوان هزینه فسخ بپردازد.

Alireza Gitinavard کارشناس بازار سرمایه
guest
120 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر بحث ترین
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا

سلام. معامله 207 دستی انجام شد امروز. کی تماس گرفته میشه با ما؟ منتظر پیامک باشیم یا تماس؟

کارگزاری مفید

با سلام.
در صورتی که خرید خودرو انجام شود از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد. برای بررسی وضعیت سفارش خودرو هم می‌توانید وارد سامانه ایبیگو شوید و از قسمت گزارش درخواست های خرید، وضعیت سفارش خود را بررسی نمایید.

صفاری

ردیف قرارداد رو از کجا میشه فهمید؟

کارگزاری مفید

با سلام.
پس از تسویه مبلغ سفارش باید منتظر باشید تا شماره قرارداد (شماره ردیف قرارداد) از سمت شرکت خودرو ساز پیامک شود و پس از دریافت پیامک، اقدام به پرداخت هزینه مالیات، بیمه و… از طریق پرتال معرفی شده شرکت نمایید.

بهداد

سلام انتخاب نماینده مشتری به چه معنیه ؟ میتونیم خودمون رو ثبت کنیم

کارگزاری مفید

با سلام.
در این قسمت می‌بایست نام و اطلاعات “نماینده”خود را ثبت نماید. شما می‌توانید در این قسمت اطلاعات چند شخص را ثبت کنید ولی در نهایت فقط باید یک نماینده از بین آنها به عنوان نماینده جهت تحویل تعیین گردد.
بهتر است نام خودتان را وارد کنید.

لطفی

امروز معامله 207 دستی انجام شده و مبلغ از حساب وکالتی من کم شده ولی پیامکی از طرف کارگزاری برای من ارسال نشده ؟کی پیامک ارسال میشه؟

کارگزاری مفید

با سلام.
در صورتی‌که خرید تکمیل شود، از سمت کارگزاری پیامک برای شما ارسال می‌گردد.
لطفا تا پایان روز عرضه منتظر باشید.

اکبری

سلام میخواستم برای تحویل گرفتن ماشین بدونم به جز قیمتی که در طی معامله بسته میشه و قیمتی که برای عوارض و مالیات اعلام شده باز هم باید پرداخت داشته باشیم یا خیر؟ در اصل میخوام بدونم این قیمتهایی که اعلام شده پیش پرداخت هستن یا کل قیمت؟

کارگزاری مفید

با سلام.
درصدی از قیمت پایه، مابه‌التفاوت قیمت تمام شده سفارش، کارمزد، درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها (هزینه مالیات و عوارض شماره گذاری، هزینه هوشمندسازی کارت خودرو، هزینه خدمات پست، هزینه تولید پلاک و شماره گذاری، هزینه بیمه شخص ثالث) را باید در طول فرآیند خرید خودرو پرداخت نمایید. در واقع این مبالغ کل هزینه‌هایی است که باید پرداخت کنید.
این موارد در اطلاعیه‌ی عرضه مشخص شده‌اند.

حسین محمدیان

سلام . فقط بعد از انجام معامله و کسر مبلغ خودرو هزینه انجام معامله( درصد کارگزاری ) باید تو حساب وکالتی باشه؟؟؟ یا مالیات و عوارض هم باید از همین حساب وکالتی کسر بشه؟

کارگزاری مفید

با سلام.
پس از انجام معامله، می‌بایست مبلغ مابه‌التفاوت قیمت سفارش و هزینه کارمزد در حساب وکالتی شارژ شود. درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها (هزینه مالیات و عوارض شماره گذاری، هزینه هوشمندسازی کارت خودرو، هزینه خدمات پست، هزینه تولید پلاک و شماره گذاری، هزینه بیمه شخص ثالث) را باید به شماره حساب و شبای کمپانی خودروساز از طریق شعبه بانک یا از طریق سایت کمپانی خودروساز (با توجه به اطلاعیه عرضه) مستقیماً واریز نمایید.

علی

بنده در مرحله تسویه خرید خودرو گزینه تسویه نقدی را که انتخاب می کنم میگه زمان تسویه به پایان رسیده لطفاً راهنمایی بفرمایید

کارگزاری مفید

با سلام.
ثبت درخواست نوع تسویه تا ساعت ۱۵:۰۰ امکان‌پذیر است. در صورتی که روز آخر تسویه بود، لطفا سعی کنید تا ساعت ۱۳:۰۰ درخواست تسویه را ارسال کنید تا در صورت بروز مشکل، فرصتی برای پیگیری وجود داشته باشد.
اگر بازه زمانی را رعایت می‌فرمایید ولی خطا دریافت می‌کنید، جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی و email: 8700@emofid.com

مرتضی

سلام وقت بخیر
شاهین با قیمت پایه معامله شد ، بنابراین نباید مبلغی اضافه تر بریزیم ؟
و اینکه اون قسمت واریز نقدی وقتی رو گزینه نقدی می زنیم پیامی می آید که وقت واریز نیست
در حالی که تا 21 وقت داریم.

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت بررسی وجه تسویه می‌توانید وارد سامانه ایبیگو شوید. از قسمت کارتابل مستندات تسویه را انتخاب نمایید و وجه تسویه را بررسی کنید.
صرفا در ساعت ۷:۰۰ صبح الی ۱۵:۰۰ روزهای کاری امکان ثبت نوع درخواست تسویه وجود دارد. در خارج از این تایم خطا نمایش داده می‌شود و باید در روز کاری بعد که مهلت دارید اقدام نمایید.

مجتبی

سلام من اطلاعات هویتی رو تکمیل نکردم متاسفانه محل تولد هم اشتباه هست البته در سجام اوکی بود
بعد ارسال کردم الان میشه تصحیحش کرد چون تو کارتابلم دیگه چیزی نیست

کارگزاری مفید

با سلام.
جهت بررسی بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی زیر همه روزه و ۲۴ ساعت شبانه‌روز با کارشناسان در ارتباط باشید:
شماره تماس ۰۲۱۸۷۰۰ و چت آنلاین کارگزاری مفید در سامانه‌های معاملاتی و email: 8700@emofid.com

اراز

سلام کامزد کارگذاری برای خرید ۲۰۷ چقدر میشه ونحوه پرداختش چطوریه

کارگزاری مفید

با سلام.
کارمزد انجام معامله، ۰/۲۶۲ درصد مبلغ معامله است و می‌بایست در زمان تسویه به همراه سایر هزینه‌های جانبی به حساب وکالتی واریز شود.

دلارا صباحی وش

سلام برای واریز مبالغ مالیات و هزینه های جانبی شاهین از شرکت سایپا پیامک ردیف قرارداد و فیش مربوطه کی دریافت میشود
برای ثبت نام در سایت سایپا چگونه اقدام کنیم؟
ممنونم

کارگزاری مفید

با سلام.
در خصوص زمان ارسال پیامک ردیف قرارداد و نحوه ثبت نام در سایت شرکت می‌توانید با شرکت خودروساز در ارتباط باشید.